Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie

Demart
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7427-812-6
polityka historia współczesna Węgry prawica Viktor Orbán Budapeszt konserwatyzm Fidesz dekomunizacja biografia

Nie napiszę, że jest to słaba książka, bo nie określiłbym tego w podobny sposób. Aczkolwiek mój zarzut do wielu biografii pewnych autorów pozostaje niezmienna, jest to zarzut o jednowymiarowym przedstawianiu bohatera biografii. Mianowicie ukazywanie go jako osobę niemal krystaliczną, bez większych rys, a dla mnie, ale też dla myślącego człowieka, musi być to obraz z góry zakłamany lub rozmazany. Wiemy bowiem, iż każdy człowiek w swoim życiu ma momenty drastycznych wzlotów i upadków, podłości i szlachetności, zwycięstw i porażek i to jest moja zasadnicza krytyka do wielu autorów, nie tylko do Igora Janke.

Pierwsza biografia polityka, jaką przeczytałem, pozytywnie mnie zaskoczyła. Autor w bardzo ciekawy sposób opisał życiorys Orbana, dzięki czemu dowiedziałem się wielu nieznanych mi wcześniej historii z jego życia. Trzeba jednak przyznać, że autor nie jest do końca obiektywny, spogląda raczej przychylnym okiem na swojego dawnego znajomego z czasów młodości. W książce przeczytamy również wiele historii, o których nie powiedzą nam w dzisiejszych mediach, co moim zdaniem jest sporym atutem "Napastnika".

Victor Orban, jak trafnie opisał Krzysztof Ziemiec - "To polityk ze znacznie wyższej półki niż zawodnicy z naszego podwórka." Książka przedstawia życiorys Victora Orbana od jego czasów studenckich aż po wygranie drugich w jego karierze wyborów parlamentarnych w 2010 roku. Pozycja jest o tyle ciekawa iż pokazuje przemianę młodego, jurnego polityka opcji liberalnej w dojrzałego lidera ugrupowania centroprawicowego. Książkę czyta się bardzo dobrze nie tylko ze względu na treść, ale i dobrze dobrane rozdziały które są ze sobą spójne. Do minusów można zaliczyć zbytnią faworyzacje bohatera książki. Szkoda, że pozycja kończy się tuż po wygranych wyborach w 2010, ponieważ dodatkowe rozdziały z lat (2011- obecnie) na pewno dały by tej książce świeżości i dostarczyły czytelnikowi kolejnych ciekawych treści :)

Podtytuł bardzo zwodniczy. Myślałem, że autor ukaże nam tego tytułowego "napastnika", który w iście Machiavelliańskim stylu dorwał się do władzy i w takim też stylu ją utrzymuje. Zamiast tego, dostałem baśń o prawym przywódcy, chrześcijaninie, który wychodzi na przeciw globalizacji, obłudnym mediom i socjalistycznej konstytucji. Zabrakło mi krytycznego spojrzenia na postać węgierskiego premiera.

Napisana luźnym językiem biografia Victora Orbana, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju politycznego bohatera pozycji, zmiany jego poglądów.

W trakcie czytania pozycji można odnieść wrażenie, że stanowiła ona inspirację dla "któregoś" z krajowych polityków...

Dobra, rzetelna biografia znanego polityka, przywódcy, który nie wyrósł jak spod ziemi, bowiem na swoją pozycję pracował od lat. To nie wszystko, ponieważ książka siłą rzeczy jest cennym źródłem historyczno-poznawczym i dużo mówi o historii Węgier, szczególnie od momentu sowietyzacji tego kraju.

2030

Odjęłam gwiazdkę za coraz bardziej przesadne wychwalanie Orbana w miarę postępu książki. Zbyt panegiryczny nastrój, naginanie faktów by zgadzały się z pochwalnym hymnem ku czci :jednego z najciekawszych polityków", który wręcz -wedle autora- króluje w Unii i wodzi za nos innych polityków, rozdaje karty jak Putin.
Autor skrupulatnie prześwietla najnowsze dzieje Węgier, icvch pochód ku demokracji, trudne lata transformacji, podczas których po raz pierwszy zaistniał Viktor Orban. Jego poglądy krystalizowały się , pisał pracę o narodowej solidarności społecznej, jego wolnomyślicielstwo podsycało Kolegium Bibo. Jak sam twierdzi, w końcu lat 89-tych czuł koniec systemu, załżł partię Fidesz- ludzi młodych. Dopuszczeni do węgierskiego Okrągłego Stołu. Inspirował się pismami Michnika. Komunikacja społeczna to jeden z koników, pisał chwytliwe teksty, jako dobry mówca używał chwytliwych haseł. Żądał oddzielenia państwa od kościoła, po 30 latach mamy więc totalną sekularyzację życia społecznego.

Autor skrupulatnie prześwietla najnowsze dzieje Węgier,...

Rozczarowała mnie ta książka. Święty początek bardzo angażował czytelnika, jest bardzo lekko i przystępnie napisany, dużo można się z niego dowiedzieć na temat samych Węgier i różnych aspektów życia pod uciskiem komunistycznym.
Niestety im bliżej współczesności, tym bardziej autor nie jest w stanie przekonać odbiorcy o swojej bezstronności. Momentami wręcz bije po oczach bezkrytyczna, wręcz hagiograficzna narracja. Uderza też brak symetrii - niemal te same działania wykonywane zarówno przez Orbana jak i przez jego politycznych przeciwników są skrajnie oceniane.
Ocenę podwyższa za to opis reform na Węgrzech po 2010 roku oraz wyjaśnienie ich motywacji - dzięki temu łatwiej zrozumieć to co dzieje się współcześnie nad Wisłą.

Biografia Viktora Orbana ciekawie i z rytmem napisana, choć z wyczuwalną sympatią dla węgierskiego polityka.
Mnie zaciekawiła z kilku powodów. Wczesne lata późniejszego przywódcy jednej z największych partii w europie środkowej oraz przemiany społeczeństwa węgierskiego.
Jeśli tylko ktoś choć trochę interesuje się polityką to ta pozycja jest dla niego .

Nie ma znaczenia czy lubisz Orbana czy nie. Książka oprócz tego, że jest ciekawą biografią to jest też jak elementarz, jak skutecznie robić politykę i realizować założone cele.

• Biografie
  • Biografia