Shadows Return

Okładka książki Shadows Return Lynn Flewelling
Okładka książki Shadows Return
Lynn Flewelling Wydawnictwo: Bantam Spectra Cykl: The Nightrunner (tom 4) fantasy, science fiction
The Nightrunner (tom 4)
Bantam Spectra
2008-06-01
2008-06-01
fantasy wizard seregil thief złodzieje m/m novel

Czytałam wcześniej różne opinie, że ta część jest najsłabsza i chociaż faktycznie różni się klimatem od wcześniejszych trzech, to i tak czytało mi się ją bardzo dobrze. Ponieważ dwójka głównych bohaterów zostaje odseparowana i uwięziona, to tempo akcji zwalnia i skupia się na ich wewnętrznych rozterkach oraz próbach wydostania się z beznadziejnej sytuacji. Ta część bardzo przypominała mi klimatem i trochę historią, to co się działo z Ciri w sadze o Wiedzminie. Seria ma masę tropów z którymi już można było się spotkać nie raz w innych książkach, filmach czy jakimkolwiek innym medium, ale biorąc pod uwagę jak dawno się ona ukazała na rynku to nie ma się co dziwić. Cała seria to dla mnie takie "comfort reads".Uwielbiam bohaterów (nie tylko tych głównych) którzy mają pewną głębie. Nie są wydmuszkami, a posiadają swoje wady i zalety, które konsekwentnie są utrzymywane i rozwijane przez autorkę, co jest super ponieważ nie ma się wrażenia używania " fan service" którego jest ostatnio pełno w różnych mediach. Wielka szkoda że żadne wydawnictwo nie zdecydowało się wydać całej serii w Polsce, ponieważ są to naprawdę świetne książki przygodowo-fantastyczne. Mam nadzieję że to się jeszcze zmieni, i polecam gorąco fanom takiej właśnie "awanturniczej fantastyki"w starym stylu z masą przygód, tajemnic, i przesympatycznych bohaterów o niekoniecznie zupełnie czystym sumieniu :)

Na półkach: , , , , , , ,

Przykro mi wystawiać tak przeciętną ocenę kontynuacji serii, którą po pierwszych dwóch tomach pokochałam z całego serca, ale...

O fabule nie ma co pisać - po pierwsze jest opis z okładki, po drugie to czwarty tom.

Pierwsze 60% książki męczyłam długo. Czy może od około 10tego procenta do 65, mniejsza z tym, do tej części zupełnie mnie nie ciągnęło. Działo się mało, a autorka zupełnie zawiodła w budowaniu napięcia, co mogłoby uratować ten kawałek. Zmuszałam się do kilku rozdziałów raz na parę dni przez dobre dwa tygodnie...

To, co uwielbiam w The Nightrunner to szybka, ale płynna akcja, która wciąga, aż nie sposób się oderwać. Fakt, ostatnie 30% książki takie było, co uratowało ocenę, jednak wcześniej? - nic a nic.

Do tego miałam wrażenie, że autorka przy tworzeniu pierwszego tomu nie myślała o czwartym. Pewne szczegóły (np. śmierć ojca Aleca) były naciągane, Flewelling dodawała informacje, które nie były niby sprzeczne, ale powinny były być wspomniane wcześniej.
Ponadto bohaterowie nagle wiedzą i traktują jak oczywistości informacje, których też nie dostaliśmy wcześniej, a było kiedy.
Autorka zaczyna się wręcz plątać we własnej historii. Jedna postać, która w trzecim tomie dała się poznać jako sprytna i obeznana w polityce, ale honorowa, zupełnie zmienia twarz.
A to wszystko żeby się fabuła kleiła...

W przeciwieństwie do końcówek tomów 2 lub 3, ta nie zamyka swojej części opowieści, więc 5ty tom przeczytam na pewno. Oby tylko był lepszy.

• Po angielski
  • 📚 Posiadam