Świerszcz za kominem

Tłumaczenie: Krystyna Tarnowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Opowieści wigilijne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
The Cricket On The Hearth
Nemosja

Inne wydania

Seria: "Opowieści wigilijne" "Małe arcydzieło bez żadnej usterki", jak wyraził się o nim Balzac - powstał w 1844 roku podczas pobytu Dickensa we Włoszech. Utwór ten należy do serii słynnych książek, które cieszyły i cieszą się ogromnym pwodzeniem zarówno w ojczyźnie pisarza, jak i w innych krajach. Opowiada w nim o życiu prostych ludzi. Choć występuje tu element fantazji, usymbolizowany w...

Seria: "Opowieści wigilijne"
"Małe arcydzieło bez żadnej usterki", jak wyraził się o nim Balzac - powstał w 1844 roku podczas pobytu Dickensa we Włoszech. Utwór ten należy do serii słynnych książek, które cieszyły i cieszą się ogromnym pwodzeniem zarówno w ojczyźnie pisarza, jak i w innych krajach. Opowiada w nim o życiu prostych ludzi. Choć występuje tu element fantazji, usymbolizowany w postaci świerszcza i elfów, choć utwór kończy się jak bajka, gdzie człowiek zły, niby za dtknięciem różdżki czarodziejskiej, zmienia się w dobroczyńcę tych, których uciskał - to jednak we sceny przetworzone artyzmem i fantazją poety parte są na prawdziwym życiu.

książek: 1991
Renax | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Prawdę mówiąc, pewnie odkładałabym przeczytanie tej książki wciąż, gdyby nie blogerzy kochani. Pochwaliłam się, że chcę przeczytać i mnie zachęcili. Więc wczoraj usiadłam i przeczytałam. Książka niewielka, raczej opowiadanko, ale ujmuje już od pierwszych linijek. Jest to maestria języka i lekkości pisania. To historia domu i jego mieszkańców z perspektywy świerszcza za kominem.
Dickens mówi o tym, co jest najważniejsze w miłości i w rodzinie: ciepło, dom, zrozumienie i zaufanie. To wspaniała opowieść na święta.
Dickens używa swoich wypróbowanych metod, ale innowacyjny, jeśli chodzi o jego książki dla mnie, jest tutaj barwny język, przepiękny sposób opisania. Łącznie z wyrazami dźwiękonaśladowczymi i tą obrazowością opisu.
Świetna, mądra lektura i bardzo przyjemna opowieść.

Gosia | 2015-03-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 marca 2015

Cudowna, ciepła i jakże mądra książka :)
"Opowieść wigilijną" znają z pewnością wszyscy, więc nie będę się rozpisywać o pozytywnych wartościach płynących z tego opowiadania. Chociaż aż korci, żeby wtrącić kilka dosadnych słów na temat Scrooge'a ;)
Natomiast drugim opowiadaniem jest "Świerszcz za kominem", które okazuje się być równie przecudownie opowiedzianą historią. Historią o tym jak mąż kocha swą żonę, jak żona oddana jest mężowi, jak ojciec chroni są niewidomą córkę przed złem świata, o zaufaniu, o szczęściu, o niepokoju, podejrzeniach i łzach, czyli o tym wszystkim co w życiu spotyka każdego z nas. Oczywiście cała historia dobrze się kończy a zakończenie wywołuje uśmiech na twarzy :)

matricaire | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Niezwykle ciepła, przepełniona niesamowitością opowieśc - dokładnie w stylu Charlesa Dickensa. Pozytywni bohaterowie, pełni miłości nawet pomimo swojej biedy i kalectwa, dobre duszki, tytułowy świerszcz, a nawet "czarny charakter" - pan Tackleton - nie są to postaci wielowymiarowe, skomplikowane, czy zaskakujące. Ale nie to jest istotą tej historii. Dickens tworzy świat pełen magii, w którym dobro zawsze zwycięża, a ludzie są wielkoduszni i poczciwi - lektura ta miłą jest odmianą, gdy coraz to nowi pisarze prześcigają się w stworzeniu jak najbardziej pokręconych bohaterów.

Idealna dla dzieci, ale nie tylko - dla każdego, komu brakuje w życiu uroku w stylu "Opowieści wigilijnych".

Lina | 2014-08-11
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Nigdy nie lubiłam ekranizacji Opowieści wigilijnej, a tego roku wpadła mi w rękę książka. Kolęda mnie zauroczyła. Czytając, czułam się jak dziecko, któemu opowiada się niezwykłą historię. Czar tej opowieści został w moim sercu. Co do Świerszcza za kominem...to nadmiar ckliwości i dość przydługie literackie opisy scen trochę mnie nużyły...ale to przecież opowieść z innej epoki. Teraz kochamy inaczej...nie wiem czy tak samo czule...ale co ja mogę wiedzieć o miłości;)

inkaa2000 | 2013-05-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Co roku przed Bożym Narodzeniem wracam do ,,opowieści wigilijnej". Piękna opowieść o tym, że jednak w każdym można odnaleźć dobro.

Alison | 2012-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Takie książki trzeba lubić. Dla niektórych będzie tam zbyt mało treści, akcji, czy fabuły, dla innych będzie ona pełna wszystkiego. Wybieram ten drugi wariant.
Ta krótka opowiastka ujęła mnie za serce niemal od razu. Możliwe, że jest lekko wyidealizowana, ale to już urok takiej prozy.
Dickens lubuje się w magicznych elementach (duchach, chochlikach) i tutaj nie zabrakło tej odrobiny magi, tytułowego świerszcza, który pokazuje to co powinno się widzieć.
Autor świetnie opisuje swoich bohaterów. Przy użyciu tak niewielu słów mamy świetny obraz ich wyglądu, jak i wnętrza.
Ale jak powiedziałam, takie powiastki trzeba lubić, by się nimi rozkoszować. Mnie ujęła za serce :)

Imari | 2015-09-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 29 września 2015

Krótka forma, ale iście mistrzowska ! :) przepiękny styl, chwytające za serce motywy, niesamowicie nakreślone postaci :) powala :)

Averan | 2015-03-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ciepłe, miłe i lekkie opowieści. Dickens to dopiero potrafi stworzyć klimat!

basiczekb2 | 2016-09-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2016

Kolejna wspaniała książka tego autora. Ukazuje straszne czasy wyzysku biednych ludzi przez lepiej urodzonych i sytuowanych, ale jakże w tej biedzie ludzie potrafili się kochać. Jak zwykle bardzo polecam.

Loncia | 2011-09-02
Przeczytana: wrzesień 2011

A jak dla mnie zbyt mało treści. Nuda. Przeczytałam, bo ciągle oczekiwałam, że jednak COŚ się wydarzy. Nie doczekałam się.

Świąteczne książki, które musisz znać

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Chcesz wprawić się w prawdziwie świąteczny nastrój i poczuć ich prawdziwą magię? Skorzystaj z kilku wolnych dni w okresie Bożego Narodzenia i zaszyj się w wygodnym fotelu, pod kocem, z dobrą lekturą w ręku. Najlepiej – taką o bożonarodzeniowej tematyce.