Zarys historii historiografii polskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Niniejsza praca jest syntezą historii historiografii polskiej od czasów najdawniejszych do współczesności. Główny nacisk położył autor na ukazanie i wyjaśnienie zmieniających sie standartów badań historycznych. Dzieje historiografii polskiej przedstawione zostały na tle dziejów historiografii powszechnej i w ścisłym związku z nimi.

Elevander | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

O ile „Dzieje historiografii” Grabskiego są podręcznikiem, który siłą rzeczy przedstawia tytułowe zagadnienie w sposób skrótowy, to niniejszy „Zarys historii historiografii polskiej” tę brevitas explicandi prezentuje w stopniu najwyższym. Dzieje polskiego dziejopisarstwa zostały tu ukazane w naprawdę telegraficznym skrócie: na przykład na średniowiecze przypada równe dziesięć stron. Dobrym zabiegiem, który pozwala na powiązanie (czy może lepiej: zestawienie) poszczególnych etapów rozwoju historiografii polskiej z jej aktualnym stanem na Zachodzie, są krótkie rozdziały prezentujące właśnie przyporządkowane kolejnym epokom przemiany dziejopisarstwa europejskiego. Książka doprowadzona jest do końca XX wieku. To dobre wprowadzenie do tematu, zapewne studentowi przyda się przed egzaminem, zawiera bowiem najważniejsze zagadnienia.

Tomasz Babnis

Jakub | 2014-02-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Profesor Andrzej Feliks Grabski związany był z Uniwersytetem Łódzkim, mimo pewnych trudnych wątków z życiorysu, Grabskiego należy uznać za jednego z najwybitniejszych historyków polskich XX wieku. Synteza Grabskiego należy zdecydowanie do grupy podręczników akademickich. Sam przedmiot historia historiografii często jest odbierany z trudem przez studentów, dlatego też treść podręcznika może być nieinteresująca. Podręcznik będzie dobrą syntezą przedmiotu dla tych, którzy interesują się wspomnianą dziedziną wiedzy. Grabski napisał swoją książkę w naprawdę przystępny sposób oraz dodał w niektórych fragmentach cenne komentarze. Warto też zwrócić uwagę na to, że jak sam tytuł wskazuję jest to zarys. Uważam, że to spostrzeżenie jest ważne. Obszerne dzieło o dziejach historii historiografii zostało wydane pośmiertnie. Wg mnie jest to bardzo dobra pozycja książkowa i warto do niej zajrzeć.

Jakub Zolnierek | 2011-03-25

Lepiej niż "Od Achillesa do Beatrice..." Topolskiego, nadal chyba jednak nie książka, która wnosi coś do życia.

mistan | 2015-03-18
Przeczytana: 18 marca 2015