Roman Wilhelmi. I tak będę wielki!

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
biografia, teatr, aktorstwo, film, teatr
Nemeni

Autor dokonał rzeczy niezwykłej. Pokusił się o literacki portret osoby, która nie dawała mu spokoju, i taki portret stworzył. A może raczej - wychodził go, wyrozmawiał i wydobył ze zbiorowej pamięci środowiska. Z książki wyłania się postać artysty z końca XX wieku. Jak pisze autor - "udręczona twarz człowieka, który rozumie zbyt wiele, bez trudu zmieniająca się w butne oblicze zalewającego...

Z książki wyłania się postać artysty z końca XX wieku. Jak pisze autor - "udręczona twarz człowieka, który rozumie zbyt wiele, bez trudu zmieniająca się w butne oblicze zalewającego świat chamstwa". Postać artysty żywiołowego i tajemniczego. Ktoś skupiony na sobie, i zaśmiewający się w knajpie, skandalista i tytan pracy, żyjący w tajemniczej przestrzeni między naturalizmem a jakąś matematyczną perfekcją rysunku stwarzanej kreacji.

To wszystko Roman Wilhelmi. Aktor i AKTOR, od debiutu aż do ostatnich chwil walki z chorobą. Choćby dlatego warto przeczytać to opowiadanie o nim. Wielogłosowe i niejednoznaczne, jak powieść. Zobaczymy Wilhelmiego w stu parach oczu: Marka Kondrata, Janusza Gajosa, Macieja Prusa, Tomasza Zygadły, Igi Cembrzyńskiej, Henryka Talara, Kazimierza Kutza. Przeczytamy też, co mieli o nim do powiedzenia pisarze i krytycy - Jerzy Andrzejewski i Anna Tatarkiewicz, Henryk Worcell i Krzysztof Teodr Toeplitz.

Mavia2033 | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Jeden z rozdziałów nosi tytuł - "Anioł czy diabeł"...W życiu artystycznym - anioł. Profesjonalista, znakomity interpretator, lubiany kolega. Żartowano nawet, że to polski Marlon Brando. I coś w tym było. W życiu osobistym - coś mu nie szło. Poza sceną czy planem filmowym jakby się gubił i reagował nie zawsze pięknie. Taki dzieciak w kimś o wyglądzie macho. Biografia mówi o tym, ale głównie o rolach, o podejściu do tego, co dla Rom,ana Wilhelmiego było najważniejsze - pracy.
Nie miał klasycznej urody, ale dla wielbicielek - 1000% męskości. Zniewalający uśmiech. I ten cudowny głos, te pauzy, zawieszenia.
Z cała pewnością Roman Wilhelmi był cudownym zjawiskiem.
Każdy, kto mówi o nim w książce - mówi trochę inaczej, jakby każdy znał innego Romana W. Cóż, takie jest życie i taka to była niejednoznaczna osoba chyba.
Ja, pozostająca wciąż pod jego urokiem (choć bez akceptacji trybu życia)zapewne inaczej postrzegam książkę, niż ktoś, dla kogo to postać już historyczna, znana tylko z...

Jeniulka | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Nikodem Dyzma z kariery Nikodema Dyzmy, Stanisław Anioł z Alternatywy4 - aktor wspaniały szkoda że tak szybko odszedł. Wiele można ciekawych rzeczy dowiedzieć się o tym aktorze od osób z którymi grał w różnych filmach i tych co go znali. Polecam w 100%

ivaa | 2014-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Wspaniała książka o znakomitym aktorze, dzięki któremu mogliśmy śmiać się lub wzruszać. Pozycja dla miłośników teatru i filmu obowiązkowa. Autorowi udało się pokazać Wilhelmiego bez upiększeń, jako pełnokrwistego, pełnego namiętności do swego rzemiosła człowieka.

Luis | 2012-07-28

Książka przede wszystkim dla fanów Romana Wilhelmiego, żeby jeszcze lepiej zrozumieć fenomen aktora. I oczywiście nigdy nie zapomnieć jak olbrzymią cenę płaci się za bycie artystą.

jotka | 2010-11-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nie tylko dla fanów Romana Wilhelmiego. Tę biografię po prostu świetnie się czyta!

Lucy | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Spodziewałam się czegoś w styku WOW! No, ale pomyliłam się - człowiek legenda, fantastyczny aktor, bardzo prawdziwy, a jego biografia bardzo średnia - no, nie porywa. Porównując jak opisuje S. Koper różne postaci ze świata aktorskiego, artystycznego, politycznego z pozycją M. Rychcika, to niestety ta ostatnia wypada niezmiernie blado. Poza opisami poszczególnych ról w teatrze, kinie, cytowaniem wypowiedzi znanych aktorów, reżyserów na temat Romana Wilhelmiego, to jakoś tak bezpłciowo się to czyta. No, niestety, u mnie notowanie naprawdę nisko - na pewno nie uzupełnię własnej biblioteczki o tę książkę.

KamiVV | 2011-11-09

Ciekawe informacje dla amatorów talentu Wilhelmiego, które pokazują go jako przede wszystkim człowieka o wielkim talencie, słabościach i trudnym charakterze. Typowa układanka cech artysty... Językowo spore niedostatki.

pshemeq | 2018-03-19
Trithemius | 2017-12-20