O czym marzą psyborgi

Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 37 (10/1985) Pierre Barbet, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Frederik Pohl, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Władimir Szczerbakow, James Tiptree
Miesięcznik Fa... Pierre Barbet, Krzy...
Okładka książki Miesięcznik Fantastyka, nr 36 (9/1985) Brian W. Aldiss, Pierre Barbet, Grzegorz Drukarczyk, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Alžběta Šerberová, James Tiptree, Jaroslav Veis
Miesięcznik Fa... Brian W. Aldiss, Pi...

Bardzo dobra kosmiczna opowieść rycerska.

Bardzo dobra kosmiczna opowieść rycerska.

To przykład konstrukcji powieści pisanej od końca, której nie lubię. Całość ciągnie się bezsensownie, czekam na rozwój akcji, na jakieś głębsze przemyślenia i nic. Na koniec w formie wypowiedzi jednego z bohaterów dowiadujemy się, o co właściwie chodziło autorowi, co chciał przekazać i wyjaśnia swoje przesłanie, głęboko skrywane przez całą powieść.

Taka bajka. Na 4 ostatnich stronach przestrzega przed zbyt wielkimi ambicjami niektórych polityków i wyścigiem zbrojeń.

Słyszałem o tym tytule i szczerze mówiąc spodziewałem się więcej. Dopiero spojrzenie na datę napisania tej krótkiej powieści wyjaśniło mi, dlaczego było o niej głośno, mimo iż nie jest to porywająca lektura. Poziom literacki jest niestety mizerny, podobnie jak sama fabuła. Opisywane zdarzenia są wielce naiwne, a główny bohater zachowuje się bardzo nieracjonalnie. Można wręcz stwierdzić, że "O czym marzą psyborgi" to tylko skrót powieści, gdyż całość jest bardzo uproszczona. Pomimo tego, ze względu na datę powstania nie mogę ocenić niżej jak "dobra".

bardzo dobra przygodowa fantastyka połączenie space opery początek z fantasy gdzieś tak 2/3 książki

Bardzo dziwna powieść. Szczerze to odnoszę wrażenie, że jednak Setni został zrobiony w bambuko... W każdym razie powieść napisana jest w sposób lekki bardzo dowcipny a wręcz niefrasobliwy i tak jakby zupełnie mi nie pasuje do powagi przedstawionego tematu, jednak oczywiście zdaję sobie sprawę, że to jest opowieść bohatera, nonszalanckiego kapitana floty i oficera więc może taki styl świetnie oddaje postać temat wydawał mi się jednak na tyle poważny a opowiedziany w formie bajki, że ciężko się przejąć tak naprawdę tym co niesie ze sobą przekaz. Jednak trzeba przyznać, że powieść jest lekka i przyjemna napisana w formie opowiadania aczkolwiek jak dla mnie jakby niedokończona.

Mimo, iż zapowiadało się klasycznie (odkrycie nowej planety i cywilizacji, bla bla),nie jest to standardowe sci-fi.
Nagła zmiana akcji bardzo mnie zaskoczyła, pozytywnie oczywiście.
Potem niestety coś się zaczęło psuć, czułam się znudzona, zniechęcona. Miałam wrażenie, że wszystkiego jest za dużo... A na zakończenie książka znów zrobiła mi miłą niespodziankę, wszystko się przyjemnie i zgrabnie wyjaśniło.

Aha, no i już wiem, kim są psyborgi i o czym marzą.

Nagła zmiana akcji bardzo mnie zaskoczyła, pozytywnie oczywiście.

Klasyka w mojej małej biblioteczce. Bardzo mi się podobała, kiedy ją czytałem bardzo dawno temu. Fajnie napisana przygodówka w klimatach fantasy, i ... coś więcej. Wspominam z nostalgią :-)

Trudno jest mi ocenić tą książkę. Ciekawy pomysł na opowiadanie niepotrzebnie został rozwleczony do rozmiarów minipowieści. Prawie cała powieść stanowi doskonały przykład złej fantastyki, w której bohater ma moc i nią wymachuje. Wciąż napotyka na swej drodze przeszkody, które pokonuje bez jakiegoś większego wysiłku, choć niezmiennie ku swemu zdziwieniu, początkowo uważa je bowiem za prawdziwe wyzwania. Nonszalancja z jaką to robi jest obrzydliwa:

"- To Elfy, koniec z nami - oznajmił Huon.
Tym razem skłonny byłem się z nim zgodzić. Istoty te rzucały regularne błyski mogące po dłuższej chwili wprowadzić atakowanego w stan głębokiej hipnozy. Musiałem skorzystać z całej swojej woli i treningu, żeby dać sobie z tym radę i dużo nie brakowało, żebym uległ. Huon natomiast nie miał żadnych szans. Stał z otwartymi ustami sztywny jak kamień.
Mocnym ciosem z anty-g unieruchomiłem te miłe stwory i ciągnąc jego wierzchowca za uzdę wydostaliśmy się obaj ponownie na równinę."

Książkę ratuje ostatnie 7 stron, kiedy wreszcie bohater zajmuje się rozmową, zamiast wymachiwaniem mocą. Dowiedziałem się o czym marzą psyborgi a są to marzenia całkiem niebanalne i coraz bardziej aktualne.

Zapamiętam na długo refleksje i przemyślenia towarzyszące lekturze.

Zapamiętam na długo refleksje i przemyślenia towarzyszące lekturze.

• Science Fiction
  • Literatura Francuska