The Moorland Cottage
Książniczka

To spod pióra tej wiktoriańskiej pisarki wyszły opowieści: „Cranford”, „Północ i Południe”, „Ruth”, „Żony i córki”... Po śmierci wikarego w miasteczku Combehurst wdowa po nim, pani Browne, sama wychowuje dwoje dzieci w domu na wrzosowisku. Maggie i Edward to rodzeństwo różnego temperamentu. Maggie wydaje się podporządkowana bratu we wszelkich kwestiach. A on maksymalnie wykorzystuje ten...

Po śmierci wikarego w miasteczku Combehurst wdowa po nim, pani Browne, sama wychowuje dwoje dzieci w domu na wrzosowisku. Maggie i Edward to rodzeństwo różnego temperamentu. Maggie wydaje się podporządkowana bratu we wszelkich kwestiach. A on maksymalnie wykorzystuje ten układ.
Kilka lat później, gdy oboje są już dorośli, Maggie staje przed dylematem: ocalić brata od więzienia, a tym samym zerwać z narzeczonym w zamian za zatuszowanie malwersacji Edwarda.
I wybór, którego młoda kobieta dokonuje, wprawi wszystkich w zdumienie...

Elizabeth Gaskell (1810-1865) to obok sióstr Bronte chyba najpopularniejsza brytyjska pisarka XIX wieku. Przyjaciółka Charlesa Dickensa, który cenił ją za wyśmienitą prozę. Doskonale też oddawała w swych historiach sytuację kobiet w ówczesnej epoce.

źródło opisu: www.azymut.pl

źródło okładki: www.azymut.pl

itysiek_reads | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Jaka szkoda, że książka jest tak krótka...ale za to taka treściwa, że brakuje mi słów. Historia w niej przedstawiona jest przepiękna i przesycona emocjami i pięknymi opisami klimatycznych wrzosowisk. Wątek miłosny jest jednym z piękniejszych, z którymi się do tej pory spotkałam. Tyle w tej opowieści niesprawiedliwości i braku szacunku względem uroczej Margaret, całkowitego braku matczynej miłości i braterskiego wsparcia. Dziewczyna stanowi zdecydowanie wzór do naśladowania, obraz dobroci, mądrości i wiary, ale przede wszystkim poświęcenia. W końcu spotyka ją zasłużone szczęście i miłość! Koniec historii przyprawił mnie o łzy, piękna i wzruszająca opowieść! Aż chce się powiedzieć, że niektórych spotyka zasłużona kara. Fragmentami może wydawać się to trywialne, zbyt proste i kolorowe, ale za to jakie piękne! Czysta i szczera miłość, nieznająca podziałów i granic. Dla mnie coś wspaniałego!

Lwica | 2017-08-05

Bardzo dobra, klimatyczna książka, która przy okazji pokazuje jak skomplikowane mogą być relacje pomiędzy matkami a córkami.

Linda | 2017-03-19

Sytuacja kobiet była z wielu powodów nie do pozazdroszczenia, widać to właśnie na przykładzie głównej bohaterki „Domu na wrzosowisku”, Maggie. Dziewczyna ma miłe usposobienie, jest oddana rodzinie, cicha, spokojna, tak naprawdę jej jedyną wadą jest chyba brak wad. Mimo to matka traktuje ją znacznie gorzej od syna, ten z kolei jest egoistą, w dodatku ma problemy z prawem, ostatecznie wymaga od swej dobrej, potulnej siostry ogromnego poświęcenia.

Jak zwykle w przypadku takiej literatury pojawia się wątek miłosny, na początku wydawał mi się nieco mdły, zwyczajnie nijaki, ale końcówka zdecydowanie go podkolorowała, nadała nieco innego wymiaru i ostatecznie historia mnie do siebie przekonała. Ujęła mnie swoją niewinnością i głębokim oddaniem jakie połączyło zakochanych, byli zdolni do wielkich poświęceń, a uczucie, które zrodziło się między nimi było trwałe i poruszające.

Jeśli więc macie okazję sięgnąć po tę króciutką książkę Elizabeth Gaskell i lubicie powieści z epoki...

becia | 2016-06-11
Przeczytana: czerwiec 2016

Bardzo przyjemna książeczka, choć z racji ilości stron to raczej opowiadanie a nie powieść. Momentami nawet sentymentalna i łzawa. Czuć pióro dobrej pisarki, zwłaszcza przy opisach wrzosowisk (sporo tych opisów) jednak to nie jest w pełni rozwinięty talent jak w "Północ i Południe" czy perfekcyjnych "Żonach i córkach". Jest słodka miłość, poświęcenie dla rodziny, przyjaźń. Ogólnie polecam. Na jedno letnie, leniwe, niedzielne popołudnie.

Aleksandra | 2016-11-21
Przeczytana: 03 listopada 2016

Jedna z gorszych książek Gaskell, ale jeśli nie ma się co robić to można przeczytać. Sam zarys historii byłby ok ale opisy mdłe, charakter głównej bohaterki mdły... No ale jednak- epoka wiktoriańska, przeczytałabym to nawet jakby ocena książki wynosiła 0,0 :)

Soledad | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Odnoszę wrażenie, że problemy poruszane przez Elizabeth Gaskell nadal bywają aktualne. W wielu rodzinach wciąż synom wolno więcej, a córki powinny być grzeczne i dobrze wyjść za mąż. Dla mnie proza dziewiętnastowiecznej autorki tchnie świeżością, lekkością i ową wiarą w człowieka, która wciąż daje nadzieję na lepszy świat,

Ciekawa fabuła. Niestety trochę zbyt mdła główna bohaterka.
Ogólnie książka bardzo krótka, czyta się szybko.
Plus za bardzo plastyczne opisy pięknych wrzosowisk.

Anik77 | 2018-07-03
Monika | 2018-06-29