Krótka historia czasu

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Brief History of Time: From the Big Bang to Black Holes
Agnieszka

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata; wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do tańca geometrii, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Villiana | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

„Celem naszym jest całkowite zrozumienie zdarzeń wokół nas i naszego własnego istnienia.”

Dziwne to uczucie – mieć na półce uszykowaną książkę na zakończenie miesiąca, a dwa tygodnie wcześniej dowiedzieć się, że jej autor odszedł…

Jak powstał wszechświat i dokąd zmierza? Jak wyobrażano sobie wszechświat dawniej? Czym są czarne dziury? Czym jest czas?

Na te i wiele innych zagadnień autor stara się odpowiedzieć w swojej książce. Jesteśmy coraz bliżej poznania wszystkich mechanizmów rządzących naturą, a kiedy już je poznamy, to co wtedy? Co, kiedy już będziemy wiedzieć jak istniejemy? Wtedy pozostanie już tylko jedno pytanie – dlaczego istniejemy? To daje pole do przemyśleń i refleksji.

Przyznam, że nie czytało się tej książki najlepiej. Nie była tak przystępna jak np. czytana przeze mnie ostatnio „Astrofizyka dla zabieganych”. Widać i czuć w tej książce fascynację autora zagadnieniami, które w niej opisuje, ale wydaje mi się, że nie specjalnie czytelnie potrafił przekazać swoją...

Kosa | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Książka dobra dla wszystkich, którzy kiedykolwiek patrząc w niebo zadawali sobie pytanie: jak to, cholera, działa? Swoje książkowe miejsce odnajdzie w niej student nauk ścisłych, zwykły laik i dyletant, ale również kompletny fizyczny ignorant. Autor bardzo płynnie przechodzi od stricte naukowego języka do wyjaśnień bardziej zrozumiałych, by w końcu odnieść się do niezwykle plastycznych skojarzeń i wyobrażeń. Osoby niezajmujące się na co dzień problemami współczesnej nauki, odbędą dzięki tej pozycji pasjonującą podróż od początku, aż po kres wszechświata. Podróż ta, co warto nadmienić, często zakrawać będzie o fantastyczne lemowskie opisy rzeczywistości. Autorowi nie brak również poczucia humoru i co jakiś czas raczy czytelnika całkiem nieprzypadkową anegdotą lub wyrafinowanym komentarzem. Dzięki temu zabiegowi chociaż trochę skraca się dystans między autorem-geniuszem, a pospolitym Kowalskim. Polecam, warto.

PS "(...)Werner Israel, uczony kanadyjski urodzony w
Berlinie, wychowany...

Piekar | 2014-02-14
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Od tej książki wszystko się zaczęło (mam na myśli moja fascynację astronomią a nie początek Wszechświata)! Autor w krótki i zwięzły sposób opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia, które doprowadziły nas do obecnego momentu ewolucji od strony kosmicznej. Wielki wybuch, inflacja, podstawy fizyki kwantowej, teoria ciążenia i względności, czarne dziury, ewolucja gwiazd i wiele innych, fascynujących zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia. Książkę przeczytałem trzykrotnie ze względu na elementarną nieznajomość większości poruszanych tematów.
Ciekawym jest, że można wieść żywot zupełnie szczęśliwego i wykształconego człowieka, nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego, że wszystko co nas otacza, włącznie z nami samymi, stworzone jest z gwiezdnego pyłu sprzed miliardów lat. Gorąco polecam.

POZYCJA OBOWIĄZKOWA DLA CZŁOWIEKA CIEKAWEGO ŚWIATA

Krótka historia czasu to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Ta fascynująca książka umożliwia poznanie ogromu przestrzeni międzygalaktycznej. Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony?
[źródło opisu: okładka]

Krótka historia czasu jest właściwie krótką historią fizyki i astronomii. Zaczynamy od modelów układu słonecznego, następnie przypominamy sobie "fizykę szkolną", następnie teorie względności Einsteina, mechanika kwantowa, aż wreszcie czarne dziury [które wcale nie są czarne] i powstanie wszechświata. Jednocześnie mamy tu galerię genialnych naukowców [i tych trochę mniej też], w...

rooibos | 2015-10-09
Przeczytana: 09 października 2015

Hawking wielkim poetą jest.

Niedaleko padło jabłko od Autora. Książeczka niepozorna, faktycznie jak chuderlawy zbiorek poezji - ale waży więcej niż niejedno wypasione naukowe tomiszcze. Temat i zadanie: w zwięzłej treści i przystępnej formie przedstawić Wszechświat, voila. Czy to się udało?

Autorowi bez wątpienia tak, problem leży raczej po drugiej stronie kartki. Trudno mi sobie wyobrazić bardziej opisowe i kłaniające się w stronę czytelnika ujęcie wniosków, płynących ze stricte matematyczno-fizycznych zdobyczy nauki (siłą rzeczy wywołujących też do tablicy metafizykę). Jednak sama omawiana materia sprawia, że (za każdym razem) czytam tę książkę trochę jak poezję, tzn każde pojedyncze słowo rozumiem, ale stojącego za nimi przekazu i niektórych pojęć nie umiem w pełni ugryźć i poczuć. Mam wielki respekt w stosunku do osób, którym wyobraźnia (i/lub aparat pojęciowy) pozwala objąć ten obraz otaczającego nas Wszechświata w pełni. Mnie się to jeszcze nie powiodło, choć za każdym...

PaniZima | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 20 marca 2001

Pamiętam swój zachwyt nad tą książką - jedność świata i jedność fizyki, bez rozdzielania na elektryczność i mechanikę, co było dla mnie dowodem wielkości jej autora, dowodem głębokiego zrozumienia zasad przyrody. Książka napisana bardzo przystępnie i dosyć lekko, przez co staje się miłą lekturą, zawierającą jakieś podstawy funkcjonowania świata i sporo anegdot, pokazująca ciekawy punkt widzenia i stawiająca pytania, co dalej.
Jest to jednak pozycja popularnonaukowa i poprzez to pozostawia niedosyt. Jest jak zbiór opowiadań na temat, nie dając możliwości samodzielnej analizy zawartych treści.

Mieczysław | 2015-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2015

Doskonała książka. Obowiązkowa pozycja dla zainteresowanych nowoczesną fizyką i filozofią. Autor przedstawił teorie i prawa rządzące naszym wszechświatem w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego czytelnika, któremu fizyka nie jest zupełnie obca.

| 2013-01-16

Wyścig z czasem

W pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy autor nie popełnił w tytule błędu językowego zwanego pleonazmem. Przecież historia to właśnie relacja o wydarzeniach dziejących się w czasie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, znajduje jednak uzasadnienie w książce, która – będąc popularnonaukowym wywodem na temat istnienia wszechświata – posługuje się także zupełnie nienaukowymi argumentami. Ba! Czyni z nich wręcz punkt odniesienia dla naukowego wywodu. Ale o tym potem.

Kwestia tytułu wyjaśnia się dość szybko. Czas jest dla Hawkinga kategorią przypisaną naszemu wszechświatowi, zjawiskiem, które pojawiło się wraz z powstaniem tego wszechświata, w momencie Wielkiego Wybuchu, i które przestanie istnieć z chwilą jego śmierci. Historia czasu jest więc po prostu historią wszechświata, mieszczącą się – jak dotąd – między dwoma niewiadomymi. Jedną z nich jest sam Wielki Wybuch, czyli początek, drugą – koniec, którego obrazem są dla Hawkinga czarne dziury. Ani jednego, ani...

| 2012-05-19

Na temat tej książki istnieje wiele anegdot i to wcale nie jest tak prosta pozycja, jaką się jawi. Kiedyś konkurowano kto do której strony dobrnął. Sama matka Hawkinga stwierdziła, że język książki jest łatwy, ale poruszane problemy trudne, i ona jej nie zrozumiała. Podobna anegdota dotyczy Andrieja Lindego, rosyjskiego fizyka, który lecąc samolotem nad Ameryką dostrzegł u siedzącego obok biznesmena "Krótką historię czasu". Dialog przedstawiał się mniej więcej tak:
"Co pan o niej sądzi?"
"Fascynująca. Nie mogę się od niej oderwać ani na chwilę"
"To ciekawe. Ja miałem trudności z przebrnięciem przez niektóre fragmenty i nie wszystko rozumiałem"
"Pozwoli pan, że wytłumaczę" - odpowiedział biznesmen

Sama również dość sceptycznie podchodziłabym do entuzjazmu zrozumienia tej książki nawet po tylu latach od wydania i świetnego tłumaczenia. Uważam, że trzeba jej poświęcić trochę czasu oraz skupienia, a także poszerzyć wiedzę przez inne źródła. Sukces międzynarodowy czasami sprawia, że...

mięta | 2017-10-09
Przeczytana: 15 września 2017

Ksiażeczka niewielka, a ciężka że szok. Czytałam niektóre rozdziały po kilka razy(co mi sie raczej nie zdaża) i kilka krotnie wracałam do rysunków by zrozumieć o co chodzi.
A i tak myślę,że nadal niewiele wiem. Jestem totalnym laikiem, jeśli nie ignorantem gdy chodzi o fizykę kwantową(w szkole też jakoś za fizyką nie przepadałam) i astronomię. Jednak treść jest podana w sposób dość przystępny dla zwykłego czytelnika.I dzięki temu wiem,że Wielki Wybuch był początkiem czasu. Z treści dowiadujemy się co to za dziwy te czarne dziury(wcale nie są czarne),czym jest biały karzeł(żaden kurdupel z brodą),że gwiazdy ewolują. Że istnieje coś takiego jak czas i liczby urojone-matematycy ponoć wiedzą o co chodzi. I wiele jeszcze ciekawych rzeczy.