Mitologia świata bez klamek

978-83-60297-27-8
polityka, salon
literatura faktu
Łukasz Kuć

Jeśli świat jest domem wariatów, jak twierdzi autor, to "Mitologia..." Łysiaka zasługuje na miano elektrowstrząsu, a jeśli domem wampirów - na miano kołka osinowego.

| 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Niewątpliwie autor potrafi przykuć uwagę czytelnika, ale pytanie brzmi - jakimi środkami? Cenię Waldemara Łysiaka jako historyka sztuki - erudytę i cicerone po miejscach rzeczywistych i światach wyobrażonych z jego wczesnych utworów, nie do końca aprobuję natomiast styl polemiki prezentowany w "Mitologii...", który często jest jednostronny i drażniąco megalomański.
Z drugiej strony, problematyka tej publikacji, podawane przez autora fakty i przewidywania ich skutków zmuszają do uważniejszego przyglądania się wielu zjawiskom zachodzącym i na naszym własnym podwórku, i w skali globalnej. Książka zawiera bowiem liczne wnikliwe spostrzeżenia na temat naszej rzeczywistości i tendencji światowego rozwoju.

Autor wyraźnie punktuje negatywy, wysnuwa niejednokrotnie bulwersujące wnioski i skupia się na zagrożeniach, jakie niesie ze sobą fasadowe postrzeganie rzeczywistości, uleganie propagandowym mitom i bezrefleksyjne stosowanie zasady poprawności politycznej. Ubolewa nad kierunkiem...

| 2014-10-09

Książka jest zbiorem opinii autora na temat szeregu znanych Polaków (Jan Paweł II, L.Wałęsa, W.Bartoszewski, A.Wajda, T.Rydzyk + inni) oraz zbiorem rozważań i analiz dotyczących kwestii politycznych (upadek komunizmu, okrągły stół, lustracja), społecznych (pokolenie 68), etycznych (pozycja rodziny), kulturowych (swobody seksualne), moralnych, filozoficznych i religijnych.
Trudno ocenić tą książkę nie wdając się w polemikę z poglądami autora. Łysiak jest konsekwentny w tym co pisze, jego analiza wychodzi daleko poza uznane "prawdy". Jest przy tym poparta szeroką argumentacją, wywody są logiczne - zarzut o "wynaturzeniach szaleńca" jest trudny do obrony. Wszystko jest przemyślane i poukładane. Poglądy są kontrowersyjne, budzą gniew lub śmiech, ale sieją ziarno wątpliwości i zmuszają do myślenia.
Niesamowity, wysublimowany warsztat literacki autora (myślę, że jeden z najlepszych w Polsce) powoduje, że książkę czyta się ze smakiem. Wybrałem ją przypadkowo, licząc na fabułę. Kiedy...

Steppenwolf | 2012-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Łysiak
Przeczytana: 04 marca 2013

Po przeczytaniu tejże serii demaskatorskich szkiców włos się jeży na głowie, niemniej lektura działa jak katharsis. ,,Mitologia'' otwiera oczy na wiele ważkich problemów. W porównaniu z osławionym ,,Stuleciem Kłamców'' tegoż autora, w którym znalazłem jedynie potwierdzenie swoich własnych opinii, nic zaś odkrywczego (może poza szeroko potraktowanym problemem wojny na Bałkanach) ,,Mitologia'' jest prawdziwym kubłem zimnej wody, nawet dla trzeźwo myślących, którzy nolens volens zewsząd atakowani są kłamliwą propagandą, w której natłoku, co prawda jej nie ulegają, atoli zwyczajnie nie zastanawiają się nad rozmiarami jej fałszu. Autor operuje zestawem faktów i ich analiz, których większość boi się przyjąć do wiadomości, zamilcza, wyśmiewa, lub też zwyczajnie nie poddaje intelektualnej ocenie. Łysiak do tej oceny zmusza.

Dariusz Karbowiak | 2012-09-13
Przeczytana: 06 września 2012

Jak zwykle u Łysiaka celne opinie napisane dobrym stylem. Trochę megalomanii bo z książki wynika że tylko dwóch autorów było nad Wisła Herbert Zbigniew i Waldemar Łysiak. Jest to książka za jakimi nie przepadam w wydaniu Łysiaka. Czasem trochę nieaktualna, szczególnie dołączone jego teksty które ukazały się w prasie.
Ale przeczytać można wiele cennych uwag dotyczących naszej rzeczywistości.

Waldemar Łysiak uchodzi za kontrowersyjnego pisarza, który nierzadko przedstawia swoje poglądy w sposób dobitny, co nie wszystkim (zwłaszcza osobom, którym zarzuca różne przewiny) może się podobać. Faktem jest, że autor jest wielkim wirtuozem językowym, a jednocześnie bez ogródek przedstawia to, co jego zdaniem jest warte omówienia. Uderza mocno, celnie i na pewno nie lubi kompromisów. Zdaje sobie sprawę, że prawda często leży pośrodku, ale jak sam zaznacza jest ona dla niego nadrzędną wartością i do niej dąży. Można to oczywiście potraktować z przymrużeniem oka (iluż to pisarzy mówiło podobnie), lecz w tym przypadku Łysiak podpiera się obficie źródłami. Mamy więc cytaty, wypowiedzi dla mediów, fragmenty wywiadów, audycji czy rozmów telewizyjnych, konkretne przemówienia, nawiązania do prawdziwych wywodów innych osób oraz powoływanie się na dokumenty, a wszystko to oznaczone stosownymi datami i numerami, co wyklucza zmyślenia ze strony autora. Iście benedyktyńska praca, ale dzięki...

Meszuge | 2014-02-14
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Nigdy nie interesowała mnie polityka, od kilkunastu lat nie oglądam telewizji – nie posiadam nawet urządzenia do tego celu służącego – i pewnie dlatego książka Łysiaka stanowiła dla mnie swoistą „drogę przez mękę”, bo „Mitologia świata bez klamek” jest właśnie o polityce. O polityce, politykach, partiach i ugrupowaniach politycznych polskich, głównie ostatniej dekady, ale nie tylko; także o elitach i tym, co się za nie uważa, o władzy i jej arogancji, o kulturze i jej braku… Mnóstwo tu nazwisk ludzi, których nie znam, których nigdy nie słyszałem, bo i gdzie zresztą miałbym słyszeć?

Czemu przeczytałem tę książkę mimo to? Głównie dlatego, że lubię i bardzo cenię warsztat pisarski Łysiaka, a jak powiedział ktoś mądry: teksty, które doskonale się czyta, uwodzą czytelników bez względu na błędy merytoryczne autorów. W tym momencie od razu dodać muszę uwagę – ja nie szukałem u Łysiaka prawdy, a tym samym nie wiem, czy w jego rozumowaniu są jakieś błędy. Uważam, że w polemice, a nawet...

hanarafa | 2014-06-01

Przeszkadza mi narcyzm Łysiaka i uwielbienie do cytowania siebie.Jak jasnowidz wiedział wszystko przed.Faktem jest, że wnioskuje częstokroć słusznie i umiejętnie dostrzega następstwa teraźniejszości, ale to nie oznacza, ze należy sobie samemu pomniki stawiać. Trochę infantylne zagranie-skoro nikt mnie nie chwali to ja sam to uczynię.

Antoni Leśniak | 2015-06-20
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Życie w świecie pełnym iluzji jest bardzo wygodne. Nie ma to jak matriks. Zawsze możemy powiedzieć, usprawiedliwiając się, że nie wiedzieliśmy, myśleliśmy, że jest inaczej, że nikt nam nie powiedział, że tak nam się wydawało. Często, będąc w błędnym przekonaniu, ma to nas zwolnic z odpowiedzialności za to, co dzieje się wokół nas, odsunąć nas od centrum wydarzeń, bo przecież nikt nie lubi się wychylać, angażować, wyróżniać, eksponować na piedestale. Obowiązującym dziś trendem i niezwykle modnym słowem jest elastyczność, traktowana nie w kategoriach sportowych jako sprawność gimnastyczna, ale jako kategoria moralna, która jest sztuką umiejętnego dopasowania się do każdej sytuacji w jakiej przyjdzie nam się znaleźć, bycie takim plastrem łagodzącym wszelkie konflikty. Razem w parze z elastycznością idzie jej siostra tolerancja a tuż obok otwartość. Bo tylko w tym trójkowym układzie można dziś być w pełni akceptowanym w określonych środowiskach, bo każda z tych cech otwiera inne drzwi...

SirPablitto | 2012-02-04
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Bardzo dobra pozycja, otwiera oczy na wiele spraw.

catunga | 2012-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 października 2012

Oceniam język, a nie wartość merytoryczną książki Czyta się bardzo dobrze. Usłyszałam jednak, żeby nie traktować zbyt serio wszystkich faktów podawanych przez Łysiaka, a niestety nie jestem osobą kompetentną by weryfikować informacje.