rozwiń zwiń

Locus Solus

Okładka książki Locus Solus
Raymond Roussel Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy klasyka
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Locus Solus
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8306026799
Tłumacz:
Anna Wolicka
Tagi:
literatura francuska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2007 (434-435) John Ashbery, Agata Bielik-Robson, André Breton, Michel Butor, Salvador Dali, Jerzy Jarniewicz, Michel Leiris, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Alain Robbe-Grillet, Raymond Roussel, Leonardo Sciascia, Piotr Sommer
Ocena 7,2
Literatura na ... John Ashbery, Agata...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
763
133

Na półkach: , ,

"Mistrz ujrzał z radością, jak ziszczają się wszystkie jego nadzieje. Pod silnym działaniem wyzwalanego przez stożek magnetyzmu zwierzęcego mięśnie twarzy drgnęły i pozbawione cielesnej osłony usta zaczęły się wyraźnie poruszać, wypowiadając energicznie mnóstwo bezdźwięcznych słów"

W powyższym fragmencie jest mowa o głowie Dantona - wykradziona po egzekucji trafiła w ręce Mistrza, który zapragnął ją ożywić. A najlepiej tego dokonać w wyjątkowo natlenionej wodzie za pomocą naelektryzowanego kota, który potrafi sobie sam założyć na pyszczek metalowy stożek. O czym ona pisze? Pewnie takie pytanie sobie zadajecie. Piszę o jednym z najbardziej absurdalnych momentów ze zdobytego kota w worku w bibliotece, czyli "Locus Solus" z roku 1914 autorstwa Raymonda Roussela, uznawanego przez innych pisarzy za surrealistę, a także prekursora nouveau roman.

"Locus Solus jest zacisznym schronieniem, gdzie Canterel lubi oddawać się w spokoju ducha swoim rozlicznym i owocnym pracom."

Roussel zabrał mnie na spacer wyobraźni po obszarze osobliwości i anomalii - parku Locus Solus. Nie ma takiego miejsca ani na świecie, ani w żadnej fikcyjnej literaturze, nie można go wyśnić. Gwarantuję, że nigdy nie byliście na takim spacerze, obfitującym w zwiedzanie surrealistycznych i niepokojących...tworów sztuki? Urządzeń? Pomieszczeń? Takich jak mozaika z ludzkich zębów lub ogromna szklana klatka z ożywionymi zmarłymi w środku, znajdujących się w pętli tej samej czynności. Przewodnik oprócz monologów o tematyce metafizycznej i naukowej na temat przemijania, człowieczeństwa, śmierci i wielu innych przywołuje różne szczegółowe opowiastki i legendy, czy to mityczne, czy historyczne z nutą sensacji, obyczajowe i sentymentalne, wywoływane przez plejadę dziwów lub napotykane osoby. Wróżbity i obłąkanego również. Rzeczywiste postacie historyczne wykorzystuje do zmyślonych opowiastek, odkrywając rzekomo nieznane karty historii. Nie zgodzę się z Cezarym Rowińskim, autorem wstępu, że "fantastyczność w Locus Solus jest bezbarwna, przejrzysta i niepociągająca". Uwielbiam zmaganie się z irracjonalnością zarówno w książkach, jak i filmach.

Książka nie pozwala się od siebie oderwać, ponieważ nie wiedziałam, co zaraz nastąpi, czego będę świadkiem. Nie można tego w żaden sposób przewidzieć, "Locus Solus" jest jedną wielką niewiadomą, chaosem dziwów, unikalną i spektakularną podróżą, która jest niepowtarzalnym fenomenem. Podczas lektury przypomina studnię bez dna, z której można czerpać wiecznie. Niestety spacer kiedyś się kończy, a Mistrz zdecydowanie oznajmia, że poznaliśmy wszystkie sekrety...
Mimo zrozumiałego języka jest to lektura trudna przez opisy skomplikowanych machinerii - na początku może zmęczyć i zniechęcić, niektóre akapity musiałam czytać po dwa razy, aby się upewnić, czy wszystko dobrze zrozumiałam i móc opuścić uniesione przez zdziwienie brwi. Nie byłam zmartwiona, jeśli nie mogłam trafić na żadne poszlaki umożliwiające mi zrozumienie tego, co oglądam podczas plątaniny ścieżek - prędzej czy później wszystko zostaje umotywowane, szczegółowo wyjaśnione i zamknięte, odarte z tajemnicy, po czym przechodzimy do kompletnie nowej, nie związanej z poprzednią historii. Czytelnik musi przebrnąć przez tę niezwykłą kompozycję szkatułkową, która przypomina natykanie się na kolejne skrzynie z niespodziankami w środku, a te niespodzianki niosą ze sobą kolejne...Chcecie poczuć się jak nietuzinkowy obserwator-odkrywca? Sięgnijcie po "Locus Solus".
http://skrzatowisko.blogspot.com/

"Mistrz ujrzał z radością, jak ziszczają się wszystkie jego nadzieje. Pod silnym działaniem wyzwalanego przez stożek magnetyzmu zwierzęcego mięśnie twarzy drgnęły i pozbawione cielesnej osłony usta zaczęły się wyraźnie poruszać, wypowiadając energicznie mnóstwo bezdźwięcznych słów"

W powyższym fragmencie jest mowa o głowie Dantona - wykradziona po egzekucji trafiła w ręce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    404
  • Przeczytane
    162
  • Posiadam
    46
  • Teraz czytam
    10
  • Literatura francuska
    6
  • Ulubione
    6
  • 2018
    3
  • 2023
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • 1001 książek
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Locus Solus


Podobne książki

Przeczytaj także