Angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru. Uznaje się go za poetę narodowego Anglii. Sztuki Szekspira zostały przetłumaczone na wszystkie najważniejsze języki nowożytne. Prace tego autora miały ogromny wpływ zarówno na teatr w jego czasach, jak i ten współczesny. Dzieła Shakespeare’a stanowią nie tylko najwybitniejsze przykłady zachodniej literatury, dzięki nim rozwinął się także teatr elżbietański, poprzez zwiększenie wymagań co do tego, co można pokazać za pomocą postaci, scenariusza lub fabuły. Jego twórczość pozwoliła, żeby sztuki teatralne zostały docenione przez intelektualistów, zadowalając jednocześnie tych, którzy szukają zwykłej rozrywki. Teatr w okresie, w którym poeta przybył do Londynu, ulegał licznym zmianom. We wczesnych latach jego pobytu najpopularniejsze były sztuki moralizatorskie, wspierane przez Tudorów. Postaci tam występujące, które były personifikacją atrybutów moralnych, jak i sama fabuła były mało realistyczne; ukazywały wyższość dobra nad złem poprzez farsę i slapstick. Jednocześnie na uniwersytetach inscenizowano dramaty rzymskie, głównie po łacinie. Ich styl był bardzo formalny, przedkładano długie monologi i statyczność postaci nad dynamiczną akcję.
Pod koniec XVI wieku pisarze tacy jak Christopher Marlowe zaczęli zmieniać teatr. Odeszli od tradycyjnych koncepcji na rzecz sekularyzacji przedstawień. Ich dzieła łączyły w sobie poetycki styl i filozoficzne odniesienia uniwersyteckich autorów z łatwą przyswajalnością, znaną z utworów moralizatorskich. Jednocześnie były mniej dwuznaczne, rzadziej wykorzystywano alegorię. Inspirowany tym stylem, Shakespeare wyniósł go na nowy poziom.
Wiersz
Dzieła Shakespeare’a są w przeważającej części napisane wierszem, choć stosował on również prozę. W swoich dramatach wykorzystywał przede wszystkim wiersz biały, czyli nierymowany pentametr jambiczny, to znaczy sylabotoniczny dziesięciozgłoskowiec, w którym akcenty padają na parzyste sylaby wersu. Natomiast poematy napisał Shakespeare przy użyciu kunsztownych strof, sekstyny, użytej w opowieści o Wenus i Adonisie, i strofy królewskiej, czyli rhyme royal, spożytkowanej w historii Lukrecji i w Skardze zakochanej. Sonety Shakespeare rymował abab cdcd efef gg. Ten układ współbrzmień do dziś nazywa się szekspirowskim. Shakespeare instrumentował swoje utwory nie tylko rymem, ale także aliteracją. Przykładu aliteracji dostarcza tytuł Love’s Labour’s Lost. Stosował też grę słów, czyli pun.
Wpływ Szekspira na literaturę polską
Dzieła Szekspira, zostały odkryte przez pisarzy epoki romantyzmu, miały duży wpływ także na Polaków. Juliusz Słowacki w swoich dziełach często odwołuje się do jego utworów. W Kordianie (1834) można odnaleźć odniesienia do kryzysu moralnego głównego bohatera (Hamlet),pojawiają się też siły nadprzyrodzone (Makbet). W Balladynie (1839) odnaleźć można wiele nawiązań do „Snu nocy letniej” – jak postaci Goplany i Tytanii czy Puka, na którym wzorowany jest Skierka. Inne dramaty, jak na przykład Maria Stuart (1832),także odnoszą się do dzieł Shakespeare’a. O swojej fascynacji pisał także w 1834 w liście do matki. Do jego twórczości odwołuje się także Adam Mickiewicz, który cytuje fragment tekstu jednego z jego utworów (Methinks, I see... where? – In my mind’s eyes) w balladzie Romantyczność (1822).http://
Życie jest tylko przechodnim półcieniem,
Nędznym aktorem, który swą rolę
Przez parę godzin wygrawszy na scenie
W nicość przepada - powieś...
Życie jest tylko przechodnim półcieniem,
Nędznym aktorem, który swą rolę
Przez parę godzin wygrawszy na scenie
W nicość przepada - powieścią idioty,
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.
Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna świeci...
Mówisz, że kochasz deszcz, a rozkładasz parasolkę, gdy zaczyna padać.
Mówisz, że kochasz słońce, a chowasz się w cieniu, gdy zaczyna świecić.
Mówisz, że kochasz wiatr, a zamykasz okno, gdy zaczyna wiać.
Właśnie dlatego boję się, kiedy mówisz, że mnie kochasz.''
#angielskiwrzesień z Natalią z kanału kursywa
Znakomicie ukazana zazdrość, namiętność, intryga
Szekspir był w tym dobry. Klasyka, którą warto znać
BTW
W trakcie lektury miałam taką myśl że netflix mógłby to zekranizować i nie musiałby na siłę obsadzać czarnoskórego bohatera w głównej roli. Z drugiej strony pewnie się nie wpisuje w inne kryteria netflixa
Zapewne znaleźli by się i tacy którzy chcieliby dzieło Szekspira poprawić, gdyż w polskim przykładzie pada słowo "murzyn" i jego wydźwięk zdecydowanie jest rasistowski bo taki był stosunek innych bohaterów Nie wiem jak to jest w oryginalne. Czytanie literatury bez nakładki tego w jakich czasach powstała jest absurdem ale przecież były takie pomysły by w imię poprawności politycznej poprawiać to czy inne dzieło
Cenzura jest zawsze cenzurą niezależnie od tego w łatki jakiej ideologii ją ubierzemy
Jeśli sami chcecie się przekonać czy warto przeczytać tą pozycje, możecie przeczytać moje streszczenie (może zaoszczędzę Wam to rozczarowania..? Albo wydanej kasy ;'D)
https://ko-fi.com/s/088d458e35
Recenzja :
Do "Makbeta" Williama Szekspira, nie można podchodzić jak do normalnej, współczesnej książki fantasty. Zdecydowanie trzeba mieć na uwadze datę powstania tego dzieła: był to bowiem rok 1606!
Cały utwór jest dramatem, przez co jest przygotowany do wystawienia na scenie dzięki samym dialogom, małej ilości postaci i praktycznie zerowej ilości opisów.
"Makbet" mimo że ma przeszło 400 lat, jest dalej aktualny! Szekspir był jednym z pierwszych autorów, którzy zamiast wychwalania króla czy istoty ludzkiej, pokazał ich negatywną stronę - że ludzie mogą być zaślepieni żądzą władzy, która ma swoje późniejsze konsekwencje i że władca wcale nie musi być dobry (jak w przypadku Makbeta)
Szekspir czerpał Inspiracje z prawdziwego Króla Makbeta! Była w Szkocji taka postać historyczna, która faktycznie dokonała identycznych czynów (żeby nie mówić za dużo) co bohater Szekspira. Z tą różnicą jedynie że prawdziwy Król Makbet był dobry dla ludu, ukrócił anarchię i chciał scalić kraj, w porównaniu do bohatera literackiego, który u Szekspira jest symbolem żądzy władzy.
Jeden i drugi Makbet jednak skończył tragicznie.
Mimo wszystko oczekiwałam po "Makbecie" większych fajerwerków, może dlatego bo jest to kanon literatury i miałam jakieś większe wyobrażenia na temat tego dramatu. Sam geniusz Szekspira uwielbiam, bo patrząc na to dzieło i mając trochę wiedzy o historii / literaturze z różnych epok, można łatwo zobaczyć że Szekspir naprawdę wyprzedał swoją epokę! Ba, wyprzedzał i dalej jest aktualny, jeśli chodzi o motyw zaślepienia władzą.
Jeśli chodzi o samą treść, to "Makbet" jest najkrótszym dramatem spod ręki Szekspira, moje wydanie miało akurat 152 strony. Nie było tam wow fabularnego żeby wyrwało mnie z butów, bo można się domyślić akcji, ale patrząc na to jak stary jest ten utwór robi wrażenie że Szekspir pisak już wtedy o czymś, co się do dziś nie zmieniło.
Same postacie reprezentują sobą konkretne cechy/zachowania (Lady Makbet kuśnierstwo i femme fatale, Makbet rozdarcie między dobrem i złem, walki wewnętrzne, aż w końcu okrucieństwo, Banko dobroć i uczciwość, a Malkolm lojalność i sprawiedliwość)
Nie można się do tych postaci przywiązać, czy "polubić" bo "Makbet" ma być bardziej literaturą, która zmusza nas do jakiejś refleksji niżeli dostarczyć czystą rozrywkę.
Dla fanów literatury klasycznej pozycja obowiązkowa do przeczytania ale czy dla innych.. Wydaje mi się że z chociaż jednym dziełem Szekspira warto się zapoznać więc "Makbet" będzie fajny że względu na długość, dobrą akcję związana z morderstwem i konsekwencjami i oczywiście jest dalej aktualny tematem.
Na pewno sięgnę po jeszcze inne dramaty tego poety, a Makbet otrzymuje ode mnie;
5/10