Roman Wilhelmi. Biografia

Axis Mundi
2015-10-21
2004-01-01
Roman Wilhelmi aktor biografia

Zawsze, czytając biografię, mam to samo poczucie: recenzję trzeba zacząć jedną z dwóch fraz: "Dobrze, że ta książka powstała, bo..." lub "Dobrze, że ta książka powstała, mimo że...". W przypadku biografii Romana Wilhelmiego jest inaczej. To książka o postaci wymykającej się konwencjom. Wielkiej postaci. O Osobowości. I autor w swoim dziele nadąża za Wilhelmim, idzie jego rytmem, wprowadza nas w ten rytm, pozwala nam go poczuć. Czy jest coś lepszego, niż móc przez chwilę podążyć tą samą drogą, którą szła postać tak wielka, niewątpliwie wybitna?

I tu trzeba dodać: nie idziemy bajką. To nie jest historia postaci z opowieścią baśniową. To żywy człowiek. Trudny. Ze swoim ludzkim bagażem. Musimy wziąć to na własne barki. To koszt wędrówki drogą Wilhelmiego. Chcemy/nie chcemy?

Chciałem. Poszedłem. Nie żałuję. Nadal uwielbiam.

Audiobook czekał przeszło rok bo jakoś fanką R.Wilhelmiego nie byłam ale jako aktora cenie Go bardzo wysoko. Jedyny Artysta,który grając wielobarwne rolę wywoływał u mnie skrajne emocje.Autentycznie był TĄ postacią.W tym roku przypada 30-ta rocznica śmierci.
Warto poczytać wspomnienia o Nim.A są zróżnicowane i ciekawe.
Polecam!
P.S.
Lektorem jest sam autor co nie zawsze się sprawdza.Męczyłam się.

Warto poczytać wspomnienia o Nim.A są zróżnicowane i ciekawe.
Polecam!
P.S.
Lektorem jest sam autor co nie...

Jak na biografię takiego człowieka, to średnio interesująca.

Jak na biografię takiego człowieka, to średnio interesująca.

Aktor z pewnością przez wielkie "A", uwielbiałam wykreowane przez niego postaci, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po tę biografię, by zaczerpnąć więcej informacji na temat tego wybitnego aktora :)

Bardzo lubię ploteczki, anegdotki, cięte riposty. Tego się po tej książce spodziewałam. Po części dostałam to czego chciałam. Szkoda tylko, że po przeczytaniu tej książki nie mogę powiedzieć, że polubiłam tego aktora jako człowieka. Nie. Nie chciałabym w żaden sposób od niego zależeć. Ani jako dziecko ani jako kobieta, bo nie można było na nim polegać. Nie można było z nim nawiązać głębszych relacji. Chyba nie był do tego zdolny. Wielki aktor. Mały człowiek. To nie moje słowa. To jego syn Rafał tak powiedział. Smutne to .No i ta wódka. Całe morze wódy. Niemniej jego Fornalski, Dyzma, Anioł to niezapomniane kreacje są, nieprawdaż. Biografia ta nie jest laurką. Autor starał się obiektywnie przedstawić aktora i człowieka. Myślę ,że mu się to udało. Polecam.

Ależ to był człowiek. Autor jest zafascynowany Wilhelmim. Pokazuje jego geniusz, ale nie stroni od mroku.

Ten aktor wyróżniał się na scenie filmowej. Zdecydowany, momentami obcesowy, niezwykle wyrazisty. Wkładający bardzo dużo pracy w przygotowywane role, jakby był niepewny swoich umiejętności. Ten wysiłek procentował, bo każdy z widzów będzie w stanie bez trudu wyrecytować choćby trzy najlepsze role: Robert Fornalski, Nikodem Dyzma, Stanisław Anioł. Każdy film scenicznie z innej epoki, a każda rola zagrana odmiennie, z nadaniem cząstki własnej osobowości. Do tego panteonu dodałbym jeszcze trochę zapomnianą, ale mocną rolę Rafała Skoneckiego w „Prywatnym śledztwie.”
Z biografii wynika, że podobnie było z pracą na scenie teatralnej, która stanowi przeważającą część tej książki. Grać tak, aby pot aktora dotarły do pierwszego rzędu publiczności. A w tle niezbyt higieniczny tryb życia, problemy alkoholowe. Duża dawka egocentryzmu, popadania w konflikty, ale i umiejętność korzystania z życia. I to przekonanie, że na wszystko będzie czas. Dlatego takim zaskoczeniem była diagnoza o rozwijającej się chorobie i wiążące się z tym odwieczne pytanie, ile czasu zostało… To nie tylko opowieść aktorskim życiu, ale również o trudnym charakterze, problemach w kształtowaniu więzi emocjonalnych i rodzinnych. Książka, która wpadła w moje ręce to uzupełnione drugie wydanie, edytorsko lepiej wydana od wcześniejszego „I tak będę wielki”, w poręcznym formacie. Interesujące podsumowanie niebanalnej kariery.

Z przyjemnością wysłuchałam zbioru ważnych wydarzeń z życia bardzo dobrego aktora Romana Wilhelmiego:)
Autor starał się przekazać czytelnikowi Pana Romana, jako człowieka o dobrym sercu, ale czasem pogubionego, doskonałego artystę, choć nie zawsze jego talent doceniano.
Pozostają nam piękne filmy, znaczące role oraz wspomnienie o Aktorze przez duże "A":)
Polecam książkę:)

Polecam...

Próba nakreślenia portretu aktora w oparciu o jego biografię sceniczną oraz wypowiedzi rodziny, znajomych, kolegów po fachu. O Wilhelmim mówią inni aktorzy, z którym współpracował, reżyserzy, a także byłe żony, syn. W rezultacie tworzy się dość szeroki obraz, ponieważ nierzadko wypowiedzi zaprzeczają sobie nawzajem. Postrzegano Wilhelmiego i jako wrażliwca i jako gruboskórnego złośliwca, jako inteligenta i jako prostaka. Trudno ustalić, która z jego "twarzy" była prawdziwa, bo też nierzadko chował się pod różnymi maskami. Fotografie prywatne pokazują osobę non stop uśmiechniętą, wręcz nienaturalnie wesołą - czy Roman Wilhelmi był imprezowiczem i wygłupem, czy chował się za tym wizerunkiem, byleby nie zostać przejrzanym i zdekonspirowanym ze swoimi słabościami?
Sporo zdjęć ze scen teatralnych oraz archiwum prywatnego. Jeśli chodzi o portret aktorski, mało tu filmu i telewizji, więcej teatru - bo Wilhelmi teatr kochał chyba jednak bardziej niż film i zużywał się w nim ogromnie. Na pewno nie był człowiekiem łatwym we współpracy i współżyciu rodzinnym, a jego zaangażowanie w pracę zdaje się być wręcz nieludzkie, wyczerpujące, organicznie i psychicznie.
Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów aktora oraz miłośników teatru. Reszta może się nieco zmęczyć szczegółowością opisów ról scenicznych oraz zadęciem hagiograficznym autora. Widać, że Rychcik Wilhelmiego uwielbia i jest nim zafascynowany niczym nastolatka Axlem Rosem i może dlatego wszystkie jego "brzydkie" uczynki stara się zrównoważyć gąszczem pochwał oraz elaboratów na jego cześć, wylewających się z kart biografii. Byłoby to rozczulające, gdyby nie napuszony styl pisarza. W pewnym momencie zaczęłam już te kwieciste pochwały po prostu przeskakiwać jak licealista opisy przyrody u Orzeszkowej. Gdyby Rychcik powściągnął samego siebie i książkę zakończył wcześniej, oskrobawszy ją uprzednio z laurkowatości, byłoby o niebo lepiej. Dla mnie najciekawsze były opisy Wilhelmiego-ojca, ponieważ przypominał mi pewną osobę, którą znałam i o dziwo, pomogło choć trochę "po ludzku" spojrzeć na jej równie niezrozumiale kiepskie zachowania.
Ostatecznie książkę mogę polecić i ocenić na mocną czwórkę z plusem, im więcej Wilhelmiego - tym lepiej, im więcej jego biografa - tym słabiej. Zniechęca zwłaszcza wstęp, napompowany bezgranicznie, oraz wstęp do wstępu. Potem jest już ciekawie, bo i sama osoba Romana Wilhelmiego była nietuzinkowa, krwista, nadmierna, żywiołowa. Sporo dowiadujemy się także o codzienności ówczesnego teatru, relacjach tam panujących, pracy aktora scenicznego.

Biografia znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego zawierająca dużo informacji z życia zawodowego ( głównie )i prywatnego, ale napisana trochę chaotycznie i bez właściwej biografii chronologii - to mi przeszkadzało w czytaniu.
Dużo miejsca poświęca autor na analizę poszczególnych ról teatralnych i trudnych relacji z jedynym synem.
Swoją drogą niezły był z tego Romana herbatnik i kawał skurczybyka.... ;)

Swoją drogą niezły był z tego...

Marcin Rychcik Roman Wilhelmi. Biografia Zobacz więcej