Szczęście rodzinne

Tłumaczenie: Eleonora Słobodnikowa
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Siemiejnoje sczastije
Jakub Szwedo

W tomie znajdują się dwa opowiadania Tołstoja: "Dwaj huzarzy" i "Szczęście rodzinne". Akcja pierwszego rozgrywa się w pierwszej połowie XIX w. w rosyjskim mieście gubernialnym, gdzie przyjazd świetnego młodego huzara będzie powodem zamętu i zawrotu głowy. Po latach pojawi się tam syn młodego huzara... Jest to opowiadanie o prostactwie wielkiego pana, o budzących się pierwszych porywach uczucia i o szlachetności uczuć skromnego korneta.

"Szczęście rodzinne" to dzieje pewnego małżeństwa, które mimo wszelkich przesłanek szczęścia przechodzi kryzys.

Degamisz | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

W swoich opiniach dotyczących twórczości Tołstoja zrobiłem się już nudny i przewidywalny, ale nic na to nie poradzę, że nie przestaje mnie on zachwycać a każda kolejna lektura jego autorstwa to dla mnie sama przyjemność.

Nie chcę powtarzać po raz kolejny tych samych utartych sloganów, ale w tym przypadku wręcz nie mam wyjścia – „Szczęście rodzinne” uważam za nowelę wybitną. Krótka, ale treściwa i wyczerpująca temat. Po przeczytaniu całości ma się poczucie, że autor powiedział w niej wszystko co trzeba, ani słowa za mało, ani słowa za dużo. A całość subtelna, wyważona, tak bardzo prawdziwa i współczesna i bardzo mądrze i pięknie napisana.

I po raz kolejny po skończeniu czytania dotarła do mnie ta sama myśl – przecież ten Tołstoj Ameryki nie odkrywa, pisze to co takie oczywiste, temat poruszany był już niejednokrotnie przedtem i potem a mimo to pisze to w ten sposób, że nabiera to nowej świeżości (i nieważne, że nowela pochodzi z XIX wieku) i nowego znaczenia.

Jedno co mnie...

Kamila | 2010-06-08

Żadne opowiadanie Tołstoja nie przechodzi w mojej pamięci bez echa.. Po "Sonacie..." i "Szatanie" przyszedł czas na "Szczęście rodzinne". Opowiadanie to ma w sobie coś niezwykłego- zostało w nim wspaniale ujęta przemiana miłości, miłości, która wpierw zaskakiwała, trzymała w napięciu by w pełni się zrealizować, a może aż zanadto w pełni. Tołstoj poraża. Każdym zdaniem, niesamowita znajomością ludzkiej psychiki, uczuć, bagażu doświadczeń... Jest w tym genialny. "Szczęście rodzinne" zatrząsnęło moim poglądem na ludzkie uczucia, ich zmienność. Niezapomniane opowiadanie.

Michalina | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Sięgając po opowiadania Tołstoja wiedziałam, że będą dobre, ale nie spodziewałam się, że aż tak. Fakt iż jest to rosyjska literatura jest odczuwalna, ale chyba wielu widzi podobieństwo stylu pisarzy rosyjskich. Mają w sobie coś specyficznego tak samo jak polscy.

Oba opowiadania "Dwaj huzarzy" oraz "Szczęście rodzinne" od pierwszego do ostatniego słowa są idealne. Niczego nie było za wiele i za mało. Każde zdanie jest idealnie wyważone przez autora. Bez żadnego zakłamania mogę nazwać Tołstoja geniuszem! To co zrobił z tymi opowiadaniami to czysty majstersztyk. Każdy z bohaterów jest wyjątkowy, autor ukazuje czytelnikowi w niezwykle przejrzysty sposób studium natury ludzkiej.
Język jakim posługuje się autor jest prosty i przejrzysty i właśnie w tej prostocie tkwi piękno.
Tytułowe opowiadanie jest takim, które zapada w pamięci na długo. Nikt nie pożałuje przeczytania go jak i drugiego opowiadania.

vanili | 2012-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Jak zawsze doskonałe studium natury ludzkiej. Dużo emocji, bujne opisy i naświetlenia uczuć targających bohaterami.

Mikosek17 | 2015-07-15

Ciekawe, że najpierw przeczytałem "Sonatę kreutzerowską" Tołstoja, a dopiero później "Szczęście rodzinne". Stworzyło to pewną ciekawą perspektywę. Wydaje mi się, że gdyby kolejność była odwrotna to mocno bym się zdziwił, jak diametralnie rosyjski pisarz zmienił zdanie, co do miłości małżeńskiej i jak kontrastują ze sobą te dwa teksty. "Sonata..." to wspaniała książka i to samo mogę powiedzieć o "Szczęściu rodzinnym". W wydaniu "Kolibra" tytułowe opowiadanie poprzedza tekst "Dwaj huzarzy". Pierwsze opowiadanie nastraja odpowiednio na kolejne, wprowadza czytelnika w świat literacki Tołstoja, sposób kreowania bohaterów, moralizatorski wydźwięk utworów, więc wrzucenie tego tekstu do jednego wydania ze "Szczęście rodzinnym" nie było złym pomysłem. Pomimo tych pozytywów trzeba przyznać, że pierwszy tekst nie jest tak dobry, jak tytułowy. "Dwaj huzarze" to miejscami interesujące i ciekawe opowiadanie, które idealnie pasuje mi do twórczości Rosjanina, w której nagminnie krytykuje pewne...

monicamoniaa | 2015-06-13
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Tołstoj napisał ten utwór w 1859 roku. Niesamowitym doświadczeniem jest samo to, że można przeczytać jak ludzie w tamtych czasach patrzyli na związek, jak definiowali prawdziwe szczęście itd. itp. Książka wywołała we mnie emocje, jakich nigdy dotąd nie doświadczyłam przy żadnej innej książce! BARDZO POLECAM!

Słowianka | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Niewielu znam autorów, którzy potrafią w tak trafny sposób opisać ludzką naturę. Bardziej podobało mi się drugie opowiadanie pt.: "Szczęście rodzinne", ukazujące związek dojrzałego mężczyzny z infantylną młodą dziewczyną o depresyjnej naturze.

Michał Michalski | 2016-03-09
Przeczytana: 08 marca 2016

Znalazłem tę książkę w domowej biblioteczce. Powiedziałem sobie: "dobrze, czas skosztować literatury klasycznej" i myśląc więcej zacząłem czytać te opowiadania. No to "Dwaj huzarzy" przeczytałem bardzo szybko i z przyjemnością. A potem przyszedł czas na "Szczęście rodzinne", które okazało się nie do przeczytania. W "Szczęściu rodzinnym" nie ma nic, co mogłoby mnie zaciekawić.

fata | 2010-05-21
Przeczytana: 20 maja 2010

Oba opowiadania zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Tołstoj serwuje niesamowite studium psychiki ludzkiej oraz moralności. Uważam również, że mistrzowsko buduje atmosferę za pomocą szczegółowych opisów. Każde słowo wydaje się idealnie wyważone. Byłam w świecie, który opisuje i przeżywałam to co bohaterzy.

KubaBl | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Treść podobna do Effi Briest, ale zakończenie nie jest tak tragiczne. Fabuła dosyć prosta i morał również. Mąż wychowuje Maszę, ale daje jej swobodę, by poznała cały "bezsens życia". Dzięki temu, dziewczyna po czasie przekonuje się, że miłość małżeńskie to nie jest wieczna namiętność, a żona to nie kochanka. Szczęście prawdziwe jest tylko tedy jeśli się nim dzielimy. Na początku z mężem, a kiedy pojawią się dzieci, a związek dojrzewa - szczęście przybiera inną formę, ale wciąż jest dzieleniem się. I Tyle.