CZY FANTASTYKA NAUKOWA JEST W STANIE ZGŁĘBIĆ ISTOTĘ NAUKI? Rozmaitość problemów i tematów podejmowanych zarówno przez słynnych i wielokrotnie nagradzanych, jak również nieco mniej znanych, ale także znakomitych twórców, wyznacza kierunki poszukiwań współczesnej fantastyki naukowej, lecz z pewnością nie jej granice. Kolejny, tym razem przygotowany przez Pamelę Sargent, zbiór opowiadań...

CZY FANTASTYKA NAUKOWA JEST W STANIE ZGŁĘBIĆ ISTOTĘ NAUKI?
Rozmaitość problemów i tematów podejmowanych zarówno przez słynnych i wielokrotnie nagradzanych, jak również nieco mniej znanych, ale także znakomitych twórców, wyznacza kierunki poszukiwań współczesnej fantastyki naukowej, lecz z pewnością nie jej granice. Kolejny, tym razem przygotowany przez Pamelę Sargent, zbiór opowiadań nominowanych do nagrody Nebula, na który składają się:
- SYMPOZJUM NA TEMAT FANTASTYKI NAUKOWEJ I LITERATURY FANTASY W 1993 ROKU
- Harlan Ellison "Człowiek, który wiosłował dla Krzysztofa Kolumba"
- Joe Haldeman "Groby"
- Kim Stanley Robinson "Świąteczna noc"
- Lisa Goldstein "Alfred"
- IN MEMORIAM:Lucius Shepard "Avram Davidson"Robert Silverberg "Lester Del Rey"Howard Waldrop "Chad Oliver"
- Charles Sheffield "Georgia On My Mind"
- Laureaci Nagrody Rhyslinga"William J. Daciuk, Jane Yolen"
- Connie Wilis "Śmierć na Nilu"
- Kathi Maio "Wielkie kły i skromne czary - filmy SF i Fantasy w 1993 roku"
- Terry Bisson "Anglia wyszła w Morze"
- John Kessel "Licencja"
- Jack Cady "Tej nocy pochowaliśmy psa szos"

Finkla | 2017-04-26
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Zbiór opowiadań (przeważnie) w jakiś sposób związanych z nagrodami Nebula przyznanymi za teksty opublikowane w 1993. W skład antologii wchodzi dziewięć opowiadań, czyli spora część z siedemnastu finałowych historii, w tym wszystkie trzy, które zwyciężyły w swoich kategoriach. Jeden z tekstów stanowi równocześnie fragment powieści, także nominowanej. Trzeba przyznać, że żadna z tych historyjek nie jest sztampowa — nie znajdziemy tu szlachetnego rycerza przy pomocy wielkiego miecza zwalczającego jeszcze większe zło. Mimo to nie rozpoznałam żadnego z nazwisk twórców.

Oprócz opowiadań, jest jeszcze mnóstwo literek luźniej związanych z nominowanymi tekstami. Jeszcze rozumiem krótkie, zazwyczaj na niespełna stronę wprowadzenie — kilka słów o autorze, coś o inspiracji do danego tekstu... Ale dostajemy również wstęp, a zaraz po nim sympozjum na temat fantastyki w 1993. W dalszej części, powplatane między opowiadania: wspominki o pisarzach, którzy zmarli w owym roku, wiersze laureatów...

semantyka | 2014-09-09

Fantastyka ani sci-fi zdecydowanie nie należą do moich ulubionych lub choćby akceptowanych gatunków.
A jednak! Niektóre z krótkich form zebranych w "Nebula '93" mnie zaciekawiły (np. "Człowiek, który wiosłował dla Krzysztofa Kolumba"), a inne wręcz zachwyciły ("Tej nocy pochowaliśmy psa szos").
Jak to w antologiach poziom jest zróżnicowany. Lecz nie mam powodów by napisać cokolwiek złego o tym zestawieniu - a dla osoby niegustującej w gatunku to wyraz docenienia ;)

Tomek | 2015-11-27
Przeczytana: 2015 rok

Bardzo dobre: Georgia on my mind, Anglia wyszła w morze i Tej nocy pochowaliśmy Psa Szos.
Intrygujące: Człowiek, który wiosłował dla Krzysztofa Kolumba, Groby i Śmierć na nilu.
Niewypał: Świąteczna noc (fragment powieści Czerwony Mars).
Wzruszający kawałek publicystyki In memoriam: Avram Davidson, Lester Del Rey, Chad Oliver.
Podsumowując: warto przeczytać, nie będzie to czas stracony, niezależnie od tego czy jesteś fanem SF.

Michal | 2017-02-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017