Okładka książki Krótka historia czasu

978-83-7506-149-9
typ
papier
Agnieszka
7,65 (1296 ocen i 85 opinii)

Opis książki

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata; wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do tańca geometrii, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kosa | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Książka dobra dla wszystkich, którzy kiedykolwiek patrząc w niebo zadawali sobie pytanie: jak to, cholera, działa? Swoje książkowe miejsce odnajdzie w niej student nauk ścisłych, zwykły laik i dyletant, ale również kompletny fizyczny ignorant. Autor bardzo płynnie przechodzi od stricte naukowego języka do wyjaśnień bardziej zrozumiałych, by w końcu odnieść się do niezwykle plastycznych skojarzeń i wyobrażeń. Osoby niezajmujące się na co dzień problemami współczesnej nauki, odbędą dzięki tej pozycji pasjonującą podróż od początku, aż po kres wszechświata. Podróż ta, co warto nadmienić, często zakrawać będzie o fantastyczne lemowskie opisy rzeczywistości. Autorowi nie brak również poczucia humoru i co jakiś czas raczy czytelnika całkiem nieprzypadkową anegdotą lub wyrafinowanym komentarzem. Dzięki temu zabiegowi chociaż trochę skraca się dystans między autorem-geniuszem, a pospolitym Kowalskim. Polecam, warto.

PS "(...)Werner Israel, uczony kanadyjski urodzony w
Berlinie, wychowany...

Piekar | 2014-02-14
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Od tej książki wszystko się zaczęło (mam na myśli moja fascynację astronomią a nie początek Wszechświata)! Autor w krótki i zwięzły sposób opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia które doprowadziły nas do obecnego momentu ewolucji od strony kosmicznej. Wielki wybuch, inflacja, podstawy fizyki kwantowej, teoria ciążenia i względności, czarne dziury, ewolucja gwiazd i wiele innych fascynujących zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia. Książkę przeczytałem trzykrotnie ze względu na elementarną nieznajomość większości poruszanych tematów.
Ciekawe jest że można wieść żywot zupełnie szczęśliwego i wykształconego człowieka na Ziemi nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego że wszystko co nas otacza włącznie z nami samymi pochodzi od gwiezdnego pyłu sprzed miliardów lat. Gorąco polecam.

PaniZima | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 20 marca 2001

Pamiętam swój zachwyt nad tą książką - jedność świata i jedność fizyki, bez rozdzielania na elektryczność i mechanikę, co było dla mnie dowodem wielkości jej autora, dowodem głębokiego zrozumienia zasad przyrody. Książka napisana bardzo przystępnie i dosyć lekko, przez co staje się miłą lekturą, zawierającą jakieś podstawy funkcjonowania świata i sporo anegdot, pokazująca ciekawy punkt widzenia i stawiająca pytania, co dalej.
Jest to jednak pozycja popularnonaukowa i poprzez to pozostawia niedosyt. Jest jak zbiór opowiadań na temat, nie dając możliwości samodzielnej analizy zawartych treści.

| 2013-01-16

Wyścig z czasem

W pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy autor nie popełnił w tytule błędu językowego zwanego pleonazmem. Przecież historia to właśnie relacja o wydarzeniach dziejących się w czasie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, znajduje jednak uzasadnienie w książce, która – będąc popularnonaukowym wywodem na temat istnienia wszechświata – posługuje się także zupełnie nienaukowymi argumentami. Ba! Czyni z nich wręcz punkt odniesienia dla naukowego wywodu. Ale o tym potem.

Kwestia tytułu wyjaśnia się dość szybko. Czas jest dla Hawkinga kategorią przypisaną naszemu wszechświatowi, zjawiskiem, które pojawiło się wraz z powstaniem tego wszechświata, w momencie Wielkiego Wybuchu, i które przestanie istnieć z chwilą jego śmierci. Historia czasu jest więc po prostu historią wszechświata, mieszczącą się – jak dotąd – między dwoma niewiadomymi. Jedną z nich jest sam Wielki Wybuch, czyli początek, drugą – koniec, którego obrazem są dla Hawkinga czarne dziury. Ani jednego, ani...

| 2012-05-19

Na temat tej książki istnieje wiele anegdot i to wcale nie jest tak prosta pozycja, jaką się jawi. Kiedyś konkurowano kto do której strony dobrnął. Sama matka Hawkinga stwierdziła, że język książki jest łatwy, ale poruszane problemy trudne, i ona jej nie zrozumiała. Podobna anegdota dotyczy Andrieja Lindego, rosyjskiego fizyka, który lecąc samolotem nad Ameryką dostrzegł u siedzącego obok biznesmena "Krótką historię czasu". Dialog przedstawiał się mniej więcej tak:
"Co pan o niej sądzi?"
"Fascynująca. Nie mogę się od niej oderwać ani na chwilę"
"To ciekawe. Ja miałem trudności z przebrnięciem przez niektóre fragmenty i nie wszystko rozumiałem"
"Pozwoli pan, że wytłumaczę" - odpowiedział biznesmen

Sama również dość sceptycznie podchodziłabym do entuzjazmu zrozumienia tej książki nawet po tylu latach od wydania i świetnego tłumaczenia. Uważam, że trzeba jej poświęcić trochę czasu oraz skupienia, a także poszerzyć wiedzę przez inne źródła. Sukces międzynarodowy czasami sprawia, że...

murietka | 2010-07-27

Krótka historia czasu to jedna z moich ulubionych książek. I mimo tego, że nie jest do końca aktualna (Hawking od czasu jej wydania kilkakrotnie zmienił wizję początków świata, wydał nawet poprawioną wersję książki), to jednak chętnie po nią sięgam. Jestem humanistą z przekonania i wykształcenia, ale fizykę w tym wydaniu jestem w stanie pojąć. Ponadto dzięki tej książce narodziła się moja pasja - astronomia.

yokopoko | 2010-04-17

Klasyka tego gatunku! Dla czytelnika w każdym wieku i na każdym poziomie wiedzy z zakresu fizyki. :)

Pazaak | 2015-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2015

Interesująca książeczka popularnonaukowa, zlecono nam ją przeczytać na filozofię przyrody. Niektóre teorie i hipotezy po prostu rozsadzały mózg, warto do tej książki zajrzeć, gdyż niektóre jej fragmenty są dużo ciekawiej napisane niż byłyby analogiczne opowieści np. w "Focusie". Solidne 8/10!

Olinka | 2013-05-09

Mając duszę humanisty, taką fizykę jestem w stanie ogarnąć. Wszechświat i to jak "działa" każdego w jakimś momencie życia fascynuje i szuka odpowiedzi na pytanie no jak to w końcu było i jest? A czy ją znajduje, to już inna historia:).

Panna_Cotta | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Przeczytałam, ale mimo tego faktu nie czuję się uprawiona do wypowiadania się na temat książki... A to z tego powodu, iż prawdopodobnie zrozumiałam nie więcej niż 1/10 treści (jakbym zrozumiała wszystko, poznałabym myśli boga - takie małe nadużycie cytatu:) Hawking doprawdy łopatologicznie tłumaczy podstawy fizyki, których niestety ja nie jestem w stanie ogarnąć swym maciupeńkim móżdżkiem mimo usilnych starań (efekt polskiego systemu szkolnictwa?/niewystarczającego ilorazu IQ piszącej?) W "Krótkiej historii czasu" można natknąć się na smakowite kąski w postaci ciekawostek dotyczących kulisów odkryć fizycznych lub ich twórców.
Czemu sięgnęłam po tę książkę? Z prostego powodu - z ciekawości. Chciałam się dowiedzieć, jak funkcjonuje miejsce, w którym przyszło mi wieść egzystencję. Czemu ta egzystencja jest właśnie taka? Co wpłynęło na jej kształt? I będę gorąco polecać tę pozycję wszystkim, ale to wszystkim! Dzięki niej odkryłam rodzaj magii, o którego istnieniu nie miałam pojęcia! To...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Irving
    73. rocznica
    urodzin
    Na tym sprośnym świecie [...] jest się czyjąś żoną albo czyjąś dziwką - albo na najlepszej drodze do stania się jedną czy drugą. A jeśli nie pasujesz do żadnej z tych kategorii, dają ci do zrozumienia, że coś jest z tobą nie w porządku
  • Peter Straub
    72. rocznica
    urodzin
    […] nigdy nie można być zbyt szczupłym ani zbyt bogatym.
  • Dorota Wellman
    54. rocznica
    urodzin
    Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową... pokaż więcej
  • Marek Nowakowski
    80. rocznica
    urodzin
    Żyj po swojemu, własnym życiem, właśnie, dlatego, że ono jest twoje. Można je połączyć z cudzym, ale nie rezygnując z siebie. Bo wtedy, gdy przestaje się być sobą, gdy chce się być tylko tym, co pragną widzieć w nas inni, najłatwiej jest przegrać.
  • Piotr Sztompka
    71. rocznica
  • Szolem Alejchem
    130. rocznica
    urodzin
    Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.
  • Maria Józefacka
    73. rocznica
    urodzin
    Warto żyć, jeśli przez każdego z nas wpadnie promień słońca w mroki niepogody.
  • Murray Newton Rothbard
    89. rocznica
  • Philip K. Dick
    33. rocznica
    śmierci
    Nie wiedział wtedy, że utrata zmysłów bywa czasami najwłaściwszą reakcją na rzeczywistość.
  • Jarosław Iwaszkiewicz
    35. rocznica
    śmierci
    A potem przyjdzie śmierć: wszystko rozwiązując niczego nie wyjaśni. Odejdziemy tak, jakeśmy żyli: osobno. Świat nasz własny i jedyny musi nam wystarczyć do śmierci i po śmierci. Byle tylko nie zgłębiać tej myśli do końca, byle tylko nie przemyśleć tego fizycznie. Obumieranie rąk, mącenie się myśli,... pokaż więcej
  • David Herbert Lawrence
    85. rocznica
    śmierci
    Mężczyzna może swoim ciałem być dla kobiety żywym kluczem do całego świata.
  • Horace Walpole
    218. rocznica