Drapieżcy

Cykl: Człowiek (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Prédateurs
nellanna

Skrywający się wśród okropności nieokreślonej wojny psychopata dziesiątkuje szeregi młodych żołnierzy, straszliwie ich okaleczając. Porucznik Frewin i jego ekipa stopniowo tworzą profil mordercy, budząc od razu panikę wśród wojska. Młoda pielęgniarka Ann, która przyłącza się do śledztwa, usiłuje jednocześnie rozwiązać zagadki dręczące ją od dzieciństwa. Czy wykrwawiona, zredukowana...

Czy wykrwawiona, zredukowana ostatecznie do dwojga niedobitków ekipa zdoła pokonać zabójcę?
Chattam po raz kolejny wrzuca czytelnika w sam środek dantejskiego piekła. Genialny powrót do klimatu słynnej „Trylogii zła”, która przed laty przyniosła mu sławę i wierne grono miłośników na całym świecie.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Reckless Bastard | 2013-04-22
Przeczytana: styczeń 2012

3/10 – SŁABA

Trwa wojna. Jej miejsce, czas i antagoniści są bliżej nieokreśleni. Wśród żołnierzy jednej ze stron grasuje psychopatyczny morderca, dokonujący niezwykle brutalnych mordów. Do wykrycia i pojmania zwyrodnialca powołana zostaje specjalistyczna ekipa dochodzeniowa, na której czele staje porucznik Frewin. Z pomocą młodej pielęgniarki Ann, śledczy próbują rozwiązać tajemnicę niezwykle wyrafinowanych, rytualnych zbrodni. Grupa Frewina szybko ściąga na siebie uwagę psychopaty, a jej członkowie stają się kolejnymi celami w jego krwawej grze.

Całe szczęście, że przygodę z prozą Chattama rozpocząłem od bardzo dobrej „Trylogii zła”. Gdybym bowiem zaczął od tej książki, mógłbym zrazić się do tego francuskiego pisarza i być może nie przeczytać już nic więcej z jego dorobku, a tak mogę z czystym sumieniem uznać "Drapieżców" za zwykły wypadek przy pracy w twórczości autora. Dlaczego tak nisko cenię tę pozycję? Ponieważ wg mnie jest mocno przekombinowana. Miało być mocno i...

Jane_Lyne_Conelly | 2016-08-19

Bardzo mnie ta książka zaskoczyła. Nie spodziewałam się czegoś takiego… Cóż, może po prostu dlatego, że nie za dużo czytam kryminałów. Książka mocno mną wstrząsnęła i wywarła na mnie ogromne wrażenie… i zdecydowanie zapamiętam ją na zawsze.
Szczerze się przyznam, że momentami nawet nie dałam rady jej czytać, bo to, co było w niej opisane było tak bardzo makabryczne…
Przyznam też, że zawiodłam się pod koniec, kiedy wreszcie cała prawda wyszła na jaw i okazało się, kto tak naprawdę jest tym bezwzględnym mordercą…

Ciacho | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

Akcja książki rozgrywa się w nieznanym nam czasie i miejscu, gdzie dodatkowo tło stanowi nieznana wojna. Porucznik Craig Frewin zostaje wezwany na pokład krążownika Seagull, gdzie dokonano brutalnego morderstwa na jednym z żołnierzy. Niedługo potem Frewin zostaje ponownie wezwany na miejsce przestępstwa, gdzie dokonano kolejnej okropnej inscenizacji okaleczonego i zamordowanego żołnierza. Na miejscu zbrodni napotyka niespodziewanie młodą pielęgniarkę Ann Dawson, która znalazła się tam przez przypadek. Jak się okazuje Ann ma ukryte zdolności detektywistyczne i chce pomóc Frewinowi, który z początku bardzo niechętnie na to przystaje. W tle toczy się wojna, a Frewin wraz z Ann i kilkoma podwładnymi z żandarmerii zaczynają pracować nad ustaleniem profilu psychologicznego sprawcy, który kontynuuje swoje dzieło torturujący i zabijając żołnierzy w bestialski sposób, i zachodzą bardzo przekonywujące przesłanki, że psychopata jest jednym z nich.

"Drapieżcy" to druga książka z...

Tomek | 2010-10-21
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Akcja powieści rozgrywa się podczas bliżej nieokreślonej wojny i w nieokreślonym miejscu. Porucznik Żandarmerii Wojskowej Craig Frewin wraz ze swoimi ludźmi oraz pielęgniarką Ann Dawson, ścigają mordercę żołnierzy. Zabójca jest bardzo brutalny i zawsze o krok wyprzedza ścigających go żandarmów. Śledztwo jest tym bardziej trudne, gdyż Frewin i jego ludzie jako Żandarmeria, nie są lubiani przez żołnierzy, zaś samo dowództwo nie pozwala na prowadzenie go zgodnie z myślą Frewina, nie chcąc doprowadzić do spadku morale wśród walczących ludzi. Ofiar jest coraz więcej, a o samym sprawcy praktycznie nic nie wiadomo. Porucznik Frewin poznaje szczegóły, które pozwala poznać sam morderca. Frewin ma coraz mniej czasu, gdyż zaczynają ginąc jego ludzie. Do konfrontacji dojdzie wtedy gdy zostanie na polu walki tylko z Ann Dawson.
W powieści tej Maxime Chattam funduje nam klimat znany z jego "Trylogii Zła". Ból, cierpienie i wszechobecne zło. Sama wojna, będąca tłem wydarzeń jest okropna, walki...

BeataBe | 2012-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Nie można powiedzieć, że książka jest słaba. Wręcz przeciwnie. Chodzi raczej o akcję. W połowie książki stwierdziłam, że nic nowego się tu nie dowiem. Nużyło mnie czytanie o kolejnych coraz bardziej wyrafinowanych zabójstwach i nieuchwytnym, genialnym zabójcy, który wciąż podsuwał śledczym nowe, fałszywe tropy. Zajrzałam w końcu na koniec książki i tylko pokiwałam głową. Śledczy byli naprawdę beznadziejni skoro do samego końca, do prawie ostatniej strony nie wiedzieli kto jest zabójcą i poznali jego twarz tylko dlatego, że sam im się ujawnił. Czy warto w takim razie śledzić taką intrygę? Wg mnie nie warto.

lupus1981 | 2014-05-21
Na półkach: Kryminał, Przeczytane

Chattam to autor zagadka. Chwytając jego książki nigdy nie wiadomo czy trafi się na świetny umilacz czasu (Teoria Gai) czy będzie to raczej złodziej czasu (Krew czasu). Drapieżcy to raczej złodziej czasu, jednak nie tak tragiczny jak przytoczona 'Krew czasu'. Można to przeczytać ale bez rewelacji. Zapewniam, że gdy ktoś was zapyta po tygodniu od przeczytania książki o czym ona była to trudno wam będzie powiedzieć coś sensownego na jej temat. Ja jestem teraz w tej sytuacji. Pamiętam tylko, że ktoś zabijał żołnierzy. Ale kto i po co ? Nie wiem. I szczerze mówiąc nie chcę wiedzieć. Słabizna.

miharu | 2014-06-28
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Umiejscowienie akcji na tle wojny jest ciekawe, ale jednocześnie bzdurne. Chodzi mi o to, że pomysł na papierze może i wygląda obiecująco, ale realizmu w nim za grosz. Bardzo trudno mi uwierzyć w śledczego, który pod gradem kul, na polu bitwy szuka mordercy i snuje swoje filozoficzne teorie.
Zbrodnie są tak przesadzone i wycudowane, że aż groteskowe. Autor ustami narratora wzdraga się w którymś miejscu "co za perwersyjny umysł mógł wymyślić tak okrutną i potworną zbrodnię"? No właśnie, co za umysł, panie Chattam? ;)
Końcówka z przemową mordercy jest boleśnie tandetna, a wytłumaczenie jego postępowania - jeszcze banalniejsze (tak, zawsze na końcu okazuje się, że zabójca miał słabe dzieciństwo, biedaczek).
Przez 90% akcji autor do znudzenia wciska nam teorię, że morderca musi być "dobrze zbudowanym mężczyzną". Nudzi i nudzi tym tekstem z uporem godnym lepszej sprawy, a potem nagle zwrot - właściwie to może też być i drobna kobieta. Na koniec okazuje się i tak jeszcze coś innego. Co...

nellanna | 2010-05-03
Przeczytana: 2009 rok

Thriller pełen spektakularnego okrucieństwa, rozczarował mnie teorią zła, która do mnie nie trafia

Ageszi | 2013-10-23

Będąc w swojej ulubionej księgarni, przeglądałam jak zawsze półki z kryminałami...Szukam, czytam i nagle natrafiam na Drapieżców - najlepiej wydane pieniądze na książkę. Chyba nigdy się bałam jak w trakcie czytania właśnie tej książki (a muszę powiedzieć,że czytałam różne dziwne książki wcześniej). Historia niby banalna, ale inna, dziwna, akcja dzieje się gdzieś, nie określono miejsca, jak również nie określona jest sytuacja wojny, podczas której zaczynają wśród żołnierzy dziać się straszne rzeczy. W momencie kiedy wydaje Ci się iż wiesz, kto tu jest winien tego wszystkiego, wszystko zmienia się o 180 stopni...Twoi ulubieni bohaterowie zaczynają ginąć...a Ty zaczynasz coraz bardziej się bać.

Zee | 2014-09-17
Przeczytana: 14 września 2014

Trwa wojna. Koszmar na jawie. Kilka dni przed wypłynięciem n a pole bitwy na okręcie wojenny amerykańskiej floty dochodzi do makabrycznej zbrodni. Młody żołnierz zostaje zamordowany z zimną krwią, co więcej, jego ciało jest w bestialski sposób zbezczeszczone.
Porucznik Craig Frewin, oficer żandarmerii wojskowej zostaje natychmiast skierowany do prowadzenia śledztwa w tej sprawie, w sprawie, w której podejrzani są wszyscy, bracia krwi wojny, oficerowie, służba sanitarna. Dopóki porucznik nie znajdzie jakichkolwiek śladów wszyscy są na jego liście potencjalnych morderców.
Do porucznika Frewina zgłasza się młoda pielęgniarka Ann, która odznacza się błyskotliwym umysłem i wyciąga zaskakująco trafne wnioski z miejsca zbrodni. Jest zawsze tam gdzie trzeba, żeby wspomóc śledztwo i działania żandarmerii, ale jest w niej coś, co ścina krew w żyłach i spędza sen z powiek bliskiego współpracownika porucznika, ...., który również nosi w sobie coś, co być może stawia go na równi z każdym innym...