Poczet królowych i żon władców polskich

Okładka książki Poczet królowych i żon władców polskich Marek Urbański
Okładka książki Poczet królowych i żon władców polskich
Marek Urbański Wydawnictwo: Klub dla Ciebie historia
historia
Klub dla Ciebie
2006-01-01
2006-01-01
83-7404-307-5
kobieta biografie Polska historia Polski

Jako szkic - jest ok. Podobnie jak inni uważam, że zbytnio skupiono się tutaj na koligacjachh rodzinnych (czytając kilka rozdziałów pod rząd człowiek miał w głowie już namieszane). Informacje powtarzają się w poszczególnych rozdziałach, co denerwuje. Irytujące jest również to, że kilka razy pojawią się informacja typu: o jej osiągnięciach można poczytać gdzie indziej. O wszystkim można poczytać gdzie indziej, więc po co ta książka?
Polecam osobom, które szukają inspiracji do innych lektor. Ja zapisałam sobie królowe, kardynałów, królów, o których chce poczytać.

Książka Marka Urbańskiego opowiada o żonach królów, z tym że skupia się głównie na koligacjach (kto jest czyim dzieckiem i dlaczego) oraz ogólnych informacjach np. bigoteryjna, ambitna itp.

Moim zdaniem zdecydowanie brakuje informacji o tym co osiągnęły zacne damy, do czego się przyczyniły, jak ich życie wpłynęło na historię kraju.

Pozycja lekka, na duży plus zasługuje sarkazm autora, rozluźniające poczucie humoru. Na minus brak konkretnych informacji historycznych a skupianie się na tym po kim jest córką i ilu miała braci i sióstr. Dodatkowo jeśli czyta się również poczet królów (kilka rozdziałów powtarza się słowo w słowo a w wielu miejscach mamy inne drobne powtórzenia). Miałem także wrażenie, że książka nie była pisana jako jedna pozycja, ale wiele powycinanych fragmentów z szerszych wypracowań... da się odczuć brak jednolitości w kolejnych rozdziałach.

Pozycja lekka, na duży plus zasługuje...

2041

Różni władcy rządzili naszym krajem. Różne były też ich żony.
Ciekawie w swojej książce kreśli ich sylwetki pan Marek Urbański. Lubię jego styl opowiadania i wrodzony chyba sarkazm :)

Różni władcy rządzili naszym krajem. Różne były też ich żony.

Ta książka Marka Urbańskiego w pewnym sensie przyczyniła się do mojego zainteresowania historią Polski; dawniej preferowałam osiemnasto-, dziewiętnastowieczną Francję. O pierwszych królowych wiemy mało i trudno jest napisać coś ciekawego. Im dalej, tym lepiej i bardziej intrygująco. Autor ma styl lekki, przyjemny, momentami zdawało mi się, że ciut sarkastyczny. Polecam, warto przeczytać.

• Historyczne mniej lub bardziej
  • Z historią w tle
  • historia
  • Dokumenty i historyczne
  • Z biblioteczki domowej

Dodaj cytat z książki Poczet królowych i żon władców polskich