Historia Francji

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
978-83-04-04963-5
historia, Francja
historyczna

Obecne wydanie zostało uzupełnione do roku . Zostały tu omówione m.in. wybory regionalne we Francji w marcu r., kwestie związane z ustawą o symbolach religijnych, a także sprawy międzynarodowe, takie jak postawa Francji w konflikcie irackim. Starałem się znaleźć dla tej książki konwencję pisarską mniej może akademicką, bardziej osobistą. A przede wszystkim chciałem napisać tekst, który służyłby do czytania, a nie tylko do sprawdzania nazwisk i dat po to istnieją doskonałe encyklopedie. Od autora

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z Francją. Po tej lekturze
pokochałem ten piękny kraj. Przeczytałem liczne książki związane z historią i polityką tego państwa, odbyłem liczne podróże do "heksagonu". Książka staje się bardziej szczegółowa od XVIII wieku.
Zawiera elementy najnowszej historii Francji do lat 90-tych XX wieku.
Książka jest doskonałym przewodnikiem po historii Francji.
Dzięki informacjom w niej zawartym możemy uzupełniać swoją wiedzę o kolejne lektury.

Przemek | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Dobra książka, napisana przystępnym językiem, w której znajduje się wszystko, co mógłby zasugerować tytuł - co, trzeba przyznać Panu Baszkiewiczowi, jest nie lada wyczynem dla jednego tylko historyka; opracowanie wszystkich epok historycznych pewnego obszaru językowego.
Dwie rzeczy, które jednak mógłbym zarzucić tej pozycji to pierwsze stronice, przez które niełatwo się przedostać, oraz skromnie opracowany wątek historii kultury.
Całość jednak wypada zdecydowanie na plus, z czystym sumieniem polecam!

FleurDuMal | 2015-10-01

Romaniści to znają z pewnością. Dla mnie podróż przez ten podręcznik była prawdziwym wyzwaniem. Ogrom szczegółów. Mimo braku zamiaru nadania tej książce akademickości moim zdaniem ta akademickość jest wszechobecna. Dla kogoś kto nie ma pojęcia o historii Heksagonu przebrnięcie przez ten podręcznik wymaga ogromu pracy: doczytywania z innych źródeł, dodatkowego wyjaśniania pojęć itd. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najporządniejsza polska książka o francuskiej historii i za sprawą właśnie tej książki przeżyłam egzamin z historii Francji z powodzeniem. Dzięki zabawnym dygresjom można było "wrzucić na luz" podczas przygotowania się do tego egzaminu: opowieść o królu, który zostawił zbyt grubą żonę pozwoliła mi nie widzieć w tej książce tylko podręcznika, który musiałam znać "w nocy o północy"
Baszkiewicz uchwycił też wyjątkowość wielu postaci historycznych, Napoleona I, Ludwika Świętego, Ludwika XIV, Dantona, Richelieu, i wielu wielu innych.Dużą wartość stanowiły dla mnie...

yootsuu | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

historia zawsze należała do grona moich ulubionych przedmiotów, a 'przymus' zdawania jej na maturze tylko tę sympatię pogłębił, dlatego bardzo cieszył mnie fakt, że na filologii romańskiej będę mogła pogłębiać swoją pasję. :)

wykładowca Historii Francji oraz Francji w stosunkach międzynarodowych na pierwszych zajęciach podał nam tytuł książki Baszkiewicza, na podstawie której przygotowuje zajęcia. po obejrzeniu jej w bibliotece od razu stwierdziłam, że warto mieć ją na własność - w antykwariacie zapłaciłam za nią dwadzieścia złotych i uważam za jeden z lepszych zakupów książkowych. :) jestem pod wrażeniem "Historii Francji"! tematy są opisane w sposób ciekawy, bardziej w stylu powieści niż encyklopedii, co jest bez wątpienia plusem - wiadomości w przystępny sposób dotrą do szerszego grona czytelników. jest sporo informacji o kulturze, cytatów i obrazków, związanych z tematem. przyznam, że niektóre tematy, które kiedyś wydawały się dla mnie niezrozumiałe i nudne, dzięki...

Filip91 | 2013-07-02
Przeczytana: listopad 2010

Książka świetna. Pan Baszkiewicz opisał w niej historię Francji w sposób przystępny, a jej lektura jest bardzo przyjemna.
Zdecydowanie mogę polecić ją studentom filologii romańskiej, bo sam przygotowywałem się na jej podstawie do egzaminu z historii. Naprawdę rzadko zdarza mi się uczyć czegoś z pasją i przyjemnością, a ta książka pokazuje, że historia to wspaniała rzecz i wcale nie musi być nudna.

Narcyz | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Solidne opracowanie historii Francji w starym stylu. Przy czym ten stary styl ma swoje plusy i minusy. Plus jest taki, że nie ma lania wody i przeładowania tekstu interpretacjami, tylko dużo faktografii (ja sobie to cenię akurat). Minus jest taki, że autor nie porusza tematów związanych z historią idei, myśli, mentalności, sama polityka dosyć powierzchownie potraktowana.
Do Rewolucji francuskiej praca jest wręcz bardzo dobra, niestety od tego momentu zaczyna się coraz słabiej. Epoka napoleońska jest opisana tragicznie, bardzo tendencyjnie właściwie wbrew stanowisku większości literatury w tym temacie (siedzę w tej epoce dosyć głęboko). W ogóle cały XIX i XX w opisany jest przy użyciu marksistowskiej metodologii. Szkoda, że w nowym wydaniu autor tego nie zmienił. Razi to bardzo i psuje dobre wrażenie jakie zostaje po pierwszej części tej pracy.

Axsiu | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 29 marca 2016

"Historia Francji" Jana Baszkiewicza, najwybitniejszego polskiego znawcy historii Francji, powinna być wzorem pisania książek przekrojowych. Autor nie wypisuje bowiem samych suchych dat ale skrzętnie przeplata je cytatami i ciekawostkami z epoki. Dodatkowym plusem jest obiektywizm wobec różnych kontrowersyjnych wydarzeń (choć oczywiście wyraża również swoje zdanie np. na temat Wielkiej Rewolucji).

Paulina | 2011-03-03

Nie ma lepszej syntezy historii Francji, z której tak przyjemnie i łatwo się korzysta.

roberto29 | 2017-04-20
Ania | 2017-01-19