Długie średniowiecze

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
Un long Moyen Âge
średniowiecze, Le Goff
historyczna

Prezentowana książka to zbiór artykułów Jacquesa Le Goffa opublikowanych w czasopiśmie L&Histoire w latach 1980-2004. Stanowią one udaną formę popularyzacji głównych tez badawczych autora dotyczących średniowiecza, widzianego jako epoka, w której narodziły się pewne prądy, zjawiska mające wpływ na cywilizację światową, aż do początków XIX w. Autor zajmuje się szerokim wachlarzem zagadnień bardziej ogólnych takich, jak: panująca ideologia, mentalność elit, mentalność mas, jak i charakterystycznych dla epoki średniowiecznej: wyprawy krzyżowe, zakony żebracze, mity i ich korzenie, stosunek do pracy i do rozrywki, stosunek do kobiet. Omawia także sylwetki osób-wzorców postępowania (np. Święty Ludwik).

Krzysztof Baliński | 2011-06-12
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Tym razem zabierając się za pisanie recenzji książki przyszło mi do głowy zaproponować czytelnikowi zapoznanie się z opracowaniem innego rodzaju. Jest to praca historyczna, o charakterze popularnonaukowym, nosząca tytuł: "Długie średniowiecze". Warto ją przeczytać, nawet jeżeli ktoś nie ma do czynienia z historią na co dzień. Pozycja nie jest napisana naukowym językiem. To jest niewątpliwy atut Zawiera ona kilka popularnonaukowych artykułów, opublikowanych przez Le Goffa na przestrzeni ok 20 lat w czaospiśmie L'Historie zestawionych w tej książce. Artykuły te przedstawiają poglądy autora na "wieki średnie". Wybitny francuski historyk w tych tekstach wyjaśnia na czym polega jego koncepcja długiego średniowiecza. Jest to również książka bardzo osobista w której autor, opisuje jak widzi średniowiecze oraz własne młodzieńcze: szkolne i studenckie, a także już pod kątem własnej kariery naukowej, doświadczenia z historią. Autor opowiada w urzekający sposób dlaczego...

SebastianN | 2014-05-10

Zdecydowanie książkę można zaliczyć do wybitnych, a właściwie artykuły w niej zawarte. Świętej pamięci Le Goff, którego trzeba zaznaczyć drugą ojczyzną była Polska(między innymi na wstępie książki poruszony jest ten temat) był wybitnym mediewistą, a dzieło to tylko to potwierdza. Książka nawet dla laika jest czymś co się nie znudzi, autor potrafił pisać tak, że nawet najnudniejsza część historii potrafiła zaciekawić. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika średniowiecza, tego pięknego długiego Le Goffskiego średniowiecza.

Pozdrawiam

Łukasz Żuławnik | 2015-03-25

Tak jak stoi w opisie: książka jest zbiorem wywiadów i artykułów autora. Sama pozycja jest stosunkowo "cienka", co w połączeniu z jej ceną (okładkowa to 35 zł) budzi lekkie wątpliwości "ekonomiczne" (zapewne jest to spowodowane małym nakładem 1000 egz., a także wydawnictwem)

Co do samej treści, jako amator historii, pozwolę sobie na kompletnie subiektywną i nieprofesjonalną ocenę:
Artykuły i wywiady nie są sobie równe pod względem jakości. Tam gdzie autor opisywał pewien mały wycinek rzeczywistości (np: życie Ludwika Świętego, czy symbolika Krwi Jezusa), czytało się to świetnie.

Odczuwałem natomiast zupełny dyskomfort podczas czytania o kwestiach ogólnych, w szczególności w wywiadach. Autor posługiwał się dużymi uproszczeniami. Nie rozumiem jednoznacznego oceniania Krucjat jako "nieszczęsnych wypraw", które nie przyniosły nic dobrego. Le Goff za największy zarzut, w oparciu o "długie trwanie", uznaje rzutowanie Krucjat na dzisiejsze relacje z Islamem, pozostaje żałować, że nie...

Aleksandra | 2014-11-03
Na półkach: Polonistyka, Przeczytane
Przeczytana: październik 2014

Książka napisana w prosty, nieskomplikowany sposób. Bez historycznego zanudzania. Przystępne wprowadzenie do średniowiecza.

Trithemius | 2016-07-08
Przeczytana: 28 marca 2008