Edward Gierek: Przerwana dekada

Wydawnictwo: Fakt
wywiad, Grudzień 70, Szczecin, strajki
Michał

"Odmówiono mi prawa do obrony, skazano na niesławę i poniżenie... Ale tej książki nie dyktowała chęć zemsty."

Spowiedź z życia Edwarda Gierka.

Wojciech Gołębiewski | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Janusz Rolicki (ur. 1938) - dziennikarz w latach 1970 – 1981 członek PZPR, autor licznych zbiorów reportaży i wywiadów – rzek z Edwardem Gierkiem.
Edward Gierek (1913 – 2001) - I Sekretarz KC PZPR w latach 1970 -80, autor pytania: "Pomożecie?"

Na podstawie własnych wspomnień i Wikipedii podaję dwie daty tworzące klamrę obejmującą tytułową dekadę.
Podczas spotkania Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku padły pamiętne słowa I sekretarza KC PZPR:
"No, więc jak - pomożecie?
W tym momencie na sali rozległy się burzliwe oklaski...."

18 maja 1981 stanął przed powołaną przez PZPR komisją Grabskiego. W lipcu tego samego roku został usunięty z partii, co było ewenementem na skalę całego bloku wschodniego…

Nie miejsce tu na obronę bądź atak na Gierka, bo ocenie podlega wywiad – rzeka i jej autor. Nim to zrobię muszę przypomnieć, jak najbardziej aktualne, ...

Felzmann | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Pozytywne zaskoczenie. Gierek jawi się jako typ francuskiego polityka w przaśnych polskich realiach. Po tej książce inaczej patrzę na PRL i samego Gierka.

Dariusz Karbowiak | 2011-05-15

Jestem właśnie rocznikiem maturalnym 1980. Książka właśnie dotyczy przerwanej dekady, ale cały czas zastanawiam się czyjej. W dużym stopniu mojej. Dzieciństwo opłynęło mi w okresie gomułkowskim, potem czasy gierkowskie - kolorowy telewizor marki Rubin, maluch, wielki plac budów i seria znaczków o potężnej gospodarce polskiej jeszcze w maju kiedy pisałem maturę. A potem... kolejki niekończące się po coś, cokolwiek było do kupienia. i tylko przeglądając klaser ze znaczkami i wspominając książkę z wywiadu rzeki. Komu i kto przerwał dekadę.

Mahdi | 2013-03-04

Nie ukrywam, że jestem entuzjastą Edwarda Gierka oraz nie ukrywam swoich socjalistycznych sympatii. Jednak - moim zdaniem - po ten wywiad-rzekę powinien sięgnąć każdy szanujący się humanista. Choćby po to, by przekonać się, że to, co zaciekła propaganda kapitalistyczna trąbi o PRL-u - to stek bzdur i przekłamań... Pamiętam jak w 1994 roku - jako 18 letni licealista - z duszą na ramieniu zapukałem do drzwi domu byłego I sekretarza (by otrzymać autograf w egzemplarzu "Przerwanej Dekady") i udało mi się spędzić z nim oraz jego żoną niezapomniane dwie godziny.... Cześć jego pamięci! Edward Gierek był wielkim Polakiem i patriotą.

PRZEMEK | 2013-07-25
Przeczytana: 2012 rok

Tow. Edward GIEREK zakała polskości. Sługus towarzyszy z Moskwy.Udaje poszkodowanego przez system i żali się w swoich wypocinach jaki to on biedny i pokrzywdzony jest. Biedactwo "zaraz się popłaczę" Bez honoru. Bolszewik "Pozornie łagodny tyran", przyjaciel KADAFIEGO, HONEKERA i innych sługusów komunistycznych zbrodniarzy na ludzkości, z naszymi polskimi oprawcami i donosicielami stalinowskimi włącznie.

Dumny jestem że mój ś.p dziadek wraz z kompanami z Narodowych Sił Zbrojnych tłukli to komunistyczne "dziadostwo" na równi z hitlerowcami.

Niestety przez zdrajców Polski takich jak Gierek i innych "polskich" zdrajców przysięgających dla Moskwy, nasz kraj wygląda jak wygląda. Wstyd że ktoś wpadł na pomysł żeby zbrodniarzom typu GIEREK i spółka stawiać ronda ich imieniem. Modne jest wśród socjalistów zwalanie wszystkiego na kapitalizm w obecnych czasach. Terroryści z "CZERWONYCH BRYGAD" i niemieckiego "RAF-u" pokazali na co ich stać zabijając niewinnych ludzi. Zauważmy że w 90...

Bartek | 2013-09-23

Gierek miał ambitny plan, by za pożyczone od Zachodu pieniądze zmodernizować nasz zacofany kraj. Pożyczka miała zostać spłacona dzięki uruchomionej za nią produkcji. Niestety Polska wpadła w pułapkę zadłużenia. Edward Gierek został zaatakowany ze wszystkich stron.
Czy krytyka była/jest słuszna? Czy za wszystko odpowiedzialność ponosi Gierek? Warto przeczytać, żeby uczciwie odpowiedzieć.

Mateusz | 2015-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Jedna z ciekawszych książek, które przeczytałem w ciągu ostatnich miesięcy. Wcześniej historię postaci Edwarda Gierka nie znałem prawie w ogóle (nie licząc ważnych wydarzeń, które miały miejsce w czasie jego sekretarzowania) i kojarzyła mi się raczej negatywnie. Po przeczytaniu tego wywiadu inaczej patrzę na tego polityka - był on najlepszym sekretarzem jakiego mogła mieć Polska Ludowa (nie był surowy wobec ludności, ale gdyby był bardziej liberalny to jego oponenci "obalili" by go szybciej).
Wartym odnotowania faktem jest jego ostrzeżenie by Polska strzegła się bliższej współpracy z Zachodem, co miało by doprowadzić do wykupowania firm polskich przez Niemców (co się niestety sprawdziło).
Polecam tę książkę każdemu (nawet prawicowcom (którym notabene sam jestem)).

Michał | 2014-08-14

Bardzo dobre książka! Polecam szczególnie tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o zawiłej polityce partyjnej w czasach PRLu, walkach frakcyjnych i o prawdziwym patriocie, jakim niewątpliwie był Edward Gierek. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych polityką.

Sebastian Janek | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Omawiana książka to wywiad rzeka (jak twierdzi autor Janusz Rolicki). Jest w niej sporo treści, Edward Gierek dużo o sobie mówi, ale nie wyjaśnia jednoznacznie jakie były jego powiązania z Jaruzelskim. W sumie o generale nie wspomina do czasu, gdy już go strącał z fotela I sekretarza KC PZPR. A jak wiadomo, Jaruzelski był obecny z nim podczas słynnego spotkania ze stoczniowcami, gdzie padło pytanie, czy „pomożecie?”. Czyli prawie 10 lat wcześniej.

Gierek, w charakterystyczny dla ofiary sposób, przedstawia siebie jako osobę zrzuconą z (co najmniej) dziesiątego piętra na pożarcie lwom. W jego wypowiedziach można jednak znaleźć mocne stanowisko o ideologicznej identyfikacji z komunizmem i socjalizmem. Nie przepadał za kapitalizmem, gdyż w dzieciństwie spędził ponad dwie dekady we Francji i Belgii jako szeregowy robotnik i dobrze wiedział z czym się je kapitalizm. Uznał, że lepszym rozwiązaniem dla ludzi jest komunizm, który zapewnia równe traktowanie.

Wywiad rzeka, mimo że...

Marianus | 2016-08-23

Ogólnie dobra pozycja. Nie zaskoczyła mnie czymś bardzo. Momentami Edward Gierek wchodzi zbyt bardzo w szczegóły co nie każdemu się spodoba. Polecam.