Stalingrad

978-83-7391-972-3
Knopp, Hitler, Stalin
historyczna
Marcin

Ta bitwa, a właściwie kampania, złożona z kilku etapów – jedna z najbardziej dramatycznych w historii – stała się początkiem końca Hitlera i w dużej mierze przesądziła o losach II wojny światowej. Rozegrana między 19 listopada 1942 a 2 lutego 1943 i ostatecznie wygrana przez Rosjan, w szokujący sposób uświadomiła Niemcom ich podupadającą potęgę. Autor wnikliwie opisuje słynny "kocioł", w którym została zamknięta armia Paulusa, cytuje relacje z walki i tęskne listy do domu niemieckich żołnierzy, uzupełnione informacjami z archiwów rosyjskich.

Marduk | 2016-04-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Klęska Wehrmachtu pod Stalingradem, napisana w bardzo przystępny, wręcz protokolarny sposób.

Lemur80 | 2016-07-06

Lektura "Stalingradu" Pana Guido Knoppa może być świetnym przyczynkiem do rozpoczęcia szczegółowego zgłębiania historii, przebiegu i znaczenia tego tytanicznego starcia. Jest też świetnym wyborem dla czytelników, którzy chcą coś wiedzieć na ten temat, ale zależy im na dynamicznym stylu, wspomnieniach żołnierzy, czy wplecionych opisach walk i prób przeżycia armijnych "dołów". Innymi słowy jest to książka dla tych, którzy nie lubią nudy.

Styl reprezentowany przez Knoppa odpowiada mi całkowicie. Jest to w istocie zmiksowana, unowocześniona "szkoła" C. Ryana, który prócz przestawiania żetonów na mapie, był żywo zainteresowanym prostym żołnierzem.

Widać, że Knopp zajrzał do sporej ilości źródeł, odrobił lekcję z historii i chce być traktowany jako autor profesjonalnie, rzetelnie przedstawiający realia tamtych czasów i tamtej bitwy. "Stalingrad" jest jednak pozycją popularyzującą historię, zachęcającą do zdobycia podstawowej, ogólnej wiedzy na temat bitwy.

Wybór cytowanych listów,...

Nole | 2013-05-07
Przeczytana: luty 2008

Warto było zakupić tą książkę, by spojrzeć na wojnę z perspektywy Niemieckiego żołnierza, jednakże właśnie z tego powodu trzeba wziąć korektę na stronniczość autora. Autor opisuje trudny walki z zdeterminowanym przeciwnikiem podczas srogiej zimy, do której Niemcy nie byli odpowiednio przygotowani. Epizod wojny totalnej, gdzie śmierć tysiąca ludzi była tylko statystyką.

Julia | 2013-08-12
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka opisująca walkę o Stalingrad, z punktu widzenia biorących w niej udział żołnierzy niemieckich. I już choćby z tego powodu zasługuje na uwagę, bo nie ma wielu pozycji wysuwających na pierwszy plan cierpienia i dramaty tych, którzy stali wówczas po stronie agresora, jednocześnie nie usprawiedliwiając przecież, samej agresji. Poza tym, to dobre opracowanie historyczne tematu, zawiera poruszające wspomnienia świadków, fragmenty listów. Jednak jest dość trudna, gdy nie zna się dobrze historii II WŚ

viola | 2011-02-17

Warto przeczytać.

grego1980 | 2011-01-21

Pozycja napisana przystępnym językiem. Moim zdaniem choć czyta się dobrze to książka jest stronnicza. Pokazuje głownie cierpienia żołnierzy niemieckich.

Konrad | 2012-08-16

Drastyczne sceny. Brrr