Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Dzieło prof. Lipońskiego napisane jest z rozmachem.Przedstawia rzeczywiście to, co zapowiada w tytule. Zniknęło z lad księgarskich jak kamfora, co świadczy, iż czytelnicy szybko i trafnie poznali się na jego wartości. Książka ta należy bez wątpienia do najważniejszych osiągnięć polskiej humanistyki ostatnich lat.

rzepka | 2019-05-02
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Fantastyczna książka, zawiera mnóstwo informacji o historii wysp, podanych w całkiem przystępny sposób. Mam na myśli to, że widać po autorze, że wiedzowo ociera się o perfekcję i że mógłby zabić czytelnika ilością wiedzy, faktów, rozważań akademickich - i przez całą narrację powstrzymuje się od tego, aby nie przytłaczać odbiorcy. Ok, ma czasami momenty, jak analiza kształtu budynków po-rzymskich na wyspie, lub też dochodzimy prawie do rozkładu zdań w języku staroangielskim, ale nigdy nie ma momentu, gdy jest poczucie, że autor robi to po to by się popisać wiedzą - to po prostu jego pasja życiowa i dzieli się nią z czytelnikiem.
Przed przeczytaniem tej książki moja wiedza o wyspach była znikoma, obecnie wiem, że wiele nie wiem, tyle że mam podstawy do dalszych lektur na temat Anglii, Walii i Szkocji. Irlandia w sumie interesuje mnie najmniej :).
Dziękuję autorowi za to, że od 30 lat aktualizuje swoje dzieło i dostosowuje tezy do nowych odkryć historyków i prac współczesnych. To...

Nagzymsie | 2018-01-07

Wydaje mi się, że nie zawyżyłem oceny. Rodzimy autor. Temat mega. Napisane bardzo ciekawie i przystępnie. Rzeczywiście z rozmachem, który czasem wręcz zapiera dech w piersiach. Od odległej starożytności, przez Celtów, Britannię Romana, mit o wycofaniu legionów, podboje Anglosasów, mnichów iroszkockich, najazdy wikingów, Danelaw, Kanuta Wielkiego, najazd normański, po przełom XIII/XIV wieku. Wciągająco i jakby to powiedzieć z satysfakcjonującym nasyceniem informacjami. Książka robi wrażenie. Autor oczywiście nie pomija poezji, bardów i literatury. Wliczając w to legendy arturiańskie, Taliesina i mojego ulubionego Będę Świątobliwego/Czcigodnego. Solidny kawałek wiedzy. Pozycja wręcz oszałamiająca.

kobietazasciankowa | 2014-02-08

Doskonała pozycja, choć wiele rozdziałów może być mało przystępnych dla czytelnika niewyposażonego w odpowiednią wiedzę humanistyczną.

| 2012-07-02
Przeczytana: październik 1997

Celtowie, Rzymianie, Anglosasi, Wikingowie, wreszcie Normanowie - czyli niezwykle ciekawie napisana historia Wysp Brytyjskich i tamtejszego dorobku kulturowego. Jesteście np. ciekawi, jak wyglądała średniowieczna angielszczyzna i jak się zmieniała? Jak kształtowały się brytyjskie zasady życia społecznego, niekiedy istniejące do dzisiaj i znane z wielu filmów? Nie bez powodu książkę tę cytował Norman Davies w swoim dziele ,,Wyspy''!