rozwiń zwiń
Piotr

Profil użytkownika: Piotr

Łódź Mężczyzna
Status Autor
Aktywność 3 lata temu
57
Przeczytanych
książek
68
Książek
w biblioteczce
18
Opinii
45
Polubień
opinii
Łódź Mężczyzna
Dodane| Nie dodano
Mam 25 lat. Jestem pasjonatem historii, lubię czytać książki i nie tylko te historyczne. Najbardziej interesuję się historią wypraw krzyżowych, historią USA oraz szeroko pojętą historią wojskowości. W kwietniu 2011 r. ukazała się moja książka pt. Saladyn i krucjaty, będąca efektem badań oraz podróży na Bliski Wschód. Ukończyłem stosunki międzynarodowe na UŁ, obecnie kończę drugi kierunek - historię. W wolnych chwilach gram na fortepianie, trenuję siatkówkę (mój ulubiony sport). Od roku moją pasją jest śpiew operowy.

Opinie


Na półkach:

Książka nie wnosząca nic do tematu, co autor podkreśla już we wstępie. Oparcie się wyłącznie na Runcimanie, a tym bardziej Kossak-Szczuckiej zmniejsza jej wartość do poniżej jednej gwiazdki (Na uwagę zasługuje obecność w bibliografii ksiązki Holta). Książka Leśniewskiego została wydana w 1995 r. i zupełnie pomija wieloletnią pracę badawczą wybitnych historyków, chociażby sztandarowego prof. Jonathana Rileya-Smitha.
Bibliografia bardzo skromna, nadaje się do bardziej do referatu studenckiego, a nie książki.
Podsumowanie podobnie jak całość nie wnosi żadnych nowych uwag ani osobistych spostrzeżeń autora. Jeśli na koniec Leśniewski pisze: pozwolę sobie zacytować tylekroć już cytowanego Rucimana, to zastanawiam się po co było pisać nową książkę.
Porażająca fascynacja Runcimanem, którego tezy pokutują po dziś dzień. Wielokrotnie spotkałem się z ludźmi, którzy czytali 3 tomy Runcimana i myślą że nauka o krucjatach zatrzymała się w latach 50. Warto poszerzyć spectrum historyczne na temat wypraw krzyżowych o inne pozycje autorstwa m.in. Jonathana Rileya-Smitha, Thomasa Asbridga, Thomasa Maddena czy wartościową pracę Mariana Małeckiego pt. Rogi Hittinu 1187. Z dziejów obecności krzyżowców w Lewancie...
Po co pisać takie książki i co gorsze, kto je wydaje?

Książka nie wnosząca nic do tematu, co autor podkreśla już we wstępie. Oparcie się wyłącznie na Runcimanie, a tym bardziej Kossak-Szczuckiej zmniejsza jej wartość do poniżej jednej gwiazdki (Na uwagę zasługuje obecność w bibliografii ksiązki Holta). Książka Leśniewskiego została wydana w 1995 r. i zupełnie pomija wieloletnią pracę badawczą wybitnych historyków, chociażby...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Stary dobry Runciman, ale niestety nauka idzie do przodu i pewne tezy są już nieaktualne.

Stary dobry Runciman, ale niestety nauka idzie do przodu i pewne tezy są już nieaktualne.

Pokaż mimo to


Na półkach:

Polecam

Polecam

Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Piotr Solecki

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


statystyki

W sumie
przeczytano
57
książek
Średnio w roku
przeczytane
4
książki
Opinie były
pomocne
45
razy
W sumie
wystawione
55
ocen ze średnią 7,5

Spędzone
na czytaniu
371
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
5
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]