Tygrysy w błocie

Tomasz Kazimierczak
Tiger im Schlamm
historyczna
Amara_Nomad

Otto Carius zaczął karierę czołgisty jako osiemnastoletni szeregowiec, potem był dowódcą Tygrysa, a zakończył wojenne losy w stopniu porucznika na stanowisku dowódcy kompanii Tygrysów. Brał udział w ponad 50 bojach pancernych, zniszczył ponad 150 czołgów przeciwnika. Pięciokrotnie ranny. Odznaczony Krzyżem Żelaznym II i I klasy i Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębowymi. Na froncie wschodnim...

Na froncie wschodnim znalazł się w czerwcu 1941 roku. Po zdobyciu Wilna Litwini entuzjastycznie witali niemieckich żołnierzy. Carius ze zgorszeniem obserwuje, jak Litwini rabują miejscowych Żydów.

Wydawało się wówczas, że to rzeczywiście będzie Blitzkrieg. Ale już wkrótce zaczęły się krwawe, uporczywe walki na Froncie Leningradzkim, nad Narwą, udział w operacji "Strachwitz" i "Lew Morski".

I na koniec odwrót w lipcu 1944 roku, gdy walczono już tylko o to, by nie zmienił się on w paniczną ucieczkę.

TYGRYSY W BŁOCIE to wspomnienia z frontu wschodniego, gdzie Carius musiał walczyć nie tylko z nieprzyjacielem i jego czołgami, ale także z wszechobecnym błotem, bagnami, mrozem. Opisuje bohaterstwo żołnierzy z pierwszej linii frontu, ale nie stroni od krytycznych ocen wielu dowódców różnego szczebla, ich braku wiedzy i asekuranctwa, a czasem nawet tchórzostwa.

Wspomnienia te pisał jednak przede wszystkim "Ku chwale Tygrysa", bo to ten ciężki czołg, uzbrojony w potężną armatę 88 mm, jest prawdziwym bohaterem książki.. Choć nie "grzeszył urodą", to jednak jego siła budziła podziw.

Najgroźniejszym przeciwnikiem Tygrysów były rosyjskie czołgi T-34 i T-43. Otto Carius pisze o nich z profesjonalnym uznaniem.

To czołgi zdecydowały o wyniku wojny na froncie wschodnim

Sklep

• Rzymski poranek
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Zazdrośnice
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Linia serc

7,17 (18 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Zazdrośnice
Éric-Emmanuel Schmitt

6,74 (31 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

6,94 (32 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
CallStorm | 2015-08-04
Przeczytana: sierpień 2015

Otto Carius przenosi nas bezpośrednio w rejon walki Grupy Armii Północ na froncie wschodnim. Zza wizjera czołgu Tygrys poznajemy okropności wojny, a także niedostatki niemieckich jednostek. Dynamiczne opisy toczonych bitew, dają obraz z życia ludzi, którzy każdego dnia igrali ze śmiercią schowani w pancerzu 57 tonowego kolosa. Wspomnienia warte poznania.

ZAMBIA | 2015-01-04
Przeczytana: 25 listopada 2014

Wspomnienia jednego z najlepszych faszystowskich pancerniaków. Opisuje ciekawie taktykę, walki, sprzęt niemiecki jak i sowiecki. Ukazuje faktyczny stan i sposób walki Armii Czerwonej, zniekształcony u nas przez wiele lat sowieckiej propagandy sukcesu. Niestety jak wiele Niemieckich wspomnień niesie ze sobą ładunek faszystowskiej ideologii. Zawsze "zachwyca" mnie ich sposób postrzegania świata i polityki z tamtych czasów. autor we wspomnieniach wielokrotnie pisze " bronię granic ojczyzny". Ta granica pomiędzy jego ojczyzną a ZSRR przebiegała pod Stalingradem? Na usta ciśnie się pytanie " coście tam robili? Tam broniliście ojczyzny? Czysta hipokryzja. Komunizm to czyste zło a my, Niemcy jesteśmy lekarstwem na to zło. Czytając tą książkę trzeba o tym pamiętać. Natomiast same opisy walk,sprzętu i taktyki , bardzo wartościowe i mało u nas znane. Polecam na raz.

PaweŁ | 2015-11-18

Książka Cariusa jest specyficznym oddaniem hołdu maszynie jaką był Tygrys.Zawiera dużą ilość danych technicznych oraz ciekawych informacji na temat tego śmiertelnie skutecznego czołgu. W książce autor przedstawia ogromną różnicę w specyfice walk na różnych frontach. Pod koniec wojny walczył w obronie Zagłębia Ruhry w Jagdtigerze. Gdy tylko alianci orientowali się z jakim przeciwnikiem mieli do czynienia szybko wzywali lotnictwo,nawet do jednego czołgu co było absurdem. Oczywiście najciekawsze w książce są opisy walk na froncie wschodnim. Polecam.

PaniNibelungowa | 2015-09-18
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2015

Gdy czytamy czyjeś wspomnienia z linii frontu to od razu czujemy tę różnicę gdy piszę zwykły,szary żołnierz, a wysoki ranga oficer. Tu również mimo, że Autor bardzo się zżywa ze swoimi podkomendnymi na Froncie Wschodnim.Przejdźmy jednak do konkretów. Książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej bez wdrażania się w szczegóły Autor informuje nas o swoim szkoleniu i pierwszych dniach wojny na ziemiach Rosji. Nic nie wiemy o jego przeszłości, rodzinie, poglądach. Dopiero gdy on sam dostaje pod swoje dowództwo czołgi typu Tygrys, dostajemy opisy potyczek z Iwanem oraz życia na linii frontu. Im bliżej końca wojny tym autor znów pisze ogólniki do momentu dowodzenia Jagdtigerami, ale i tak to już 1945 rok więc w sumie koniec. Druga cześć książki to raporty spisane przez innych oficerów odnoszący się do wydarzeń opisanych wcześniej. Zaś w trzeciej części mamy kopie dyplomów, rozkazów, wycinków z gazet odnoszących się do 535 żołnierza Wehrmachtu wyróżnionego odznaczeniem Dębowych...

Daniel | 2013-03-28
Przeczytana: 28 marca 2013

Bardzo ciekawa lektura. I znowu mam ochotę zagrać w Hearts of Iron.... ;)

Przemysław | 2016-01-31
Allan | 2015-10-11