Społeczeństwo spektaklu oraz Rozważania o społeczeństwie spektaklu

Tłumaczenie: Mateusz Kwaterko
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La société du spectacle. Commentaires sur la société du spectacle
marcin

Tam, gdzie rządzi spektakl, nie istnieją żadne zorganizowane siły, które nie opowiadałyby się za spektaklem. Żadna z tych sił nie może już więc występować przeciw panującemu porządkowi, żądna też nie może się wymknąć wszechogarniającej regule omertà. Porzucono niepokojącą, a przez ponad dwa stulecia uznawaną za oczywistą koncepcję, zgodnie z którą społeczeństwo może podlegać krytyce, a nawet zostać przekształcone, zreformowane lub zrewolucjonizowane. Porzucono ją nie dlatego, iżby pojawiły się jakieś nowe argumenty przemawiające przeciw niej; argumenty stały się po prostu zbyteczne. Osiągnięcie to nie świadczy o powszechnym szczęściu, lecz o przeraźliwej potędze siatek tyranii.

Uznano, iż historia pojawiła się w Grecji wraz z demokracją. Przekonaliśmy się, że razem z demokracją znikła z powierzchni Ziemi.

dziś_jutro_czytam | 2014-08-11
Przeczytana: sierpień 2014

Cóż, miejscami może nieco paranoiczne, ale które z idei rewolucyjnych nie wydają się z początku szalonymi, nierealnymi i utopijnymi wizjami? Można wierzyć w teorie autora lub podchodzić do nich sceptycznie, ale za jedno trzeba współtwórcę Międzynarodówki Sytuacjonistycznej szanować i cenić; nigdy nie „sprzedał” się spektaklowi, był w swoim postępowaniu konsekwentny – nie udzielał wywiadów, nie pisał artykułów do gazet, nie występował w telewizji, nie zabiegał o uznanie współczesnych ani potomnych. Za niezłomną postawę otrzymał w mojej ocenie jedną gwiazdkę więcej. Ludzi, którzy są wierni swoim ideałom ze świecą szukać.
A w zaświaty (jeśli takie istnieją) wysyłam do autora wiadomość – niestety spektakl wciąż trwa i ma się coraz lepiej.

Kamasz | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

"Społeczeństwo spektaklu" jako jasny wywód jest wyjątkowo niejasne. Tak bardzo nie przystaje do rzeczywistości, tak silnie czerpie z dwudziestowiecznych myślicieli... Że okazuje się potężną dawką umysłu rewolucyjnego.

"Rozważania" to już poziom wyżej, w znacznej mierze metakomentarz. Do czego? Rewolucji, a jakże! Niestety, gorzką pigułką Deborda jest niemożliwość rewolucji, czego jest depresyjnie świadom.

Otwiera oczy!

| 2015-03-04
Przeczytana: styczeń 2015

„Jestem zwolennikiem wolności słowa... Ale jeśli są tu jacyś sytuacjoniści - niech opuszczą salę!" Tymi słowami miał rozpocząć swoją przemowę jeden z profesorów w Stasburgu podczas uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego 1966.

Uroczyste rozpoczęcie poprzedziła prowokacja studencka przygotowana wraz z Międzynarodówką Sytuacjonistyczną polegająca na kolportażu wywrotowego w treści pisma o znamiennym tytule "O nędzy w środowisku studenckim rozważanej w jej aspekcie ekonomicznym, politycznym, psychologicznym, seksualnym, a zwłaszcza intelektualnym, i o kilku sposobach wydobycia się z niej". Dodajmy, pismo wydrukowano na koszt uczelni a więc państwa, a obraźliwe dla establishmentu treści bardzo zabolały zgromadzonych w auli profesorów, generałów i biskupów...

A to był dopiero początek.

"Społeczeństwo spektaklu", będące niejako kontynuacją, zapoczątkowanej tamtymi wydarzeniami otwartej krytyki władzy, konsumpcjonizmu i wszechobecnego medialnego kłamstwa jest przykładem literatury...

Dominika | 2015-08-17

Heroiczna praca tłumacza. Bardzo dobry wstęp, zwłaszcza konkretnie i rzetelnie o paryskim Maju '68. W dziele samego Deborda najważniejszy s t y l.

AllForNothing | 2014-04-05

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu.

terroryzm | 2012-02-12

właśnie ten styl krótkich wywodów świetnie pasuje do Deborda, nieustający manifest, ten "bełkot" może spełniac funkcję ideologiczną", a przede wszystkim tworzy wręcz uwodzicielski strumień propagandy

Wojciech N | 2011-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2011

Bardzo interesująca pozycja, aczkolwiek ze względu na styl wypowiedzi czasem wydaje się nazbyt chaotyczna i bełkotliwa.

Franciszek | 2016-10-26
Retz | 2016-08-22