Batalion Marszowy

2005-01-01
2005-01-01
Igor Murawski
wojna Wehrmacht front wschodni

Autor przeszedł przez wszystkie okropieństwa wojny. Przeżył i opisał to, w sposób bezpośredni, dosadny, z wisielczym humorem. Jako zwykły żołnierz, który został przeniesiony z obozu koncentracyjnego do karnej jednostki i wysłany na front wschodni. Po przeczytaniu takiej książki, pozostaje nam ,,modlić" się o pokój. W tym tomie autor ukazuje nam, że nie tylko trzeba było bać się Rosjan, ale także Niemców. Zachowanie żołnierzy świadczy o tym, że doszli już do granic wytrzymałości, puszczały hamulce. Sami widzieli bezsens wojny, ale byli również członkowie SS, którzy nigdy nie byli na froncie i tych najbardziej się obawiano. Nie jest to piękna literatura, ale przybliża nam bestialstwo wojny i jej bezsensowność.

Kolejna książka tego autora którą przeczytałem z naprawdę dużą przyjemnością.
Mam wrażenie, że jednak już nie jest tak brutalna jak poprzednie. W zasadzie to już taka jak dla mnie mocniejsza przygodówka w realiach wojennych.
Mniej tu mam wrażenie już takiego potępienia wojny, reżimu. Najwyraźniej autor z biegiem lat jest już mniej wstrząśnięty i zmieszany, i już tak nie wylewa traumy na papier.
Oczywiście czyta się nadal świetnie i zdecydowanie mogę polecić.

Kolejna książka tego autora którą przeczytałem z naprawdę dużą przyjemnością.

Jedna z wielu wspomnieniowych książek Svena Hassela, Duńczyka, byłego żołnierza karnej kompanii Wermachtu, pokazująca ludzi i wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej, ale od tej drugiej, to jest niemieckiej strony.
Stali bohaterowie opowiadań Hassela – Stary, Porta, Legionista, Mały, Barcelona i sam Sven – tym razem biją się na froncie wschodnim i w Rumunii. Pewien czas spędzają też w więzieniu wojskowym Torgau, gdzie wykorzystywani są do pilnowania więźniów oraz wykonywania wyroków śmierci.

„Batalion marszowy” czyta się znakomicie, zresztą… trzeba nie lada talentu, żeby opisać psychopatycznych niemieckich morderców tak, by sympatia czytelnika była nieustająco po ich stronie.

Cały Hassel - kwintesencja tragikomicznego spojrzenia na niemiecką armię w czasie II wojny światowej.

Właściwie to brakuje mi słów aby opisać moje wrażenia po lekturze Batalionu marszowego. Gdybym był pewny, że to co przedstawił Sven Hassel jest jedynie fikcją literacką, byłbym może spokojniejszy. Wiem jednak, że autor brał udział w II wojnie światowej i pisząc swoje powieści, opiera się na swoich przeżyciach. To straszne do czego mogą doprowadzić człowieka przeżycia wojenne. Bohaterowie książki w jednej chwili stają się brutalnymi sukinsynami, którzy bez mrugnięcia okiem potrafią zastrzelić lub zarżnąć innego człowieka a w drugiej płaczą, litując się nad skrzywdzonym dzieckiem.
Okrucieństwo, brutalność i przerażenie poraża czytelnika swoim realizmem. W trakcie lektury łapałem się na tym, że wpatruję się w stronę pustym wzrokiem i zastanawiam się nad tym, czego właśnie doświadczyłem. Jestem przerażony a zarazem bezradny, mój umysł nie ogarnia bezmiaru okrucieństwa i znieczulicy z jakimi przyszło mi się w tej książce zmierzyć.
To moja pierwsza powieść Svena Hassela, którą przeczytałem, na pewno spotkam się jeszcze z tym autorem. Podoba mi się lekkość z jaką udaje mu się opowiadać swoje historie. Potrafi stworzyć bohaterów w taki sposób, że czytelnik przeżywa wraz z nimi, to co dzieje się na kartach książki. Oni są jak żywi ludzie, którzy tworzyli brutalną historię tego świata.
Ocena: 5/6

„ A kiedy już Kancelaria Rzeszy będzie tylko kupą gruzu, ja będę stał pośród ruin i pluł na to wszystko. Także na kości naszych wspaniałych martwych bohaterów”.

Kolejna, świetnie napisana wojenna powieść, która wyszła z pod pióra duńskiego pisarza Svena Hassela. Byłego żołnierza niemieckich wojsk pancernych, dezertera, skazanego przez niemiecki sąd wojskowy na służbę w Kompani Karnej Specjalnego Pułku Wehrmachtu. Obserwujemy traumatyczne przeżycia, dramatyczne zmagania z losem i wojenną rzeczywistością, zarówno samego autora, jak i jego kolegów i przyjaciół ( znanych nam już z poprzednich powieści): Starego, Legionisty, Małego, Porty, Barcelony i innych, również członków tej formacji.
Wraz z nimi bierzemy udział w niezwykle ciężkich i zaciętych walkach na froncie wschodnim, pełnimy służbę wartowniczą w owianym ponurą sława wiezieniu Torgau i próbujemy ocalić życie w ogarniętej ofensywą radziecką Rumunii .Poznajemy wszystkie bez wyjątku aspekty i trudy żołnierskiego życia, które stały się ich udziałem.

Obraz przedstawiony przez autora poraża swym realizmem, brutalnością i wszechogarniającym okrucieństwem wojny, zobojętnieniem na ludzką krzywdę i cierpienie drugiego człowieka. To wielopoziomowy obraz koszmaru, który odciska na ludziach piętno tak wielkie, iż nie pozbędą się go do końca swoich dni. Bohaterowie powieści Svenaa Hassel „Batalion marszowy” doświadczają tego na własnej skórze. Nie wierzą w III Rzesze, Adolfa Hitlera, rozdmuchaną nazistowską propagandę i Naczelne Dowództwo, mają świadomość iż już dawno spisano ich na straty. Są znakomicie wyszkoleni, profesjonalni i śmiertelnie skuteczni.
„ Wpojono nam żelazną dyscyplinę, która przez lata stała się integralną częścią nas i tylko to trzymało nas na posterunku w samym środku piekła. To i strach o nasze własne skóry. Nie walczyliśmy dla Hitlera czy Rzeszy, tylko zwyczajnie po to by przeżyć”

JEŚLI PIEKŁO ISTNIEJE, TO ONI ZWIEDZILI JE CAŁE…

Postacie są znakomicie scharakteryzowane, niesłychanie barwne (bagaż życiowych doświadczeń każdego z nich, wystarczył by na osobną powieść) nietuzinkowe, w odpowiedni sposób wpisujące się w klimat i koloryt powieści. Całość uderza ogromnym realizmem, znajomością historycznych wydarzeń i realiów II wojny światowej. Dynamiczna akcja, zaskakujące jej zwroty, ciekawa fabuła, świetne dialogi, oraz napięcie utrzymujące się od pierwszej do ostatniej strony, powoduje iż książkę czyta się jednym tchem.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych którzy interesują się historią Europy w kontekście wydarzeń II wojny światowej i chcą na nią spojrzeć z odmiennej niż zwykle perspektywy. Również dla tych, którzy chcą po prostu przeżyć prawdziwą męska przygodę.

Wstrzymaj oddech, oddział właśnie rusza na kolejną akcję….

Gorąco polecam!!!

O książce: Znakomita powieść Svena Hassela oparta na wstrząsających przeżyciach z czasów jego służby w jednostce karnej Wefrmachtu. Sven Hassel walczył na wszystkich frontach Europy. Ranny osiem razy. Książka zaczął pisać w czasie pobytu w obozie jenieckim. Napisał 14 książek, przetłumaczonych dotychczas na 15 języków i wydanych w nakładzie przeszło 56 milionów egzemplarzy

Bataliony karne były chętnie rzucane w piekło frontu wschodniego przez hitlerowskie dowództwo, bo traktowano je jako mięso armatnie. Życie żołnierzy tych formacji było nic nie warte, traktowano ich jak zwierzęta. Walczyli i umierali tysiącami.

Bohaterowie powieści Svena Hassela nie mają zamiaru zginąć i nie chcą zostać poświęceni dla III Rzeszy i znienawidzonego Führera.

Chwytają się wszystkich metod, aby przetrwać.

Sven Hassel jest Duńczykiem, w czasie II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do armii niemieckiej. Służył jako kierowca czołgu w liniowej jednostce pancernej. Podjął nieudaną próbę dezercji, za co został przeniesiony do karnej jednostki frontowej Wehrmachtu. Walczył na wszystkich frontach oprócz afrykańskiego, dosłużył się stopnia porucznika, a po wojnie trafił do niewoli radzieckiej.

Fabuła w tej książce jest bardzo ciekawa i ukazuje cały tragizm II wojny światowej w której autor uczestniczył, to właśnie jego przeżycia są opisane w tej powieści w której Sven wraz z przyjaciółmi ze swojego batalionu próbuje przedostać się za niemiecką linię frontu ścigany przez bezlitosnych Rosjan. W powieści występują liczne zwroty akcji co sprawia że czyta się ją z prawdziwym zaciekawieniem i czasami szacunkiem dla autora...

Bohaterami powieści są ludzie z karnego batalionu których losy śledzimy z ogromnym zaciekawieniem i często podziwem. To właśnie bohaterowie powieści, barwni, nietuzinkowi, świetnie wykreowani i scharakteryzowali przez pisarza, stanowią największy atut powieści. Doskonale wpisują się w jej klimat i wojenny koloryt...

Książka jest świetnie napisana, posiada prosty mocno nacechowany emocjami ( co oczywiście zrozumiałe) język, wzbogacony typowymi żołnierskimi określeniami i nie stroniący od wulgaryzmów. Charakteryzuje się ogromnym realizmem, znajomością historycznych wydarzeń i realiów II wojny światowej. Ma świetne dialogi, ciekawą fabułą, zaś napięcie utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony.

Podsumowując jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii ale również zwykli ludzie pragnący dobrej książki nie poczują się zawiedzeni:)

Moja Ocena: 9,5/10

Jak dotąd dla mnie najlepsza z dotychczas przeczytanych.

Jak dotąd dla mnie najlepsza z dotychczas przeczytanych.

• Audiobooki
  • II wojna światowa