Ogrody i śmietniki

Wydawnictwo: Więź
6 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Ogrody i śmietniki to wybór tekstów z lat 2000-2005 drukowanych w Tygodniku Powszech-nym, we wczesnym okresie kierowania pismem przez ks. Adama Bonieckiego.

Meszuge | 2014-02-20
Przeczytana: 05 listopada 2009

Posługuję się polskim językiem mówionym arefleksyjnie. Sądzę, że większość dorosłych Polaków też. Oznacza to w pewnym uproszczeniu, że zastanawiam się, co chcę powiedzieć, a nie – jak to zrobić. Podobnie jest z czytaniem: koncentruję się na treści przekazu, a nie na samym procesie czytania.
Lektura książki Andrzeja Dobosza była w tym względzie wyjątkiem od reguły. Bardzo często musiałem angażować czas, siły i środki, żeby zrozumieć, jak jest napisane to, co jest napisane. Polegało to na przykład na czytaniu pewnych fragmentów głośno, albo z inną intonacją zdaniową. Czy Dobosz pisze po polsku z błędami, niepoprawnie? Nie wydaje mi się, ale nie mnie o tym sądzić. Takim znawcą poprawnej polszczyzny nie jestem, żebym pozwalał sobie ferować w tej materii jakieś wyroki. Zresztą, oto przykład:

„Wystawy komisów w PRL-u miały dwie wersje: codzienną i odświętną. Odświętna obowiązywała z okazji 1 maja, 22 lipca, rocznicy rewolucji – u nas rocznicę rewolucji październikowej obchodzi się w...

Delur | 2014-05-30
Przeczytana: 30 maja 2014

Andrzej Dobosz, niestety, nie starzeje się tak jak wino i każdy jego zbiór felietonów jest gorszy od poprzedniego. W "Pustelniku" było mnóstwo ciekawych tekstów o życiu w PRLu, edukacji czy spotkaniach z polskimi intelektualistami. Niestety, zaczynając od "Generała w bibliotece" i kontynuując to w tej książce Dobosz pisze coraz więcej o współczesnej polityce, religii, papieżu, spotkaniach z zakonnikami... Z lekką obawą (ale też przyjemnością, bo mam autograf i dedykację) biorę do ręki jego kolejną, dopiero co wydaną książkę - "Z różnych półek".

Trithemius | 2016-07-07
Hipolit | 2015-10-07