Proboszcz z Tours

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Le curé de Tours
klasyka
Kasia

Opowiadanie wchodzące w skład cyklu Komedia ludzka. Proboszcz z Tours jest przede wszystkim utworem o życiu na prowincji oraz psychologii jej mieszkańców, zamkniętych we własnym kręgu, niezainteresowanych wydarzeniami zachodzącymi poza rodzinną miejscowością. Stanowiło to odpowiedź na tworzący się mit sielankowej francuskiej prowincji, stanowiącej w zestawieniu z Paryżem oazę spokoju i tradycyjnych wartości. Balzak ukazywał, że charakterologiczna prostota mieszkańców prowincji (co odnosi się właściwie do wszystkich bohaterów powieści) nie musi automatycznie gwarantować ich szlachetności, a sielankowa prowincja może stać się areną równie wielkiej tragedii, jak niemoralna stolica [źródło: Wikipedia]

Kasia | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 23 lipca 2010

Oszczędne w swej formie, bo zaledwie stustronicowe opowiadanie wykpiwa mit sielankowej, prostolinijnej, przychylnej francuskiej prowincji. Z dala od zgiełku miast, oazy zepsucia społecznego, w miejscu, gdzie powinien panować spokój, radosny sposób bycia, bezkonfliktowość rozgrywa się dramat księdza Franciszka Birotteau. Ten niezbyt rozgarnięty, dobroduszny i nie grzeszący inteligencją duchowny nawet nie podejrzewa, jaki cios szykuje dla niego życie. Po śmierci swego najlepszego przyjaciela, uzyskuje w spadku pełne wyposażenie pokoju, drogocenne obrazy oraz ogromną bibliotekę. Ksiądz Birotteau został wielce uszczęśliwiony tym podarunkiem, gdyż przez długie lata ruchomości te wywoływały uczucie zazdrości, tym bardziej wstydliwe, bo niegodne osobie stanu duchownego. Bez namysłu zajął miejsce swego zmarłego przyjaciela, w domu panny Gamard, licząc że dożyje tam późnej starości. Nie miał jednak świadomości, jak bardzo się pomylił. Nieświadomie godząc w wybujałą dumę starej panny,...

chiave | 2011-06-17
Przeczytana: 1994 rok

Do tej książki na pewno nie wrócę, choć uważam ją za jedną z najlepszych, jakie czytałam, wręcz genialną. Wryła mi się w pamięć niemal fotograficznie - detaliczne studium upadku człowieka, który nie dostrzegł w porę i właściwie nie odczytał sygnałów niechętnego mu środowiska. Fenomenalna i przerażająca analiza ludzkiego dramatu, w tym wypadku wyrastającego z absolutnej powszedniości, w której początkowo nic go nie zapowiadało.

Aga | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Szczerze polecam , można powiedzieć: samo życie i świetna analiza ludzkich relacji, zachowań, żali i pretensji.

GiselleAbby | 2013-07-02
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Balzaca polubiłam po przeczytaniu "ojca Goriot".
"Proboszcz z Tours" wspaniale ukazuje ludzką chciwość, zawiść. Jest wspaniałą charakterystyką starych panien. ;)

Taratak | 2016-11-11
Pavvvel | 2016-09-21