Na tropach ciemności

Tłumaczenie: Dorota Żywno
Cykl: The Nightrunner (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stalking Darkness
fantastyka
dona

Mistrz podstępu, złodziej i zawadiaka o manierach szlachcica, Seregil z Rhiminee, ujawnił przed swym młodym podopiecznym, Alekiem z Kerry, najskrytsze tajniki swojego rzemiosła. Razem idą przez życie, dokonując małych i dużych kradzieży, pozyskując przyjaciół i przysparzając sobie wrogów, a choć nieustannie grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo, chroni ich magia, przyjaźń i zaufanie. Teraz jednak, gdy ich przybrana ojczyzna szykuje się do wojny, Seregil zostaje wezwany przez starego czarodzieja Nysandra, aby przejść ciężką próbę lojalności i zostać powiernikiem straszliwej wiedzy, której ujawnienie mogłoby kosztować życie nie tylko jego samego. Tymczasem Alec poznaje wstrząsającą prawdę o swoim tajemniczym pochodzeniu i razem z Seregilem i garstką wiernych przyjaciół wpada w sam środek dramatycznego konfliktu z najgorszym złem - w którym nawet magia może już nie ochronić ich przed nieszczęściem...

Jakbym mogła dać 11 gwiazdek, to bym dała. Jedna z najpiękniejszych opowieści jakie czytałam.

nado | 2017-02-07

Dawno nie czytałam książki, która tak mocno by mnie pochłonęła. Trudno było mi oderwać się od lektury, jednocześnie nie chciałam zbyt szybko skończyć tej książki, żeby nie rozstawać się jeszcze z opowieścią i jej bohaterami. Bardzo zżyłam się z wykreowanymi przez autorkę postaciami, cieszyłam się mogąc uczestniczyć w ich kolejnych przygodach. Nawet teraz, po zakończeniu obu tomów, uśmiecham się przypominając sobie wydarzenia oraz smucę, bo to wszystko już za mną. Również ubolewam nad tym, że nie ukazały się kolejne tomy serii, ale zakończenie nie było na szczęście urwane w niewłaściwym momencie i uważam je za dość satysfakcjonujące, choć pewien niedosyt wciąż pozostaje. Jest to wspaniała książka fantasy z cudownie wykreowanymi postaciami, licznymi przygodami oraz powoli rozwijającym się uczuciem między głównymi bohaterami na dokładkę.

| 2015-04-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Książki Lynn Flewelling są rewelacyjne. Wielka szkoda, że w Polsce wydano tylko dwie części tej serii. Dlatego też postanowiłem sięgnąć po oryginał i stworzyć amatorski przekład na język polski (http://thenightrunnerseries.blog.pl/).

Cluodo | 2014-09-27

Świetna seria. Naprawdę szkoda, że wydawnictwo wydało tylko 2 tamy w Polsce, bo z wielką chęcią poczytałabym sobie o dalszych przygodach Alca i Sergila :(

Lycoris | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Z wielką niecierpliwością sięgnęłam po tę książkę, z jednej strony pełna niepewności, z drugiej natomiast doskonale wiedziałam co mnie czeka. Przygody Aleca, Seregila i reszty bohaterów wpasowują się tak doskonale w nurt klasycznego fantasy, że sama historia wielkiej wojny z odwiecznym złem, pościgu za magicznymi artefaktami i zmagań z przeznaczeniem w rzeczywistości niewiele mnie obchodziła.
Tym, co spędza sen z powiek i zmusza do czytania nawet wbrew własnej woli są zdecydowanie bohaterowie, którzy bezustannie zaskakują, ewoluują, a przede wszystkim udało się im sprawić, że uśmiech niemal nie schodził mi z ust. Bardzo pozytywnie przyjęłam wszystkie zmiany, jakie zaszły w Alecu, który z nieśmiałego prowincjonalnego myśliwego zmienił się w Obserwatora pełną gębą.
Nie będę ukrywać, że tym co najbardziej ciągnęło mnie w stronę tej książki był wątek miłosny, który na przemian rozczarowywał mnie i wzruszał. Przechodził stopniowo poprzez stadia „no dalej, bierz go!” i „pff! teraz to ja...

Anel | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Bardzo ubolewam nad tym, że ta seria nigdy nie została przetłumaczona do końca i że zapewne częściowo przez to jest tak mało popularna. Naprawdę warto przeczytać. Chociaż osobom, które już znają część pierwszą chyba nie trzeba za długo polecać? ;)

yanari | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Wspaniała! https://www.facebook.com/pages/Na-Tropach-Ciemności/277824602286483

Silje | 2010-03-31
Na półkach: Przeczytane, Mam!
Przeczytana: 08 sierpnia 2005

Cudowne, szkoda tylko, że w Polsce przetłumaczono tylko 2 pierwsze tomy tej 5-tomowej serii