Wałęsa. Człowiek z teczki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lech Wałęsa
joly_fh

Tak demaskatorskiej książki o Lechu Wałęsie jeszcze nie było! Ostry, odkrywczy i nowatorski publicystyczno-historyczny pamflet będący odpowiedzią na zalew kłamstwa o "naszej ikonie". Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy! Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, w...

Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy!

Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, w przystępnej formie odsłaniającą nowe i skrywane fakty. Ta książka to jaskrawa prawda o esbeckich źródłach mitu Wałęsy. To oskarżenie elit III RP - okrągłostołowego sojuszu nomenklatury z jej agentami i "pożytecznymi idiotami" - o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu "Solidarności".

Wolisz prawdę od kłamstwa? Czujesz sie oszukany przez tandem Jaruzelski-Wałęsa? Pozostajesz lojalny wobec Sierpnia'80 i idei "Solidarności"? Koniecznie przeczytaj prawdziwą książkę zamiast oglądać fałszywy film!

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

• Lady M.
  • Życie i śmierć
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Dotrzymana obietnica

8,17 (6 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,1 (21 ocen i opinii)
Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

6,94 (32 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Dobry kłamca
Nicholas Searle

0 (0 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Witold | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Geniusz elektryka ubeka.

Z książki tej jasno i klarownie wypływają liczne wnioski .Główne to :

1. Działalność tego obalacza komuny (faktycznie obalił- liczną baterie flaszek) ma nadal wpływa na życie niemal każdego z nas bo jest nieomal bezpośrednią implikacją tego w jakim miejscu znajduje się nasza Ojczyzna z której ponad 2 mln Polaków zmuszonych zostało do emigracji zarobkowej tylko dlatego,że te cwane czerwone tzw elity, przekształciły nasz kraj w postkolonialną republikę bananową ,w której nieomal zwykły obywatel,oczywiście poza uprzywilejowaną kastą postkomunistyczną i wszelkiej maści kolaborantami) ma być milczącym wołem roboczym , całkowicie usatysfakcjonowanym i zadowolonym z tego że daje mu się zarobić na michę żarcia i broń panie Boże nie interesującym się niczym innym ponad to( Polacy grillujcie-grillujcie Polacy)

2.Wynika również
dlaczego dokonano tej straszliwej zbrodni-tego mordu Smoleńskiego.
Po to aby SB-ecko WSI-owa postkomuna mogła dalej zachować wpływy w...

sola255 | 2015-03-19

"Dokładnie to nie wiem jak jest" - śpiewał kiedyś Lech Janerka - pozwoliłam sobie zapożyczyć to z wypowiedzi Meehoowa (za co przepraszam ,ale bardzo mi tu pasowało:-)
I to wydaje mi się powinno być wystarczającą pointą dla wszelkiego tego typu książek ( np Z mocy bezprawia -polecam -też czytałam).
O wielu faktach słyszałam , wielu się domyślałam sama .Cóż obserwując tego polityka nie trzeba być specjalnym znawcą ,żeby wiele rzeczy podejrzewać i połączyć niektóre sprawy na przestrzeni lat , jak ma się ich tyle co ja.
Zastanawia mnie inna kwestia. Wiarygodność takich książek i celowość pozwolenia ich wydania. Nie wierzę w nic, ani nikomu ,ani w dobre , ani złe intencje. Obserwując tylko czasem polityczne poczynania, utwierdzam się w przekonaniu ,że mam rację .Co nie zmienia faktu ,że warto się z książką zapoznać, żeby wyrobić sobie własne zdanie!

Przemysław | 2015-03-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 marca 2015

Ponoć kłamstwo ma krótkie nogi. Ale chyba dotyczy to tylko niektórych kłamstw. Bo kłamstwa o Panu Wałęsie i kłamstwa Pana Wałęsy mają w polskiej kulturze wartość wyższą od prawdy i zapisały się w umysłach ludzi tak mocno, że nie da się ich już sprostować.

Nie wierzę, żeby motywacją Pana Cenckiewicza była chęć "dowalenie" "legendzie". To raczej służba prawdzie. Nie mam możliwości weryfikacji wszystkich podawanych źródeł historycznych, ale mam możliwość potwierdzenia krętactw Pana Wałęsy, zmieniających się zeznań itp. I nie da się ukryć, że nasz wielki prezydent po poznaniu tych faktów nie wydaje się już tak wielki.

Spotkałem się z opinią o działaniach Bolka, że tak było trzeba, bo tylko tak można było coś zmienić. Nie mogę się z tym zgodzić, bo to zbyt duże skróty. Nawet gdyby to było sposobem Pana Wałęsy na gierki z ówczesną władzą to dziś nie kryłby się z przeszłością, nie wskazywałby, że sam obalił komunę i nie bratałby się z dawnymi aparatczykami.

Postać Wałęsy wyłaniająca...

Meehoow | 2013-10-23
Przeczytana: 29 października 2013

"Dokładnie to nie wiem jak jest" - śpiewał kiedyś Lech Janerka i podobnie stara się kwitować wszelkie niejasności w swoim życiorysie Lech Wałęsa. Ale to nie pamięć zawodzi, tylko działa zimne wyrachowanie. I trzeba brnąć w mataczenie (np.: nie kierowałem się w stronę bramy / poszedłem prosto na bramę), cynizm (np.: nie pamiętam takiego - o zamordowanym przez SB koledze Tadeuszu Szczepańskim), wyjeżdżać z sobowtórem (to nie ja, to był mój sobowtór) czy mnożyć "Bolków" (takich "Bolków" w stoczni mogło być kilku). Czy w tym człowieku obudzi się kiedyś sumienie? Może wtedy, gdy zobaczy dedykację w niniejszej książce. W każdym razie - daj Boże.

Weronika | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Książka, do której mam bardziej osobisty stosunek niż bym chciała. Byłam dzieckiem w czasach „komuny” i „Solidarności”. Kilka dni przed wyborami, w których wygrał Wałęsa, skończyłam osiemnaście lat. Głosowałam właśnie na niego, wierząc jak wielu innych, że głosuję na Wolną Ojczyznę.
Zagłosowałam na wielkie kłamstwo, które dopiero po latach zaczęło wolno przeciekać i trafiać do ludzkiej świadomości. Wypierałam je. Długo nie chciałam wierzyć w złe rzeczy mówione o Wałęsie. Odrzucałam je od siebie, ale potem słyszałam Wałęsę, widziałam Wałęsę. To co mówił, jak mówił, tę całą jego bufonadę. Chciałam żeby było inaczej, aby prawdą był pewien mit, z którym się oswoiłam, ale rzeczywistość zaprzeczała temu mitowi.
Kiedy dwa lata temu obejrzałam film Wajdy o Wałęsie pomyślałam, że jest to film o Wałęsie właśnie takim jakim chciałam go widzieć, a nie o Wałęsie prawdziwym, którego zdążyłam „poznać” przez kolejne lata jego rządów i potem.
Wałęsa niestety był kombinatorem, karierowiczem i...

chiave | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książka "Wałęsa. Człowiek z teczki" powstała jako odpowiedź na film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei", stanowiący sumę oficjalnych kłamstw na temat przywódcy "Solidarności" i pieczętujący ostateczną wersję jego, tworzonej przez środowiska postkomunistyczne, legendy.
Książka jest znakomita, drobiazgowo udokumentowana i tak napisana, że wciąga jak powieść. Dawno jednak nie czytałam nic równie gorzkiego...
Jak ktoś kiedyś zauważył, wykreowanie Wałęsy na przywódcę i symbol „Solidarności” jest jednym z większych sukcesów bezpieki. Cenckiewicz pokazuje dlaczego ten sukces był możliwy i jaki miały tu udział cechy samego Wałęsy, wykorzystane przez esbecję. Od pierwszych rozdziałów widzimy człowieka przerażająco prymitywnego i pozbawionego zasad; człowieka uformowanego przez PRL i będącego jej nieodrodnym dzieckiem - tak absolutnie pozbawionym odniesień do czegokolwiek innego, tak wypranym z wszelkich wyższych potrzeb, a przy tym ograniczonym i pozbawionym hamulców, że stał się...

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Wizerunek Lecha Wałęsy występujący w opinii publicznej to jeden z najtrafniejszych przykładów potwierdzających prawdziwość deklaracji Goebbels'a: "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Niestety wpajane przez lata kłamstwa mainstream'u przyniosły skutek w postaci zmanipulowania większości Polaków. Przeciętny widz po obejrzeniu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nie potrafi skonfrontować przedstawionej w nim rzeczywistości z prawdą historyczną. Skrzętnie wykorzystują to autorzy filmu i śmietanka III RP. Dlatego też wszystkie prace próbujące podważać zasługi "naszej ikony" (tak o Lechu Wałęsie wyraża się obecnie urzędujący premier) są bezwzględnie spychane na margines i wyśmiewane. Mimo to są ludzie, którzy prawdę przedkładają nad akceptację elit III RP i własną wygodę. W ich imieniu głos zabrał Sławomir Cenckiewicz w książce o tytule bezpośrednio nawiązującym do filmu.

Jakże prawdziwe oblicze Wałęsy różni się od...

bewelka86 | 2014-11-01

Książka, w której autor na różne sposoby i z każdej strony stara się udowodnić, że mit Lecha Wałęsy zbudowany jest na licznych kłamstwach i przeinaczeniach wielu faktów.

Cenckiewicz przytacza zarówno wypowiedzi samego Wałęsy jak i fragmenty zachowanych dokumentów, z których jasno wynika, że nasz narodowy bohater nierzadko mijał się z prawdą i starał się przedstawić swój "nieciekawy życiorys" w jak najlepszych barwach.

Czytając kolejne rozdziały czułam się coraz bardziej zniesmaczona postacią byłego prezydenta, zaczęłam patrzeć na wydarzenia ostatnich kilku dekad nieco innym okiem. Wielu może zarzucić autorowi stronniczość i przedstawianie argumentów, które stawiają przywódce Solidarności w mało korzystnym świetle. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele z zaprezentowanych tez wydaje się być prawdziwymi. Cenckiewicz zaznaczył, że nie jest to publikacja stricte naukowa, stąd brak przypisów i skrótowa bibliografia, jednak wciąż jest świadectwem historycznym.

Na pewno nie będzie to...

Gonzales | 2014-01-03
Przeczytana: 30 listopada 2013

Bardzo dobra książka, warta przeczytania.
Dla tych wszystkich, którzy jeszcze ślepo wierzą w mit Wałęsy, w mit człowieka, kłamcy, konfidenta, karierowicza, zdrajcy. Jaki jest Lech Wałęsa? Na pewno nie taki jakiego poznajemy na lekcji historii w szkole; nie taki, jakiego kreuje telewizja.
Najdobitniejszym przykładem tego, że Wałęsa szybciej kłamie niż myśli są jego bardzo zróżnicowane wersje odnośnie tych samych wydarzeń. Najlepszy przykład ostatnio, gdy podczas wywiadu w tv Wałęsa powiedział, iż Wyszkowski w procesie z nim przegrał wszystko, co mógł przegrać, teraz kolej na następnych. Prawda zaś jest taka, że Wyszkowski de facto WYGRAŁ prawie wszystko co mógł wygrać. Koszty procesu spadły na Wałęsę, Wyszkowski musi "jedynie" przeprosić pana prezydenta. Ale w tej kwestii odwołał się już do Trybunału Praw Człowieka. Na decyzję przyjdzie trochę poczekać, jaka będzie - zobaczymy. Niemniej książkę jeszcze raz polecam.

CubeX | 2013-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2013

Nie wiem, czy wizerunek Wałęsy wykreowany w publicznej świadomości – Wielkiego Polaka, Wyzwoliciela spod Jarzma Komuny – jest prawdziwy. Nie wiem, czy Cenckiewiczowi starającemu się obalić mit Lecha Wspaniałego, nie przyświecają jedynie najniższe i najpodlejsze z ludzkich pobudek. Tego nie wiem, wiem jednak, że teorie prezentowane w książce jawią się prawdopodobnie.

Niezwykle trudno byłoby mi znaleźć wśród osób, które znam, kogoś, kto nie potrafiłby choćby zdania mądrego o Wałęsie powiedzieć (tych, którzy mówić jeszcze nie umieją, pod uwagę nie biorę). Jeszcze trudniej byłoby w tym gronie wskazać kogoś, kto o Wałęsie nie umiałby powiedzieć dosłownie niczego dobrego. Taką natomiast osobą jest Sławomir Cenckiewicz. Będąc natomiast na spotkaniu autorskim z jego udziałem i widząc frekwencję, uświadomiłem sobie, że w swych poglądach nie jest on odosobnionym. Rzeczy, które tam usłyszałem, a jeszcze bardziej te, które wyczytałem w książce na bank będę miał w głowie za każdym razem,...