Dynastie Europy

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-04509-5
historia, dynastia, ród, władca, król, monarcha
historyczna

Urok badania dynastii jako rodu tkwi w tym, że ma ona swe własne życie, ambicje i sposoby działania. Jest jednym z członów państwa, ale sięga zarazem poza jego ramy. Powstaje czasem układ, w którym dynastia wykorzystuje siły królestwa dla osadzenia swych członków na innych tronach, budując w ten sposób system sojuszy opartych na związkach krwi [...] Współczesne skojarzenia z pojęciem...

Współczesne skojarzenia z pojęciem „dynastia” są negatywne: kiczowate „dynastie” rekinów kapitału, czy to autentycznych Ken-nedych, Hearstów, czy telewizyjnych Carringtonów. Poza Europą, w świecie islamu, monarchizm kwitnie — od Maroka poprzez Emiraty Arabskie po sułtanat Brunei. Zarazem rysują się w systemach totalitarnych karykatury dynastycyzmu: dyktatorzy przekazują władzę synom, jak Duvalier na Haiti czy Kim Ir Sen w Korei Północnej. Nowoczesne techniki przymusu i terroru służą tam archaicznej zasadzie władzy. Są to jednak — dla nas — tylko odrażające karykatury zasady, która przez stulecia kształtowała systemy władzy i współtworzyła kulturę Europy.
Antoni Mączak

źródło opisu: fragment z Wprowadzenia

Finkla | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Praca zbiorowa poświęcona dwudziestu kilku dynastiom panującym w różnych krajach Europy od średniowiecza niekiedy aż do dziś. Rozdziały zadedykowane poszczególnym rodom zostały ułożone alfabetycznie.

W ramach rozdziałów zachowano chronologię, o każdym władcy opowiada co najmniej akapit. Monarchowie ważniejsi, dłużej panujący, z wieloma wiekopomnymi decyzjami na koncie dostają więcej miejsca — Henrykowi VIII poświęcono kilka stron. Dowiadujemy się o życiu rodzinnym każdego króla, o problemach, z którymi przyszło mu się zmierzyć. Rozdziały kończą się krótkimi bibliografiami i drzewami genealogicznymi dynastii.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2017/10/dynastie-europy-sztywnawo.html

Elevander | 2013-05-20

O! Tę książkę lubię. Dobrze napisana praca zbiorowa, w której kolejni autorzy opisują różne europejskie dynastie: te bardziej i mniej znane. Gdy potrzeba mi informacji na temat genealogii lub polityki dynastycznej, chętnie do tej książki sięgam.

Tomasz Babnis

akcelerator | 2018-03-02