Mistrz zagadek z Hed

Tłumaczenie: Jacek Manicki
Cykl: Mistrz zagadek (tom 1) | Seria: Andrzej Sapkowski Przedstawia
Wydawnictwo: Mag
The Riddle-master of Hed

Dawno, dawno temu z powierzchni ziemi zniknęli czarodzieje, pozostawiając po sobie ukrytą w zagadkach wiedzę. Morgon, książę prostych kmieci z wyspy Hed, okazał się mistrzem w ich rozwiązywaniu, kiedy to rzucając na szalę własne życie, wyzwał na pojedynek Pevena, zmarłego lorda Aum, i wygrał od niego koronę. Ale oto przeciwko Morgonowi sprzysięgły się starożytne siły zła. Zmiennokształtni zajęli miejsce przyjaciół, nikomu nie można już ufać. Tak więc Morgon ucieka z wrogich mu królestw i wyrusza w drogę do tajemniczej Góry Erlenstar, w której rządy sprawuje Najwyższy. Podczas wyprawy towarzyszy mu Deth - Harfista Najwyższego. Przed nimi mrożące krew w żyłach przygody i osobliwe spotkania. Nie odstępuje ich też największa z nierozwiązanych zagadek - zagadka znamienia w postaci trzech gwiazdek na czole Morgona, w których, jak wszystko wskazuje, zapisane jest jego przeznaczenie.

źródło opisu: [Wydawnictwo Mag]

Spiderdog86 | 2019-03-19
Przeczytana: 15 marca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca."
Tak mogę odnieść się do wstępu Andrzeja Sapkowskiego, w którym wychwala on pod niebiosa autorkę Patricię A. McKillip i jej trylogię. Nie wiem jak jest z innymi jej książkami, ale pierwsza część trylogii "Mistrz zagadek z Hed" jest zwyczajnie słaba. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest to jakaś zrzynka z "Hobbita. Przeciwny ruszeniu na wyprawę Morgon to oczywiście Bilbo, a harfista najwyższego, Deth, wysoki i siwowłosy, nie może być wzorowany na nikim innym niż Gandalfie. Niestety, do twórczości Tolkiena tej książce daleko. Wielu ludzi narzeka na jego rozległe rozpisywanie się i długie, bogate opisy, jednakże te opisy tworzyły fantastyczne tło dla fabuły i stanowiły elementy przejściowe między różnymi lokacjami,w których pojawiali się bohaterowie. Natomiast Morgon wraz z Dethem przelatują z jednego miejsca w drugie, jakby podróżowali kolejką TGV. Raz są w jednym miejscu, za chwilę są w...

SocjoFantasy | 2019-03-15
Przeczytana: 14 marca 2019

Książka, którą wyjątkowo trudno jest mi ocenić. Jest ona na swój sposób równocześnie oryginalna oraz irytująca. Na tych 280 stronach zawiera skondensowaną masę informacji, która ostatecznie nie dostarcza czytelnikowi żadnych odpowiedzi. Dodatkowo kończy się chamskim "cliffhangerem", tak że bez natychmiastowego przejścia do drugiej części, trudno zapomnieć o lekturze i odłożyć ją na jakiś czas w kąt.

Mamy do czynienia niby z motywem ogranym do bólu (nie zapominajmy, że to pozycja klasyczna sprzed wielu lat) - człowiek naznaczony fatum i przeznaczeniem - a jednocześnie poprowadzonym w sposób interesujący, niekonwencjonalny. Podobnie jak niekonwencjonalny jest świat przedstawiony, gdzie czarodzieje o ile jeszcze istnieją zmuszeni są do ukrywania się. A sama wiedza na temat świata i przeszłości, to inaczej tytułowe zagadki pozostawione z dawien dawna, na które odpowiedzi znają nieliczni wyszkoleni ludzie. Muszę w tym momencie przyznać, że spodziewałem się chyba czegoś innego, motyw...

surykatek86 Mazur | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Dawno temu znikneli wszyscy czarodzieje swoja wiedze zostawiajac w zagadkach.Morgon książę z wyspy Hed wurusza rozwiązać zagadkę Pevena przy okazji wygrywając koronę a to dopiero początek zagadek i podróży aby odkryć przeznaczenie chłopca z trzema gwiazdkami.Morgon uczy sie oklumecji a także transformacji.Przyjemne fantasy z ciekawymi czarnymi charakterami w postaci zmiennokształnych i wielką zagadką.Polecam.

Gadyuka | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Książka Patrici McKillip pod tytułem "Mistrz Zagadek z Hed" przenosi nas w świat, gdzie dawno zmarli czarodzieje pozostawili mnóstwo nierozwiązanych zagadek. Głównym bohaterem jest Morgon, książę Hed, które jest ojczyzną prostych chłopów. Ziemdziedzic jednak ma dar do odgadywania odpowiedzi na nurtujące pytania, mądrość i ciekawość, przez co trafia na uczelnię w Caithnard. Po odejściu stamtąd decyduje się rzucić wyzwanie Pevenowi, zmarłemu lordowi Aum, którego to duch jest uwięziony w wieży, a w zamian za pokonanie go w pojedynku na zagadki oferuje swoją koronę. Morgon po wygraniu wyrusza w podróż, aby poślubić Raederle, lecz po drodze ktoś próbuje zatopić statek, którym płynie. Udaje mu się jednak uratować, trafia do Astrina, brata Heureu, króla Ymris, a potem na sam dwór. Tam próbuje go zabić "żona" króla, która jest zmiennokształtną istotą. Wraz z Dethem, harfistą Najwyższego, który sprawuje władzę nad ziemią, wyrusza w podróż do jego siedziby, Erlenstar. Przed Morgonem bardzo...

Ewa | 2017-03-05

Główny bohater Morgon zostaje Mistrzem Zagadek. Pokonuje w pojedynku na zagadki starożytnego ducha i od tej chwili zaczyna się jego przygoda. Bardzo miło i szybko się czyta. Świetny pomysł na fabułę. Jedna z bardziej oryginalniejszych.

Raf_use | 2017-02-07

Trylogia ta, to jedno z moich pierwszych spotkań z fantastyką. Spodobała mi się na tyle, że sięgnąłem jeszcze po inną pozycję tej samej autorki, a później po kolejne książki z szerokiej gamy gatunku fantazy. Dzisiaj, już z perspektywy czasu muszę stwierdzić, że jest to na mojej liście pozycja średnia - na pewno nie gniot ale też nie rewelacja.
Książka wprowadza nas w ciekawie wykreowany świat, wątki interesujące, akcja wartka.
Trzeba przyznać, że to wydanie z lat 90-tych jest słabe jakościowo - mało czytelny druk, dużo literówek i chyba dosyć kiepska jakość tłumaczenia - może to trochę utrudniać lekturę.
Najsłabszym dla mnie punktem jest samo zakończenie, już w tomie 3. Wyjaśnienie zagadki było dla mnie dosyć nieciekawe. Nie mniej rozczarowało zakończenie losów bohaterów. Ogólnie książkę polecam, ale tolkien to to nie jest ;)

Skoorses | 2016-08-30

Nie rozumiem zachwytów Sapkowskiego; czyta się w miarę lekko i przyjemnie, ale cała ta magia zagadek to przerost formy nad treścią, język poprawny, postaci takie sobie.

Alannada | 2015-10-07

Mistrz zagadek z Hed to jedna z tych książek, które miałam od lat na swojej liście „do przeczytania”. Czekała sobie cierpliwie na swój czas, zaś całkiem niedawno znów wpadła mi w oko. Otworzyłam więc i...
...Do aktywności w Internecie wróciłam, gdy zamknęłam książkę po przeczytaniu ostatniego słowa.
Autorka jest znaną amerykańską pisarką, na oku mam także kilka innych pozycji jej pióra, między innymi Zapomniane bestie z Eldu. Na razie zabrałam się za cykl Mistrza zagadek.
Tytułowym Mistrzem jest Morgon (którego imię wciąż w mojej głowie autokorekta poprawia mi na Morgoth), książę Hed, niewielkiej wyspy, należącej do królestwa Najwyższego - czegoś w rodzaju unii kilku królestw pod rządami tajemniczej, półboskiej istoty. Sam Najwyższy nie opuszczał swej siedziby daleko na pónocy, zostawiając krainom autonomię - jedynym prawem pochodzącym od niego było prawo ziemi - każdy władca był związany ze swoją krainą. W charakterze herolda Najwyższego występował jego harfista, Deth. On to...

mdadamiec | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, Slow fantasy

Uwielbiam fantastykę w tym tempie - niespieszną, nieopierającą się na walkach i spektakularnych czarach. Bohater musi rozwikłać zagadkę, a w tym celu potrzebuje wsłuchać się w ludowe mądrości, dawno zapomniane historie, musi studiować i szukać prawdy. Atmosfera mnie urzekła.

Anunu | 2015-08-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lipca 2015

Sapkowski poleca.
To nie jest tak, że jeśli Sapkowski ceni jakąś powieść, to biorę w ciemno. Ale słyszałam o tej książce już wcześniej i jawiła się jako jedna z tych pozycji w światowej fantastyce, której nie mogę pominąć.
No cóż, zawiodłam się. W momencie, w którym dociera do mnie, że za nic nie potrafię wczuć się w akcję i przeżycia bohaterów, książka jest dla mnie stracona. Nieważne, jak dobra byłaby fabuła. Nie jestem pewna, czy ta niemożność wczucia się wynika bardziej ze stylu autorki czy faktu, że czytałam Mistrza Zagadek prawie wyłącznie podczas różnego rodzaju podróży wakacyjnych. Zapewne jedno i drugie po trochu.