George i niezniszczalny kod

Okładka książki George i niezniszczalny kod Lucy Hawking, Stephen Hawking
Okładka książki George i niezniszczalny kod
Lucy HawkingStephen Hawking Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: George i kosmos (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
George i kosmos (tom 4)
George and the Unbreakable Code
Zysk i S-ka
2020-05-26
2020-05-26
Joanna Grabarek

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Okładka książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Którędy do Yel... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki George i poszukiwanie kosmicznego skarbu Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i poszu... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Pieśni Zaginionego Kontynentu Przemysław K.Hytroś, Agnieszka Wajda
Pieśni Zaginio... Przemysław K.Hytroś...

Trzyma poziom poprzednich części, choć chyba tematyka komputerowa najmniej mnie zainteresowała.
Ale i tak uwielbiam tę serię! I lubię bohaterów, patrzeć na to jak z każdą częścią dorastają i zmieniają się.

George bardzo chce sfotografować Satruna. Jest to jego ulubiona planeta. Niestety, rodzice mu to utrudniają. Musi kłaść się spać, a przecież wtedy powinien zrobić zdjęcie, gdyż to najlepszy moment. Annie odwiedza kolegę i razem zastanawiają, czy wszechświat o nich czasem nie zapomniał. Mają ochotę na kolejną podróż w kosmos.
No i masz! Zaczyna się coś dziać, i to bardzo dziwnego. Tłum ludzi na ulicach? Dokąd oni zmierzają? Może na jakiś koncert? Nic z tych rzeczy! Z nieba lecą pieniądze. Co się dzieje? Bankomat wydaje banknoty, tamy same się otwierają, a loty są za darmo. Ktoś się włamał do komputerów! Aby wyjaśnić tą sprawę lecą w kosmos .

Kolejny tom to kolejne przygody Georga i Annie. Tylko, że tym razem będzie nieco inaczej. W tej książce będzie więcej o technologi i o komputerach, a o planetach - na drugim miejscu.

Autor niesamowicie potrafi zaciekawić czytelnika, że staje się on fanem kosmosu. Kolejny raz dostarczył nam ogrom wiedzy oraz ciekawostek.
Tutaj poznamy takie zagadnienia jak systemy liczbowe, co to jest enigma i hakerstwo oraz dowiemy się dużo na temat komputerów. I wile wiele innych rzeczy.
Zobaczymy Saturna, czarną plamę, a nawet zorzę polarną – coś niesamowitego. A to zasługa fenomenalnym ilustracji oraz zdjęć, które nas przybliżają do tego wszystkiego.

Mnie tutaj najbardziej zaciekawiło padnięcie technologii. Gdyby naprawdę do tego doszło, na świecie powstałby niezły galimatias. Ciekawi, co by się stało? Zachęcam do lektury.

No i masz! Zaczyna się coś dziać, i to bardzo...

Młodemu czytelnikowi do tego stopnia spodobała się ta książka, że nie czekał na dalszy ciąg wieczornego czytania i wziął sprawy w swoje ręce. I już po dwóch dniach mogłam ją zwrócić do biblioteki. Zdziwiłam się, ponieważ wydawała mi się zbyt poważna  dla dziewięciolatka. A może to ja nie potrafię zainteresować się kosmosem, gwiazdami i robotami. Nie wiem. Powieść przygodowa (fantastyczna) jest wzbogacona o wstawki z rzetelną wiedzą z różnych dziedzin - od maszyn szyfrujących, przez androidy po zdjęcia Enceladusa, czyli księżyca Saturna. A o czym jest ta powieść, spytacie. O próbie inwazji kosmicznej na Ziemię. Bardzo sprytnej. Czy George i Anna poradzą sobie z uratowaniem świata? Czy uda im się zmusić do współpracy superkomputer? Polecam.

#669 - George i niezniszczalny kod - Lucy i Stephen Hawking - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#229/52/2021

Książka ma 392 strony. Swoją premierę miała dnia 26.05.2020 roku. Jest to czwarty tom cyklu George i kosmos.

Ania i George wybierają się w kolejne kosmiczne podróże i odkrywają różne zagadki wszechświata.

Te książki rozbudzają ciekawość Ewy i powodują, że chce ona pogłębiać swoją wiedzę o wszechświecie.

Z bogaterami tej książki nie da się nudzić i chętnie się do nich wraca.

Do tej pory ukazało się pięć tomów tego cyklu i wszystkie z nich już przeczytałyśmy, do czego Was serdecznie zachęcamy.

Dziękujemy za książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#229/52/2021

Te książki rozbudzają ciekawość Ewy i powodują, że chce ona pogłębiać...

Seria książek o George’u i jego przyjaciółce Annie towarzyszy nam już od kilku lat. Sięgnęłam po nią, ponieważ jako miłośniczka publikacji Stephena Hawkinga nie mogłam przejść obojętnie obok książki „George i tajny klucza do wszechświata”. Pierwszy tom nas wciągnął i bardzo nam się spodobał, dlatego z niecierpliwością wyczekiwałyśmy kolejnych tomów. „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”, „George i Wielki Wybuch” i „George i niezniszczalny KOD” to dwa kolejne tomu, które mamy już za sobą. Książki te słynny fizyk napisał z córką Lucy, pisarką i dziennikarką, która w książkach zawarła własne odczucia z lotów w kosmos. Słynący z popularyzacji fizyki amerykański badacz po raz kolejny wykorzystuje pretekst, by zainteresować młodych czytelników wiedzą oraz przemycić wiele ciekawostek. Ze względu na temat będą to informacje dotyczące Kosmosu, obiektów, które możemy zobaczyć na niebie, galaktyk, czarnych dziur, planet wchodzących w skład Układu Słonecznego, początków wszechświata, mgławic, ale też programowania, wykorzystania robotów, możliwości, jakie dałby komputer kwantowy i zagrożeniach płynących przez wykorzystanie technologii przez ludzi mających złe intencje. W każdym tomie dzieciaki muszą rozwiązać kolejną zagadkę w pewnym sensie uratować świat. Takie podejście pozwala sporą dawkę wiedzy wpleść w akcję, przepleść ją informacjami na określony temat. Połączenie wiedzy i interesującej akcji sprawdza się tu doskonale.
W pierwszym tomie zatytułowanym „George i tajny klucza do wszechświata” przygoda zaczyna się od poznania George’a zastanawiającego się, co stało się z jego świnką. I wcale nie mam tu na myśli jakieś małe zwierzę tylko wielkiego tucznika o imieniu Freddy. „Pupil” George’a trafił do rodziny w Boże Narodzenie i był prezentem, który najbardziej ucieszył chłopca. Jego rodziców już mniej. Mieszkający początkowo w domu prosiak robił wokół siebie wiele zamieszania. A wszystko przez to, że był ciekawski i niechcący wszystko niszczył. Po osiągnięciu dość dużych rozmiarów eksmitowano go do chlewika w ogrodzie, gdzie mógł wieść nudne, ale dostatnie życie, co przekładało się na przyrost masy. To sprawiło, że kiedy tylko udawało mu się uciec z ogrodzenia powodował niesamowite szkody. Kto nie widział nigdy świń na żywo niech sobie znajdzie filmik w Internecie w jaki sposób te zwierzęta przekopują ziemię. Potrafią być wyjątkowo skuteczne w przemeblowaniu ogródków. Zwłaszcza, kiedy rosną w nich smakołyki. Tym razem poza śladami racic prowadzącymi do ogrodu Domu Obok nie ma żadnych śladów. I tu zaczyna się nieco mroczna opowieść: wiele lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął właściciel tej posesji. Starszy pan zginął bez śladu z własnego domu. I nikt nie jest w stanie wyjaśnić jak to się stało. Od tego czasu jego ogród kusił George’a zakamarkami wśród chaszczy i opuszczonym budynkiem. Jednak rodzice zabronili mu przechodzić przez ogrodzenie, aby mieć miejsce do zabawy. Tym razem nadarza się okazja, by to zrobić, ponieważ trzeba znaleźć Freddy’ego nim rodzice zauważą.
Ku zaskoczeniu chłopca dom wcale nie jest pusty. Pali się w nim światło, a do tego w znajdującej się od ogrodu kuchni dziewczynka w dziwnym stroju daje zwierzęciu George’a podejrzanie wyglądający napój. I tak właśnie zaczyna się wielka przygoda naszego bohatera z fizyką: poznaje on Annie, córkę znanego badacza zgłębiającego tajniki wszechświata, mającego niesamowity komputer, dzięki któremu może odbyć niezwykłe podróże. Odmienne podejście sąsiada do wynalazków sprawia, że chłopiec jest podekscytowany możliwością eksperymentowania i korzystania z możliwości jakie daje najlepszy komputer na świecie.
Od poznania badacza codzienność George’a nieco przyspiesza i nabiera posmaku wielkiej przygody: chłopak już nie ma czasu na nudę. Tak bardzo jest zafascynowany i pochłonięty tym, co może zobaczyć w domu naukowca, że nawet nie może się skupić w czasie lekcji, a to niestety sprowadzi kłopoty nie tylko na niego, ale także na ojca Annie.
Kiedy chłopak już się przyzwyczaja do urozmaiconego życia w towarzystwie bardzo pomysłowej i posiadającej sporą wiedzę koleżanki tom drugi „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu” zaczyna się od wyprowadzki Annie. Jej tata dostał nową, fascynującą i dającą interesujące możliwości pracę. Rozstanie oraz świadomość, że niezwykły komputer Kosmos już nie działa wpływają na George’a negatywnie: ma mniej energii, mniej pomysłów, ale ciągle kontynuuje swoje poszerzanie wiedzy o wszechświecie i korzysta z nawiązanych kontaktów. Pewnego dnia jego nudną codzienność przerywa zaproszenie na wakacje do Annie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie wielka niechęć rodziców do tego typu wyjazdów. Ale od czego ma się babcię? Ta przyjdzie chłopakowi z pomocą i dzięki temu pozna on geniusza komputerowego oraz niezwykłe plany przyjaciółki. Możecie być pewni, że i tym razem dzieci ruszą na wyprawę w kosmos. A wszystko przez zagadkową wiadomość. Dokąd ona ich zaprowadzi? W jaki sposób ma ona coś wspólnego z początkami pracy badawczej Annie? Czy pozwoli rozwiązać zagadki z przeszłości? Przekonajcie się sami.
W trzecim tomie zatytułowanym „George i Wielki Wybuch” mamy okazję stać się świadkami wielkiego eksperymentu Erica (taty Annie). W Wielkim Zderzaczu Hadronów będą badane początki istnienia Wszechświata. Oczywiście znajdują się przeciwnicy nauki i propagandziści na wzór znanych nam „płaskoziemców”. W imię walki z postępem gotowi są na wiele. Na szczęście Annie i George w porę wykrywają spisek, którego celem jest zniszczenie wszelkich osiągnięć nauki. W tym tomie spotkamy się ze sporą wiedzą matematyczną. Zrozumiemy, dlaczego jej poznawanie i rozumienie pozwala na lepsze zrozumienie Wszechświata.
W czwartym tomie „George i niezniszczalny KOD” dzieci znowu są sąsiadami. Od ostatnich niebezpiecznych przygód związanych z Kosmosem (niezwykłym komputerem taty Annie) dzieci mają szlaban na podróże w kosmos. Jedyny sposób, w jaki mogą odkrywać kosmos to podglądanie ich przez lunetę i czytanie książek oraz artykułów naukowych, oglądanie zdjęć wykonanych przez NASA. Bohaterzy są bardzo zaangażowani w projekty szkolne. Starają się chłonąć wiedzę. Wszystko ich interesuje, wszystko chcą wiedzieć i poznać. Georgowi wydaje się, że przez niechęć jego rodziców do technologii wiele traci. Na szczęście u sąsiadów może znaleźć raj technologiczno-badawczy, w którym nie tylko może pobawić się, poczytać i używać różnorodnych sprzętów, ale też wiele dowiedzieć się od profesora, którego odwiedzają nietypowi goście. Właśnie takie kolejne odwiedziny wprowadzają dzieci w świat kodowania. Młodzi czytelnicy dowiedzą się o Enigmie, wojnie, początkach maszyn szyfrujących, kodach, systemach liczbowych, niezwykłych możliwościach komputerów kwantowych. Annie próbuje napisać swój referat do szkoły, kiedy zaczynają się wokół nich dziać dziwne rzeczy: ludzie zmierzają do centrum, gdzie bankomaty wypluwają pieniądze. Później jest coraz dziwniej. Każdy ma nadmiar pieniędzy i zaczyna brakować jedzenia. Nawet komputer, na którym pracuje dziewczynka zaczyna zachowywać się dziwnie, a George robiąc zdjęcie Saturna utrwala jakiś dziwny obiekt. Kto wprowadził na Ziemi zamęt? W jaki sposób można pokonać armię robotów? Jak można wykorzystać androidy? Dlaczego zdobywanie wiedzy jest ważne? Jak źródła odnawialnej energii mogą uratować nas w przypadku kryzysów? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w kolejnym tomie.
Opowieść w pierwszym tomie obfituje w niezwykłe podróże, pełne niebezpieczeństw wyprawy, a nawet utknięcie w Czarnej Dziurze i porwanie superkomputera. Do tego nie zabraknie tematu prześladowania w szkole, spisków, demonstracji. Znajdziemy tu najnowsze teorie oraz przekonanie, że nauka jest dla wszystkich. Trzeba tylko dbać, aby służyła dobru ludzkości, nie jej szkodziła. W drugim mamy podróż po różnych planetach i ich księżycach. Dzięki temu możemy poznać uroki kosmicznych krajobrazów oraz dowiedzieć się o możliwościach zamieszkania na innej planecie. Nie zabraknie tu też niebezpiecznych sytuacji. W trzecim tomie akcja skupia się wokół technologii i dobrego oraz złego wykorzystania ich w życiu. Wszystkie tomy będą świetnym materiałem wyjściowym do poruszenia ważnych tematów na lekcjach etyki. Do tego zachęcą dzieci do zdobywania wiedzy. Dla mnie lektura jest ważna także ze względu na poruszenie wielu ważnych tematów etycznych. Pojawia się tu problem złego wykorzystania nauki, pokazania, że ważne są intencje badań oraz to, w czyje ręce trafią wyniki, a także szczera wymiana wiedzy, dyskusja i współpraca. Autorzy przekonują, że zabezpieczanie odkryć jest równie ważne, jak ciągłe dążenie do poszerzenia wiedzy, weryfikowania prawdy. Do tego dobry naukowiec nigdy nie jest mściwy. Nawet, kiedy spotyka go krzywda woli zająć się pracą. Ze względu na młodego, bardzo nietypowego bohatera (syn działaczy ekologicznych) pojawia się motyw przemocy w szkole. Widzimy tu jak bardzo nauczyciele są obojętni wobec takich zachowań, a nawet wykorzystują je dla własnych celów. Widzimy jak George z powodu drobnej budowy ciała oraz ekologicznego jedzenia przygotowywanego przez mamę staje się obiektem kpin. Możemy też dostrzec różne modele rodzin: w jednej głównie mama zajmuje się domem, a w drugim astrofizyk poświęca czas badaniom i opiece nad córką, którą próbuje zarazić swoją pasją. I wychodzi mu to całkiem nieźle, ponieważ dziewczynka bardzo chętnie korzysta ze zdobytej w czasie wycieczek z tatą wiedzy. Najważniejsze przesłanie tej książki to przekonanie, że każdą, nawet najtrudniejszą rzecz, można wyjaśnić dziecku. Trzeba po prostu posiadać wiedzę i umieć się nią dzielić. I właśnie do tego zachęcają nas autorzy: zarażania dzieci swoimi pasjami, dzielenia się zainteresowaniami, podsuwania ciekawej wiedzy.
Książka napisana prostym, żywym (strona czynna) językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Spora tu zasługa tłumaczki Joanny Grabarek. Autorzy bardzo dobrze stopniują napięcie, przez co trudno oderwać się od książki. Całość wzbogacono w proste, dowcipne ilustracje Garry'ego Parsonsa oraz interesujące kolorowe zdjęcia obecnych w treści książki ciał niebieskich z ich opisem. Pojawiające się, co jakiś czas wstawki teoretyczne pozwolą na zrozumienie omawianych problemów. Strony bardzo dobrze zszyto, oprawiono w twardą okładkę, dzięki czemu lektura jest trwała. Zdecydowanie polecam.

To już czwarty tom dzięki, któremu możemy przebyć kosmiczne podróże a dodatkowo odkryć kolejne zagadki wszechświata.
Tym razem George i jego przyjaciółka będą musieli zagłębić się dalej niż dotychczas a to za sprawą rozwiązania zagadki dziwnych wydarzeń i tego co stało się z komputerami i innymi urządzeniami. Nie jest to typowa książeczka dla dzieci lecz pełnowymiarowa książka licząca prawie 400 stron. Dla najmłodszych choć bardzo ciekawa to nie da się jej przeczytać na raz (wiadomo jak długo może trwać czytanie przed snem 🤭) ale książka mimo wszystko jest bardzo ciekawą lekturą ukazującą zarówno przygody jak i zaskakujące ciekawostki. Także jeśli nawet nie macie w domu małych molików to książka jest również dla Was i śmiało możecie po nią sięgać 😉
My polecamy a sami na pewno jeszcze nie raz będziemy chętnie spotykać się z Georgem i oczywiście Kosmosem 😉
⭐⭐⭐⭐👨‍🚀👨‍🚀💻🔭🌍🌎🌏🚀🛰🪐🌚🌜⭐⭐⭐⭐

Lucy i Stephen Hawking - „George i niezniszczalny kod”

Kolejna część przygód George’a i Annie - pary przyjaciół, których łączy zamiłowanie do poznawania tajemnic kosmosu i nauki. George marzy o tym, aby zrobić zdjęcie Saturna a Annie to córka naukowca, która ma dostęp do wszelkich nowinek technologicznych. Niezwykle bystre dzieciaki kolejny raz postarają się dowiedzieć, co lub kto stoi za dziwnymi zdarzeniami i tym samym uratować świat. Bedzie to wymagało udania się w jeszcze bardziej odległe zakątki Kosmosu niż dotychczas.

Lucy i Stephen Hawking kolejny raz serwują czytelnikowi interesującą mieszankę powieści przygodowej i science fiction. Umiejętnie i wciągająco przemycają do powieści treści popularnonaukowe. Dzięki temu młodsi czytelnicy niejako przy okazji uczestniczenia we niezwykłej przygodzie poznają między innymi prawa rządzące światem. Wszechświat i komputery to ciekawe, lecz trudne do zrozumienia zagadnienia. Tutaj są one przedstawione w dość przystępny sposób. Pozycja, którą nam oferują zdecydowanie pobudza dziecięcą ciekawość do poszerzania swojej wiedzy i szukania odpowiedzi na nurtujące pytania. Autorzy tworzą świat, który zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. Dodatkowo niewątpliwą zaletą książki są piękne, pobudzające wyobraźnię ilustracje.

„George i niezniszczalny kod” to wspaniały pomysł na niebanalny prezent, który może przynieść dzieciom wiele korzyści. Rozbudza ciekawość świata i skłania do pogłębiania swojej wiedzy. Również dorosły czytając dziecku nie będzie się nudził a może nawet zyska nową pasję. Podsumowując jest to pozycja godna polecenia, ciekawa i jedyna w swoim rodzaju.

Lucy i Stephen Hawking - „George i niezniszczalny kod”

Poruszmy kwestię komputerów.

Seria o George'u trafiła do mojego serca od pierwszego tomu. Od tamtej pory czekam z utęsknieniem za kolejną częścią przygód tego chłopca, któremu Kosmos nieobcy. W przenośni i dosłownie. W maju premierę miała czwarta historia podróży George'a i Annie, a ja musiałam to koniecznie przeczytać.
I teraz się pytam, kiedy kolejny tom?

Nasi kosmiczni wędrowcy pewnego dnia poznają dawną znajomą taty Annie, panią Beryl, która zna się na szyfrowaniu wiadomości. Dzieci dowiadują się o Enigmie i jej zastosowaniu, a także jak kod Enigmy został złamany. Od tamtej pory sami zaczynają porozumiewać się szyfrem, aczkolwiek w ich wydaniu jest to raczej dość nieudolne. Kiedy Annie pisze projekt do szkoły, George spędza czas w domu na drzewie, aby zrobić przez teleskop zdjęcie Saturna. Nie jest to łatwe, gdyż opiekuńczy rodzice każą mu być dość szybko w łóżku, a jego młodsze siostry bliźniaczki niczego mu nie ułatwiają.
Pewnego dnia przez miasto, zajmując całą ulicę idą ludzie. Annie z Georgem zaczynają się zastanawiać, co takiego się mogło stać, a chwilę później z nieba zaczyna padać deszcz. Deszcz nie byle jaki, bowiem z nieba sypią się pieniądze. Bankomaty zaczynają szaleć i wypluwać z siebie banknoty, a na świecie szybko zaczynają się zamieszki. Ludzie mając pieniądze nie mogą kupić jedzenia, bo sklepy są puste, a prądu zaczyna brakować w kolejnych państwach.
Annie i George są jedyną nadzieją, aby uratować świat. Oczywiście do pomocy potrzebny jest im niezastąpiony komputer Kosmos.

Muszę przyznać, że czwarty tom przygód George'a odbiega od kosmosu. Fakt, mamy tutaj dalej piękne zdjęcia z przestrzeni kosmicznej, ale sama fabuła i dodatkowe informacje w, jak ja to nazywam „dymkach” są o komputerach i technologii. Możemy dowiedzieć się o systemie binarnym oraz o zasadzie działania komputerów. Od tych najstarszych, po te najnowsze.

Ponownie zostałam wciągnięta w świat przygody! George i Annie zabrali mnie w kosmos, gdzie przeżyłam z nimi fantastyczną przygodę, która zabrała mi połowę dnia! Bo musicie wiedzieć, że jestem taki człekiem, który gdy widzi zdjęcia kosmosu, zatrzymuje się przy nich na dłużej. Dużo dłużej, niż zwykły człowiek.

„George i niezniszczalny kod” to kolejna wspaniała historia przygód dwójki dzieci, którzy tym razem naprawdę ratują świat prosto z kosmosu, a nie tylko go zwiedzają. Świetnie ujęty został chaos, jaki panowałby na naszej planecie, jeżeli doszłoby do wielkiego włamania do rządowych instytucji. Muszę przyznać, że apokalipsa zombie to pikuś, przy anarchii, jaką mógłby wywołać zaledwie niewielki komputerowy wirus.

Oczywiście, że jestem na tak! „George i niezniszczalny kod” to historia dla starszych dzieci, bowiem są tutaj już nieco trudniejsze pojęcia, niż w poprzednich tomach, ale historia jest tak samo wciągająca, jak wcześniejsze książki z tej serii. Z GR dowiedziałam się, że jest sześć tomów, zatem jeszcze dwie przygody przed nami. Nie wiem, jak Wy, ale ja już zacieram rączki!

Poruszmy kwestię komputerów.

Bardzo się cieszę, że w moje łapki trafiła już czwarta odsłona kosmicznych przygód Georga i Annie. Lubię tę seria, a nawet więcej, niż lubię – cenię. Lecz to nie oznacza, że nie widzę jej minusów, ale o tym za chwilę.
„George i niezniszczalny KOD”, to wyjątkowo ciekawa książka, zresztą podobnie jak jej poprzedniczki. Spełnia swoje zadanie wręcz doskonale. Tym bardziej zachęcam do poznania tej serii, ponieważ może ona popchnąć dziecko w kierunku przedmiotów ścisłych: matematyki, fizyki, chemii, biologii a nawet geografii – moim skromny zdaniem, to oznacza, że może popchnąć dziecko w dobrym kierunku, w kierunku lepszej przyszłości, bo właśnie w tych dziedzinach upatruję powodzenie w życiu. Matematyka to język uniwersalny, i chociaż zabraknie nam alfabetu, to liczby zawsze będą nas otaczać (Ile masz paluszków u dłoni? Ile warzysz? Ile jabłek zjadłeś? Ile kroków przeszedłeś?). Piękna sprawa!
Ja zawsze ogromnym plusem są ilustracje, bo Garry Parsons przyzwyczaił nas do swoje przyjemnej kreski i buzie bohaterów są miło rozpoznawalne. Oczywiście Wydawnictwo Zysk i S-ka spisało się, jak zawsze, na medal. Piękna oprawa, wszystko dopracowane i zapięta „na ostatni guzik”. Dzięki temu naprawdę możemy przenieść się w kosmos. I właśnie! Mamy również piękne fotografie, ciekawe zdjęcia i moc przydatnych informacji.
W tej części dostajemy garść wiadomości o komputerach, o tym, co one zmieniły w naszym życiu i jakby to było bez nich. Ale to nie wszystko dobro, bo jest jeszcze mój ukochany Enceladus, moim zdaniem najciekawszy obiekt w naszym Układzie Słonecznym (poza Ziemią - oczywiście). To jeden z księżyców Saturna, a jego największym urokiem jest fakt, iż posiada wodę, która w postaci ogromnych, przeogromnych fontann, wodnych wulkanów, wytryskuje z jego wnętrza. Cieszę się, że autorzy postanowili przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu zjawisku i wytłumaczyć co nieco dzieciom.
Lecz są też minusy… niestety. Znów jestem rozczarowana (choć to zbyt słabe słowo). Kto złamał Enigmę? No dobrze, jest zaznaczone JEDNYM ZDANIEM, a właściwie TRZEMA SŁOWAMI „najpierw w Polsce”, że POLACY!!! Lecz to jakby nieco mało, bo zaraz potem autorzy piszę o Anglikach i wspaniałym Alanie Turingu! Niestety moi kochani, bez Polaków Turinga by prawdopodobnie nie było. ENIGMĘ ZŁAMALI POLACY! Może wreszcie przestaniemy pisać historię po swojemu?!
Innym minusem (ale już nie tak ogromnym) jest fakt, iż sama akcja może się nieco dziecku nużyć. Zdecydowanie książkę powinien czytać malcowi rodzic i wtedy i duży i mały skorzysta. Tutaj naprawdę można się wiele nauczyć, ale trzeba chcieć, mieć dla dziecka czas i to chyba tyle.
Ogólnie oczywiście POLECAM tę książkę, jak i każdą z tej serii. To świetna rzecz, mądra i przydatna, a poza tym inspirująca. To też nie tylko świetna, ale i piękna rzecz – bo seria prezentuje się obłędnie na półce. Cacko!

PS Recenzje pozostałych książek z serii dostępne na BLOGU.

7/10

Bardzo dobra! Warto!

George mieszka z rodzicami w małym domku. Rodzice, ekolodzy z zamiłowania, preferują proste życie, natomiast George’a ciągnie do świata nauki. Fascynuje go przede wszystkim kosmos. W dwóch poprzednich częściach serii mogliśmy podpatrywać jego przygody w przestrzeni kosmicznej. Nawet swój domek na drzewie George traktuje jako obiekt, z którego można obserwować niebo. Chłopiec marzy też o sfotografowaniu Saturna. Jednak ze względu na późną porę pojawiania się tej planety na niebie, ciągle są z tym kłopoty. No cóż, rodzicom chłopca często brakuje wyrozumiałości. Inaczej jest z Anną, jego nastoletnią sąsiadką, której ojciec jest naukowcem. Dzieciaki bardzo chciałyby znowu polecieć w Kosmos, ale na razie nic takiego się nie dzieje, co by wskazywało, że ich marzenia się spełnią. Do czasu, aż nie zaczną dziać się dziwne rzeczy. Bankomaty na całym świecie dosłownie wypluwają z siebie gotówkę. Na dodatek tatopodobny android zaczyna się też dziwnie zachowywać, ludzie szaleją wszędzie w związku z pieniędzmi wypuszczanymi przez banki. Jak mogło dojść do takiej sytuacji? Dlaczego wszystkie maszyny na świecie popełniły błąd w tym samym momencie? Ojciec Anny twierdzi, że jest to problem komputerowy, a z tego względu że on sam jest ponoć „królem technologii informatycznej” bierze się za rozwikłanie zagadki. Córka wraz z Georgiem pomagają mu w tym. To też dobra okazja ku temu, by przyjrzeć się komputerom. Pamiętacie może, jak toczy się akcja w tej serii książek? Z jednej strony śledzimy losy dwójki dzieciaków – przyjaciół. I tak jest też tym razem. Z drugiej - przekazywanych jest sporo informacji popularnonaukowych, które w przystępny sposób tłumaczą skomplikowane zagadnienia. Co to jest kod komputerowy, jaką rolę dla świata komputerowego odegrał Karol Darwin, jak wyglądały pierwsze komputery, jak wykorzystano mechanikę kwantową w komputerach, jak wygląda drukowanie w 3D. Lucy i Stephen Hawking zabrali oczywiście swoich bohaterów w kosmos. Stąd oprócz zagadnień komputerowych starym zwyczajem trochę astronomii. Do tego dochodzą unikatowe zdjęcia planet, gwiazd i innych ciał niebieskich. Cała seria jest świetną propozycją – zwłaszcza dla dzieci interesujących się kosmosem.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • E-Booki
  • Do kupienia
  • Franek i Janek

Dodaj cytat z książki George i niezniszczalny kod