historyczna

Książka, ukazuje władzę jako zjawisko złożone, które przejawia się w prawie, polityce, gospodarce, strukturach społecznych i w kulturze. Dla autora Europa stanowi zróżnicowaną jedność, w której doświadczenia poszczególnych krajów czy państw wpływają na dzieje innych. Temat władzy został ujęty jako zjawisko cywilizacyjne ewolucja organizacji społecznej i myśli ludzkiej.

Koval | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Czym jest władza i jak to się dzieje, że pewni ludzie wydają rozkazy (polecenia), a inni skłonni są okazywać im posłuszeństwo? Wszak gdyby owych poleceń nie było, ludzie ci zachowywaliby się inaczej. Autor „Władzy” prowadzi czytelnika przez tysiąc lat historii Europy (1000 – 2000 r.) przedstawiając po drodze jej mechanizmy, cały proces ewolucji, ustroje polityczne, a także cechy charakterystyczne każdej zorganizowanej formy decydowania o losach społeczeństw i narodów jakie się w opisywanym czasie pojawiły. Pomimo stosunkowo niewielkiej objętości, książka jest bardzo treściwa, pełna konkretów, pozbawiona zbędnego koloryzowania i jednocześnie obiektywna, gdyż Baszkiewicz co prawda opatruje każdy podrozdział obszernym komentarzem historycznym, lecz sam nie stawia się w roli recenzenta poszczególnych systemów władzy. Dzięki tak rzetelnemu podejściu do tematu otrzymujemy świetne kompendium wiedzy o wszystkich kontynentalnych formach rządów na przestrzeni milenium, które pozwala na...

ceasar_ioannes | 2016-06-29
Wiatrak | 2014-12-22