Poczet królowych i żon władców polskich

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
83-7404-307-5
historia
Monika

"68 krótkich szkiców o małżonkach królów i książąt polskich od Mieszka I do końca niepodległych dziejów I Rzeczypospolitej."

Monika | 2012-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

Różni władcy rządzili naszym krajem. Różne były też ich żony.
Ciekawie w swojej książce kreśli ich sylwetki pan Marek Urbański. Lubię jego styl opowiadania i wrodzony chyba sarkazm :)

Łukasz | 2016-07-20
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 lipca 2016

Książka Marka Urbańskiego opowiada o żonach królów, z tym że skupia się głównie na koligacjach (kto jest czyim dzieckiem i dlaczego) oraz ogólnych informacjach np. bigoteryjna, ambitna itp.

Moim zdaniem zdecydowanie brakuje informacji o tym co osiągnęły zacne damy, do czego się przyczyniły, jak ich życie wpłynęło na historię kraju.

Pozycja lekka, na duży plus zasługuje sarkazm autora, rozluźniające poczucie humoru. Na minus brak konkretnych informacji historycznych a skupianie się na tym po kim jest córką i ilu miała braci i sióstr. Dodatkowo jeśli czyta się również poczet królów (kilka rozdziałów powtarza się słowo w słowo a w wielu miejscach mamy inne drobne powtórzenia). Miałem także wrażenie, że książka nie była pisana jako jedna pozycja, ale wiele powycinanych fragmentów z szerszych wypracowań... da się odczuć brak jednolitości w kolejnych rozdziałach.

xxxxxx | 2010-12-17

Ta książka Marka Urbańskiego w pewnym sensie przyczyniła się do mojego zainteresowania historią Polski; dawniej preferowałam osiemnasto-, dziewiętnastowieczną Francję. O pierwszych królowych wiemy mało i trudno jest napisać coś ciekawego. Im dalej, tym lepiej i bardziej intrygująco. Autor ma styl lekki, przyjemny, momentami zdawało mi się, że ciut sarkastyczny. Polecam, warto przeczytać.

avera | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016