K jak kosmos

* Witaj i żegnaj
* Wycieczka na milion lat
* Zejdź do mojej piwnicy

LelandLester | 2017-11-08

W jak weltszmerc i wyobraźnia

Ray Bradbury ukończył jedynie liceum, ze względu na kłopoty finansowe w rodzinie (wywołane Wielkim Kryzysem) na studia już nie poszedł. Musiał za to podjąć pracę (gazeciarza), wolny czas spędzając zaś nałogowo w bibliotece – nieprzypadkowo Robert Ziębiński swój artykuł o pisarzu zatytułował: „Ray Bradbury - człowiek biblioteka“ – która siłą rzeczy stała się jego jedynym uniwersytetem. Z perspektywy czasu był wdzięczny za to, że jego wyobraźnia nigdy nie była spętana łańcuchami konwencjonalnego myślenia, które często produkują placówki szkolnictwa wyższego. „K jak kosmos“, czyli zbiór krótkich opowiadań science fiction, jest właśnie miejscem, gdzie unikalna wyobraźnia pisarza zostaje zaprzężona do żywej, precyzyjnej, a przede wszystkim lirycznej prozy.

Przeczytałem już większość dostępnych na polskim rynku dzieł Raya Bradbury’ego, zaś „K jak kosmos“ to trzeci zbiór opowiadań, po który sięgnąłem – teraz została mi jedynie „Październikowa kraina“....

Marta | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Bradbury jest jak zawsze genialny. Niektóre opowieści to opowieści grozy inne to czysty sf, każde jednak tak samo mądre, soczyste i plastyczne. Jest jedno opowiadanie, które pojawiło się już w Kronikach Marsjańskich a i w paru innych
zbiorach również: Ciemnoskórzy byli i złotoocy, (swoją drogą genialne wręcz); Poczwarka w Kronikach w Nieznane. Jednak z większością spotkałam się pierwszy raz. Opowiadanie Latający człowiek jest tak inteligentne i naprawdę cholernie dobre, że aż ciary mnie przeszły jak je czytałam. Polecam opowiadania prawdziwym fanom autora nie zawiodą się!

Pablos | 2011-02-19
Na półkach: Przeczytane, [2011]
Przeczytana: 19 lutego 2011

Zbór szesnastu opowiadań Bradbury’ego na okładce opisany jest jako przekrój przez twórczość, w którym odnajdziemy i klasyczne science fiction, ale także drugą stronę pisarza, czyli nieco bardziej “bajkowe”, pozbawione naukowego pierwiastka teksty, często z morałem.

Nie wszystkie opowiadania są tak dobre, by utkwić w pamięci na dłużej, lecz na szczęście kilka jest wyjątkowych. Taki “Słup ognia” na przykład. Rzecz dzieje się za ileśtam lat, i okazuje się być fantastyką socjologiczną, w której bohater obserwuje nowy, wspaniały świat, w którym na jedno miasto przypada jeden radiowóz, gdyż nikomu nie przychodzi do głowy robić cokolwiek niezgodnego z prawem. Ciekawostką jest natomiast nie to, co zwykle w tym gatunku, czyli odpowiedź na pytanie jak doszło do powstania powstania utopii, ale bohater, z którego perspektywy obserwujemy wydarzenia - ostatni nieumarły, który powstał z grobu, z ostatniego cmentarza, będącego już nie typową nekropolią, a muzeum, ukazującym w jak niehigieniczny...

Jagoda | 2011-04-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2011
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Gdy patrzę na zdjęcia Bradbury'ego, zawsze widzę go, jak się uśmiecha. A uśmiech ma pogodny. I trudno mi uwierzyć, jak taki pogodny człowiek może kreślić tak ponure wizje przyszłości, jak może pisać tak pesymistyczne opowiadania i powieści. K jak kosmos to kolejny zbiór opowiadań straszących nie wizją inwazji z kosmosu (choć i takie się tu zdarzają), ale raczej tym, jaki ludzie ludziom zgotować mogą los. I nie chodzi tu o to, co słuchamy/czytamy w wiadomościach z kraju i ze świata o wojnach, o przestępczości, o handlu żywym towarem. Bradbury'emu chodzi o możliwość pozbawienia ludzi marzeń, fantazji, literatury, sztuki - zarówno ich piękna, jak i szpetoty. Takie wizje przerażają, podobnie jak wizja samotności w podeszłym wieku czy wizja utknięcia w ciele kilkunastolatka.
A jednak, mimo tego pesymizmu, za każdym razem, gdy kończę kolejną powieść/zbiór opowiadań Bradbury'ego wiem jedno: chcę jeszcze.

Fasoletti | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 02 lutego 2015

Moje pierwsze spotkanie z prozą Bradburyego. I jak to bywa z każdym zbiorem opowiadań, są teksty lepsze i gorsze. Na pierwszy plan wysuwają się "Poczwarka" i "Słup ognia".
Jeśli uda mi się dopaść jeszcze coś tego autora, z pewnością nie omieszkam przeczytać.

Konrad | 2016-02-21
Przeczytana: 15 lutego 2016

Po tej książce nie można oczekiwać zbyt wiele. Styl autora jest prosty jak budowa cepa, a jego opowiadania to żaden przełom w gatunku. W dodatku warto dodać, że ostatnie cztery prezentują poziom przeraźliwie niski. Jest tu jednak kilka perełek, a ich mocną stroną są puenty, które nadają całości większego sensu. Napotykamy tu szereg wizji inwazji obcych, kilka antyutopii i całkiem sporo bezpłciowej beletrystyki, której obecność w tym zbiorze opowiadań jest co najmniej zbyteczna.
Szczególną uwagę należy zwrócić na opowiadania: „Słup ognia”, „Czas ucieczki” oraz „Samotny przechodzień”. Tylko one mają znaczenie, a reszta to wypełniacze. Dla tej trójki warto „K jak Kosmos” przeczytać.
Polecam fanom prostej literatury autobusowej. To nie jest pozycja dla wymagających.

PanTalar | 2012-02-16

Bardzo nierówny zbiór. Na pierwszy plan wybija się przede wszystkim opowiadanie 'Poczwarka' i te zawarte w 'Kronikach marsjańskich'. Reszta to sztampowe, nieciekawe opowiadania bez wyraźnej puenty.

marijestmoja | 2018-04-11
Przeczytana: 28 października 1980