Roman Wilhelmi. I tak będę wielki!

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
biografia, teatr, aktorstwo, film, teatr
Nemeni

Autor dokonał rzeczy niezwykłej. Pokusił się o literacki portret osoby, która nie dawała mu spokoju, i taki portret stworzył. A może raczej - wychodził go, wyrozmawiał i wydobył ze zbiorowej pamięci środowiska. Z książki wyłania się postać artysty z końca XX wieku. Jak pisze autor - "udręczona twarz człowieka, który rozumie zbyt wiele, bez trudu zmieniająca się w butne oblicze zalewającego...

Z książki wyłania się postać artysty z końca XX wieku. Jak pisze autor - "udręczona twarz człowieka, który rozumie zbyt wiele, bez trudu zmieniająca się w butne oblicze zalewającego świat chamstwa". Postać artysty żywiołowego i tajemniczego. Ktoś skupiony na sobie, i zaśmiewający się w knajpie, skandalista i tytan pracy, żyjący w tajemniczej przestrzeni między naturalizmem a jakąś matematyczną perfekcją rysunku stwarzanej kreacji.

To wszystko Roman Wilhelmi. Aktor i AKTOR, od debiutu aż do ostatnich chwil walki z chorobą. Choćby dlatego warto przeczytać to opowiadanie o nim. Wielogłosowe i niejednoznaczne, jak powieść. Zobaczymy Wilhelmiego w stu parach oczu: Marka Kondrata, Janusza Gajosa, Macieja Prusa, Tomasza Zygadły, Igi Cembrzyńskiej, Henryka Talara, Kazimierza Kutza. Przeczytamy też, co mieli o nim do powiedzenia pisarze i krytycy - Jerzy Andrzejewski i Anna Tatarkiewicz, Henryk Worcell i Krzysztof Teodr Toeplitz.

Jeniulka | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Nikodem Dyzma z kariery Nikodema Dyzmy, Stanisław Anioł z Alternatywy4 - aktor wspaniały szkoda że tak szybko odszedł. Wiele można ciekawych rzeczy dowiedzieć się o tym aktorze od osób z którymi grał w różnych filmach i tych co go znali. Polecam w 100%

ivaa | 2014-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Wspaniała książka o znakomitym aktorze, dzięki któremu mogliśmy śmiać się lub wzruszać. Pozycja dla miłośników teatru i filmu obowiązkowa. Autorowi udało się pokazać Wilhelmiego bez upiększeń, jako pełnokrwistego, pełnego namiętności do swego rzemiosła człowieka.

Luis | 2012-07-28

Książka przede wszystkim dla fanów Romana Wilhelmiego, żeby jeszcze lepiej zrozumieć fenomen aktora. I oczywiście nigdy nie zapomnieć jak olbrzymią cenę płaci się za bycie artystą.

jotka | 2010-11-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nie tylko dla fanów Romana Wilhelmiego. Tę biografię po prostu świetnie się czyta!

Lucy | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Spodziewałam się czegoś w styku WOW! No, ale pomyliłam się - człowiek legenda, fantastyczny aktor, bardzo prawdziwy, a jego biografia bardzo średnia - no, nie porywa. Porównując jak opisuje S. Koper różne postaci ze świata aktorskiego, artystycznego, politycznego z pozycją M. Rychcika, to niestety ta ostatnia wypada niezmiernie blado. Poza opisami poszczególnych ról w teatrze, kinie, cytowaniem wypowiedzi znanych aktorów, reżyserów na temat Romana Wilhelmiego, to jakoś tak bezpłciowo się to czyta. No, niestety, u mnie notowanie naprawdę nisko - na pewno nie uzupełnię własnej biblioteczki o tę książkę.

KamiVV | 2011-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie

Ciekawe informacje dla amatorów talentu Wilhelmiego, które pokazują go jako przede wszystkim człowieka o wielkim talencie, słabościach i trudnym charakterze. Typowa układanka cech artysty... Językowo spore niedostatki.

namarginesie | 2017-01-15
Na półkach: 2016, Przeczytane