Powinowactwa z wyboru

Tłumaczenie: Wanda Markowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wahlverwandtschaften
Goethe,

"Powinowactwa z wyboru" są oryginalną powieścią psychologiczną opartą na osobistych doświadczeniach autora. Akcja utworu toczy się w posiadłości niemieckiego baronostwa, Edwarda i Szarloty. Podstawowy wątek stanowi uczucie męża do Otylii, siostrzenicy żony. Idea "wyrzeczenia" w konflikcie między miłością a moralnością jest zaś głównym motywem dzieła. Powieść wyróżnia się doskonałością stylu, jest pełna głębokiej wiedzy o ludzkich uczuciach, również o miłości starszego mężczyzny do młodziutkiej dziewczyny. J. W. Goethe twierdził, że każdy wiersz tego utworu został przez niego przeżyty.

źródło opisu: PIW, 1978

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

marianna | 2014-07-30

Ta książka jest perwersyjna.Jest po prostu zboczona. To komplement.
"Powinowactwa z wyboru" aż tętnią czającą się pod powierzchnią powściągliwej narracji erotyką. To historia o czworokącie (doprawdy, fabuła miejscami przypomina telenowelę, ale przez to, że wychodzi spod pióra mistrza, oszałamia): małżeństwo, jego przyjaciel i jej siostrzenica wchodzą w dziwaczny układ. Jednocześnie przebudowują wspólną posiadłość i każde drgnienie namiętności zyskuje od razu materialny odcisk.
Goethe nie ocenia swoich bohaterów. Nie moralizuje. Co więcej, nie ma w nim pruderii: w książce jest niesamowicie zmysłowa scena seksu, w której małżeństwo kocha się w zasadzie ze swoimi fantazjami o kimś innym. A Goethe, podobnie jak Balzak, dużo lepiej rozumiał kruchą dynamikę miłości, namiętności i małżeństwa. W porównaniu z ich rozpoznaniami Grey jest doprawdy dobroduszny.

Goethe powoli, warstwa po warstwie, rozbiera związki na czynniki pierwsze. Ta metafora jest tu zasadna: powieść zaczyna się...

Krzysztof Frątczak | 2010-08-13

Książka dziwnie mało znana, a szkoda, bo bije na głowe wiekszość współczesnych powieści psychologicznych klarownością stylu i autentycznością moralnego konfliktu zarysowanego w powieści. To także próba odpowiedzi na pytanie co decyduje o naszych wyborach; nierzadko sprzecznych z tym, do czego skłonni jestesmy publicznie sie przyznawać.

Maille | 2011-06-01
Przeczytana: 31 maja 2011

Wspaniała powieść na miarę mistrza, którym z całą pewnością jest Goethe. Rozbudowany i zawikłany wątek miłosny, niczym tragiczne losy Szekspirowskich bohaterów, przeplata się z jakże trafnymi spostrzeżeniami i refleksjami na temat ludzkiej natury i egzystencji. Bardzo przyjemna książka. Polecam wszystkim miłośnikom Goethego.

książek: 1986
Adrian Tync | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Niezbyt zajmująca historia nieciekawych, płaskich postaci osadzona w nieco umownej scenerii. Do tego wstawione gdzieniegdzie "przemyślenia" i oczywiście umoralniający dziateczki charakter całości. O ile jeszcze początek opowieści może przyciągać uwagę, to później robi się nieco nieznośnie. Och, jakie to było nudne. Tym bardziej ciężko zrozumieć zachwyty Tomasza Manna z posłowia, w którym twierdził on, że to największa niemiecka powieść...

Michał | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 lutego 2014

Perfekcyjnie skomponowana książka w której postacie zdają się być skomponowane na kształt pionków szachowych(jak zauważa w posłowiu Thomas Mann). Zmusza do myślenia o wyborach w kategoriach wolności i jej ograniczania(przez okoliczności, powinności i moralność).

misia | 2015-09-14

trudne sprawy.pdf