Powinowactwa z wyboru

Tłumaczenie: Wanda Markowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Wahlverwandtschaften
Goethe,

"Powinowactwa z wyboru" są oryginalną powieścią psychologiczną opartą na osobistych doświadczeniach autora. Akcja utworu toczy się w posiadłości niemieckiego baronostwa, Edwarda i Szarloty. Podstawowy wątek stanowi uczucie męża do Otylii, siostrzenicy żony. Idea "wyrzeczenia" w konflikcie między miłością a moralnością jest zaś głównym motywem dzieła. Powieść wyróżnia się doskonałością stylu, jest pełna głębokiej wiedzy o ludzkich uczuciach, również o miłości starszego mężczyzny do młodziutkiej dziewczyny. J. W. Goethe twierdził, że każdy wiersz tego utworu został przez niego przeżyty.

źródło opisu: PIW, 1978

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

marianna | 2014-07-30

Ta książka jest perwersyjna.Jest po prostu zboczona. To komplement.
"Powinowactwa z wyboru" aż tętnią czającą się pod powierzchnią powściągliwej narracji erotyką. To historia o czworokącie (doprawdy, fabuła miejscami przypomina telenowelę, ale przez to, że wychodzi spod pióra mistrza, oszałamia): małżeństwo, jego przyjaciel i jej siostrzenica wchodzą w dziwaczny układ. Jednocześnie przebudowują wspólną posiadłość i każde drgnienie namiętności zyskuje od razu materialny odcisk.
Goethe nie ocenia swoich bohaterów. Nie moralizuje. Co więcej, nie ma w nim pruderii: w książce jest niesamowicie zmysłowa scena seksu, w której małżeństwo kocha się w zasadzie ze swoimi fantazjami o kimś innym. A Goethe, podobnie jak Balzak, dużo lepiej rozumiał kruchą dynamikę miłości, namiętności i małżeństwa. W porównaniu z ich rozpoznaniami Grey jest doprawdy dobroduszny.

Goethe powoli, warstwa po warstwie, rozbiera związki na czynniki pierwsze. Ta metafora jest tu zasadna: powieść zaczyna się...

Turysta | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Wtedy kolega powiedział-Smutna książka-i pokazał ją.-Chcesz przeczytać?
Oczywiście,że chciałem.No bo smutna i jeszcze Goethe.Chociaż głównie ,że smutna.
Lecz nie jest to zwykła opowieść o miłości(tragicznej)Postępowanie bohaterów,
ich decyzje,wybory ale sięga to głębiej bo aż do ścieżek ,którymi chadza los.
Bo drugie dno tej historii to los,który krzyżuje nasze postępowanie.Ale też jest
miejsce na przeczucia na tą tajemnice(dziś się mówi zabobon...),która dotyka
niektórych.Książka jest pełna znajomości człowieka.Zrozumienia dla niego.
I uczuć,które tak jak Goethe nikt nie opisywał.Opowieść dotyczy miłości i
przeszkód,które stają na jej drodze.Bo jeśli kochamy i nasze uczucie jest
odwzajemnione nie oznacza to jeszcze,że będziemy szczęśliwi.Choć wszystko
wydaje się możliwe to jednak...Powiem tak jak mój kolega-Smutna książka.Chcesz przeczytać?-POLECAM.

Krzysztof Frątczak | 2010-08-13

Książka dziwnie mało znana, a szkoda, bo bije na głowe wiekszość współczesnych powieści psychologicznych klarownością stylu i autentycznością moralnego konfliktu zarysowanego w powieści. To także próba odpowiedzi na pytanie co decyduje o naszych wyborach; nierzadko sprzecznych z tym, do czego skłonni jestesmy publicznie sie przyznawać.

Maille | 2011-06-01
Przeczytana: 31 maja 2011

Wspaniała powieść na miarę mistrza, którym z całą pewnością jest Goethe. Rozbudowany i zawikłany wątek miłosny, niczym tragiczne losy Szekspirowskich bohaterów, przeplata się z jakże trafnymi spostrzeżeniami i refleksjami na temat ludzkiej natury i egzystencji. Bardzo przyjemna książka. Polecam wszystkim miłośnikom Goethego.

Adrian Tync | 2016-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Niezbyt zajmująca historia nieciekawych, płaskich postaci osadzona w nieco umownej scenerii. Do tego wstawione gdzieniegdzie "przemyślenia" i oczywiście umoralniający dziateczki charakter całości. O ile jeszcze początek opowieści może przyciągać uwagę, to później robi się nieco nieznośnie. Och, jakie to było nudne. Tym bardziej ciężko zrozumieć zachwyty Tomasza Manna z posłowia, w którym twierdził on, że to największa niemiecka powieść...

Michał | 2014-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 lutego 2014

Perfekcyjnie skomponowana książka w której postacie zdają się być skomponowane na kształt pionków szachowych(jak zauważa w posłowiu Thomas Mann). Zmusza do myślenia o wyborach w kategoriach wolności i jej ograniczania(przez okoliczności, powinności i moralność).

misia | 2015-09-14

trudne sprawy.pdf