Na tropach ciemności

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: The Nightrunner (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stalking Darkness
fantastyka
dona

Mistrz podstępu, złodziej i zawadiaka o manierach szlachcica, Seregil z Rhiminee, ujawnił przed swym młodym podopiecznym, Alekiem z Kerry, najskrytsze tajniki swojego rzemiosła. Razem idą przez życie, dokonując małych i dużych kradzieży, pozyskując przyjaciół i przysparzając sobie wrogów, a choć nieustannie grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo, chroni ich magia, przyjaźń i zaufanie. Teraz jednak, gdy ich przybrana ojczyzna szykuje się do wojny, Seregil zostaje wezwany przez starego czarodzieja Nysandra, aby przejść ciężką próbę lojalności i zostać powiernikiem straszliwej wiedzy, której ujawnienie mogłoby kosztować życie nie tylko jego samego. Tymczasem Alec poznaje wstrząsającą prawdę o swoim tajemniczym pochodzeniu i razem z Seregilem i garstką wiernych przyjaciół wpada w sam środek dramatycznego konfliktu z najgorszym złem - w którym nawet magia może już nie ochronić ich przed nieszczęściem...

Lycoris | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Z wielką niecierpliwością sięgnęłam po tę książkę, z jednej strony pełna niepewności, z drugiej natomiast doskonale wiedziałam co mnie czeka. Przygody Aleca, Seregila i reszty bohaterów wpasowują się tak doskonale w nurt klasycznego fantasy, że sama historia wielkiej wojny z odwiecznym złem, pościgu za magicznymi artefaktami i zmagań z przeznaczeniem w rzeczywistości niewiele mnie obchodziła.
Tym, co spędza sen z powiek i zmusza do czytania nawet wbrew własnej woli są zdecydowanie bohaterowie, którzy bezustannie zaskakują, ewoluują, a przede wszystkim udało się im sprawić, że uśmiech niemal nie schodził mi z ust. Bardzo pozytywnie przyjęłam wszystkie zmiany, jakie zaszły w Alecu, który z nieśmiałego prowincjonalnego myśliwego zmienił się w Obserwatora pełną gębą.
Nie będę ukrywać, że tym co najbardziej ciągnęło mnie w stronę tej książki był wątek miłosny, który na przemian rozczarowywał mnie i wzruszał. Przechodził stopniowo poprzez stadia „no dalej, bierz go!” i „pff! teraz to ja...

Silje | 2010-03-31
Na półkach: Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 08 sierpnia 2005

Cudowne, szkoda tylko, że w Polsce przetłumaczono tylko 2 pierwsze tomy tej 5-tomowej serii

Anel | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Bardzo ubolewam nad tym, że ta seria nigdy nie została przetłumaczona do końca i że zapewne częściowo przez to jest tak mało popularna. Naprawdę warto przeczytać. Chociaż osobom, które już znają część pierwszą chyba nie trzeba za długo polecać? ;)

Mateusz | 2015-04-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Książki Lynn Flewelling są rewelacyjne. Wielka szkoda, że w Polsce wydano tylko dwie części tej serii. Dlatego też postanowiłem sięgnąć po oryginał i stworzyć amatorski przekład na język polski (http://thenightrunnerseries.blog.pl/).

Cluodo | 2014-09-27

Świetna seria. Naprawdę szkoda, że wydawnictwo wydało tylko 2 tamy w Polsce, bo z wielką chęcią poczytałabym sobie o dalszych przygodach Alca i Sergila :(

yanari | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012