Wspomnienia z niepamięci

Okładka książki Wspomnienia z niepamięci Gustaw Holoubek
Okładka książki Wspomnienia z niepamięci
Gustaw Holoubek Wydawnictwo: Marginesy Seria: sami swoi biografia, autobiografia, pamiętnik
sami swoi
Marginesy
2013-02-25
1999-01-01
biografia wspomnienia Gustaw Holoubek

Okładka książki Holoubek. Rozmowy Gustaw Holoubek, Małgorzata Terlecka- Reksnis
Holoubek. Rozmowy Gustaw Holoubek, Ma...
Okładka książki Wymowa prawnicza Jerzy Bralczyk, Jacek Dubois, Gustaw Holoubek, Jerzy Stuhr, Andrzej Tomaszek, Kamil Zeidler
Wymowa prawnicza Jerzy Bralczyk, Jac...
Okładka książki Teatr jest światem Andrzej Hausbrandt, Gustaw Holoubek
Teatr jest świ... Andrzej Hausbrandt,...
Okładka książki Dialog, nr 5 / maj 1973 Edward Bond, Ronald Harwood, Gustaw Holoubek, Redakcja miesięcznika Dialog
Dialog, nr 5 /... Edward Bond, Ronald...

Wyłączając pancerniaków, czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" mamy tu do czynienia z aktorstwem, które stanowi apogeum całego panteonu polskiej sztuki filmowej. Co za przykład kultury, np. Trylogia Sienkiewicza to dla niego Korona wszechrzeczy. Pamiętam, że Pan Gustaw narobił mi apetytu, jak opisywał chrupiący, świeży chleb na wsi, z konfiturami. Jakoś tak mi się wbiło.

1919

Pan Gustaw to klasa sama w sobie. I taka jest ta książka. Napisana pięknym językiem, prowadzi nas po dawnym Krakowie, po świecie dzieciństwa i młodości autora. Trudne czasy okupacji, ciężka choroba i wreszcie to, co było sensem życia, droga do aktorstwa. Poznajemy ludzi ważnych i ciekawych. Lektura niełatwa, ale warta poznania.

Inspiracją do przeczytania tej książki były słowa Pana Włodzimierza Szaranowicza, który odbierając jedną z nagród zacytował autora tej książki że gdy był młodym komentatorem Pan Gustaw powiedział o roli komentatora. "Mówcie o ludziach dobrze,zwłaszcza
o ludziach młodych,a będą dorastać do tego wizerunku"
Zapamiętałem te słowa i pomyślałem że przeczytam kim był autor takich wspaniałych słów.
Książka to pamiętnik Autora.Nie są typowe pamiętniki
Nie ma tutaj informacji o jego karierze i przygodach które go spotykały w pracy na scenie i poza nią
Jest tutaj przedstawiona droga do aktorstwa,czas nauki,mistrzów podejścia wzniosłości,szukania siebie na scenie.Pomysłu na swoje granie.
A oprócz tego autor zabiera nas piękną Polszczyzną do wspomnień o dzieciństwie,młodości,okupacji,
Swojej chorobie gruźlicy,o fryzjatrze który był mistrzem w swoim fachu.Obozie, powrocie,rodzicach.
Te pamiętniki napisane zostały też dla jego dzieci i wnuków by mogły poznać go lepiej i wracać do tego co On przeżył
Ocalić te wspomnienia od niepamięci.
Czyta się cudownie...wpadłem w taki klimat zaczytania że nie reagowałem na słowa domowników.
Piękne opisy ludzi,ich wyglądu charakteru spojrzenia...
Serdecznie polecam zwłaszcza mężczyznom...ZWŁASZCZA...

o ludziach młodych,a będą dorastać do tego wizerunku"
Zapamiętałem te słowa i pomyślałem że przeczytam kim był autor takich...

Pięknie napisana ładnym, rzadko już dziś spotykanym, językiem. Część osób napisała w swoich opiniach, że w tej autobiografii nie było nic szokującego. Ja natomiast muszę się przyznać, że szokiem dla mnie był opis przedwojennego gimnazjum - szkoły bez ocen cząstkowych, gdzie na pierwszym miejscu stawiało się lekturę i umiejętność dyskusji. Bardzo polecam! Wielka przyjemność czytelnicza!

Wspomnienia, głównie lata młodości. Dla mnie trochę za krótka, bo za mało o późniejszych latach. Ale spełnia swoje założenia, które zostały przedstawione we wstępie.

Przypochlebiania się czytelnikowi, silenia na żarty czy gry pod publiczkę tu nie znajdziecie. Wszystko jest piękne, subtelne, wzruszające, a jednak z dystansem i zabawne. Mistrz Holoubek znalazł się na poziomie literatury niedostępnym dla całej rzeszy zawodowych pisarzy. Tak książka to prawdziwa perełka!

"Wspomnienia z niepamięci" to biografia nie tylko wybitnego aktora, artysty ale także niezwykłego człowieka. Gustaw Holoubek pisze pięknie, literacko. Zabiera nas w podróż do czasu, którego już nie ma. Ale w książce ten świat ożywa do tego stopnia, że czujemy smaki i zapachy. Sami stajemy się znowu dzieckiem biegającym do utraty tchu po podwórku. Sami zakochujemy się znowu po raz pierwszy. I po raz pierwszy dziwimy się światu.
Wspomnienia Gustawa Holoubka są oczywiście głównym motywem książki. Ale nawet nie znając go, nie mając pojęcia kim był, warto odbyć tę podróż. Autor jest przewodnikiem interesującym i cierpliwym. Zaprasza nas nie tylko do tego świata, z którego pochodził ale również gdzieś do zakamarków uczuć. Znanym również nam z czasów kiedy wchodziliśmy w życie.
A robi to tak pięknie jak pięknie kreował swoje role.
"Wspomnienia z niepamięci" to swego rodzaju opowieść o umiłowaniu ludzi i życia. Mimo trudnych i tragicznych chwil i przeżyć, które są jego częścią. Mimo przewrotności losu. Mimo ciągłemu niezrozumieniu wielu spraw.
Na końcu i tak okazuje się, że pośród wielu ważniejszych i mniej ważnych spraw w ciągu całego życia, pracy, ambicji, budowania i tworzenia, aktywności w różnych dziedzinach - najważniejsi są ludzie, którzy nas otaczają. To oni tworzą nasz świat. I to do nich będziemy wracać pamięcią pod koniec życia.

[autor: Joanna Popiel-Szut]

Żyję już tak długo, że mogłam śledzić karierę Pana Holoubka. Uwielbiam Go jako aktora i człowieka, bowiem znam Go nie tylko z gazet i mediów, ale i z opowiadań ludzi, którzy na co dzień z Nim obcowali.
Był aktoram nietuzinkowym o wspaniałym głosie. realizującym się bardziej na scenie niż w filmie.
Książka napisana z taktem i wyjątkowym poczuciem humoru. Nawet w niej, Mistrz pauzy, wypełniał nią niektóre strony, bo wiedział, że nie należy zbytnio się otwierać.
I tak powinno być. Czytelnik często chce wiedzieć wszystko, ale musi pamiętać o tym, że nie każda wiedza jest dla niego, że zawsze jest ten margines prywatności, do której mamy prawo. To co napisał, wystarczy. A reszta jest milczeniem.
Szkoda, że nie ma Go już wśród nas.

Książka napisana z taktem i wyjątkowym poczuciem humoru. Nawet w niej,...

Porządkując mieszkanie po remoncie natknęłam się na "Wspomnienia z niepamięci" Gustawa Holoubka. Po raz pierwszy czytałam tę książkę dawno temu, więc teraz postanowiłam tylko odświeżyć znajomość.
Z przyjemnością ponownie zagłębiłam się w cudzych wspomnieniach. Porwała mnie nie tylko sama treść, ale i kunsztowna polszczyzna, bogaty, barwny i pełen liryzmu język, tak rzadko już spotykany na co dzień. Spod słowa pisanego niemal dobiegał mnie ciepły głos autora, uwodził charakterystycznym przeciąganiem głosek- zwłaszcza tych szumiąco - syczących i doskonałą dykcją. Czytając wspomnienia wyobrażałam sobie Gustawa Holoubka, jak siedząc w wygodnym fotelu snuje opowieść o czasach swojego dzieciństwa, młodości i dojrzałości. Opis rozgrywek piłkarskich, zmagań z cyckiem, którego nieumiejętne osadzenie w pokrowcu groziło przerwaniem meczu, pełna dramatyzmu relacja z balu maturalnego to prawdziwe perełki stylistyczne. Gustaw Holoubek dzieli się także z czytelnikiem swoim bólem po śmierci ojca, doświadczeniami wojennymi- bez patosu i rozdzierania szat. Opowiada o pierwszych krokach w zawodzie aktora.
"Wspomnienia z niepamięci" czyta się jednym tchem, delektując potoczystością narracji oraz kulturą i skromnością autora. To naprawdę niezwykłe połączenie.

Przyjemna, krótka lektura. Myślę, że będzie dobrym wstępem do biografii.

Przyjemna, krótka lektura. Myślę, że będzie dobrym wstępem do biografii.

• Biografie
  • 2015

Dodaj cytat z książki Wspomnienia z niepamięci