Odnowienie królestwa polskiego 1295 - 1320

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Autor opisuje wydarzenia historyczne między koronacjami Przemysława II, Wacława II i Władysława łokietka, które łączyła ambicja otworzenia jedności politycznej.

Elevander | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Niezwykle udane opracowanie trudnego, a niezwykle istotnego dla dziejów Polski okresu przełomu XIII i XIV wieku. Baszkiewicz jak zwykle ukazuje swe pierwszorzędne talenty pisarskie, a odnoszę wręcz wrażenie, że pisząc o średniowieczu jest jeszcze lepszy niż wówczas, gdy za temat obiera epokę nowożytną. Naszkicował nie tylko (jako punkt wyjścia) bardzo ciekawą panoramę XIII-wiecznej Polski, ale nade wszystko niezwykle kompetentnie przedstawił działania dążące do odrodzenia Królestwa Polskiego. Ważne, że nie poprzestaje tylko na opisie działań Łokietka, ale przedstawia też poczynania jego konkurentów: Henryka Probusa, Przemysła II, Henryka Głogowskiego oraz Wacława czeskiego. Baszkiewicz podkreśla znaczenie działań tych ostatnich władców dla odrodzenia Królestwa Polskiego. Sam Łokietek w tej książce jest postacią niejednoznaczną i wcale nie nazbyt chwaloną (choć akurat konsekwencji nie można mu odmówić). Wiele uwag poświęcono naukom pomocniczym, zwłaszcza sfragistyce tej epoki. Choć...

karolzet | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Spełnia swoją rolę, Dość dobrze i ciekawie zaznajamiając czytelnika z danym okresem. Ciekawie pokazuje rolę Łokietka, trochę odbrązowiając jego postać, choć pokazując jego konsekwencję i pozostałe zalety, które doprowadziły do tego, że to on został w końcu ojcem zjednoczenia.

lucanin | 2016-05-27
Arckov | 2016-03-24