Okładka książki Krótka historia czasu

978-83-7506-149-9
typ
papier
Agnieszka
7.64 (1122 ocen i 71 opinii)

Opis książki

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata; wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do tańca geometrii, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Kosa | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Książka dobra dla wszystkich, którzy kiedykolwiek patrząc w niebo zadawali sobie pytanie: jak to, cholera, działa? Swoje książkowe miejsce odnajdzie w niej student nauk ścisłych, zwykły laik i dyletant, ale również kompletny fizyczny ignorant. Autor bardzo płynnie przechodzi od stricte naukowego języka do wyjaśnień bardziej zrozumiałych, by w końcu odnieść się do niezwykle plastycznych skojarzeń i wyobrażeń. Osoby niezajmujące się na co dzień problemami współczesnej nauki, odbędą dzięki tej pozycji pasjonującą podróż od początku, aż po kres wszechświata. Podróż ta, co warto nadmienić, często zakrawać będzie o fantastyczne lemowskie opisy rzeczywistości. Autorowi nie brak również poczucia humoru i co jakiś czas raczy czytelnika całkiem nieprzypadkową anegdotą lub wyrafinowanym komentarzem. Dzięki temu zabiegowi chociaż trochę skraca się dystans między autorem-geniuszem, a pospolitym Kowalskim. Polecam, warto.

PS "(...)Werner Israel, uczony kanadyjski urodzony w
Berlinie, wychowany w A...

Piekar | 2014-02-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Od tej książki wszystko się zaczęło (mam na myśli moja fascynację astronomią a nie początek Wszechświata)! Autor w krótki i zwięzły sposób opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia które doprowadziły nas do obecnego momentu ewolucji od strony kosmicznej. Wielki wybuch, inflacja, podstawy fizyki kwantowej, teoria ciążenia i względności, czarne dziury, ewolucja gwiazd i wiele innych fascynujących zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia. Książkę przeczytałem trzykrotnie ze względu na elementarną nieznajomość większości poruszanych tematów.
Ciekawe jest że można wieść żywot zupełnie szczęśliwego i wykształconego człowieka na Ziemi nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego że wszystko co nas otacza włącznie z nami samymi pochodzi od gwiezdnego pyłu sprzed miliardów lat. Gorąco polecam.

Wyścig z czasem

W pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy autor nie popełnił w tytule błędu językowego zwanego pleonazmem. Przecież historia to właśnie relacja o wydarzeniach dziejących się w czasie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, znajduje jednak uzasadnienie w książce, która – będąc popularnonaukowym wywodem na temat istnienia wszechświata – posługuje się także zupełnie nienaukowymi argumentami. Ba! Czyni z nich wręcz punkt odniesienia dla naukowego wywodu. Ale o tym potem.

Kwestia tytułu wyjaśnia się dość szybko. Czas jest dla Hawkinga kategorią przypisaną naszemu wszechświatowi, zjawiskiem, które pojawiło się wraz z powstaniem tego wszechświata, w momencie Wielkiego Wybuchu, i które przestanie istnieć z chwilą jego śmierci. Historia czasu jest więc po prostu historią wszechświata, mieszczącą się – jak dotąd – między dwoma niewiadomymi. Jedną z nich jest sam Wielki Wybuch, czyli początek, drugą – koniec, którego obrazem są dla Hawkinga czarne dziury. Ani jednego, ani drugie...

PaniZima | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 20 marca 2001

Pamiętam swój zachwyt nad tą książką - jedność świata i jedność fizyki, bez rozdzielania na elektryczność i mechanikę, co było dla mnie dowodem wielkości jej autora, dowodem głębokiego zrozumienia zasad przyrody. Książka napisana bardzo przystępnie i dosyć lekko, przez co staje się miłą lekturą, zawierającą jakieś podstawy funkcjonowania świata i sporo anegdot, pokazująca ciekawy punkt widzenia i stawiająca pytania, co dalej.
Jest to jednak pozycja popularnonaukowa i poprzez to pozostawia niedosyt. Jest jak zbiór opowiadań na temat, nie dając możliwości samodzielnej analizy zawartych treści.

yokopoko | 2010-04-17

Klasyka tego gatunku! Dla czytelnika w każdym wieku i na każdym poziomie wiedzy z zakresu fizyki. :)

murietka | 2010-07-27

Krótka historia czasu to jedna z moich ulubionych książek. I mimo tego, że nie jest do końca aktualna (Hawking od czasu jej wydania kilkakrotnie zmienił wizję początków świata, wydał nawet poprawioną wersję książki), to jednak chętnie po nią sięgam. Jestem humanistą z przekonania i wykształcenia, ale fizykę w tym wydaniu jestem w stanie pojąć. Ponadto dzięki tej książce narodziła się moja pasja - astronomia.

| 2012-05-19

Na temat tej książki istnieje wiele anegdot i to wcale nie jest tak prosta pozycja, jaką się jawi. Kiedyś konkurowano kto do której strony dobrnął. Sama matka Hawkinga stwierdziła, że język książki jest łatwy, ale poruszane problemy trudne, i ona jej nie zrozumiała. Podobna anegdota dotyczy Andrieja Lindego, rosyjskiego fizyka, który lecąc samolotem nad Ameryką dostrzegł u siedzącego obok biznesmena "Krótką historię czasu". Dialog przedstawiał się mniej więcej tak:
"Co pan o niej sądzi?"
"Fascynująca. Nie mogę się od niej oderwać ani na chwilę"
"To ciekawe. Ja miałem trudności z przebrnięciem przez niektóre fragmenty i nie wszystko rozumiałem"
"Pozwoli pan, że wytłumaczę" - odpowiedział biznesmen

Sama również dość sceptycznie podchodziłabym do entuzjazmu zrozumienia tej książki nawet po tylu latach od wydania i świetnego tłumaczenia. Uważam, że trzeba jej poświęcić trochę czasu oraz skupienia, a także poszerzyć wiedzę przez inne źródła. Sukces międzynarodowy czasami sprawia, że bardz...

Piotrekonfire | 2014-06-30

Książka w sposób czytelny opisuje kwestie naukowe powstania świata i praw wiążących się z przestrzenią kosmiczną w której żyjemy. Ciekawe, dobrze napisane i przetłumaczone. Nie byłem jednak w stanie dobrnąć do końca... Może to ignorancja, ale jeśli ta wiedza nie jest praktycznie potrzebna np. do pracy naukowej, to ciężko skupić na niej swoją uwagę.

Amarcord | 2013-07-15
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Inflacja, czas urojony, grawitony...
Czy z tego można sklecić literaturę?
Kolejny mały kroczek w kierunku szerokiego horyzontu.
Warto!

Panna_Cotta | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Przeczytałam, ale mimo tego faktu nie czuję się uprawiona do wypowiadania się na temat książki... A to z tego powodu, iż prawdopodobnie zrozumiałam nie więcej niż 1/10 treści (jakbym zrozumiała wszystko, poznałabym myśli boga - takie małe nadużycie cytatu:) Hawking doprawdy łopatologicznie tłumaczy podstawy fizyki, których niestety ja nie jestem w stanie ogarnąć swym maciupeńkim móżdżkiem mimo usilnych starań (efekt polskiego systemu szkolnictwa?/niewystarczającego ilorazu IQ piszącej?) W "Krótkiej historii czasu" można natknąć się na smakowite kąski w postaci ciekawostek dotyczących kulisów odkryć fizycznych lub ich twórców.
Czemu sięgnęłam po tę książkę? Z prostego powodu - z ciekawości. Chciałam się dowiedzieć, jak funkcjonuje miejsce, w którym przyszło mi wieść egzystencję. Czemu ta egzystencja jest właśnie taka? Co wpłynęło na jej kształt? I będę gorąco polecać tę pozycję wszystkim, ale to wszystkim! Dzięki niej odkryłam rodzaj magii, o którego istnieniu nie miałam pojęcia! To nie...

Załóż konto za darmo!

64. rocznica
  • Herbert George Wells
    148. rocznica
    urodzin
    Moja pewność siebie zbiła ich z tropu. Zwierzę potrafi być zawzięte i przebiegłe, ale na to, by kłamać w żywe oczy,trzeba być stuprocentowym człowiekiem.
  • Stephen King
    67. rocznica
    urodzin
    Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty.
  • Fannie Flagg
    70. rocznica
    urodzin
    Wiesz, serce może pękać, ale i tak bije dalej
  • Leonard Cohen
    80. rocznica
    urodzin
    Chciałbym, żeby wszystko, co ma się do powiedzenia, można było wyrazić jednym słowem. Nie cierpię tego, co może się zdarzyć między początkiem a końcem zdania.
  • Craig Thompson
    39. rocznica
    urodzin
    Odniosłem porażkę w delikatnych igraszkach przyjaźni.
  • Lars Saabye Christensen
    61. rocznica
    urodzin
    Człowiek się nie uczy na własnych błędach. Człowiek się ich uczy na pamięć.
  • Dymitrij Bilenkin
    81. rocznica
  • Hong Ying
    52. rocznica
    urodzin
    Niemniej są na świecie tacy ludzie, których spotyka się na wąskiej ścieżce życia, a rolę, jaką w nim odegrają, można opisać wyłącznie za pomocą emocji, nie słów. Kiedy takich dwoje zejdzie się na tej samej wąskiej ścieżce, to czy tego chcą, czy nie, przyciągani potężną siłą zmierzają ku sobie, odczu... pokaż więcej
  • Frederic Beigbeder
    49. rocznica
    urodzin
    Świat jest nierealny, z wyjątkiem chwil, kiedy jest wkurwiający.
  • Sarah Rees Brennan
    31. rocznica
  • Walter Scott
    182. rocznica
    śmierci
    Ten, kto jest bez nazwiska, bez przyjaciół, bez pieniędzy, bez ojczyzny, jeszcze zawsze jest człowiekiem. Kto zaś to wszystko posiada także nie jest niczym więcej.
  • Arthur Schopenhauer
    154. rocznica
    śmierci
    Bardzo mało ludzi umie myśleć, ale jakiś pogląd chce mieć każdy. I cóż pozostaje innego, jak przejąć gotowy pogląd od innych, zamiast wypracować go samemu?
  • Sven Hassel
    2. rocznica
    śmierci
    - W co ty się, kurwa, bawisz? Wiesz, kim ja jestem? Germański żołnierz, to ja! Tankist! Bum bum! I mam w dupie twojego Stalina czy jakiegoś innego cholernego Ruska!
  • Jacqueline Susann
    40. rocznica
  • Wergiliusz
    2032. rocznica
    śmierci
    Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor - Niech z naszych kości narodzi się mściciel

Znajdź nas na Facebooku