Księżyc Łowcy

Tłumaczenie: Wiktor Bukato
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Hunter's Moon. The Sharing of Flesh
8320710251

Zestaw dwóch opowiadań s-f: "Księżyc Łowcy" i "Pod postacią ciała".

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2010-07-15
Przeczytana: 1990 rok

Jeden z filarów prawdziwej amerykańskiej sci-fi: jeśli Le Guin stworzyła odmianę etnologiczno-socjologiczną, to Anderson był ojcem odmiany ambitnej space opery, bez pierdółek w stylu Star Wars, za to ze sztafażem nowoczesnej nauki.
Opowiadania esencjonalne, miażdżące odbiorcę i pozostawiające niedosyt.

Przemek | 2013-07-21

W tomiku opublikowano 2 doskonałe opowiadania - "Księżyc łowcy" i "Pod postacią ciała".
Motywem przewodnim obydwu opowiadań jest eksploracja nieznanych wcześniej planet. W pierwszej z nowel przenosimy się na planetę zdominowaną przez dwa gatunki istot, które pierwotnie współżyły ze sobą, lecz nagle z niewyjaśnionych powodów wstąpiły na wojenną ścieżkę...
Drugie opowiadanie przenosi nas na planetę zamieszkałą przez prymitywne plemiona ludzkie. W trakcie ekspedycji badawczej dochodzi do tragicznego zdarzenia, w którym ginie jeden z członków ekspedycji. Jego żona postanawia wyjaśnić zagadkę jego śmierci...
Czy badaczom uda się odkryć przyczyny zaistniałych sytuacji? Czy uda się znaleźć rozwiązanie problemu?

Gorąco zachęcam do przeczytania tych dwóch doskonałych opowiadań. Niech dodatkową rekomendacją będzie to, że obydwie nowele zostały wyróżnione Nagrodą Hugo w 1969 i 1979 roku.

Marta | 2016-05-15
Przeczytana: 17 maja 2016

Bardzo lubię tego pisarza, jego powieści są świetne. Ten zeszyt prezentuje dwa utwory. Pierwszy jest krótkim opowiadaniem o odległej planecie na której żyją dwie inteligentne rasy. Podoba mi się złożoność obu ras oraz ich wzajemne przenikanie się. Wydaje mi się że Orson Card inspirował się na nim w Mówcy Umarłych. Opowiadanie czyta się bardzo dobrze akcja jest wartka pomysł jest rewelacyjny, postacie obcych jak żywe i wszystko jak najbardziej na miejscu. Drugi utwór jest trochę bardziej przewidywalny i oparty w sumie na podobnym problemie społecznym i moralnym. Uczy jak łatwo i szybko można coś ocenić nie mając zupełnie racji i bazując na znikomych faktach. To opowiadanie również przypomina mi Mówcę umarłych. Oba utwory są genialne w swej prostocie a jakże świeże i aktualne! Gorąco polecam!

wietyl | 2018-11-02
Przeczytana: 27 października 2018