Obiekt R/W0036

Seria: WarBook
Wydawnictwo: Sol
powstanie, wojna, horror

Połączenie powieści o bazyliszku z etosem Powstania Warszawskiego tworzy nową legendę na nowe tysiąclecie. W ogarniętej walkami powstańczej Warszawie budzi się pradawne zło. Zajęci walką przeciwnicy początkowo nie zwracają uwagi na nowego wroga, który przemierza warszawskie kanały i morduje ludzi, nie zważając na narodowość, rasę czy przekonania polityczne. Klęska Polaków na Woli zmusza...

Klęska Polaków na Woli zmusza dowództwo Powstania do ewakuacji mieszkańców Starego Miasta. Jedna z dróg ewakuacyjnych ma prowadzić kanałami na Nowy Świat. Zanim to nastąpi, specjalna grupa stworzona przez pułkownika "Montera" musi zlikwidować terror szalejący pod powierzchnią płonącego miasta. Jednocześnie liczba niemieckich ofiar mitycznego gada wzrasta do niepokojących rozmiarów. Z Berlina przybywa na pomoc specjalna jednostka naukowców z Instytutu SS "Dziedzictwo".

Czy obie grupy połączą swoje siły w obliczu wspólnego wroga rodzaju ludzkiego? Czy też może wzajemna nienawiść unicestwi je, zanim dowiedzą się czym naprawdę jest Warszawski Bazyliszek?

źródło opisu: [Wydawnictwo SOL, 2009]

Magnis | 2016-07-19
Na półkach: Horror, Przeczytane
Przeczytana: 17 lipca 2016

Horrory osadzone w czasach wojennych rzadko się pojawiały. Najbardziej znanym mi horrorem jest Twierdza F. Paul Wilsona, gdzie akcja została osadzona podczas drugiej wojny światowej. Nie pamiętam, aby polski autor umieścił akcję podczas wojny, chociaż w tej chyba jakaś jedna książka została wydana. Tomasz Bukowski to debiutant, który postanowił zmierzyć się z historią o Bazyliszku, ale miejsce akcji wybrał czasy wojenne. Historia rozpoczyna się podczas Powstania Warszawskiego, gdzie wszędzie toczą się krwawe walki pomiędzy zaborcą i Polakami. Jednak w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć polscy powstańcy, a także niemieccy żołnierze.
Autor znakomicie odmalował klimat tamtych dni pełne niebezpieczeństw z powodu toczących się walk. Potyczki pomiędzy niemieckimi żołnierzami i polskimi powstaniami zostały przedstawione bardzo szczegółowo. Widać, ze autor podszedł do tematu rzetelnie i postarał się bardzo żeby otoczka historyczna była jak najbardziej wiarygodna. Ukazane losy...

Winters | 2015-01-19
Na półkach: WarBook, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Obiekt R/W0036 to literacki debiut Tomasza Bukowskiego. Jest to książka z gatunku thrillera historycznego oraz horroru wojennego. Cała historia rozgrywa się w trakcie Powstania Warszawskiego, podczas którego, w tajemniczych okolicznościach, zaczynają ginąć żołnierze niemieccy oraz polscy powstańcy. Ślady prowadzą do kanałów, gdzie grasuje mityczny stwór wybudzony z kilkusetletniego letargu przez szalejące dookoła krwawe walki.

Na początku warto zaznaczyć, że autor wykorzystuje legendę o warszawskim bazyliszku, która faktycznie istnieje. Pisarz gładko powiązał temat Powstania i tajemniczego potwora, który na początku grasuje nawet w pobliżu legendarnej kamienicy przy Krzywym Kole w Warszawie. Opis i historia samego bazyliszka również jest oparta na dostępnych informacjach.

Do samego Powstania Warszawskiego autor podszedł bardzo rzetelnie i zasługuje na dużego plusa. Wydarzenia dotyczące Powstania są autentyczne i ukazane chronologicznie. Jedynie końcówka jest przesunięta lekko w...

A_R_O | 2014-07-28
Przeczytana: 24 lipca 2014

Bazyliszek + Powstanie Warszawskie = dobry pomysł?

Autor miał dobry pomysł, którego jednak realizacja nie do końca mu wyszła. Historia, może nie porywa, ale jest niezła.

Polecam książkę miłośnikom historii, ale i nie tylko.

Moja ocena 6/10

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 05 lutego 2012

Kolejna pozycja z serii Warbook zaliczona, przy czym w tym przypadku można mówić o skoku jakościowym w porównaniu z Vladimirem Wolffem. Skok jakościowy dotyczy przede wszystkim konsekwentnego zrealizowania przez Bukowskiego całkiem niezłego pomysłu fabularnego. Bukowski miał pomysł i go bardzo fajnie wykonał, unikając przy okazji błędów logicznych, wszystko się ładnie u niego zazębia. Nadmienię w tym miejscu, że rozwiązanie zagadki potwora nie jest tak oczywiste, jak to wynika z noty okładkowej.

Niemniej pewna doza czytelniczej wrażliwości zmusza mnie do stwierdzenia, że Bukowski nie ustrzegł się typowego dla debiutantów błędu, a mianowicie przesady, paradoksalnie - zbyt wiernego trzymania się realiów świata, w którym umieścił akcję oraz zakończenia, które jest zbędne.

Przesada dotyczy przede wszystkim nadmiernego okrucieństwa, które ma miejsce, pomimo realiów hekatomby powstania warszawskiego. Mam świadomość, że się trochę czepiam, ale "Obiekt R/0036" to chyba najkrwawsza...

Daniel Siercha | 2014-06-30
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Na pewno mogę powiedzieć że książkę warto przeczytać i nie żałuję że to zrobiłem. Jednak czasami fikcja literacka przerosła chyba samego autora. Bardzo fajne fragmenty opisujące zmagania powstańców z niemieckimi żołnierzami lecz gdy do akcji wkracza Baziliskas to aż mdli od ilości rozchlapanej krwi, fruwających wnętrzności oraz odgłosu gruchotanych kości.
Ogólnie pomysł bardzo fajny z odrobiną przesady. Myślę że książka wypadłaby lepiej gdyby różnica pomiędzy prawdą a fikcją nie była aż tak ogromna.
Na pewno nie mogę powiedzieć że czas spędzony przy tej lekturze to czas stracony bo książkę czyta się bardzo ciekawie z małymi potknięciami.

Zdzislaw Jaskiewicz | 2015-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Dobry pomysł który nie został wykorzystany cały czas czekamy aż się akcja rozkręci i nic koniec .

123tomek | 2014-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Obiekt przeczytałem jednym ciągiem tak jak zwykle czyta się najbardziej "wciągające" książki. Nie zgadzam się z innymi opiniami w których zarzuca się autorowi nadmierne okrucieństwo i zbyt duże ilości krwi. Jak na powieść grozy okrucieństwa jest w sam raz, opis dobierania się do arystokratki także nie razi przesadą, powiedziałbym, że jest raczej mocno okrojony.
Nie wiem czego się spodziewał @Mamerkus czy @Daniel po thrillerze, bo zarówno opisy rzezi Powstańców w konfrontacji z Nazistami jak i opisy ataków Bazyliskosa są moim zdaniem umiarkowanie krwawe. Samo osadzenie akcji w czasie Powstania Warszawskiego już wymusza na autorze opisywania rzezi na bohaterach by nie być posądzonym o zbytnie spłycenie tematu losów Powstańców.

Uśmiercanie głównych bohaterów powoduje wewnętrzny krzyk "kurcze czemu on/ona" i nieco przywołuje na myśl niepewne losy postaci Gry o tron G.R.R. Martina.

Obiekt R/W0036 miejscami przypomina mi stylem horrory Mastertona, jest krwawo od samego początku i do...

Nedera | 2011-06-17
Przeczytana: marzec 2011

Książka rewelacyjna. Jednak stanowczo nie dla osób, które przywiązują się do bohaterów. Momentami opisy kuleją i człowiek nie wie, co się i gdzie dzieje, jednak poza tym narracja ciekawa. Wciągająca książka, którą się bardzo szybko pochłania.

Paweł Mańko | 2013-05-20

Łyknięta w 2 dni. Baaardzo wciągająca.\