K jak kosmos

* Wycieczka na milion lat
* Zejdź do mojej piwnicy

Pablos | 2011-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2011

Zbór szesnastu opowiadań Bradbury’ego na okładce opisany jest jako przekrój przez twórczość, w którym odnajdziemy i klasyczne science fiction, ale także drugą stronę pisarza, czyli nieco bardziej “bajkowe”, pozbawione naukowego pierwiastka teksty, często z morałem.

Nie wszystkie opowiadania są tak dobre, by utkwić w pamięci na dłużej, lecz na szczęście kilka jest wyjątkowych. Taki “Słup ognia” na przykład. Rzecz dzieje się za ileśtam lat, i okazuje się być fantastyką socjologiczną, w której bohater obserwuje nowy, wspaniały świat, w którym na jedno miasto przypada jeden radiowóz, gdyż nikomu nie przychodzi do głowy robić cokolwiek niezgodnego z prawem. Ciekawostką jest natomiast nie to, co zwykle w tym gatunku, czyli odpowiedź na pytanie jak doszło do powstania powstania utopii, ale bohater, z którego perspektywy obserwujemy wydarzenia - ostatni nieumarły, który powstał z grobu, z ostatniego cmentarza, będącego już nie typową nekropolią, a muzeum, ukazującym w jak niehigieniczny...

Jagoda | 2011-04-20
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Gdy patrzę na zdjęcia Bradbury'ego, zawsze widzę go, jak się uśmiecha. A uśmiech ma pogodny. I trudno mi uwierzyć, jak taki pogodny człowiek może kreślić tak ponure wizje przyszłości, jak może pisać tak pesymistyczne opowiadania i powieści. K jak kosmos to kolejny zbiór opowiadań straszących nie wizją inwazji z kosmosu (choć i takie się tu zdarzają), ale raczej tym, jaki ludzie ludziom zgotować mogą los. I nie chodzi tu o to, co słuchamy/czytamy w wiadomościach z kraju i ze świata o wojnach, o przestępczości, o handlu żywym towarem. Bradbury'emu chodzi o możliwość pozbawienia ludzi marzeń, fantazji, literatury, sztuki - zarówno ich piękna, jak i szpetoty. Takie wizje przerażają, podobnie jak wizja samotności w podeszłym wieku czy wizja utknięcia w ciele kilkunastolatka.
A jednak, mimo tego pesymizmu, za każdym razem, gdy kończę kolejną powieść/zbiór opowiadań Bradbury'ego wiem jedno: chcę jeszcze.

Fasoletti | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Moje pierwsze spotkanie z prozą Bradburyego. I jak to bywa z każdym zbiorem opowiadań, są teksty lepsze i gorsze. Na pierwszy plan wysuwają się "Poczwarka" i "Słup ognia".
Jeśli uda mi się dopaść jeszcze coś tego autora, z pewnością nie omieszkam przeczytać.

Konrad | 2016-02-21
Przeczytana: 15 lutego 2016

Po tej książce nie można oczekiwać zbyt wiele. Styl autora jest prosty jak budowa cepa, a jego opowiadania to żaden przełom w gatunku. W dodatku warto dodać, że ostatnie cztery prezentują poziom przeraźliwie niski. Jest tu jednak kilka perełek, a ich mocną stroną są puenty, które nadają całości większego sensu. Napotykamy tu szereg wizji inwazji obcych, kilka antyutopii i całkiem sporo bezpłciowej beletrystyki, której obecność w tym zbiorze opowiadań jest co najmniej zbyteczna.
Szczególną uwagę należy zwrócić na opowiadania: „Słup ognia”, „Czas ucieczki” oraz „Samotny przechodzień”. Tylko one mają znaczenie, a reszta to wypełniacze. Dla tej trójki warto „K jak Kosmos” przeczytać.
Polecam fanom prostej literatury autobusowej. To nie jest pozycja dla wymagających.

PanTalar | 2012-02-16

Bardzo nierówny zbiór. Na pierwszy plan wybija się przede wszystkim opowiadanie 'Poczwarka' i te zawarte w 'Kronikach marsjańskich'. Reszta to sztampowe, nieciekawe opowiadania bez wyraźnej puenty.

problem | 2016-11-16
Defenestracja | 2016-08-03