Wyboru opowiadań dokonał Wiktor Bukato. Tytuł nawiązuje do pierwszej powojennej antologii opowiadań fantastycznych wydanej w Polsce, "Rakietowe szlaki". Zbiór jest tematyczny, wszystkie opowiadania są w jakiś sposób związane z dziećmi. 1. Ray Bradbury - Mały morderca (The Small Assassin) 2. Mark Clifton - Na wstędze Möbiusa (Star Bright) 3. Fritz Leiber - Wiadro powietrza (A Pail of Air)...

1. Ray Bradbury - Mały morderca (The Small Assassin)
2. Mark Clifton - Na wstędze Möbiusa (Star Bright)
3. Fritz Leiber - Wiadro powietrza (A Pail of Air)
4. Jerome Bixby - To wspaniałe życie (It's a Good Life)
5. Poul Anderson - Koniec poszukiwań (Terminal Quest)
6. Theodore Sturgeon - Odrzutowiec Miaua (Mewhu's Jet)
7. Frederik Pohl - Człowiek, który zjadł świat (The Man Who Ate the
World)
8. Gardner Dozois - Łańcuchy morza (Chains of the Sea).

dymek | 2016-09-03

Osiem krótkich opowiadań, w których głównymi postaciami są dzieci - czasami bardzo okrutne w swoim dziecinnym świecie. Okrucieństwo dzieci szczególnie często eksploatowane jest w horrorach, w literaturze spod znaku s-f znacznie mniej. W tym zbiorze mamy jednak do czynienia z takowym.
Z zaciekawieniem przeczytałem opowiadanko Poula Andersona o ostatnich dniach życia Trola w świecie Ziemian.
Zgadzam się z opinią Wiktora Bukato autora tego wyboru opowiadań. Opowiadania są dość charakterystycznym obrazem dziecka w oczach dorosłych autorów i jest to obraz dość przerażający. Bardzo rzadko mamy do czynienia z dzieckiem normalnym. Można dojść do wniosku, że dziecko pełni w fantastyce rolę rekwizytu.

lolipop13 | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Warto sięgnąć po tę antologię opowiadań, które łączy postać dziecka - jako bohatera lub jako narratora. Dla mnie nie wszystkie opowiadania były tak samo wciągające. Niezatarte wrażenie pozostawił na mnie "Mały morderca" Raya Bradbury'ego. Pozostałe opowiadania mniej mnie zaciekawiły, choć pojawia się w nich kilka ciekawych zagadnień dotyczących dzieci, wyobrażeń o świecie pozaziemskim i spotkaniach z Obcymi.

Isil | 2011-11-26

Zbiór samych świetnych opowiadań, warto sięgnąć.

znakomite opowiadania, zwłaszcza "Na wstędze Möbiusa" Marka Cliftona i "Mały morderca" Raya Bradbury'ego pozostawiły po sobie niezatarte wrażenie.

Kaśka | 2016-08-25
Przeczytana: 2013 rok