Przewodnik po Wszechświecie

2021-02-02
2021-02-02
9788382020700
Marek Krośniak

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...
Okładka książki George i niezniszczalny kod Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i niezn... Lucy Hawking, Steph...

Okładka książki Wielkie sekrety arcydzieł sztuki Przemysław Barszcz, Joanna Łenyk-Barszcz
Wielkie sekret... Przemysław Barszcz,...
Okładka książki Jak pachnie deszcz? Simon King, Clare Nasir
Jak pachnie de... Simon King, Clare N...
Okładka książki Sekretne życie kotów Agnieszka Czujkowska, Andrzej G. Kruszewicz
Sekretne życie... Agnieszka Czujkowsk...
Okładka książki Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy Artur B. Chmielewski, Ewelina Zambrzycka, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka
Kosmiczne wyzw... Artur B. Chmielewsk...

„Nawet jeśli tylko 10% gwiazd w naszej galaktyce ma planety, oznacza to, że w samej Drodze Mlecznej znajduje się ponad 200 miliardów układów słonecznych.” ~ „Przewodnik po Wszechświecie”, Lucy i Stephen Hawking, tł. Robert Filipowski i Marek Krośniak, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2021, s. 156.

Chcę polecić Waszej uwadze książkę dla młodszych Czytelniczek i Czytelników zainteresowanych Wszechświatem i jego tajemnicami.

„Przewodnik po Wszechświecie” Lucy Hawking i Stephena Hawkinga to kompendium wiedzy na temat kosmosu [a zwłaszcza naszego Układu Słonecznego i samej Ziemi]. Autorzy i Autorki omawiają prawdopodobny początek Wszechświata, jego rozszerzanie się oraz różne teorie [wraz z tymi jeszcze nieudowodnionymi, np. M-teorię, multiwersum, teorię wszystkiego, itd.]. Odpowiadają na pytanie, skąd wzięło się życie, jak ewoluowało. Opisują planety i lepiej zbadane księżyce z naszego układu oraz nasze najbliższe gwiezdne otoczenie. Przedstawiają świat fizyki klasycznej i mechaniki kwantowej. Piszą o potencjalnej eksploracji kosmosu, czarnych dziurach, tunelach czasoprzestrzennych, możliwości występowania życia w innych miejscach Wszechświata, itd. Ponadto dywagują nad futurologią: jak rozwinie się robotyka, AI, urbanistyka, transport, itd.

W „Przewodniku po Wszechświecie” znalazły się m.in. eseje napisane przez 28 innych Autorów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach [np. Kip Thorne]. Niektóre z tych tekstów pojawiły się już wcześniej w książkach z serii „George i kosmos”.

Bardzo ciekawa i przystępnie napisana książka – serdecznie polecam. 👍

Egzemplarz książki do recenzji otrzymałem od Wydawcy w ramach współpracy barterowej.

Dłuższa recenzja na mojej stronie - link:

Chcę polecić Waszej uwadze książkę dla młodszych Czytelniczek i Czytelników...

Kupiłam tę książkę dla 10-latki, która pochłonęła wszystkie tomy George'a i była bardzo zadowolona. Ten przewodnik też przeczytała dość szybko, ale wydaje mi się, że z niektórych rozdziałów niewiele wyniosła. Dla fascynatów Kosmosu część książki jest idealna. Moim zdaniem niektóre fragmenty, dotyczące internetu i bezpieczeństwa, jakkolwiek bardzo ważne i potrzebne, mogłyby stanowić odrębną lekturę. Do połowy byłam zachwycona, przegląd planet, język szalenie przystępny, mimo że książka jest zlepkiem wypowiedzi różnych naukowców i ich odpowiedzi na pytania. Od pewnego momentu niektóre fragmenty nieco się pokrywały, i o ile, na przykład wiedza o planetach i ich księżycach, warto aby była powtarzana, o tyle teza o tym, że konieczne musimy szybko znaleźć planetę, na której moglibyśmy się osiedlić i że w ciągu 200-500 lat nam się to uda, już niekoniecznie. Książka zasługuje na pewno na wysoką ocenę że względu na prosty język, kierowana jest w końcu do młodego czytelnika. Poza tym jest ona napakowana wiarą w czytelnika i młode pokolenie, które na pewno dokona wiele i cały Wszechświat stoi przed nim, i kolejnymi pokoleniami, otworem.

Czy macie poczucie że świat jest fascynujący i chcielibyście się o nim dowiedzieć więcej, ale nie wiecie gdzie zacząć? A może macie w swoim otoczeniu młodego człowieka, którego chcielibyście zarazić fascynacją otaczającą nas rzeczywistością? Jeśli tak to „Przewodnik po wszechświecie” może być dla was!

Lucy Hawking oraz Stephen Hawking - genialny naukowiec wraz ze swoją córką - prezentują nam swoje ostatnie wspólne dzieło: „Przewodnik po wszechświecie”. Pozycja ta zawiera wyjaśnienia zasad rządzących naszą rzeczywistością, działające na wyobraźnię opisy i inspirujące historie ze świata nauki. A to wszystko zawarte w pięknie ilustrowanej książce!

Książka porusza bardzo wiele pytań: jak powstał wszechświat, czym jest teoria względności, jak powstało życie, czy co czeka ludzkość w przyszłości. Znajdziecie nawet rozdziały o ekologii! Czytając ją miałam wrażenie, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie, dzięki naprawdę różnorodnej tematyce. Każdy rozdział wprowadza nas do danego zagadnienia i pozwala zrozumieć jego podstawy. Z drugiej strony te dość krótkie i skondensowane rozdziały jednocześnie pozostawiają pewien niedosyt, ale niekoniecznie jest to coś złego! W mojej głowie często pojawiała się myśl, że chciałabym wiedzieć więcej o czytanej rzeczy i wydaje mi się, że autorzy chcieli wywołać takie odczucia. Są one bowiem impulsem by zamknąć książkę i kontynuować zdobywanie wiedzy. Całe szczęście internet potrafi być wspaniałym narzędziem edukacyjnym! Na YouTubie mamy kanały takie jak Kurzgesagt, Uwaga naukowy bełkot, ASAPscience, Kacper Pitala, TED-ed i wiele, wiele innych które wspaniale karmią ciekawość i inspirują. W moim odczuciu ta książka nie musi być przeczytana w całości, nie musicie nawet zapamiętać z niej dużo. Jeśli choć trochę pogłębi fascynację otaczającą was rzeczywistością lub zainspiruje do dalszego działania to „Przewodnik po wszechświecie” spełni swoje zadanie.

Książka Lucy i Stephena Hawkingów jest niesamowicie wydanym, dobrze przygotowanym merytorycznie i bardzo udanym przewodnikiem przygotowanym dla czytelników o dowolnym wieku. Jak każda książka którą tworzył lub współtworzył Stephen Hawking zawiera ogrom ciekawych informacji i bardzo inspiruje. A co najważniejsze, jest wspaniałą pozycją do rozpoczęcia swojej własnej eksploracji wszechświata! 😊

Lucy Hawking oraz Stephen Hawking - genialny naukowiec wraz ze swoją...

Świetna książka popularnonaukowa, przeznaczona dla młodszego czytelnika. Autorzy zebrali ogromną ilość opinii innych naukowców, którzy podzielili się wiedzą. Książka obejmuje tematy od narodzin wszechświata przez dokładne omówienie naszego układu słonecznego po etykę robotów i sztuczną inteligencję. Oprócz tego "Przewodnik" wyróżnia się piękną typografią i świetnymi ilustracjami. Koniec nieco już nużył a treści nie zaklasyfikowałabym jako taką, która odpowiada potrzebą dzieci w podstawówce, raczej starszym czytelnikom, gdyż poruszana jest nawet teoria strun czy mechanika kwantowa i kot Schrödingera.

"Kierujcie wzrok w górę ku gwiazdom, a nie w dół na wasze stopy." Stephen Hawking

I tak powinny prezentować się książki popularnonaukowe kierowane do młodzieży. Materiał kluczowych idei cywilizacji zaprezentowany w szalenie przejrzystej formie, narracja bardzo przyjazna, bez zbędnych zawiłości terminologicznych, koncentrująca się na najważniejszym, zachęcająca do uzupełniania całościowych i cząstkowych obrazów wszechświata. Wyjątkowo atrakcyjnie wyjaśniona bogata historia myśli ludzkiej, kluczowych odkryć w naukach ścisłych. Doceniłam zgrabne skondensowanie wiedzy, gładkie przechodzenie między zagadnieniami, podzielenie na małe porcje, by można było wielokrotnie wracać do publikacji, wznowić czytanie od dowolnego miejsca. Powtórzenia pojawiają się w charakterze utrwalenia kluczowych przesłań i barwnych dopowiedzeń. Mimo, że krótkie teksty napisały różne osoby, to całość spięto wspólną narracyjną klamrą. Tematyka często trudna, jednak przy takiej prezentacji okazuje się szalenie ekscytująca, natychmiast powstaje pragnienie dowiedzenia się czegoś więcej. Przejrzysta oprawa graficzna sprzyja wyciąganiu ciekawych informacji, poznawaniu materiału, przyswajaniu, powtarzaniu i kojarzeniu.

Przekrój zagadnień uwzględnionych w publikacji zachęcający. Robimy zbliżenie na Wszechświat, eksplorujemy go, poznajemy ciemną materię, kręcimy się wokół życia w kosmosie, uwzględniamy podróże w czasie, przyglądamy się Ziemi, zastanawiamy się, jak powstało życie, teoretyzujemy, jak może wyglądać przyszłość. Wspaniale jest przy książce poszerzać horyzonty, zarzucać myśli wokół tego, co ktoś wcześniej przemyślał, zastanowić się, w którym miejscu cywilizacji jesteśmy, poznać przyszły kierunek szybowania interpretacji. Jakbyśmy wchodzili w świat fantastyki, ale mocno osadzonej w rzeczywistości. Poznajemy krótkie życiorysy znaczących osób, co dały światu, jak zmieniły losy ludzkości. Dumni jesteśmy z dotychczasowego dorobku naukowego i jednocześnie wciąż cieszymy się poczuciem mnogości obszarów do penetracji. Mam wrażenie, że młody człowiek po zapoznaniu się z książką zawsze już będzie zainteresowany postępami nauki. Nawet jeśli nie zwiąże się z nimi zawodowo, to będzie zwiększał ich świadomość sięgając po nowe publikacje, wyniki badań i cenne rozważania. Tytuł przyciągnie starszych czytelników, stanowić będzie znakomitą okazję do odświeżenia wiedzy, złapania nowych myśli, przeglądu najnowszych zdobyczy nauk ścisłych. Każdemu przyda się przewodnik po wszechświecie, pomocnik zgłębiania świata, wyznacznik porywających kursów eksploracji ludzkiej myśli.

bookendorfina.pl

Przekładanie języka nauki na język popularny, dostosowany do możliwości i zainteresowań młodzieży to nie lada wyzwanie. Lucy Hawking, córka słynnego Stephena Hawkinga robi to znakomicie. Wspólnie z ojcem stworzyła cykl książek o George’u i jego przygodach opartych na odkryciach naukowych, a niedawno ukazała się książka „Przewodnik po Wszechświecie”, również skierowana do młodego czytelnika, którą miałam okazję poznać i która całkowicie mnie pochłonęła.
Książka omawia kwestie powstawania Wszechświata, miejsca Ziemi w kosmosie, badań Układu Słonecznego i innych dostępnych zakamarków Wszechświata, budowy przestrzeni kosmicznej, przebywaniu człowieka w kosmosie oraz możliwościach istnienia tam innego życia, podróży w czasie oraz wyzwań, jakie stoją przed nauką i ludzkością w przyszłości. To prawdziwy przewodnik, prawdziwe kompendium wiedzy o fizyce, fizyce kwantowej, chemii, technice i naprawdę szerokim spectrum zagadnień, które zostały wyjaśnione w całkiem przystępny sposób, zrozumiały nawet dla nastolatka. Gromadzi chyba cały zakres wiedzy, jaki w tej chwili posiadamy o kosmosie, ciałach niebieskich, czarnych dziurach, ciemnej materii i ciemnej energii, lotach w kosmos, życiu na stacji kosmicznej, największych umysłach odkrywających zasady rządzące światem. Znajdziemy tu nawet elementy genetyki, a także apel o dbanie o środowisko naturalne.
Mimo szerokiej tematyki, książka jest uporządkowana. Jednak jej największą zaletą jest to, że bardzo trudno i skomplikowane zagadnienia tłumaczy w całkowicie zrozumiały sposób. Do tego przedstawia zjawiska fizyczne w taki sposób, że samemu chciałoby się je zaobserwować. Nie pomija też pytań, na które świat nauki jeszcze nie zdołał odpowiedzieć, sugerując, że to być może czytelnik będzie miał okazję rozwikłać te tajemnice. A wyzwań stojących przed ludzkością jest wiele – poczynając od szukania miejsca do życia poza Ziemią, po tworzenie sztucznej inteligencji, czy podróże w czasie. Ciekawe również okazały się rozważania etyczne dotyczące sztucznej inteligencji tworzonej na nasze potrzeby.
Książka jest też ciekawa graficznie, mimo że zawiera tylko jedną, kilkustronicową wkładkę z barwnymi zdjęciami. Na pozostałych stronach znajdziemy tylko czarno-białe ilustracje, schematy i grafiki pokazujące omawiane treści. Wyróżnione graficznie są również definicje ważnych pojęć i krótkie biogramy ludzi nauki, których odkrycia były przełomowe dla naszego postrzegania świata. Choć generalnie lubię kolory, to w tej publikacji szarości zupełnie mi wystarczają.
Wszechświat jest fascynujący, a ta książka prezentuje go w arcyciekawy sposób. Aż się chce znów zajrzeć do podręczników fizyki, zgłębić historię życia na Ziemi, poznać chemiczne właściwości substancji z naszego otoczenia. A przede wszystkim spojrzeć w nocne niebo, dostrzec jego ogrom, porównać z niewielką przestrzenią, jaką sami zajmujemy w naszej codzienności, zdać sobie sprawę, jak nikłą częścią historii świata są nasze dni na Ziemi.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

#492 - Przewodnik po wszechświecie - Lucy Hawking, Stephen Hawking - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#52/52/2021

Książka ma 432 strony, swoją premierę miała dnia 02.02.2021 roku i należy do kategorii astronomia. SKłada się ona z siedmiu części i została wydana w naprawdę piękny sposób.

Jest to kompedium wiedzy o wszechświecie, od początku jego istnienia, po otaczający nas świat.

Dzieło słynnego ojca i jego córki jest moją pierwszą literaturą w tym zakresie i zdołała mnie ona już zafascynować.

"Kierujcie wzrok w górę ku gwiazdom, a nie w dół na wasze stopy."

Za książkę do recenzji dziękuję Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#52/52/2021

"PRZEWODNIK PO WSZECHŚWIECIE" LUCY I STEPHEN HAWKING

Książka z gatunku : astronomia, astrofizyka.
Pięknie opracowany i wydany poradnik, przewodnik po Wszechświecie.

Autorami są Stephen znany jako genialny fizyk, profesor matematyki, oraz jego córka Lucy, która jest dziennikarką i popularyzatorką nauki.

Przyznam ,że oddali w nasze ręce genialną lekturę.
Poznamy cała masę faktów i ważnych liczb o tym co jest we Wszechświecie. Ciekawostki i zaskakujące
Będą tu elementy matematyki, fizyki, biologii, astrologii i astrofizyki.
Wszystko zostało napisane językiem czytelnym i jasnym. Pomimo trudnych zagadnień lektura absolutnie nie ludzi, wręcz przeciwnie jest cudowną kopalnią wiedzy o otaczającym nas Świecie i tym co poza nim.

Zapraszam WAS w cudowną, kosmiczną podróż w czasie i przestrzeni.

W tych siedmiu częściach zawarta jest niesamowita wiedza o Świecie, który nas otacza i tym co poza nami.
Część pierwsza to wszystko to co było "Na początku", czyli powstanie Wszechświata, druga część to początek tego co zaczęło się na Ziemi, Część trzecia to Eksplozja Wszechświata , czyli niebo, księżyc, gwiazdy i inne planety. Czwarta część poświęcona jest Ciemnej materii i innym ciemnym rzeczom, w piątej poznamy życie w Kosmosie. Szósta przybliży nam Podróże w czasie, natomiast część siódma i zarazem ostatnia ukarze nam naszą przyszłość : roboty, sztuczna inteligencja, miasta przyszłości, żywność przyszłości, zmiana klimatu oraz wszechobecny internet, który całkowicie zawładnął naszym życiem i zagrabił nam naszą prywatność.

Poznamy też siedem złotych zasad o jakich powinniśmy pamiętać będąc w sieci. Pozwolę sobie je przetoczyć, ponieważ uważam, że są niezwykle ważne :
1.Pomysł , zanim opublikujesz,
2.Pomyśl, zanim klikniesz,
3.Pomysł, zanim się podzielisz,
4.Tylko zaufani przyjaciele,
5.Pamiętaj o ustawieniach prywatności,
6.Pamiętaj o ustawieniach lokalizacji - z tym się absolutnie nie zgadzam,
7.Hasła i bezpieczeństwo

Sądzę, że poradnik ten zachwyci nie tylko fanów Hawkinga i jego teorii.

P O L E C A M :)

"PRZEWODNIK PO WSZECHŚWIECIE" LUCY I STEPHEN HAWKING

Książka z gatunku : astronomia, astrofizyka.
Pięknie opracowany i wydany poradnik, przewodnik po Wszechświecie.

Przyznam ,że oddali w nasze ręce genialną lekturę.
Poznamy cała masę...

Myślę, że Stephena Hawkinga nie trzeba nikomu przedstawiać. Lucy to jego córka, która z zawodu jest pisarką i dziennikarką. "Przewodnik po wszechświecie" stanowi ich wspólne, choć napisane po śmierci Hawkinga, dzieło, które wpisuje się w to, na czym tak bardzo zależało genialnemu fizykowi teoretycznemu - popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Co istotne, do tworzenia książki zaproszono również szereg innych naukowców m.in. fizyków, astronomów, psychologów (m.in. bardzo ciekawy rozdział o "płaskoziemcach"),specjalistów od AI czy astronautów.

W sześciu częściach zawarto podstawowe fakty o Ziemi, powstaniu wszechświata, jego eksploracji, ciemnej materii, ale również poświęcono rozdziały takim tematom jak genetyka, tunele czasoprzestrzenne, etyka a AI i wielu, wielu innym.
A wszystko podano w bardzo przystępny, zrozumiały sposób. Szata graficzna zawierająca ramki, wytłuszczenia, ilustracje także sprzyja przyswajaniu informacji. To istotne, bo książka dedykowana jest młodszym czytelnikom (ale na pewno nie maluchom),chociaż moim zdaniem jest uniwersalna. Na pewno spodoba się również takim dorosłym jak ja, dla których kosmos to trudny do ogarnięcia "kosmos" :D

Należy również wspomnieć o wydaniu - z piękną okładką, w twardej oprawie.

Kompendium wiedzy o wszechświecie, początkach istnienia, wielkim wybuchu i otaczającym nas świecie. Prawdziwa gratka dla fanów astronomii i nauk ścisłych. Bardzo wiele zagadnień i informacji, które napisane są w prostym i zrozumiałym języku, co sprawia, że podręcznik czyta się zadziwiająco przyjemnie i lekko, nawet dla osób, które są "zielone "w temacie gwiazd i innych ciał :)

Autorzy książki włożyli w nią dużo pracy i zawarli bardzo wiele wiedzy, którą udało im się przekazać w sposób prosty i łatwy do zrozumienia. Ciekawa tematyka spodoba się zarówno uczniom, którzy będą szukać pomocy w uzupełnieniu tematyki z lekcji jak również polecam książkę dla ludzi, którzy tak jak ja kochają patrzeć w gwiazdy, a odrobiona wiedzy w tym zakresie tylko poszerzy horyzonty!

Bardzo ładnie wydana, będzie nie tylko ozdoba naszej półki ale też przydatnym podręcznikiem w którym znajdziemy odpowiedź na wiele pytań. Dzięki precyzyjnym tematom szybko odszukamy interesujący nas temat, a dodatkowe wyjaśnienia i obrazki ułatwią nam korzystanie z książki.
~~~~
Liczba stron: 432
Okładka : miękka z zakładkami
~~
Gorąco polecam !

Kompendium wiedzy o wszechświecie, początkach istnienia, wielkim wybuchu i otaczającym nas świecie. Prawdziwa gratka dla fanów astronomii i nauk ścisłych. Bardzo wiele zagadnień i informacji, które napisane są w prostym i zrozumiałym języku, co sprawia, że podręcznik czyta się zadziwiająco przyjemnie i lekko, nawet dla osób, które są "zielone "w temacie gwiazd i innych ciał...

• Do kupienia
  • Naukowe