Dorota_1988

Rafała Ziemkiewicza znacie przede wszystkim z jego wyrazistych komentarzy w gazetach i wpisów na blogach odwiedzanych przez tysiące internautów. Znacie jako prowokatora, który jak nikt inny potrafi rozjuszyć salon. Czytaliście jego książki science fiction. Ale pełnej, szczerej rozmowy z autorem „Michnikowszczyzny” czy „Polactwa” o jego życiu i powodach, dla których wybrał drogę publicysty, o dojrzewaniu do takich a nie innych poglądów, o problemach osobistych jeszcze nie czytaliście. To pierwsza biografia Rafała Ziemkiewicza.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: zdjęcie własne

BookReader | 2016-04-30

Macie tak, że jak spodoba Wam się twórczość jakiejś rozpoznawalnej osoby, to chcecie tego człowieka poznać również od strony prywatnej? Ja tak mam. Nie dotyczy to każdej znanej osoby, której twórczość cenię, jednak w przypadku Rafała Ziemkiewicza tak jest. Cenię go bardzo za poglądy, brutalną szczerość, błyskotliwe analizy, cięty język i przepełnione ironią poczucie humoru. "Wkurzam salon" to idealny tytuł wywiadu-rzeki z tym publicystą. Bo rzeczywiście wkurza. Doprowadza do białej gorączki wręcz. Wystarczy poczytać komentarze od środowisk przeciwnych, żeby się o tym przekonać.
Ta publikacja pozwala na poznanie Rafała Ziemkiewicza od strony prywatnej. Opowiada on o swojej rodzinie, o różnych doświadczeniach życiowych itd. Jak słusznie ktoś zauważył, ten facet jest tak barwny i wyrazisty, że nie pozostawia miejsca na mieszane odczucia. Albo się go lubi, albo się go nie lubi. Ja osobiście bardzo go lubię i szanuję.

Tajemnica | 2011-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2011

Rafała Ziemkiewicza chyba każdy zna. Jest osobą budzącą sporo kontrowersji. Moim zdaniem tego Pana albo się uwielbia albo nienawidzi, pośrednie uczucia raczej Mu nie przysługują. Oczywiście ukrywać nie będę, iż moją osobę należy zakwalifikować do grona wielbicieli autora. Uwielbiam słowo pisane i mówione Ziemkiewicza, choć bywa, że … różnimy się dość znacznie w poglądach politycznych.

Nareszcie się doczekałam na kolejną książkę Rafała Ziemkiewicza pt „Wkurzam Salon”. Tytuł bardzo adekwatny do treści …. pomimo, iż ja do grona „salonowych” się nie zaliczam, wkurzyłam się kilka razy …. ojjj tak, na mojego idola się wkurzyłam i gdyby nie to, że znam cięty język i dość bezkrytyczne podejście Ziemkiewicza do spraw polityki, pewnie rzuciłabym książką w kąt, chociażby dlatego, że nie uważam się za osobę, która zdobyła jakiekolwiek wykształcenie metodą „kopiuj i wklej”.

Tym razem książka jest „wywiadem rzeką”. Osobą zadającą pytania jest Rafał Geremek, natomiast odpowiadającym oczywiście...

Olaf | 2011-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2011

Dawno temu gdy cierpiałem na okropną bezsenność trafiłem na "Polactwo". Po kilku stronach, noc będąca dla mnie w tamtych chwilach jedynie utrapieniem, zmieniła się w festiwal zachwycających publicystycznych doznań. Autor może wkurzać, ale trudno mu nie przyznać tego "czegoś". Lubie pisarzy, publicystów i ludzi pióra, którzy są szczerzy i nie płyną z prądem. To samo myślę o Łysiaku, Wildsteinie, Wolskim i jeszcze kilku, którzy "otrząsają". Bo książka ma brzydko mówiąc "pierdolnąć" a nie gładzić. Ci, którzy na śmierć zagłaskują są przeze mnie nie trawieni i odrzucani. Wywiady z Czarno-czerwonego są wyśmienite. Polecam wszystkie!

eRKa | 2014-04-12
Przeczytana: 11 marca 2014

- A ja czasami wkurzam samą siebie:))) Natomiast Rafał ujął mnie szczerością swoich biograficznych wypowiedzi. Przy okazji powtórzył wiele sentencji ze swoich książek publicystycznych, ale nie mam mu tego za złe:)

Mówiąc o męskiej postawie wobec świata i narzekając na brak męskich zachowań myślałam, że ma na myśli dżentelmena z żelaznymi zasadami, mędrca o nieprzeciętnym intelekcie, charakter silny ciałem i duchem, a jednocześnie rycerza wobec kobiet. Tymczasem chodziło mu o odpowiedzialność.

„A odpowiedzialność to najbardziej męska dziedzina. (…) Ale nie chodzi o to, czy mężczyzna rządzi w domu, chodzi o to, czy panuje nad samym sobą i, na ile to oczywiście możliwe, nad swoim życiem.”

- Hm, być może odpowiedzialność nie jest najbardziej damską dziedziną, ale myślę, że jest to cecha właściwa człowiekowi niezależnie od płci. Na przykład w kwestii potomstwa kobieta jest w naturalny sposób odpowiedzialna za swoje dziecko. Mężczyzna natomiast potrzebuje do tego specjalnego glejtu. A...

mts | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

"Wkurzam salon" to wywiad-rzeka z jednym z najbardziej znanych polskich publicystów, osobą szanowaną na prawicy jak mało kto. Warto zauważyć, że Ziemkiewicz jest osobą, której publicystyka integruje zwolenników PiS, konserwatywnych liberałów, a także narodowców.

Sięgając po książkę nieco obawiałem się formy. Wywiady książkowe często nie prezentują niczego ciekawego dla osób, które znają twórczość przepytywanego. Tutaj też to się pojawia, ale w małym stopniu. To wszystko dzięki stosunkowo niewielkiej ilości tematów związanych z bieżącą polityką i mediami. Tutaj czytelnik Ziemkiewicza zna dobrze jego poglądy.

Zdecydowanie na plus można zaliczyć rozdziały odsłaniające nieco postać Ziemkiewicza. Jest trochę o jego życiu prywatnym (ale ze smakiem), o młodości, karierze politycznej w UPR. Te fragmenty książki są zdecydowanie najciekawsze.

Oczywiście, można się kłócić, co do doboru tematów. Ja chętnie bym przeczytał choćby o procesie pisania felietonów i książek od strony tworzenia,...

chiave | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

Świetna książka!
Trochę obawiałam się, jak też będzie wyglądać tzw. szczera rozmowa z tym akurat autorem. Niesłusznie - potrafi on znakomicie wyczuć granice tego, co można powiedzieć o swojej prywatności, a równocześnie wiele wyjaśnia w kwestiach, które interesują mnie najbardziej: dlaczego takie zapatrywania a nie inne, jak kształtowały się jego poglądy i gusta, jak przebiegała jego droga twórcy i obywatela. Być może na mój odbiór wpływa także to, że podzielam poglądy Autora, a w życiu publicznym dostrzegam coraz większy deficyt postaw równie jednoznacznych...
Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać czystą przyjemność czytania kogoś, czyje wykształcenie, wiedza i erudycja potrafią znaleźć wyraz w narracji tak żywej i wciągającej.

Kacper | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Po lekturze dwóch książek Pana Rafała Ziemkiewicza zabrałem się wreszcie za niniejszy książkowy wywiad.
Uwielbiam twórczość Ziemkiewicza, bo po pierwsze - mamy dość podobne poglądy, a po drugie - potrafi on w prosty, dosadny sposób opisać rzeczywistość i nazwać pewne zjawiska po imieniu. Posługuje się prostym, ale ciekawym językiem, co jest dość istotne, ponieważ mówi o rzeczach, które zrozumieć nie jest łatwo. Polityka, biznes, sprawy gospodarcze - każdy niby wie o co chodzi, ale czy naprawdę rozumie co z czego wynika i dlaczego jest tak, a nie inaczej? Nie ma tu miałkiego ględzenia. Albo się taki styl lubi, albo nie. Ja cenię ludzi o jasno zdefiniowanych poglądach, którzy nazywają rzeczy po imieniu (niezależnie od tego czy się z nimi zgadzam, czy nie). Jest ciekawie, ostro, czasami zabawnie - ogólnie polecam.

Didymos | 2015-06-12
Przeczytana: 25 maja 2015

Książka o tyle dobra, że Ziemkiewicz mówi o sobie szczerze, a przynajmniej na tyle samokrytycznie, że trudno go o nieszczerość posądzać. Bohater prawicowych mediów w żadnym wypadku świętym nie był, a jego historie małżeńskie i okołoseksualne można zaliczyć raczej do antywzorów. Mimo to fakt, że nie ukrywa tych trudnych okresów swojego życia (a nawet wydaje się, że jest na odwrót - jego powieść "Ciało obce" jest w dużej mierze inspirowana jego własnymi przeżyciami) i analizuje je bez prób taniego samousprawiedliwienia, w pewien sposób go uwiarygadnia jako człowieka z krwi i kości, pogubionego ale próbującego wrócić na dobrą drogę. Książkę mogę polecić tym fanom prozy i publicystyki RAZa, którzy już wyrośli z wiary w kryształowe autorytety :).

Przemysław Kantorski | 2014-09-28

Więcej tego samego, czyli konserwatyzm dla każdego. Niby to wywiad-rzeka, ale biorąc pod uwagę fakt, że polityka wiedzie prym nad prywatą, forma robi tutaj jedynie za ozdobnik. Co do treści - Ziemkiewicz porusza wiele istotnych kwestii, ale nie zagłębia się w żadną z nich. Ta - nazwijmy to - zachowawczość, mainstreamowy ton i umiłowanie dla frazesów i ogólników, jest charakterystyczna dla twórczości RAZa, jednak nie rzutuje na jej odbiorze. Ziemkiewicza po prostu trzeba lubić. Komu nie po drodze z jego publicystyką, ten raczej nie zmieni zdania po przeczytaniu tej książki.

Justyna | 2011-03-23
Przeczytana: 20 lipca 2012

Mmmmm... Biografia mojego Idola... :)