Świerszcz za kominem

Wydawnictwo Dolnośląskie
1988-01-01
1988-01-01
Krystyna Tarnowska

Jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci jaką czytałam w życiu.

Jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci jaką czytałam w życiu.

Klimat wiejskiej trzeszczącej chaty w zimie. Bohaterami targają silne, przeciwstawne emocje. Bardzo prawdziwa. Bardzo naturalistyczna opowieść o tajemniczym zakończeniu.

Dzieło Charlesa Dickensa czaruje urzekającym klimatem ciepła, dobroci, miłości i skromności.
To prawdziwie harmonijne opowiadanie z elementami magii, które dodatkowo zasila i ożywia tę poruszającą historię. Bohaterowie książki szybko zjednują sobie sympatię, albowiem są prostymi ludźmi, zmagającymi się z rozmaitymi niedoskonałościami i własnymi defektami, mimo to, nikomu nie czynią krzywdy a swoje decyzje podejmują w taki sposób, w jaki dyktuje im serce. Ciepło domowego ogniska oświetla duszę i roznosi się na wszystkie partie ciała, rozgrzewając je i powodując wypieki na twarzy. Jego blask daje do zrozumienia, że dla prawdziwej miłości zawsze warto się pojednać, zrozumieć ją, że to panaceum na życiowe dolegliwości i droga do znalezienia szczęścia. Nie zawsze jest pięknie, pojawiają się schody i przeszkody, nieżyczliwi ludzie a i tak warto o nią walczyć, warto dbać i pielęgnować bo tylko wtedy może pojawić się cud. Przekaz bijący z tej historii jest niezwykle naturalny, to prawdziwie piękna muzyka dla uszu i balsam dla ukojenia duszy.

„Świerszcz za kominem” to naprawdę piękna historia o cudownej i prostej miłości pomimo różnych przeciwności losu,które spotykają bohaterów, którzy są poczciwi i wielkoduszni,a sam świerszcz jest opiekunem domowego ogniska, który ukazuje bohaterom to co powinni widzieć, i to co jest naprawdę ważne. Jest to historia, w której dobro zawsze zwycięża nad złem, a bohaterowie oprócz „czarnego charakteru” nie mają żadnych wad, kierują się sercem i zawsze są pozytywni. Całe opowiadanie ma niecałe sto stron i chociaż może wydawać się to bardzo mało, to ta książka, mimo że rzeczywiście jest krótka to jest bardzo treściwa, w tych kilkudziesięciu stronach zawarte jest wszystko co zawarte być powinno, aby historia była ciekawa, miała w sobie trochę magii i dobrze się ją czytało, pomimo tego, że na początku ciężko przywyknąć do archaicznego stylu pisania autora, przez co książka na samym początku wydaje się nudna. Bardzo liczyłam na to, że będzie to książka tak bardzo świąteczna jak „opowieść wigilijna”, ale niestety nie jest to typowa historia ze świętami w tle, raczej jest to książka z kategorii tych zimowych tylko przez to, że akcja dzieje się zimą.

Bardzo dawno już nie czytałam Dickensa, dlatego trochę ciężko było mi przywyknąć do tak archaicznego stylu i tego specyficznego, dickensowskiego klimatu. Aczkolwiek dosyć szybko czar zaczął działać.

Jest to taka bajka dla dorosłych, która hołubi ciepło domowego ogniska, a świerszcz za kominem przynosi domostwu szczęście i jest dobrym duchem domowego ogniska. W prawdziwe życie wplata się odrobina magii, a domowe przedmioty czy żyjątka, a nawet ogień z kominka w pełni uczestniczą w życiu domowników i kiedy wymaga tego sytuacja – ingerują w nie. Imbryk i świerszcz wysyłają pieśń o chwale domowego ogniska, każde na swój własny sposób.
Mamy tu historię pary – młodziutkiej pani Peerybingle (zwanej Kropką) i dużo starszego od niej męża, woźnicę Johna. Poczciwy to chłop, o gołębim sercu, ale w pewnym momencie w ich związek wbiła się pewna drzazga. Co z tego wyniknie?

I z drugiej strony Kaleb Plummer oraz jego niewidoma córka Berta, którzy pracują dla srogiego i bezwzględnego właściciela wytwórni zabawek – Tackeltona, który ma poślubić młodziutką żonę May. Jednak tuż przed ich ślubem wydarzy się coś nieoczekiwanego, co pokrzyżuje ich małżeńskie plany. Wzruszające było to jak stary i ubogi ojciec próbował swojej ociemniałej córce przedstawić świat w różowych barwach, przedstawiając jej rzeczywistość zupełnie inną niż była w istocie. Co się stanie, gdy córka odkryje, że wszystko wokół nie jest tak piękne, dobre i szlachetne jak przedstawiał jej to ukochany tato?

Opowieść urokliwa, trochę też ckliwa, ale na swój sposób urocza. Jak to w bajkach – jest i morał. Chyba za takie właśnie pokazywanie rzeczywistości i mieszanie jej z magią kochamy Dickensa. Podobało mi się, chociaż trochę „trąciło myszką”, jednak w tym okresie świąteczno – noworocznym całkiem przyjemnie było odkurzyć to stare opowiadanie.

Przepiękne opowiadanie Charlesa Dickensa,jedno z najlepszych jakie kiedykolwiek przeczytałem.Najbardziej wzruszyła mnie nieco baśniowa aura tego opowiadania i bezmiar miłości oplatający postacie,tego cudnej historii i nic to ,że nieco to wszystko naiwne i nie przystaje do rzeczywistości a zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdzie człowiek-człowiekowi wilkiem,tym bardziej należy cenić ten utwór wskazujący nam drogę,którą powinniśmy kroczyć jeśli chcemy osiągnąć szczęście rodzinne i miłość najbliższych nam osób,które jakże często spychane są przez nas na margines życia i traktowane nie jak równorzędni partnerzy,ale jak wyposażenie i uposażenie ,darowane nam przez los,za które nie musimy się odwzajemnić."Świerszcz za kominem" to dzieło z wielkim przesłaniem,otwierające szeroko oczy ,tym,którzy jeszcze nie zostali zaślepieni i omamieni świecidełkami i tandetnymi błyskotkami,oferowanymi nam przez dzisiejszy świat,tym którzy nie zostali pozbawieni umiejętności obserwacji i wyciągania korzyści ze swoich spostrzeżeń, po przeczytaniu tego pouczającego,mądrego i ciepłego opowiadania.Tak...choć brzmi to dla wielu jak banał...w życiu najważniejsza jest miłość,ona nie zazdrości,nie szuka swego,nie unosi się pychą,tylko wszystko rozumie,wszystkiemu wybacza,z każdym żyje w przyjaźni.

Przejmująca historia napisana pięknym językiem- czyli Dickens w pełnej krasie.

Opowieść o sile cudownej i prostej miłości.
Krótka forma, ale wszystko, co wartościowe,jest w niej zawarte.

Życie byłoby o wiele lepsze, gdyby każdy za swoim kominkiem miał swojego świerszcza-opiekuna domowego ogniska. A książka daje nadzieję na to, że każdy w swoim domu ma takiego strażnika, wystarczy tylko pamiętać o jego obecności.

Przejmująca historia napisana pięknym językiem- czyli Dickens w pełnej krasie.

Opowieść o sile cudownej i prostej miłości.
Krótka forma, ale wszystko, co wartościowe,jest w niej zawarte.

Małe arcydzieło klasyki - historia piękna i niebywale mądra w swej prostocie. O miłości najpiękniejszej, bo "pomimo", silniejszej niż pragnienie zemsty. Niezwykle trudno jest cenić czyjeś zalety i ofiarowane piękne chwilę bardziej niż wyrządzone nam krzywdy. A jednak czasem się opłaca, i to nie tylko w bajkach, bo ta opowieść zdecydowanie mniej pod tą kategorię podpada niż najsłynniejsze dzieło autora.

Kolejna wspaniała książka tego autora. Ukazuje straszne czasy wyzysku biednych ludzi przez lepiej urodzonych i sytuowanych, ale jakże w tej biedzie ludzie potrafili się kochać. Jak zwykle bardzo polecam.

Krótka forma, ale iście mistrzowska ! :) przepiękny styl, chwytające za serce motywy, niesamowicie nakreślone postaci :) powala :)

• Klasyka
  • Literatura brytyjska