Lubimyczytać.pl to:
społeczność 372 tys. zakochanych w książkach
ponad 663 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki Wałęsa. Człowiek z teczki

Wałęsa. Człowiek z teczki

Autor:
szczegółowe informacje
wydawnictwo
Zysk i S-ka
data wydania
ISBN
9788377853566
słowa kluczowe
Lech Wałęsa
język
polski
typ
papier
dodała
joly_fh
7.88 (93 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Tak demaskatorskiej książki o Lechu Wałęsie jeszcze nie było! Ostry, odkrywczy i nowatorski publicystyczno-historyczny pamflet będący odpowiedzią na zalew kłamstwa o "naszej ikonie". Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy! Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, w przys...

Tak demaskatorskiej książki o Lechu Wałęsie jeszcze nie było! Ostry, odkrywczy i nowatorski publicystyczno-historyczny pamflet będący odpowiedzią na zalew kłamstwa o "naszej ikonie".

Kontrapunkt do filmu Andrzeja Wajdy!

Tym razem Sławomir Cenckiewicz - popularny historyk, znany dotąd z opasłych i naukowych tomów, wspiął się na wyżyny publicystyki i napisał wreszcie książkę bez przypisów, w przystępnej formie odsłaniającą nowe i skrywane fakty. Ta książka to jaskrawa prawda o esbeckich źródłach mitu Wałęsy. To oskarżenie elit III RP - okrągłostołowego sojuszu nomenklatury z jej agentami i "pożytecznymi idiotami" - o sprzeniewierzenie się i poniżenie narodowego ruchu "Solidarności".

Wolisz prawdę od kłamstwa? Czujesz sie oszukany przez tandem Jaruzelski-Wałęsa? Pozostajesz lojalny wobec Sierpnia'80 i idei "Solidarności"? Koniecznie przeczytaj prawdziwą książkę zamiast oglądać fałszywy film!

 

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

pokaż więcej

Polecamy

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie i aktywności czytelników
książek: 4315
Witold | 2013-10-17
Na półkach: Komunizm Post, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

NIESAMOWITA


Z książki tej jasno i klarownie wypływają liczne wnioski .Główne to :

1. Działalność tego obalacza komuny (faktycznie obalił- liczną baterie flaszek) ma nadal wpływa na życie niemal każdego z nas bo jest nieomal bezpośrednią implikacją tego w jakim miejscu znajduje się nasza Ojczyzna z której ponad 2 mln Polaków zmuszonych zostało do emigracji zarobkowej tylko dlatego,że te cwane czerwone tzw elity, przekształciły nasz kraj w postkolonialną republikę bananową ,w której nieomal zwykły obywatel,oczywiście poza uprzywilejowaną kastą postkomunistyczną i wszelkiej maści kolaborantami) ma być milczącym wołem roboczym , całkowicie usatysfakcjonowanym i zadowolonym z tego że daje mu się zarobić na michę żarcia i broń panie Boże nie interesującym się niczym innym ponad to( Polacy grillujcie-grillujcie Polacy)

2.Wynika również
dlaczego dokonano tej straszliwej zbrodni-tego mordu Smoleńskiego.
Po to aby SB-ecko WSI-owa postkomuna mogła dalej zachować wpływy w naszej Ojczyźnie ....

książek: 410
Meehoow | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 października 2013

"Dokładnie to nie wiem jak jest" - śpiewał kiedyś Lech Janerka i podobnie stara się kwitować wszelkie niejasności w swoim życiorysie Lech Wałęsa. Ale to nie pamięć zawodzi, tylko działa zimne wyrachowanie. I trzeba brnąć w mataczenie (np.: nie kierowałem się w stronę bramy / poszedłem prosto na bramę), cynizm (np.: nie pamiętam takiego - o zamordowanym przez SB koledze Tadeuszu Szczepańskim), wyjeżdżać z sobowtórem (to nie ja, to był mój sobowtór) czy mnożyć "Bolków" (takich "Bolków" w stoczni mogło być kilku). Czy w tym człowieku obudzi się kiedyś sumienie? Może wtedy, gdy zobaczy dedykację w niniejszej książce. W każdym razie - daj Boże.

książek: 515

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Wizerunek Lecha Wałęsy występujący w opinii publicznej to jeden z najtrafniejszych przykładów potwierdzających prawdziwość deklaracji Goebbels'a: "Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą". Niestety wpajane przez lata kłamstwa mainstream'u przyniosły skutek w postaci zmanipulowania większości Polaków. Przeciętny widz po obejrzeniu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" nie potrafi skonfrontować przedstawionej w nim rzeczywistości z prawdą historyczną. Skrzętnie wykorzystują to autorzy filmu i śmietanka III RP. Dlatego też wszystkie prace próbujące podważać zasługi "naszej ikony" (tak o Lechu Wałęsie wyraża się obecnie urzędujący premier) są bezwzględnie spychane na margines i wyśmiewane. Mimo to są ludzie, którzy prawdę przedkładają nad akceptację elit III RP i własną wygodę. W ich imieniu głos zabrał Sławomir Cenckiewicz w książce o tytule bezpośrednio nawiązującym do filmu.

Jakże prawdziwe oblicze Wałęsy różni się od wizer...

książek: 1244
chiave | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Książka "Wałęsa. Człowiek z teczki" powstała jako odpowiedź na film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei", stanowiący sumę oficjalnych kłamstw na temat przywódcy "Solidarności" i pieczętujący ostateczną wersję jego, tworzonej przez środowiska postkomunistyczne, legendy.
Książka jest znakomita, drobiazgowo udokumentowana i tak napisana, że wciąga jak powieść. Dawno jednak nie czytałam nic równie gorzkiego...
Jak ktoś kiedyś zauważył, Wałęsa jako przywódca i symbol „Solidarności” jest największym sukcesem bezpieki. Cenckiewicz pokazuje dlaczego ten sukces był możliwy i jaki miały tu udział cechy samego Wałęsy, wykorzystane przez esbecję. Od pierwszych rozdziałów widzimy człowieka przerażająco prymitywnego i pozbawionego zasad; człowieka uformowanego przez PRL i będącego jej nieodrodnym dzieckiem - tak absolutnie pozbawionym odniesień do czegokolwiek innego, tak wypranym z wszelkich wyższych potrzeb, a przy tym ograniczonym i pozbawionym hamulców, że...

książek: 22
Gonzales | 2014-01-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2013

Bardzo dobra książka, warta przeczytania.
Dla tych wszystkich, którzy jeszcze ślepo wierzą w mit Wałęsy, w mit człowieka, kłamcy, konfidenta, karierowicza, zdrajcy. Jaki jest Lech Wałęsa? Na pewno nie taki jakiego poznajemy na lekcji historii w szkole; nie taki, jakiego kreuje telewizja.
Najdobitniejszym przykładem tego, że Wałęsa szybciej kłamie niż myśli są jego bardzo zróżnicowane wersje odnośnie tych samych wydarzeń. Najlepszy przykład ostatnio, gdy podczas wywiadu w tv Wałęsa powiedział, iż Wyszkowski w procesie z nim przegrał wszystko, co mógł przegrać, teraz kolej na następnych. Prawda zaś jest taka, że Wyszkowski de facto WYGRAŁ prawie wszystko co mógł wygrać. Koszty procesu spadły na Wałęsę, Wyszkowski musi "jedynie" przeprosić pana prezydenta. Ale w tej kwestii odwołał się już do Trybunału Praw Człowieka. Na decyzję przyjdzie trochę poczekać, jaka będzie - zobaczymy. Niemniej książkę jeszcze raz polecam.

książek: 165
CubeX | 2013-11-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2013

Nie wiem, czy wizerunek Wałęsy wykreowany w publicznej świadomości – Wielkiego Polaka, Wyzwoliciela spod Jarzma Komuny – jest prawdziwy. Nie wiem, czy Cenckiewiczowi starającemu się obalić mit Lecha Wspaniałego, nie przyświecają jedynie najniższe i najpodlejsze z ludzkich pobudek. Tego nie wiem, wiem jednak, że teorie prezentowane w książce jawią się prawdopodobnie.

Niezwykle trudno byłoby mi znaleźć wśród osób, które znam, kogoś, kto nie potrafiłby choćby zdania mądrego o Wałęsie powiedzieć (tych, którzy mówić jeszcze nie umieją, pod uwagę nie biorę). Jeszcze trudniej byłoby w tym gronie wskazać kogoś, kto o Wałęsie nie umiałby powiedzieć dosłownie niczego dobrego. Taką natomiast osobą jest Sławomir Cenckiewicz. Będąc natomiast na spotkaniu autorskim z jego udziałem i widząc frekwencję, uświadomiłem sobie, że w swych poglądach nie jest on odosobnionym. Rzeczy, które tam usłyszałem, a jeszcze bardziej te, które wyczytałem w książce na bank będę miał w głowie za każdym razem, gdy n...

książek: 171
Piotr | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 listopada 2013

Książka jest odpowiedzią i często nawiązuje w treści do najnowszego filmu A.Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei.” (stąd przekorny tytuł - Człowiek z teczki). Wiem, że nie z miłości ona powstała, ale trzeba przyznać, że autor nie cackał się z „naszą ikoną”. To nie jest zwykłe jej odbrązawianie. Zalew suchych, brutalnych czasem faktów, z których wnioski nasuwają się same. Zza rubasznej facjaty wiejskiego prostaczka wyłania się machiaweliczny Quasimodo ze sztachetą w dłoni, Matką Boską w klapie i wieloma paskudnymi świństwami na sumieniu. Znane powiedzenie „jestem za, a nawet przeciw” daje się odczytać na nowo jako jego swoiste nieuświadomione motto życiowe i nie powinno już zwodzić swą pozorną groteskowością paradoksu, bo podświadomie wyszło z umysłu zamotanego w zakłamaniu. Smutny obraz pozostawia po sobie nasz noblista w książce Cenckiewicza. Dla mnie szczególnie przygnębiające są przytoczone wątki osobiste, zaparcie się zamordowanego kolegi, panowie w ciemnych okularach z tajnego urzędu...

książek: 1540
a_psik | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Niedawno w moje ręce trafiła książka Sławomira Cenckiewicza„Wałęsa. Człowiek z teczki". Pan Cenckiewicz jest doktorem habilitowanym nauk historycznych, publicystą, wykładowcą akademickim, byłym pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej (2001-2008), autorem ponad 150 publikacji naukowych i popularnonaukowych (najbardziej znane to: „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", „Sprawa Lecha Wałęsy", „Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki (1929-2010)" czy „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005"). „Wałęsa. Człowiek z teczki" to już trzecia książka autora dotycząca życia i działalności byłego Prezydenta. Ta pozycja ma stanowić opozycję do filmu Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei", w której to – wg autora – pozwolono sobie na wiele luźnych interpretacji wydarzeń w Stoczni Gdańskiej.

To lektura trudna, wymagająca skupienia i pewnej dawki wiedzy o czasach PRL-u. Jako że sama nie dysponowałam aż taką wiedzą, poprosiłam o pomoc moją teściową, której z tego...

książek: 128
Mnietek | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Sławomir Cenckiewicz napisał tym razem książkę którą czyta się jak biograficzny kryminał szpiegowski oparty na faktach - to bardzo dobrze, ponieważ większość ludzi zdecydowanie woli taką formę przekazu w odróżnieniu do suchych historycznych faktów. Tym sposobem książka może trafić do szerszego grona odbiorców, a tym samym wyjaśnić ludziom jak to w tamtych czasach było naprawdę z Wałęsą i ludźmi z jego otoczenia.

Niewątpliwie Cenckiewicz - pomimo swoich zapewnień - ma osobisty uraz do Wałęsy za zdradę jego (Cenckiewicza) młodzieńczych ideałów, no ale któż by nie miał posiadłszy taką wiedzę jak autor książki, bo kto jak nie on - były pracownik IPNu - może mieć lepsze informacje? Moim zdaniem ten uraz jednak nie wpływa na ocenę końcową książki - z faktami trudno dyskutować - i w mojej pamięci Wałęsa już na zawsze pozostanie płatnym konfidentem SB o pseudonimie "Bolek".

Co ciekawe Wałęsa od lat zapowiada Cenckiewiczowi procesy sądowe ale jakoś to nie następuje, prowadzi za to pełny inwe...

książek: 185
Bartosz | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2014

Historia malwersanta, cwaniaka, karierowicza. Zadufanego pyszałka zakochanego we własnej legendzie, której z biegiem czasu stał się zakładnikiem. Historia człowieka, który stał się ikoną transformacji ustrojowej mającej na nią stosunkowo niewielki wpływ. A co najgorsze historia wieloletniego donosiciela i współpracownika SB, który na koniec stał się hipokrytą, pomagającym bezkonfliktowo przejść z PRL do postkomuny, z PZPR do SDRP, z solidarnościowego styropianu do parlamentu, z SB do UOP, z KC do zarządów banków, etc ...
Po tej lekturze chcę tylko powiedzieć: Bolek! Zamknij już ryj i przestań kłamać!


Załóż konto za darmo!
Utwórz konto
Rejestrując się w serwisie akceptujesz regulamin i zgadzasz się z polityką prywatności.

Pobierz aplikację mobilną

Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Kalendarium literackie
 • Samuel P. Huntington
  87. rocznica
  urodzin
 • Tomasz Łubieński
  76. rocznica
  urodzin
 • Jerzy Stuhr
  67. rocznica
  urodzin
  Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
 • Ryszard Henryk Kordek
  93. rocznica
  urodzin
 • Alexandra Adornetto
  22. rocznica
  urodzin
  Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
 • Jesper Juul
  66. rocznica
  urodzin
  Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
 • Philip Carlo
  65. rocznica
  urodzin
 • Thor Heyerdahl
  12. rocznica
  śmierci
  Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd