Pomnik

Tłumaczenie: Marek Cegieła
Seria: Biblioteka Fantastyki
Wydawnictwo: ALFA
The Monument

Lloyd Biggle jr pochodzi ze stanu Iowa w USA, gdzie urodził się w roku 1923. Z wykształcenia muzykolog, otrzymał w tej specjalności doktorat uniwersytetu stanowego Michigan. Z tego zapewne powodu przez wiele jego utworów przewija się temat kultury w ogóle, a muzyki w szczególności. Jest autorem luźnego cyklu powieściowego, w którym przedstawiciele Organizacji Badań Kultury rozwiązują wiele problemów wystepujących na różnych planetach; problemów, z którymi zwykli pracownicy służb informacyjnych nie potrafili sobie poradzić.
Innym cyklem powieściowym autora jest pięcioksiąg, którego bohaterem jest nowojorski detektyw polskiego (!) pochodzenia Jan Darzek, wplątany w awanturę międzyplanetraną na skalę galaktyczną. Jest to parodia Space Opera; do tego cyklu należą m.in. "The Still", "Small Voice of Trumpets" (1968) oraz "The World Menders" (1971).
Biggle wydał też trzy zbiory opowiadań: "The Rule of the Door" (1967), "The Metallic Muse" (1972), "A Galaxy of Strangers" (1976), a także kilka innych powieści, spośród których godnymi uwagi wydają się "The Angry Espers", jego pierwsza powieść z roku 1961, "The Light That Never Was" (1972) i przede wszystkim "Pomnik" (Monument, 1974).

źródło opisu: tylna okładka

byłem_fprefectem | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Nie wiem ile razy ją przeczytałem, nie pytajcie więc. Nie pytajcie też ile jeszcze razy ją przeczytam, nie wiem albowiem niezbadane są wyroki losu, ale czytam ją przynajmniej raz na dwa lata. Możecie teraz zapytać czemu, przecież musisz ją znać niemal na pamięć? I tak jest, znam Plan na pamięć, ale zwyczajnie lubię przez chwilkę przebywać w tym trudnym a zarazem beztroskim świecie, twardych ale radosnych ludzi, zmuszonych do walki z bezduszną biurokracją i zachłannością jednostek.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/06/mozesz-ukrasc-nawet-caa-planete.html

Linoskoczek | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Historia Cerne’a Obriena.
Już na początku błąd!
Dziedzictwa Cerne’a Obriena, zwanego Langrim na planecie, która stała się jego domem, a przez ludzi będących jego rodziną oraz narodem z wdzięczności została nazwana jego imieniem.
Zatem „Pomnik” to książka nie o Cernie Obrienie, a o jego spuściźnie.

Cerne Obrien to człowiek prosty, a zarazem niezwykle przenikliwy, awanturnik a zarazem zbawca. W swym świecie, do którego trafia, bo statek kosmiczny mu nawalił, staje się prawodawcą, pomysłodawcą, naukowcem, badaczem, wynalazcą, przywódcą wojennym, bo lud planety Langri będzie musiał stoczyć wojnę. Starając się przy tym nie przelewać krwi, co nie znaczy, że to wojna na niby, nie niosąca za sobą skutków. Jasne, że niesie, bo jeśli lud Langri tę wojnę przegra, to przestanie istnieć.
Cerne Obrien o tym wie. Niestety, tylko on, a najgorsze w tym to, że swemu ludowi pomóc nie zdoła. Jest stary, umiera.

„Pomnik” to książka o przywódcy narodu, jego ojcu, który mądrze kochając swoich,...

Marta | 2015-05-15

Dosyć miła książeczka, taka z dobrym i sympatycznym zakończeniem.. trochę jak bajka..Jednak w koło tyle zła i absurdów, że czasem i SF może być podnoszące na duchu i wprowadzające trochę światła do tego naszego życia. A koniec książki rewelacyjny, jak przyjezdni się dziwili czemu tubylcy nie są wdzięczni i nie nazywają ulic, placów itp imieniem swego wybawcy..aż do samego końca autor pokazał, jak bardzo ciężko jest się ludziom dogadać :)

qbard | 2016-07-14

Akcja powieści science-fiction "Pomnik" dzieje się na przepięknej planecie Langri, gdzie tubylcy są szczęśliwi i żyją zgodnie z naturą. Ich świat to prawdziwy raj. Ten raj odkrywa w końcu człowiek biznesu i niszcząc go próbuje zrobić dochodowy interes. Klasyczny przypadek chciwości i oszustw podejmowanych w imię pieniędzy przeniesiony w świat kosmosu. Tubylcy bronią się jednak dzięki tajemniczemu Planowi...

Jedna z moich ulubionych książek. Wracam do niej co kilka lat by ponownie przeżyć krótką ale dynamiczną przygodę wraz z bohaterami. Książka mała i krótka ale wielka.

Karol | 2014-07-20
Przeczytana: 22 lipca 2014

Trochę przypomina Fundację i prawie równie dobra.

Lukasz Kozlowski | 2013-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Książkę czytam co najmniej raz w roku.

Ergo_sum | 2015-08-30
Przeczytana: 1987 rok

Bardzo mi się podobała, kiedy ją przeczytałem. Pełna refleksji nad dzisiejszą "demokracją". Fajnie napisana. Musze sięgnąć do niej jeszcze raz :-)

Kelayth | 2017-01-06
portos | 2016-09-30