Kosmos

Tłumaczenie: Maria Duch, Bronisław Rudak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
8,23 (242 ocen i 35 opinii) Zobacz oceny
10
41
9
67
8
72
7
38
6
20
5
3
4
0
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Cosmos
data wydania
ISBN
9788377858820
liczba stron
464
język
polski
dodała
wiedźma

Kosmos jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Carl Sagan z kosmicznej perspektywy spogląda na naszą planetę przypominającą błękitny klejnot, zamieszkaną przez istoty, które właśnie zaczynają poznawać sens jedności z otaczającym światem i wyprawiać się na rozległy ocean kosmosu. Dzięki jego zdumiewającej...

Kosmos jest opowieścią o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Carl Sagan z kosmicznej perspektywy spogląda na naszą planetę przypominającą błękitny klejnot, zamieszkaną przez istoty, które właśnie zaczynają poznawać sens jedności z otaczającym światem i wyprawiać się na rozległy ocean kosmosu. Dzięki jego zdumiewającej umiejętności przedstawiania zagadnień naukowych w sposób zarówno zrozumiały, jak i ekscytujący powstała przejrzysta opowieść o nauce, o tym, jak równocześnie rozwijały się i nauka, i cywilizacja. Autor omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji, misje sond kosmicznych. Rozważa również najnowsze odkrycia dotyczące życia poza Ziemią i sposoby ewentualnego porozumiewania się z istotami zamieszkującymi inne planety.

 

źródło opisu: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kosmos---carl-sagan

źródło okładki: http://zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kosmos---carl-sagan

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1238)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 372
Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

„Nauka to więcej niż zakumulowana wiedza. To również sposób myślenia. To sposób na krytyczne badanie wszechświata, przy pełnej świadomości, że człowiek jest omylny.”

To cytat z ostatniego przed śmiercią wywiadu Carla Sagana udzielonego w 1996 roku.
Dość często się zdarza, że w wersji książkowej pojawiają się scenariusze filmowe lub scenariusze seriali telewizyjnych.
Ta książka jest jednak inna. To zupełnie nowatorska (przynajmniej dla mnie) koncepcja.
Otóż, po nakręceniu serialu pod tym samym tytułem Carl Sagan wpadł na pomysł uzupełnienia informacji zawartych w filmie.
Zachował nawet oryginalną z serialową liczbę rozdziałów i ich tytułów.
Uznał jednak, że widz i czytelnik mogą mieć różne potrzeby i oczekiwania, co do ilości i sposobu przekazywania danych.
Wspólnie z producentką serii „Kosmos” Ann Druyan (prywatnie żoną Carla Sagana) przygotowali niesamowitą lekturę, która wprowadza nas w tajniki eksploracji kosmosu (Sagan należał do ekipy naukowców projektujących misje Voyagera...

książek: 2033
goskrzys | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Jako humanista, podchodziłam do tej książki z pewną dozą nieufności - nie uśmiechało mi się bowiem przedzieranie przez zawiłe obliczenia matematyczne, wzory z fizyki itp. Tym bardziej, że po przekartkowaniu zauważyłam dość sporo takich kwiatków (ale cóż, w końcu to książka o astronomii, więc nie sposób ich uniknąć).

Lektura jednakże, chociaż wymagająca skupienia, okazała się czystą przyjemnością. To, oczywiście, jest książka o astronomii - ale w wymiarze bardziej filozoficznym. Przez opowieść o kosmosie autor tak naprawdę opowiada o nas, o naszej ewolucji, o cudzie, jakim było powstanie życia na Ziemi, o zagrożeniach, do jakich prowadzi rozwój naszej wiedzy i nieustająca walka pomiędzy naszym ludzkim jestestwem, a pozostałością naszej gadziej natury. Wyszła z tego naprawdę ciekawa i dająca do myślenia opowieść.

Dużym plusem jest to, że autor - zmuszony do wyjaśnienia pewnych zagadnień związanych z fizyką czy chemią - stosuje taki tok prowadzenia myśli, że nawet zawiłe...

książek: 808
Hrosskar | 2016-10-07
Przeczytana: 05 października 2016

W ostatnich kilku tygodniach przeczytałem bardzo dużo o kosmosie i każda kolejna książka odnosiła się do tego zagadnienia zgoła inaczej. Carl Sagan - profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University postanowił przyjąć ton bardzo swobodny, pełen dygresji, niczym opowieść przy ognisku a zarazem bogaty w wiedzę, ciekawostki nie tylko o samym kosmosie.

Carl Sagan na przełomie lat 80' i 90' uczestniczył w tworzeniu serialu oraz książki o tym samym tytule - Kosmos. Od 1980 roku oba te dzieła zabrały w niezwykłą podróż niezliczone rzesze ludzi - nie tylko naukowców, czy nauczycieli, ale przede wszystkim przeciętnego człowieka, dzięki czemu mógł on poznać pasjonujący świat kosmosu w sposób niezwykle przystępny i ciekawy. Autor w swojej książce omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji oraz misje sond kosmicznych. Snuje rozważania na temat...

książek: 384
Carmel | 2016-10-02
Przeczytana: 01 października 2016

To książka o wszystkim. Czyli o kosmosie. Jej autor przedstawia się sam (str. 172):

"Jestem zbiorem wody, wapnia i molekuł organicznych zwanym Carlem Saganem"

Książka "Kosmos" powstawała na przełomie lat 70. i 80, równolegle z kultowym serialem Sagana o tym samym tytule. W założeniu miała być jego rozszerzona wersją. Sukces projektu to zasługa charyzmy autora.
Carl Sagan to astronom, naukowy konsultant przy kluczowych misjach bezzałogowych eksploracji Układu Słonecznego, popularyzator nauki i demaskator irracjonalności. Jego wpływ na upowszechnianie nauki i medialną rozpoznawalność można porównać chyba jedynie z Richardem Feynmanem.

"Kosmos" to książka przede wszystkim dla tych, którzy planują zmierzyć się z zagadkami wszechświata pierwszy raz. Język autora jest tak prosty, jak to tylko możliwe. Świadomość, że celem jest jak najszersze grono odbiorców sprawiła, że wiele faktów podano bardzo nieszablonowo, 'nie-akademicko'. To podróż człowieka ciekawego przez stulecia i...

książek: 1283
Dociekliwy_Kotek | 2015-07-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Oceny były bardzo wysokie, a ja, prawdę mówiąc, jestem dość rozczarowana.
Trudno wymagać, żeby książka popularnonaukowa zachowywała aktualność po kilku dekadach, więc nie to jest moim zarzutem - zna szczęście działanie grawitacji ani życiorys Keplera czy Galileusza raczej się nie zmieniły, więc lektura książki Sagana na pewno nie będzie stratą czasu. Nie mam pretensji o to, że autor poświęca sporo miejsca zimnej wojnie, bo w czasach powstania "Kosmosu" była to niewątpliwie ważna kwestia i realne zagrożenie. Fajnie, że nie koncentruje się tylko na zagadnieniach związanych z astronomią, ale pokazuje je w szerszym, niemal humanistycznym kontekście.
Niestety przez takie połączenie dostajemy książkę nierówną i, śmiem twierdzić, miejscami nudną - kwestie społeczne i polityczne mocno straciły na aktualności, a do zagadnieniom humanistycznym... no, brakuje jednak trochę lekkości i głębi. Po odsianiu dwóch powyższych zostaje w zasadzie tylko połowa, poświęcona głównie powstaniu Układu...

książek: 312
Justyna Wydra | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

„Kiedy spoglądamy na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, granice państw są niewidoczne. Raczej trudno jest podtrzymać fanatyczny szowinizm, etniczny, religijny, czy narodowy, widząc, jak niknie w oddali delikatny niebieski sierp naszej planety, aż staje się w końcu niepozornym punkcikiem światła na tle bastionu gwiazd. Podróże kształcą.”

Pierwsze oryginalne wydanie „Kosmosu” Carla Sagana ukazało się ponad trzydzieści lat temu i bazowało na popularnym programie telewizyjnym, którego Sagan – astronom i entuzjasta poszukiwania życia w odległych zakątkach wszechświata, był współprowadzącym. Zanim zrecenzuję pokrótce książkę, pozwólcie, że uhonoruję w kilku słowach jej autora. Carl Sagan urodził się w 1934 roku w Nowym Jorku jako syn żydowskiego małżeństwa (ojciec przyjechał do USA z Ukrainy). Jako doktor astronomii i astrofizyki, Sagan był równocześnie jednym z pionierów oraz prawdziwych entuzjastów egzobiologii. Brał udział w przygotowaniu gwiezdnych misji NASA (Mariner, Viking,...

książek: 3090
nellanna | 2018-01-24
Na półkach: Przeczytane

Z przyjemnością przeczytana i zrozumiana, co w przypadku takiej "guły naukowej", za jaką się zwykłam uważać, jest wyjątkowym osiągnięciem.

książek: 1124
Maja | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

Sięgając po tę książkę, nieco bałam się tego, że przygniecie mnie ciężar faktów naukowych i po paru stronach odłożę ją na półkę. Na szczęście Carl Sagan pozytywnie mnie zaskoczył.

Autor opowiada o wszechświecie z pasją, mogłabym słuchać go godzinami. Sagan zadaje wiele pytań, które nam pewnie wielokrotnie przeszły przez myśl. Czy na Marsie istnieje życie? Czy Wenus faktycznie jest bliźniaczą planetą dla naszej Ziemi? Czy kiedyś było więcej planet? Z czego są zbudowane pierścienie otaczające planety? Skąd na Księżycu wzięły się kratery? Dlaczego kratery na Ziemi po jakimś czasie znikają?

Od wielu lat naukowcy próbują zbadać wszechświat. Carl Sagan w przyjazny dla laików sposób opisuje wnioski, do jakich doszli współcześni nam uczeni oraz ich poprzednicy. Wszystko to, o czym mówi, jest zrozumiałe. Nawet uczniowie szkoły podstawowej byliby w stanie zrozumieć to, co autor próbuje przekazać. Dzięki niemu kosmos staje się mniej obcy.

Najbardziej przypadły mi do gustu fragmenty...

książek: 285
karpatkadobra | 2019-02-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2019

Kosmos, któremu przypisuje się setki określeń, nazw zastępczych i znaczeń, to inaczej mówiąc - w założeniu zachowania istoty tego czym Kosmos jest - otaczająca nas Wszechrzecz, tak nieprzeniknione, tajemnicze a jednocześnie wspaniałe zjawisko niczym homeostatyczny twór, który z perspektywy gatunku człowieka był, jest i będzie wiecznie. Dla tego ogromu przestrzeni, będącego przykładem gigantycznej, wymykającej się ludzkiej percepcji i empirycznemu rozumowaniu, macierzy, która jest wszystkim jak i niczym - bo ciężko jakkolwiek zmusić nasze umysły, aby pojąć rozmiar Wszechświata, w skali makro nie ma on godnego przeciwnika. Paradoksalnie rzecz biorąc, fenomen Kosmosu odpiera i kontruje trochę dziwaczny i pokręcony, jakby odwrócony, świat w skali fundamentalnej. To w przestrzeniach tej rzeczywistości, choć istotę tego w czym poruszają się cząstki subatomowe i gdzie fluktuuje pole kwantowe ciężko nazwać rzeczywistością, skala tu obowiązująca sprawia, że tak jak w Kosmosie i tu wszystko...

książek: 26
dexter77 | 2018-09-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Na temat autora nie będę dużo pisać - to obecnie jedyna postać, która jest dla mnie autorytetem, pomimo że w kilku kwestiach się nie zgadzamy :) I dalej się dziwię, dlaczego tak wielu ludzi potrafi rozpoznać na zdjęciach pseudo celebrytów, a nie wiedzą kim był Carl Sagan. Chociaż już nieobecny, to wciąż możemy zajrzeć do jego umysłu dzięki napisanym książkom.

Pomimo, że Kosmos nie należy do najlepszych pozycji, to i tak warto się z nim zapoznać. Osobiście już bardziej urzekły mnie Kosmiczne Związki. Kosmos jak dla mnie posiada zbyt dużo elementów historycznych i co chwilę pojawiających się odwołań do przeszłości. Jak najbardziej rozumiem potrzebę opisywania ubiegłych stuleci, odkryć i powiązań, jednak mogłoby być tego trochę mniej. Z drugiej strony zyskujemy dzięki temu przegląd postępu w dziedzinie astronomii, rozwoju i ewolucji człowieka, czy też samej biologii. Sprawne poruszanie się przesz poszczególne tematy sprawia, że Kosmos jest książką jedyną w swoim rodzaju, dla każdego...

zobacz kolejne z 1228 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
70 najważniejszych książek Richarda Bransona

Może nie każdy kojarzy nazwisko Richarda Bransona, ale zdecydowana większość kojarzy nazwę jego Virgin Group. Branson to brytyjski przedsiębiorca i miliarder, którego majątek wyceniany jest na prawie 5 mld dolarów. Z okazji Światowego Dnia Książki Branson przygotował niezwykle ciekawą i różnorodną listę 70 najważniejszych dla niego książek.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd