Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie

Wydawnictwo: Demart
978-83-7427-812-6
literatura faktu
Spacerolog

Książka o Viktorze Orbánie to opowieść o jednym z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych przywódców politycznych ostatnich lat. Zaczął jako młody, wojowniczy liberał, którzy podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagya w 1989 roku, w słynnym przemówieniu do milionów Węgrów, wezwał sowieckie wojska do opuszczenia Węgier. Zszokował tym i ówczesnych komunistów, i ówczesną opozycję. W następnych...

W następnych latach Orbán przeszedł ewolucję duchową i polityczną. Doprowadził najpierw do rozłamu w swojej partii a potem do budowy silnego, konserwatywnego ugrupowania. Skonsolidował całą węgierską prawicę i dziś jest hegemonem na węgierskiej scenie politycznej. Przeprowadza głębokie reformy, które wywołują kontrowersje w całej Europie.

Jednak to nie polityka jest największą pasją jego życia. Tym, co wywołuje prawdziwe emocje u premiera Węgier, jest piłka nożna. Do niedawna był jeszcze zawodnikiem wiejskiej drużyny, w której barwach występował nawet, kiedy był premierem. Do dziś regularnie trenuje i strzela gole. Zbudował niezwykłą, nowoczesną Akademię Futbolu, w wiosce, z której pochodzi.

Autor książki, znany dziennikarz, ukazuje Orbána jako żywego człowieka, z jego emocjami i sympatiami, a przez pryzmat jego życia – także historię Węgier ostatnich lat. Opisuje, w jaki sposób doszło tam do dramatycznych podziałów, jakich nie ma dziś w żadnym innym europejskim kraju, wskazuje też historyczne korzenie tych podziałów. Ta książka to żywa, barwna opowieść o ciekawym człowieku, historia twardego, czasem cynicznego polityka i ciepłego ojca pięciorga dzieci, który przyciąga dziś uwagę całej Europy.

źródło opisu: http://www.demart.com.pl/product/450,napastnik--op...(?)

źródło okładki: http://www.demart.com.pl/product/images/450-medium.jpg

veinylover | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Bardzo dobrze napisana książka (w moim subiektywnym odczuciu), umożliwia zrozumienie i pogłębienie wiedzy o zjawiskach politycznych na Węgrzech, przybliża postać wybitnego przywódcy tego państwa i wywołuje całą masę skojarzeń nasuwających się przy porównywaniu tego, co działo się i dzieje tam, z tym co możemy zaobserwować w naszym kraju.
Zadziwiające podobieństwo.
Węgry poradziły sobie w ostatecznym rachunku z postkomuną znacznie lepiej niż Polska, chociaż na wejściu sytuacja tam była obiektywnie gorsza. Wszystko dzięki wybitnej osobowości Orbana i sprzyjającym zbiegu okoliczności („samobójstwo polityczne” socjalistów). Zwrócić należy uwagę na rolę tych samych czynników hamulcowych, które w podobny sposób kontestują zmiany w Polsce. Warto dostrzec pewne istotne postaci pozornie epizodyczne w książce, m.in. kontrowersyjna, a w moim odczuciu subiektywnym bardzo negatywna postać pana Sorosa, który wszedł w posiadanie swojego majątku kontrowersyjnymi metodami, a jego cele polityczne...

chiave | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Dobrze, że ta książka powstała.
Wiedza na temat tego, kim jest Viktor Orbán jest w naszym społeczeństwie bliska zeru, a że mainstreamowy przekaz kreuje go na Czarnego Luda, u wielu Polaków na hasło "Orbán" uruchamia się odruch psa Pawłowa i automatycznie idą po linii narzuconych przez media skojarzeń "antyeuropejski-faszysta-który-podpala-Węgry", etc.
Igor Janke rzetelnie wywiązał się z podjętego zadania: książkę oparł na bardzo solidnym researchu, sylwetka Orbána ukazana jest z wielu stron i na tle wydarzeń historii najnowszej na Węgrzech i w Europie Środkowo-wschodniej. Bardzo to istotne w sytuacji, gdy coraz mniej osób zadaje sobie trud osadzania polityków (zwłaszcza tych tzw. "kontrowersyjnych") w szerszych kontekstach, a w ocenie ich działalności ogranicza się do obiegowych, przyjmowanych bezrefleksyjnie frazesów.
Książka Jankego ma swoje wady - w moim odczuciu Autor mógł np. jeszcze bardziej wgłębić się w historyczne i polityczne tło powstania Fideszu. Mam jednak...

mts | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Po książkę sięgnąłem, aby więcej dowiedzieć się o polityku, który budzi wiele kontrowersji i przedstawiany bywa jako mąż stanu i jedyny polityk z krwi i kości w Europie (z jednej strony), albo jako faszysta, zamordysta i skrajny nacjonalista (z drugiej). Czy dowiedziałem się więcej? Tak, lektura książki dostarcza wiedzy na temat Węgier i samego Orbana, ale książka ma też wiele wad.

Przede wszystkim Igor Janke wydaje się być zapatrzony w Orbana i to już sprawia, że podchodzi się z dystansem do tego, co pisze. Owszem, w książce są też cytowane krytyczne wobec węgierskiego przywódcy opinie, ale całość książki jest raczej bardzo pozytywna wobec niego.

W "Napastniku" brakuje też pogłębionej analizy działań rządów socjalistów i Fideszu. Owszem, Janke wymienia poszczególne działania obu władz, ale wydaje się nie być zainteresowany analitycznym wnikaniem w rządzenie państwem. Autora bardziej interesują mechanizmy władzy i "czysta polityka". No cóż - dla mnie ważniejsze są realne...

Zialu | 2016-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Jak ktoś nie kojarzy twarzy Pana z okładki oczywiście jest to Victor Orban. Człowiek, który aktualnie jest premierem Węgier. Książka opisuje praktycznie 50 ostatnich lat i przemian jakie zachodziły w tym państwie. Łatwo się domyśleć, że Orban w historii Węgier ma ogromny wkład. Igor Janke świetnie opisuje jego pięcie się w szczeblach politycznych. Odzwierciedla jego zadziorny charakter i w pewnym sensie geniusz. Dla zainteresowanych świetna książka, dla nieobytych przeciętniak :)

kind_of_alien | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Lektura obowiązkowa dla osób chcących poznać mechanizmy rządzące polityką i przekazem medialnym z nią związanym. Bardzo szybko się czyta.

Polecam zwłaszcza osobom bojącym się takich "faszystów" jak Orban.Czytając ją ma się wrażenie, że Janke pisze nie tylko o Węgrzech. Doskonała do poznania i lepszego zrozumienia także naszej najnowszej historii.

Mateusz | 2013-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Pomimo, iż książkę tą jak i samego premiera Węgier wychwalają z reguły moi przeciwnicy polityczni to mam o tej pozycji jak najlepsze zdanie. Autor wydaje mi się nieco zapatrzony i stronniczy w swojej pracy, niemniej jednak w drugiej połowie swojej pozycji poświęcił kilka stron także na krytykę postępowania Orbana np. względem mediów.

Polecam

Rhey | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

Orban w tej biografii jest zdecydowanie bohaterem. Nie uważam tego za wielką wadę ale warto wspomnieć o tym już na początku, Miłośnicy drążenia trudnych tematów oraz polityczni przeciwnicy Orbana mogą być zawiedzeni po przeczytaniu tej książki. Napastnik jest całkiem wciągająca pozycją. Przeczytałem ją w ciągu 3 dni i nawet żałowałem, że opowieść skończyła się tak szybko. Z drugiej strony dzięki skupieniu się na tym co najważniejsze udało się uniknąć zanudzania czytelnika.
Autor stara się zwrócić uwagę na różne aspekty życia Orbana ale na pierwszym planie cały czas jest tu polityka. I w tym tkwi moim zdaniem największa wartość tej książki. Czego by nie sądzić o Orbanie to jednego nie da mu się odmówić. Jest znakomitym politykiem. W ciągu kilkudziesięciu lat przekształcił on małą partie w gigantyczną organizację, która w Węgierskiej polityce osiągnęła niemal wszystko. Gdyby, któryś z krajowych liderów partyjnych wziął sobie do serca zawarte w tej książce porady to mógłby nieźle...

Jarosław Czub | 2017-11-19
Przeczytana: 05 listopada 2017

Biografia Viktora Orbana ciekawie i z rytmem napisana, choć z wyczuwalną sympatią dla węgierskiego polityka.
Mnie zaciekawiła z kilku powodów. Wczesne lata późniejszego przywódcy jednej z największych partii w europie środkowej oraz przemiany społeczeństwa węgierskiego.
Jeśli tylko ktoś choć trochę interesuje się polityką to ta pozycja jest dla niego .

MM1990 | 2017-11-10

Podobne książki najlepiej oceniać po kilku latach od ich pojawienia się na rynku. Igor Janke nie przedstawiał bowiem jedynie historii Viktora Orbana, ale starał się też wskazywać na bieżące problemy, punktując mankamenty władzy węgierskiej prawicy. No i teraz widać jak na dłoni, że jego obawy dotyczące kondycji mediów na Węgrzech nie tylko się sprawdziły, lecz przybrały jeszcze bardziej patologiczny wymiar, nie mówiąc już o zawłaszczeniu państwa przez oligarchów związanych z rządzącym Fideszem... Tak więc brawa dla redaktora Janke za sprawdzone prognozy!

Łukasz Lelonek | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Nie przywykłem czytać biografii, szczególnie jeśli nie są naukowe.
Jednak ta pozycja skusiła mnie, ze względu na autora jak i bohatera książki.

Obecny premier Węgier to nietuzinkowa postać, prawdziwy mąż stanu i osoba, która potrafi stawić czoła niezwykłej nawałnicy medialnej, instytucjonalnej i finansowej, aby zrealizować główny cel - upodmiotowienie Państwa Węgierskiego.

Bez względu na osobiste sympatie, gorąco zachęcam do przeczytania.
Pan Janke napisał ją w taki sposób, że 300 stron o Viktorze Orbanie, czyta się z zapartym tchem.