Pierwsza hrabina Wessex

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The First Comtees Of Wessex

Dwa opowiadania zawarte w tym tomie są, zdawałoby się, różne pod każdym względem: akcja ich toczy się w różnych epokach, w różnych środowiskach, tematem jednego są dzieje romantycznej, beznadziejnej miłości, drugiego - historia związku opartego na kalkulacjach, ale jest w nich pewien motyw wiążący je. Bohaterów obu opowiadań cechuje rycerskość, szlachetność uczuć, poczucie odpowiedzialności za drugą osobę - przymioty prawdziwego dżentelmena, owej postaci dziś już prawie mitycznej, staroświeckiej, a więc bardzo, bardzo w stylu retro.

nulla | 2017-03-30
Przeczytana: 24 marca 2017

W tomiku umieszczono dwa opowiadania, obydwa lekkie i skrzące się dość czarnym humorem. DO tej pory Hardy znany mi był tylko z "Judy nieznanego", książki ciężkiej i przytłaczającej. "W pewnym miasteczku" i "Pierwsza hrabina Wessex" to jednak zupełnie inny rodzaj literatury. Pozornie są to po prostu zawiłe prowincjonalne historyjki, a jednak budzą cały szereg refleksji i emocji. Traktują o przewrotności losu - przede wszystkim.
Opowiadanie "W pewnym miasteczku" to w zasadzie historia o żurawiu i czapli. Główny bohater i wybranka jego serca wciąż się mijają. Mimo lekkości historii jednak wstrząsnęła mną scena, w której główny bohater zmagał się z pokusą pozbycia się żony i parę innych również.
Opowiadanie tytułowe, mimo że wypełnione tragediami, jest jeszcze weselsze.
Bardzo ciekawa lektura.

Jagoda | 2015-11-09
Przeczytana: 01 listopada 2015

Dwa poruszające opowiadania, oddające specyfikę obyczajów i społeczeństwa tamtych czasów. Jest to pierwsza książka Thomasa, którą miałam przyjemność przeczytać. Nie sądziłam, że krótkie opowiadania mogą być tak wzruszające. Absolutnie polecam wszystkim, którzy tak jak ja są zakochani w XIX-wiecznej Anglii. Ta pozycja musi znaleźć się w "przeczytanych" tych, których porusza dziś już nie do przyjęcia pewna niepowtarzalność ówczesnego ludu.

Anna | 2013-02-21
Przeczytana: luty 2013

Dosyć luźne opowiadanie czytane jednym tchem.

Ilona K | 2013-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

Dwa opowiadania składające się na Pierwszą Hrabinę Essex Hardy'ego są konstrukcyjnie dość zbliżone: oba opisują żywoty pełne komplikacji spowodowanych niedomówieniami, trudem wynikającym z mówienia o uczuciach, wreszcie godnymi podziwu postawami nienagannych gentlemenów i przewrotnością kobiecej natury (tu zwłaszcza tytułowe opowiadanie).

Po przeczytaniu pomyślałam, że te przygody, nadzieje i losy bohaterów są zupełnie pozbawione rysu prawdopodobieństwa zbyt zagmatwane i nieprawdopodobne aby mogły się wydarzyć - a w literaturze jak w życiu zazwyczaj szuka się prawdy. Później skonstatowałam jednak, że to zupełnie nie o to chodziło! Raczej o dojrzewanie do pewnych decyzji, o kształtowanie poglądów i budowanie przekonań - to w gruncie rzeczy historie zupełnie inicjacyjne, w których obie bohaterki - Lucy i Betty (pierwsze opowiadanie nosi tytuł "W pewnym miasteczku") zyskują świadomość samych siebie - co nie dziwi w przypadku tej drugiej mającej zaledwie 19 lat, a w wieku 13 wydanej...

ifoiry | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Dwie fantastyczne historie o tym, jak życie może być przewrotne. Zachwyciły mnie zarówno nagłe zwroty akcji (przez co opowiadania nabierają tempa),jak i ospałość i dobroduszność postaci, które (pomimo chwilowych przebłysków buntu) tak wspaniałomyślnie godzą się ze swoim losem... Lekkie, miłe i przyjemne...

karolina55am | 2012-06-19
Przeczytana: czerwiec 2012

Pierwsze opowiadanie o "romantycznej miłości" było niezbyt porywające, fabuła niekoniecznie ciekawa. Natomiast opowiadanie tytułowe było już nieco lepsze, opisujące częstokroć w minionych stuleciach spotykane małżeństwa dla pieniędzy czy prestiżu społecznego.

Weronika | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017