Z różnych półek

Wydawnictwo: Teologia Polityczna
Delur

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem? Siedząc albo stojąc? W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju? Odpowiedzi na te...

Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów „Rejs”, „Stawiam na Tolka Banana” i „Ryś” Andrzeja Dobosza, felietonista Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita”. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki.

Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści – z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: „nadaje się do czytania przy biurku”, „nie da się czytać w łóżku”. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od „aktu lekturowego”. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: „gawęda o sześciu lekturach”.

Krzysztof Koehler

źródło opisu: http://ksiegarnia.teologiapolityczna.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.teologiapolityczna.pl

moch | 2014-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2014

Rzeczywiście różnorodność półek, na które sięga Dobosz jest zaskakująca. Jeszcze bardziej zaskakuje łatwość z jaką wyławia intrygujące ciekawostki z każdej lektury. Jego gawędy o książkach były dla mnie niezłą lekcją pokory. Cały czas tłukło mi się po głowie pytanie:"Dziecko, co ty wiesz o świecie, ludziach i literaturze...?". Na pociechę pozostała mi zgodność ocen z Doboszem (niektóre z przytaczanych książek zdarzyło mi się przeczytać:)) i dużo nowych tropów literackich.

Spacerolog | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić
Przeczytana: 25 października 2014

Czytanie tej książki w ciągu kilku dni jest czymś niedpowiedzialnym. Wynika to z tego, że książkami takimi jak ta powinno się delektować jak alkoholem z górnej półki. Przeczytać kilka kolejnych opowieści o przeczytanych przez autora książkach, a następnie samemu szukać po bibliotekach pozycji wskazywanych przez Pana Andrzeja.
"Z różnych półek" to rodzaj drogowskazu - rzeczy wprost idealnej dla tych, którzy zblazowanym tonem śmią twierdzić, że nie mają nic ciekawego do przeczytania. Każdy czytelnik tego tomu przekona się w jak wielkim jest błędzie. Ja też się przekonałem i wcale mi nie wstyd. Ilość książek, z którymi muszę koniecznie zapoznać się wzrosła wielokrotnie. Do tego styl autora - wyciągającego co ciekawsze smaczki ze swych lektur - tylko wzmaga apetyt na czytanie.
Polecam uwadze każdemu entuzjaście czytania!

Marek | 2014-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2014

Wyjątkowo prowadzi czytelnika, jak przewodnik wskazuje, podpowiada a także ostrzega. O książkach i autorach gdzie nawet pojawia się cenzor. O tym co w środku i na okładce. O mniej znanych tekstach a wielu tytułów opisanych tutaj nie ma księgarniach ale mają np. znajomi... Tak przebiegło mi kilkanaście ostatnich dni. Czytałem po kilka stron rano i popołudniami. Nie rozproszyły mi tej sielankowej atmosfery nawet MŚ w piłce nożnej. Z podpowiedzi p. Andrzeja nabyłem natychmiast "Powroty". Znakomite... ale o tym przy innej okazji.

Delur | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Kolejny świetny tom felietonów o książkach niezastąpionego Andrzeja Dobosza. Uwielbiam jego lekki, dowcipny styl, nieoczywiste wybory lektur i wspaniałe rady jak "książka ciężka, nie nadaje się do czytania w łóżku".
(Miałem przyjemność porozmawiać z Andrzejem Doboszem na Warszawskich Targach Książki i dostałem najlepsze dedykacje w życiu :)

joaśka | 2018-02-24
książek: 2011