Symfonia pastoralna

Tłumaczenie: Marian Miszalski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieści Filmowe". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
La symphonie pastorale
kania

Główny bohater mini-powieści „Symfonia Pastoralna” , pastor z wieloletnim doświadczeniem, dostał sygnał: jego wieloletnia parafianka umarła. Osierociła dwunastoletnią dziewczynkę. Pastor postanawia przygarnąć dziecko. Nie jest to łatwa decyzja: w domu czeka już i tak liczna gromadka dzieci. Żona pastora nie jest zadowolona: kto nakarmi to biedne dziecko? Pastor nie zmienia jednak zdania, Gertruda – tak nazwano sierotę - zostanie. Pojawia się nowy problem: dziewczynka jest w szoku: nie mówi, nie reaguje na swoje imię, jest obojętna na każdy objaw życia. Pastor prosi o pomoc znajomego lekarza. Ten „przepisuje” kurację. Nie zdradzę składników owej kuracji, powiedziałbym zbyt dużo.

źródło opisu: http://czytajmy.blox.pl/2011/03/Symfonia-pastoralna-Andre-Gide.html

źródło okładki: skan własny (MW)

orchideaidea | 2013-12-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Niecodzienna opowieść o pomocy, poświęceniu, a przede wszystkim o ukazywaniu i tłumaczeniu od podstaw świata osobie niewidomej.

Z książki tej dowiemy się o historii pewnej niewidomej sieroty, która po śmierci jej starszej i schorowanej (w zasadzie tylko) żywicielki została przygarnięta przez pewnego pastora i zamieszkała razem z jego i tak już liczną rodziną. Nikt nie wie jak dziewczynka ma na imię, ona sama nie dość, że jest niewidoma, to jeszcze nie umie mówić, a do tego jest strasznie zaniedbana. Pastor chociaż jest już obciążony wieloma obowiązkami, to z racji swej głębokiej wiary mimo wszystko postanawia zająć się rozwojem porzuconej na pastwę losu istoty. Nadaje jej imię Gertruda i z wielką cierpliwością i poświęceniem każdego dnia próbuje z nią nawiązać kontakt. Z początku postępy są ledwo dostrzegalne. Z czasem jednak dziewczynka uczy się coraz szybciej i wielokrotnie zaskakuje swego opiekuna odbiorem świata przez jej wyobraźnię.
Mężczyzna jednak wiele przed nią skrywa....

Medellin | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

"Symfonia pastoralna" Andre Gide'a to historia pastora przygarniającego do własnego domu i włączającego do rodziny niewidomą dziewczynę. Pięknym językiem opisana jest wrażliwość Gertrudy na świat, który poznaje dzięki opiekunowi.
Niestety, pomimo najlepszych chęci, pastor nie unika błędów. Ale o tym nie będę pisał, żeby nie psuć innym czytelnikom przyjemności zagłębiania się w tę historię.

Ewa Kowalska | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Ile mamy wstępu do cudzej duszy?
Ile nam wolno powiedzieć, a ile zataić?
Gdzie kończy się opieka, a zaczyna władza?
Z tymi pytaniami przyjdzie nam się zmierzyć, czytając z pozoru płytką i ckliwą historię miłości do ślepej dziewczyny.

yootsuu | 2015-07-26
Przeczytana: 03 maja 2015

'Symfonia pastoralna' to niepozorna książeczka, opisująca losy niewidomej sieroty, przygarniętej przez pastora i jego rodzinę. czyta się ją szybko i bez większego zaangażowania emocjonalnego, ale pod warstwą obyczajowej fabuły kryje się coś więcej. jeśli o mnie chodzi, książka po lekturze, gdy zaczęłam się nad nią zastanawiać, budziła więcej emocji niż w trakcie; rzadko mi się to zdarza. :)

pastor, przygarniając dziewczynkę, która nie zna nawet własnego imienia, kieruje się odruchem serca i tym, co nakazuje mu wiara. wprowadza ją do przepełnionego domu, angażując do pomocy wielkoduszną żonę [wspaniale napisana postać! ile w jej milczeniu i akceptacji było żalu, mądrości i bystrego spojrzenia na całą sytuację!] i obierając za cel wychowanie jej w duchu wiary. opisuje jej świat taki, jaki powinien być: dobry, piękny, pełen radości. lekceważy to, że, nawet niewidoma, ma ona własny rozum i potrafi czuć, ma niezwykłą intuicję i uczy się świata też na własną rękę. zaczyna też żyć na...

Tamanna | 2016-08-15
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Klimat szczawnickiej biblioteki mnie urzeka. Ostatnie półki można obejrzeć stojąc na drabinie. Najpierw jednak należy ją wcisnąć w cieśninę między ścianami książkowymi. Przyjeżdżam tu na krótko i spacerować po górkach, więc książki wybieram jak najcieńsze. I tak często wyjechawszy odsyłam je z domu pocztą. Wśród nich trafiła mi się tym razem "Symfonia pastoralna".
Andre Gide zaskoczył mnie. Pamiętałam go mgliście z fascynacji nastolatki "Lochami Watykanu" (czy nie zastanawiałam się czytając je nad nakłuwaniem się igłą, by ćwiczyć odporność na ból i kamienną twarz, która nie zdradzi przeżywanych uczuć?).

"Symfonia pastoralne" wydaje mi się z innego z świata.

Pisana w pierwszej osobie opowiada historię pewnego pastora, ojca czworga dzieci, który udzieliwszy ostatniego namaszczenia umierającej staruszce przywozi do domu jej osieroconą wnuczkę. Jego żona przyjmuje to niechętnie, bo "jej wrodzona miłość bliźniego nie lubi być zaskakiwana... Jej miłosierdzie jest wydzielanie, jak...

black-oleander | 2016-09-22

Symfonia Pastoralna jest dla mnie i według mnie książką wyjątkową. Kilka lat temu podarowała mi ją mama i od razu zabrałam się za czytanie. Pokochałam ją od pierwszego wejrzenia.
Wyobraź sobie, że jesteś dwunastoletnią dziewczynką. Cierpienie często zaglądało ci w oczy i nigdy nie zaznałaś szczęścia. Na domiar złego umiera Twoja matka. Czy to już koniec? Co się z Tobą stanie? Czy umrzesz na ulicy, czy trafisz do przytułku? Nie potrafisz nawet krzyczeć... I właśnie w obliczu tragedii i wizji końca wszystkiego pojawia się promyk nadziei. Pewien pastor przyjmuje Cię do domu i wychowuje, jak własne dziecko. Dostajesz nowe imię -Gertrude- bo prawdziwego nie jesteś w stanie zdradzić. Nic nie mówisz, nic nie widzisz, potrafisz się tylko bać, ale w głębi duszy czujesz, że teraz będzie już lepiej.
Symfornia pastoralna to opowieść o poświęceniu, opiece i pomocy. Pastor, który opiekuje się Gertrude ma wysoko rozwinięte poczucie moralności, nie odmawia nikomu pomocy, a przypadek dziewczynki...

kinzetka | 2014-01-15
Przeczytana: 05 września 2012