Proboszcz z Tours

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Le curé de Tours
klasyka
Kasia

Opowiadanie wchodzące w skład cyklu Komedia ludzka. Proboszcz z Tours jest przede wszystkim utworem o życiu na prowincji oraz psychologii jej mieszkańców, zamkniętych we własnym kręgu, niezainteresowanych wydarzeniami zachodzącymi poza rodzinną miejscowością. Stanowiło to odpowiedź na tworzący się mit sielankowej francuskiej prowincji, stanowiącej w zestawieniu z Paryżem oazę spokoju i tradycyjnych wartości. Balzak ukazywał, że charakterologiczna prostota mieszkańców prowincji (co odnosi się właściwie do wszystkich bohaterów powieści) nie musi automatycznie gwarantować ich szlachetności, a sielankowa prowincja może stać się areną równie wielkiej tragedii, jak niemoralna stolica [źródło: Wikipedia]

Kasia | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 23 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oszczędne w swej formie, bo zaledwie stustronicowe opowiadanie wykpiwa mit sielankowej, prostolinijnej, przychylnej francuskiej prowincji. Z dala od zgiełku miast, oazy zepsucia społecznego, w miejscu, gdzie powinien panować spokój, radosny sposób bycia, bezkonfliktowość rozgrywa się dramat księdza Franciszka Birotteau. Ten niezbyt rozgarnięty, dobroduszny i nie grzeszący inteligencją duchowny nawet nie podejrzewa, jaki cios szykuje dla niego życie. Po śmierci swego najlepszego przyjaciela, uzyskuje w spadku pełne wyposażenie pokoju, drogocenne obrazy oraz ogromną bibliotekę. Ksiądz Birotteau został wielce uszczęśliwiony tym podarunkiem, gdyż przez długie lata ruchomości te wywoływały uczucie zazdrości, tym bardziej wstydliwe, bo niegodne osobie stanu duchownego. Bez namysłu zajął miejsce swego zmarłego przyjaciela, w domu panny Gamard, licząc że dożyje tam późnej starości. Nie miał jednak świadomości, jak bardzo się pomylił. Nieświadomie godząc w wybujałą dumę starej panny,...

chiave | 2011-06-17
Przeczytana: 1994 rok

Do tej książki na pewno nie wrócę, choć uważam ją za jedną z najlepszych, jakie czytałam, wręcz genialną. Wryła mi się w pamięć niemal fotograficznie - detaliczne studium upadku człowieka, który nie dostrzegł w porę i właściwie nie odczytał sygnałów niechętnego mu środowiska. Fenomenalna i przerażająca analiza ludzkiego dramatu, w tym wypadku wyrastającego z absolutnej powszedniości, w której początkowo nic go nie zapowiadało.

Gabriela | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 07 listopada 2018

Genialny! Nie zawsze podobają mi się jego utwory, ale "Proboszcz z Tours" to Bazac jakiego lubię :)
P.S. Trochę szkoda tego księdza...

Jarosław Wiśniewski | 2017-10-28

Księża mają swoje słabostki, dobre i złe cechy oraz różne charaktery. Są to ludzie rozmaici, z różnymi aspiracjami, z różnymi dążeniami. Książka Balzaca o księżach traktuje. Ale nie tylko o nich. Znajdziemy tu rewelacyjnie opisane i ujęte mechanizmy ludzkiej zawiści, parcia do władzy i zaszczytów lub dóbr materialnych. Poznamy tutaj wiele refleksji autora nad ludzkim postępowaniem, znajdziemy wyjątkową charakterystykę starych panien oraz przeczytamy filozoficzne dywagacje na tematy związane z religią i jej stosunkiem do polityki, także roli jednostek w kształtowaniu małych i wielkich społeczności.
Opowiadanie nie jest długie i liczy około dziewięćdziesiąt stron. Jakość jego jest ważniejsza od jego objętości. Balzac znów zachwyca bogactwem języka i swymi literackimi umiejętnościami. Daje czytelnikowi wyśmienite opisy psychologiczne oraz ujmuje przenikliwymi i trafnymi diagnozami społeczno-historycznymi. Odmalowuje przy tym krótko i zwięźle sytuacje polityczną i obyczajową we Francji...

Agnieszka | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Szczerze polecam , można powiedzieć: samo życie i świetna analiza ludzkich relacji, zachowań, żali i pretensji.

GiselleAbby | 2013-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Balzaca polubiłam po przeczytaniu "ojca Goriot".
"Proboszcz z Tours" wspaniale ukazuje ludzką chciwość, zawiść. Jest wspaniałą charakterystyką starych panien. ;)

MarcinKam | 2019-03-17
Na półkach: 2019, Przeczytane