Timbuktu

Timbuktu
83-88459-30-9
pies, ostatnia wyprawa.
pablo

Bohaterem, a zarazem narratorem ostatniej powieści Paula Austera jest kundel o imieniu Gnat. Jego pan, Willy, to znękany życiem, błyskotliwy oryginał, poeta-misjonarz rodem z nowojorskiego Brooklynu. Przeczuwając bliską śmierć, zabiera on Gnata na ostatnią wspólną wyprawę do Baltimore, by odszukać swą dawną nauczycielkę i powierzyć jej opiekę nad psem. Ten, choć nie potrafi mówić, jest szlachetnym i rozumnym stworzeniem, a z jego myśli Auster usnuł jedną z najsubtelniejszych, najbardziej zniewalających powieści we współczesnej literaturze amerykańskiej, pełną czułości, humoru, smutku i zaskakująco wzniosłych chwil.

Ola | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

"Timbuktu" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Paula Austera. I to bardzo udane spotkanie. Ta niewielka objętościowo książeczka to piękna i mądra historia widziana oczami psa. Przyjęcie perspektywy Gnata pozwoliło autorowi na pokazanie czym jest człowieczeństwo, jacy my jako ludzie jesteśmy. To też historia przyjaźni i przywiązania. Narrator - pies tak prowadzi czytelnika, że pozwala na spojrzenie na siebie z boku, z innej perspektywy. Uważam, że warto sięgnąc po "Timbuktu", a ja na pewno sięgnę po słynną "Trylogię nowojorską" i inne książki autora.

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

UWAGA!! PONIEWAŻ TA KSIĄŻKA NIE CIESZY SIĘ NALEŻYTYM WZIĘCIEM, POLECAM LEKTURĘ W JĘZYKU ANGIELSKIM. GWARANTUJĘ PRZYJEMNOŚĆ

Mr Bones to bohater najpiękniejszej poetyckiej powieści, jaką czytałem od czasów „Małego Księcia” Antoine’a Saint-de-Exupery. Ta książka to „TIMBUKTU” Paula Austera. Wypada wyjaśnić, kto zacz Autor, co to Timbuktu i jak ja się w tym znalazłem; więc teraz, by zaspokoić ciekawość czytelnika, uchylę tylko rąbka tajemnicy i wyjawię, że nasz bohater, Mr Bones to pies, co można było wydedukować z jego imienia - „KOŚCI”/zauważyłem, że w polskim przekładzie użyto GNAT. I chyba trafnie/, rasy „HODGEPODGE”, po naszemu „MISZMASZ”, tzn po części - collie, po części - labrador, po części - spaniel oraz po części - „puzzle” czyli „zagadka”. A teraz historia mojej znajomości z nim.

Zacznę od tego, że bardzo mało czytam po angielsku,...

| 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Ciepła,napisana z perspektywy psa,najlepszego przyjaciela człowieka,powiastka.Skłaniająca do refleksji nad życiem,okazjami,które dostajemy,czasem źle wykorzystanymi,bo tracimy ostrość widzenia ważnych rzeczy;przemijaniem,a w końcu o naszym wyobrażeniu tytułowego Timbuktu,gdzie każdy wcześniej,czy później dotrze.

Zuzanna Wiszowaty | 2016-03-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Niech nikogo nie zwiedzie okładka i naiwny z pozoru bohater - ta książka nie jest dla dzieci. To pełna czarnego humoru opowieść o psie, który rozumie więcej niż niejeden człowiek oraz jego panu - bezdomnemu schizofrenikowi, który powoli odchodzi do krainy Timbuktu. Bardzo ciepła i klimatyczna książka o miłości, przywiązaniu i wolności. Polecam nie tylko miłośnikom psów :)

Piotr | 2016-10-24
Mlg | 2016-06-29