Batalion Marszowy

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Marchbatalion omslag
wojna, Wehrmacht, front wschodni,
historyczna

"Ich cel był widoczny: odciąć nam możliwość odwrotu. Rosjanie byli już od dawna mistrzami w tej taktyce, co wiedzieliśmy z gorzkiego doświadczenia. Nie mieliśmy czasu, by się zastanowić nad naszą sytuacją. Stary przekazał wiadomość majorowi Mercedesowi, a ten natychmiast nakazał odwrót. Był to wyścig ze śmiercią. Zawróciliśmy i daliśmy nogę, każdy czołg jadąc własnym kursem, byle tylko znaleźć się jak najszybciej za niemiecką linią."

Batalion Marszowy - nakomita powieść Svena Hassela oparta na wstrząsających przeżyciach z czasów jego służby w jednostce karnej Wehrmachtu. Sven Hassel walczył na wszystkich frontach Europy. Ranny osiem razy. Książka zaczął pisać w czasie pobytu w obozie jenieckim. Napisał 14 książek, przetłumaczonych dotychczas na 15 języków i wydanych w nakładzie przeszło 56 milionów egzemplarzy.

źródło opisu: Polski Instytut Wydawniczy, 2005

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/103

Maciek | 2017-12-05

Przygodę z ze Svenem Hasselem zacząłem chyba pod koniec podstawówki, w mojej lokalnej bibliotece była prawie cała seria jego książek, jednak to "Batalion marszowy" wywarł na mnie największe wrażenie, dlaczego? Bo była to pierwsza powieść traktująca o II Wojnie światowej (podkreślam o II Wojnie światowej, celowo pomijam np. "Na zachodzie bez zmian - nie ten konflikt) z tymi złymi w roli głównej.
Do dziś pamiętam świetne postaci wykreowane przez autora, jak choćby Joseph Porta, berliński cwaniak, który wszędzie potrafił wywęszyć jedzenie, czy zaprawiony w bojach "Barcelona", uczestnik wojny domowej w Hiszpanii.
Książki Hassela (z "Batalionem ..." na czele) jako pierwsze uświadomiły mi jedną, ważną kwestię - po obu stronach frontów tego krwawego konfliktu, walczyli i ginęli młodzi ludzie, których głównym celem było przeżyć, którzy chcieli po prostu wrócić do domu.
To naiwne i z lekka patetyczne, odwrotnie do książek Hassela, pełnych krwi, przemocy i prostego życia frontowych...

Tomek | 2012-05-18
Przeczytana: 18 maja 2012

Właściwie to brakuje mi słów aby opisać moje wrażenia po lekturze Batalionu marszowego. Gdybym był pewny, że to co przedstawił Sven Hassel jest jedynie fikcją literacką, byłbym może spokojniejszy. Wiem jednak, że autor brał udział w II wojnie światowej i pisząc swoje powieści, opiera się na swoich przeżyciach. To straszne do czego mogą doprowadzić człowieka przeżycia wojenne. Bohaterowie książki w jednej chwili stają się brutalnymi sukinsynami, którzy bez mrugnięcia okiem potrafią zastrzelić lub zarżnąć innego człowieka a w drugiej płaczą, litując się nad skrzywdzonym dzieckiem.
Okrucieństwo, brutalność i przerażenie poraża czytelnika swoim realizmem. W trakcie lektury łapałem się na tym, że wpatruję się w stronę pustym wzrokiem i zastanawiam się nad tym, czego właśnie doświadczyłem. Jestem przerażony a zarazem bezradny, mój umysł nie ogarnia bezmiaru okrucieństwa i znieczulicy z jakimi przyszło mi się w tej książce zmierzyć.
To moja pierwsza powieść Svena Hassela, którą...

Sławomir | 2015-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 maja 2015

Kolejna książka tego autora którą przeczytałem z naprawdę dużą przyjemnością.
Mam wrażenie, że jednak już nie jest tak brutalna jak poprzednie. W zasadzie to już taka jak dla mnie mocniejsza przygodówka w realiach wojennych.
Mniej tu mam wrażenie już takiego potępienia wojny, reżimu. Najwyraźniej autor z biegiem lat jest już mniej wstrząśnięty i zmieszany, i już tak nie wylewa traumy na papier.
Oczywiście czyta się nadal świetnie i zdecydowanie mogę polecić.

Meszuge | 2013-12-20
Przeczytana: 21 stycznia 2010

Jedna z wielu wspomnieniowych książek Svena Hassela, Duńczyka, byłego żołnierza karnej kompanii Wermachtu, pokazująca ludzi i wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej, ale od tej drugiej, to jest niemieckiej strony.
Stali bohaterowie opowiadań Hassela – Stary, Porta, Legionista, Mały, Barcelona i sam Sven – tym razem biją się na froncie wschodnim i w Rumunii. Pewien czas spędzają też w więzieniu wojskowym Torgau, gdzie wykorzystywani są do pilnowania więźniów oraz wykonywania wyroków śmierci.

„Batalion marszowy” czyta się znakomicie, zresztą… trzeba nie lada talentu, żeby opisać psychopatycznych niemieckich morderców tak, by sympatia czytelnika była nieustająco po ich stronie.

jarr74 | 2012-02-05
Przeczytana: luty 2012

„ A kiedy już Kancelaria Rzeszy będzie tylko kupą gruzu, ja będę stał pośród ruin i pluł na to wszystko. Także na kości naszych wspaniałych martwych bohaterów”.

Kolejna, świetnie napisana wojenna powieść, która wyszła z pod pióra duńskiego pisarza Svena Hassela. Byłego żołnierza niemieckich wojsk pancernych, dezertera, skazanego przez niemiecki sąd wojskowy na służbę w Kompani Karnej Specjalnego Pułku Wehrmachtu. Obserwujemy traumatyczne przeżycia, dramatyczne zmagania z losem i wojenną rzeczywistością, zarówno samego autora, jak i jego kolegów i przyjaciół ( znanych nam już z poprzednich powieści): Starego, Legionisty, Małego, Porty, Barcelony i innych, również członków tej formacji.
Wraz z nimi bierzemy udział w niezwykle ciężkich i zaciętych walkach na froncie wschodnim, pełnimy służbę wartowniczą w owianym ponurą sława wiezieniu Torgau i próbujemy ocalić życie w ogarniętej ofensywą radziecką Rumunii .Poznajemy wszystkie bez wyjątku aspekty i trudy żołnierskiego życia, które...

ALI | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

O książce: Znakomita powieść Svena Hassela oparta na wstrząsających przeżyciach z czasów jego służby w jednostce karnej Wefrmachtu. Sven Hassel walczył na wszystkich frontach Europy. Ranny osiem razy. Książka zaczął pisać w czasie pobytu w obozie jenieckim. Napisał 14 książek, przetłumaczonych dotychczas na 15 języków i wydanych w nakładzie przeszło 56 milionów egzemplarzy

Bataliony karne były chętnie rzucane w piekło frontu wschodniego przez hitlerowskie dowództwo, bo traktowano je jako mięso armatnie. Życie żołnierzy tych formacji było nic nie warte, traktowano ich jak zwierzęta. Walczyli i umierali tysiącami.

Bohaterowie powieści Svena Hassela nie mają zamiaru zginąć i nie chcą zostać poświęceni dla III Rzeszy i znienawidzonego Führera.

Chwytają się wszystkich metod, aby przetrwać.

Sven Hassel jest Duńczykiem, w czasie II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do armii niemieckiej. Służył jako kierowca czołgu w liniowej jednostce pancernej. Podjął nieudaną próbę...

Pyniu85 | 2013-09-06
Przeczytana: 06 września 2013

Cały Hassel - kwintesencja tragikomicznego spojrzenia na niemiecką armię w czasie II wojny światowej.

Insus | 2017-09-18
Przeczytana: 17 września 2017

Jak dotąd dla mnie najlepsza z dotychczas przeczytanych.

maniek1986 | 2018-09-23
Przeczytana: marzec 2018