Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbánie

Wydawnictwo: Demart
978-83-7427-812-6
literatura faktu
Spacerolog

Książka o Viktorze Orbánie to opowieść o jednym z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych przywódców politycznych ostatnich lat. Zaczął jako młody, wojowniczy liberał, którzy podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagya w 1989 roku, w słynnym przemówieniu do milionów Węgrów, wezwał sowieckie wojska do opuszczenia Węgier. Zszokował tym i ówczesnych komunistów, i ówczesną opozycję. W następnych...

W następnych latach Orbán przeszedł ewolucję duchową i polityczną. Doprowadził najpierw do rozłamu w swojej partii a potem do budowy silnego, konserwatywnego ugrupowania. Skonsolidował całą węgierską prawicę i dziś jest hegemonem na węgierskiej scenie politycznej. Przeprowadza głębokie reformy, które wywołują kontrowersje w całej Europie.

Jednak to nie polityka jest największą pasją jego życia. Tym, co wywołuje prawdziwe emocje u premiera Węgier, jest piłka nożna. Do niedawna był jeszcze zawodnikiem wiejskiej drużyny, w której barwach występował nawet, kiedy był premierem. Do dziś regularnie trenuje i strzela gole. Zbudował niezwykłą, nowoczesną Akademię Futbolu, w wiosce, z której pochodzi.

Autor książki, znany dziennikarz, ukazuje Orbána jako żywego człowieka, z jego emocjami i sympatiami, a przez pryzmat jego życia – także historię Węgier ostatnich lat. Opisuje, w jaki sposób doszło tam do dramatycznych podziałów, jakich nie ma dziś w żadnym innym europejskim kraju, wskazuje też historyczne korzenie tych podziałów. Ta książka to żywa, barwna opowieść o ciekawym człowieku, historia twardego, czasem cynicznego polityka i ciepłego ojca pięciorga dzieci, który przyciąga dziś uwagę całej Europy.

źródło opisu: http://www.demart.com.pl/product/450,napastnik--op...(?)

źródło okładki: http://www.demart.com.pl/product/images/450-medium.jpg

Muminka | 2019-02-05
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Odjęłam gwiazdkę za coraz bardziej przesadne wychwalanie Orbana w miarę postępu książki. Zbyt panegiryczny nastrój, naginanie faktów by zgadzały się z pochwalnym hymnem ku czci :jednego z najciekawszych polityków", który wręcz -wedle autora- króluje w Unii i wodzi za nos innych polityków, rozdaje karty jak Putin.
Autor skrupulatnie prześwietla najnowsze dzieje Węgier, icvch pochód ku demokracji, trudne lata transformacji, podczas których po raz pierwszy zaistniał Viktor Orban. Jego poglądy krystalizowały się , pisał pracę o narodowej solidarności społecznej, jego wolnomyślicielstwo podsycało Kolegium Bibo. Jak sam twierdzi, w końcu lat 89-tych czuł koniec systemu, załżł partię Fidesz- ludzi młodych. Dopuszczeni do węgierskiego Okrągłego Stołu. Inspirował się pismami Michnika. Komunikacja społeczna to jeden z koników, pisał chwytliwe teksty, jako dobry mówca używał chwytliwych haseł. Żądał oddzielenia państwa od kościoła, po 30 latach mamy więc totalną sekularyzację życia...

Wojtek Micygała | 2017-12-29
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Rozczarowała mnie ta książka. Święty początek bardzo angażował czytelnika, jest bardzo lekko i przystępnie napisany, dużo można się z niego dowiedzieć na temat samych Węgier i różnych aspektów życia pod uciskiem komunistycznym.
Niestety im bliżej współczesności, tym bardziej autor nie jest w stanie przekonać odbiorcy o swojej bezstronności. Momentami wręcz bije po oczach bezkrytyczna, wręcz hagiograficzna narracja. Uderza też brak symetrii - niemal te same działania wykonywane zarówno przez Orbana jak i przez jego politycznych przeciwników są skrajnie oceniane.
Ocenę podwyższa za to opis reform na Węgrzech po 2010 roku oraz wyjaśnienie ich motywacji - dzięki temu łatwiej zrozumieć to co dzieje się współcześnie nad Wisłą.

Jarosław GrubyPerez | 2017-11-19
Przeczytana: 05 listopada 2017

Biografia Viktora Orbana ciekawie i z rytmem napisana, choć z wyczuwalną sympatią dla węgierskiego polityka.
Mnie zaciekawiła z kilku powodów. Wczesne lata późniejszego przywódcy jednej z największych partii w europie środkowej oraz przemiany społeczeństwa węgierskiego.
Jeśli tylko ktoś choć trochę interesuje się polityką to ta pozycja jest dla niego .

MM1990 | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Węgry

Podobne książki najlepiej oceniać po kilku latach od ich pojawienia się na rynku. Igor Janke nie przedstawiał bowiem jedynie historii Viktora Orbana, ale starał się też wskazywać na bieżące problemy, punktując mankamenty władzy węgierskiej prawicy. No i teraz widać jak na dłoni, że jego obawy dotyczące kondycji mediów na Węgrzech nie tylko się sprawdziły, lecz przybrały jeszcze bardziej patologiczny wymiar, nie mówiąc już o zawłaszczeniu państwa przez oligarchów związanych z rządzącym Fideszem... Tak więc brawa dla redaktora Janke za sprawdzone prognozy!

veinylover | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Bardzo dobrze napisana książka (w moim subiektywnym odczuciu), umożliwia zrozumienie i pogłębienie wiedzy o zjawiskach politycznych na Węgrzech, przybliża postać wybitnego przywódcy tego państwa i wywołuje całą masę skojarzeń nasuwających się przy porównywaniu tego, co działo się i dzieje tam, z tym co możemy zaobserwować w naszym kraju.
Zadziwiające podobieństwo.
Węgry poradziły sobie w ostatecznym rachunku z postkomuną znacznie lepiej niż Polska, chociaż na wejściu sytuacja tam była obiektywnie gorsza. Wszystko dzięki wybitnej osobowości Orbana i sprzyjającym zbiegu okoliczności („samobójstwo polityczne” socjalistów). Zwrócić należy uwagę na rolę tych samych czynników hamulcowych, które w podobny sposób kontestują zmiany w Polsce. Warto dostrzec pewne istotne postaci pozornie epizodyczne w książce, m.in. kontrowersyjna, a w moim odczuciu subiektywnym bardzo negatywna postać pana Sorosa, który wszedł w posiadanie swojego majątku kontrowersyjnymi metodami, a jego cele polityczne...

Szymon | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Sięgnąłem po tą książkę, ponieważ chciałem się dowiedzieć kim jest i jaka historia stoi za jednym z najbardziej charakterystycznych i skupiających największą władzę przywódcy w Europie. Czy było warto przeczytać tą książkę? W mojej opinii nie.

Kluczową według mnie sprawą jest to, że już sam fakt pisania o kimś biografii jest na tyle nobilitujący, że niepotrzebne jest gloryfikowanie danej osoby na jej kartach. To sprawia, że opisywany obraz jest zbyt subiektywny i po prostu niewiarygodny.

W tej biografii na jedno nieprzychylne Orbanowi zdanie przypadają 3 strony pochwał. Samą treść czyta się dobrze, ale po jakimś czasie te peany robią się nieznośne. Przecież nikt nie jest idealny.

Biografia to nie laurka, nie wszystko w życiu jest różowe, trzymajmy się rzeczywistości, także tej mniej wygodnej.

Zialu | 2016-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Jak ktoś nie kojarzy twarzy Pana z okładki oczywiście jest to Victor Orban. Człowiek, który aktualnie jest premierem Węgier. Książka opisuje praktycznie 50 ostatnich lat i przemian jakie zachodziły w tym państwie. Łatwo się domyśleć, że Orban w historii Węgier ma ogromny wkład. Igor Janke świetnie opisuje jego pięcie się w szczeblach politycznych. Odzwierciedla jego zadziorny charakter i w pewnym sensie geniusz. Dla zainteresowanych świetna książka, dla nieobytych przeciętniak :)

Shas | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

Książka ma dwa oblicza. Z jednej strony jest to całkiem dobrze napisana biografia i historia dojścia do władzy Orbana. Czyta ją się pod tym kątem dobrze i można za to pochwalić autora. Niestety z drugiej strony autor jest wyraźnie zafascynowany postacią jaką opisuje do poziomu który graniczy z brakiem obiektywności. Głównie przemilcza negatywne aspekty polityki i decyzji Orbana lub zwala wszystko na karby bliżej nieokreślonych "spisków", analizy są też stronnicze i to niestety bardzo widać. Książka jest nastawiona po części na wychwalanie tej postaci i minimalizowanie jej negatywnych elementów.

Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się więcej o Viktorze Orbanie jako człowieku jest to dobra pozycja, ale też trzeba pamiętać że autorowi daleko do obiektywizmu i jest mocno stronniczy w ocenie.

rodzynidas | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Ważna książka, która pozwala wyłapać wiele analogii pomiędzy najnowszą historią Węgier i Polski.

Paweł | 2015-07-29
Przeczytana: 30 marca 2015

Książka o Victorze Orbanie, jego życiu od lat dzieciństwa, przez początki w polityce, aż po dziś, gdy jest najbardziej wpływową osobą w kraju naszych bratanków. Premier Węgier to bardzo ciekawa postać i warto zapoznać się z jego biografią, szczególnie dziś, gdy jest atakowany przez wszelkie prounijne media, ponieważ stawia dobro swojego kraju ponad unijne dyrektywy. Książka opisuje zarówno jego historię polityczną, jak i kwestie osobiste, na przykład zmieniające się podejście do wiary i Kościoła, czy miłość do piłki nożnej. Polecam wszystkim zainteresowanym polityką.