Tygrysy w błocie

Wydawnictwo: Maszoperia Literacka
6,84 (31 ocen i 3 opinie)
tłumaczenie
Tomasz Kazimierczak
Tiger im Schlamm
historyczna
Amara_Nomad

Otto Carius zaczął karierę czołgisty jako osiemnastoletni szeregowiec, potem był dowódcą Tygrysa, a zakończył wojenne losy w stopniu porucznika na stanowisku dowódcy kompanii Tygrysów. Brał udział w ponad 50 bojach pancernych, zniszczył ponad 150 czołgów przeciwnika. Pięciokrotnie ranny. Odznaczony Krzyżem Żelaznym II i I klasy i Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębowymi. Na froncie wschodnim...

Na froncie wschodnim znalazł się w czerwcu 1941 roku. Po zdobyciu Wilna Litwini entuzjastycznie witali niemieckich żołnierzy. Carius ze zgorszeniem obserwuje, jak Litwini rabują miejscowych Żydów.

Wydawało się wówczas, że to rzeczywiście będzie Blitzkrieg. Ale już wkrótce zaczęły się krwawe, uporczywe walki na Froncie Leningradzkim, nad Narwą, udział w operacji "Strachwitz" i "Lew Morski".

I na koniec odwrót w lipcu 1944 roku, gdy walczono już tylko o to, by nie zmienił się on w paniczną ucieczkę.

TYGRYSY W BŁOCIE to wspomnienia z frontu wschodniego, gdzie Carius musiał walczyć nie tylko z nieprzyjacielem i jego czołgami, ale także z wszechobecnym błotem, bagnami, mrozem. Opisuje bohaterstwo żołnierzy z pierwszej linii frontu, ale nie stroni od krytycznych ocen wielu dowódców różnego szczebla, ich braku wiedzy i asekuranctwa, a czasem nawet tchórzostwa.

Wspomnienia te pisał jednak przede wszystkim "Ku chwale Tygrysa", bo to ten ciężki czołg, uzbrojony w potężną armatę 88 mm, jest prawdziwym bohaterem książki.. Choć nie "grzeszył urodą", to jednak jego siła budziła podziw.

Najgroźniejszym przeciwnikiem Tygrysów były rosyjskie czołgi T-34 i T-43. Otto Carius pisze o nich z profesjonalnym uznaniem.

To czołgi zdecydowały o wyniku wojny na froncie wschodnim

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Etta i Otto i Russell i James
  • Czarny świt
  • Powrót do Daringham Hall
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Z jednym wyjątkiem
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Wyspa

6,9 (10 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

450 stron
Patrycja Gryciuk

8,14 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
CallStorm | 2015-08-04
Przeczytana: sierpień 2015

Otto Carius przenosi nas bezpośrednio w rejon walki Grupy Armii Północ na froncie wschodnim. Zza wizjera czołgu Tygrys poznajemy okropności wojny, a także niedostatki niemieckich jednostek. Dynamiczne opisy toczonych bitew, dają obraz z życia ludzi, którzy każdego dnia igrali ze śmiercią schowani w pancerzu 57 tonowego kolosa. Wspomnienia warte poznania.

ZAMBIA | 2015-01-04
Przeczytana: 25 listopada 2014

Wspomnienia jednego z najlepszych faszystowskich pancerniaków. Opisuje ciekawie taktykę, walki, sprzęt niemiecki jak i sowiecki. Ukazuje faktyczny stan i sposób walki Armii Czerwonej, zniekształcony u nas przez wiele lat sowieckiej propagandy sukcesu. Niestety jak wiele Niemieckich wspomnień niesie ze sobą ładunek faszystowskiej ideologii. Zawsze "zachwyca" mnie ich sposób postrzegania świata i polityki z tamtych czasów. autor we wspomnieniach wielokrotnie pisze " bronię granic ojczyzny". Ta granica pomiędzy jego ojczyzną a ZSRR przebiegała pod Stalingradem? Na usta ciśnie się pytanie " coście tam robili? Tam broniliście ojczyzny? Czysta hipokryzja. Komunizm to czyste zło a my, Niemcy jesteśmy lekarstwem na to zło. Czytając tą książkę trzeba o tym pamiętać. Natomiast same opisy walk,sprzętu i taktyki , bardzo wartościowe i mało u nas znane. Polecam na raz.

Daniel | 2013-03-28
Przeczytana: 28 marca 2013

Bardzo ciekawa lektura. I znowu mam ochotę zagrać w Hearts of Iron.... ;)

Aquila_Gold | 2015-07-29
gorerider | 2015-04-09