Okładka książki Krótka historia czasu

978-83-7506-149-9
typ
papier
Agnieszka
7.63 (1058 ocen i 64 opinie)

Opis książki

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata; wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do tańca geometrii, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Kosa | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Książka dobra dla wszystkich, którzy kiedykolwiek patrząc w niebo zadawali sobie pytanie: jak to, cholera, działa? Swoje książkowe miejsce odnajdzie w niej student nauk ścisłych, zwykły laik i dyletant, ale również kompletny fizyczny ignorant. Autor bardzo płynnie przechodzi od stricte naukowego języka do wyjaśnień bardziej zrozumiałych, by w końcu odnieść się do niezwykle plastycznych skojarzeń i wyobrażeń. Osoby niezajmujące się na co dzień problemami współczesnej nauki, odbędą dzięki tej pozycji pasjonującą podróż od początku, aż po kres wszechświata. Podróż ta, co warto nadmienić, często zakrawać będzie o fantastyczne lemowskie opisy rzeczywistości. Autorowi nie brak również poczucia humoru i co jakiś czas raczy czytelnika całkiem nieprzypadkową anegdotą lub wyrafinowanym komentarzem. Dzięki temu zabiegowi chociaż trochę skraca się dystans między autorem-geniuszem, a pospolitym Kowalskim. Polecam, warto.

PS "(...)Werner Israel, uczony kanadyjski urodzony w
Berlinie, wychowany w A...

Piekar | 2014-02-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Od tej książki wszystko się zaczęło (mam na myśli moja fascynację astronomią a nie początek Wszechświata)! Autor w krótki i zwięzły sposób opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia które doprowadziły nas do obecnego momentu ewolucji od strony kosmicznej. Wielki wybuch, inflacja, podstawy fizyki kwantowej, teoria ciążenia i względności, czarne dziury, ewolucja gwiazd i wiele innych fascynujących zagadnień o których wcześniej nie miałem pojęcia. Książkę przeczytałem trzykrotnie ze względu na elementarną nieznajomość większości poruszanych tematów.
Ciekawe jest że można wieść żywot zupełnie szczęśliwego i wykształconego człowieka na Ziemi nie zdając sobie zupełnie sprawy z tego że wszystko co nas otacza włącznie z nami samymi pochodzi od gwiezdnego pyłu sprzed miliardów lat. Gorąco polecam.

| 2013-01-16

Wyścig z czasem

W pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy autor nie popełnił w tytule błędu językowego zwanego pleonazmem. Przecież historia to właśnie relacja o wydarzeniach dziejących się w czasie. Tytuł jest więc nieco przewrotny, znajduje jednak uzasadnienie w książce, która – będąc popularnonaukowym wywodem na temat istnienia wszechświata – posługuje się także zupełnie nienaukowymi argumentami. Ba! Czyni z nich wręcz punkt odniesienia dla naukowego wywodu. Ale o tym potem.

Kwestia tytułu wyjaśnia się dość szybko. Czas jest dla Hawkinga kategorią przypisaną naszemu wszechświatowi, zjawiskiem, które pojawiło się wraz z powstaniem tego wszechświata, w momencie Wielkiego Wybuchu, i które przestanie istnieć z chwilą jego śmierci. Historia czasu jest więc po prostu historią wszechświata, mieszczącą się – jak dotąd – między dwoma niewiadomymi. Jedną z nich jest sam Wielki Wybuch, czyli początek, drugą – koniec, którego obrazem są dla Hawkinga czarne dziury. Ani jednego, ani drugie...

PaniZima | 2013-03-20
Na półkach: Przeczytane, Warto było
Przeczytana: 20 marca 2001

Pamiętam swój zachwyt nad tą książką - jedność świata i jedność fizyki, bez rozdzielania na elektryczność i mechanikę, co było dla mnie dowodem wielkości jej autora, dowodem głębokiego zrozumienia zasad przyrody. Książka napisana bardzo przystępnie i dosyć lekko, przez co staje się miłą lekturą, zawierającą jakieś podstawy funkcjonowania świata i sporo anegdot, pokazująca ciekawy punkt widzenia i stawiająca pytania, co dalej.
Jest to jednak pozycja popularnonaukowa i poprzez to pozostawia niedosyt. Jest jak zbiór opowiadań na temat, nie dając możliwości samodzielnej analizy zawartych treści.

yokopoko | 2010-04-17

Klasyka tego gatunku! Dla czytelnika w każdym wieku i na każdym poziomie wiedzy z zakresu fizyki. :)

murietka | 2010-07-27

Krótka historia czasu to jedna z moich ulubionych książek. I mimo tego, że nie jest do końca aktualna (Hawking od czasu jej wydania kilkakrotnie zmienił wizję początków świata, wydał nawet poprawioną wersję książki), to jednak chętnie po nią sięgam. Jestem humanistą z przekonania i wykształcenia, ale fizykę w tym wydaniu jestem w stanie pojąć. Ponadto dzięki tej książce narodziła się moja pasja - astronomia.

| 2012-05-19

Na temat tej książki istnieje wiele anegdot i to wcale nie jest tak prosta pozycja, jaką się jawi. Kiedyś konkurowano kto do której strony dobrnął. Sama matka Hawkinga stwierdziła, że język książki jest łatwy, ale poruszane problemy trudne, i ona jej nie zrozumiała. Podobna anegdota dotyczy Andrieja Lindego, rosyjskiego fizyka, który lecąc samolotem nad Ameryką dostrzegł u siedzącego obok biznesmena "Krótką historię czasu". Dialog przedstawiał się mniej więcej tak:
"Co pan o niej sądzi?"
"Fascynująca. Nie mogę się od niej oderwać ani na chwilę"
"To ciekawe. Ja miałem trudności z przebrnięciem przez niektóre fragmenty i nie wszystko rozumiałem"
"Pozwoli pan, że wytłumaczę" - odpowiedział biznesmen

Sama również dość sceptycznie podchodziłabym do entuzjazmu zrozumienia tej książki nawet po tylu latach od wydania i świetnego tłumaczenia. Uważam, że trzeba jej poświęcić trochę czasu oraz skupienia, a także poszerzyć wiedzę przez inne źródła. Sukces międzynarodowy czasami sprawia, że bardz...

Amarcord | 2013-07-15
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Inflacja, czas urojony, grawitony...
Czy z tego można sklecić literaturę?
Kolejny mały kroczek w kierunku szerokiego horyzontu.
Warto!

Panna_Cotta | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Przeczytałam, ale mimo tego faktu nie czuję się uprawiona do wypowiadania się na temat książki... A to z tego powodu, iż prawdopodobnie zrozumiałam nie więcej niż 1/10 treści (jakbym zrozumiała wszystko, poznałabym myśli boga - takie małe nadużycie cytatu:) Hawking doprawdy łopatologicznie tłumaczy podstawy fizyki, których niestety ja nie jestem w stanie ogarnąć swym maciupeńkim móżdżkiem mimo usilnych starań (efekt polskiego systemu szkolnictwa?/niewystarczającego ilorazu IQ piszącej?) W "Krótkiej historii czasu" można natknąć się na smakowite kąski w postaci ciekawostek dotyczących kulisów odkryć fizycznych lub ich twórców.
Czemu sięgnęłam po tę książkę? Z prostego powodu - z ciekawości. Chciałam się dowiedzieć, jak funkcjonuje miejsce, w którym przyszło mi wieść egzystencję. Czemu ta egzystencja jest właśnie taka? Co wpłynęło na jej kształt? I będę gorąco polecać tę pozycję wszystkim, ale to wszystkim! Dzięki niej odkryłam rodzaj magii, o którego istnieniu nie miałam pojęcia! To nie...

Marcin | 2014-01-25
Przeczytana: styczeń 2014

Konkretna pozycja dla wszystkich zainteresowanych kosmosem i wszechświatem. Niestety jestem nieco rozczarowany, bowiem liczyłem na coś ciekawszego. Choć to pewnie wynik tego że książka jest z lat 80-ych a ja obejrzałem już wszystkie programy popularnonaukowe na ten temat :P

Ta książka wcale nie jest łatwa jak tu wszyscy piszą. Zagadnienia jakie prezentuje tu Hawking to fizyka najwyższej próby, do tego prezentowane zjawiska, pojęcia i liczby związane zarówno z mikro jak i makrokosmosem wymagają nie lada wyobraźni. Podstawowa wiedza z zakresu fizyki jest zatem niezbędna. Wiem że Hawking starał się pewnie jak mógł by wyłożyć to najbardziej łopatologicznie jak się da, ale mój móżdżek miejscami nie dawał rady :)

Niemniej to wciąż chyba i tak najbardziej przystępna pozycja poruszająca tematy mechaniki kwantowej, teorii względności, zasady nieoznaczoności, czarnych dziur, ciemnej materii i koncepcji urojonego czasu. Jeśli się wystarczająco skupić na tym co czytamy i przeanalizowaniu tego ws...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto