W dół rzeki

2008-12-02
978-83-7508-103-9
Monika Wyrwas-Wiśniewska
rzeka john hart

Bardzo przyzwoita powieść obyczajowa (rodzina, ach, rodzina) z silnym wątkiem kryminalnym. Sprawnie poprowadzona, o odpowiedniej długości, bez pretensji do arcydzieła.
Dobrze się ją czyta, wciąga.
Rozwiązanie zaskakuje.

Dobrze się ją czyta, wciąga.
Rozwiązanie zaskakuje.

W 53

W 53

Kolejna książka Harta, która nie jest typowym kryminałem.
Hart snuje tajemniczą opowieść o kłamstwach i rodzinnych sekretach. Pokazuje jak daleko posunie się człowiek dla rodziny, pieniędzy, zemsty.
Bohater, to zagadka - czasem pełen gniewu, gwałtowny, ale też lojalny i wrażliwy.
Niesłusznie oskarżony – może wybierać tylko między żalem i gniewem, lub samotnym polowaniem na mordercę.
Jeszcze mi się John Hart nie znudził.
Zabrał mnie w dół rzeki głębokich emocji.
Zawsze tak robi.

Kolejna książka Harta, która nie jest typowym kryminałem.

John Hart nie zawodzi.
Niezwykle wciągająca powieść, pełna zagadek i niespodziewanych zwrotów akcji. To niby thiller, sensacja, ale główną esencję książki stanowi rodzina.
Zresztą w przedmowie sam autor napisał: "Wszyscy mamy rodziny. Dobre , złe, nieobecne, obojętne [...]. To idealne miejsce do uprawiania tajemnic i występków, hodowania z nich wybuchowych historii. Zdrady ranią głębiej, ból trwa dłużej, a pamięć staje się ponadczasowa".

I właściwie ten fragment przedmowy dokładnie oddaje atmosferę książki: spotęgowany ból bohaterów, przebaczenie, poczucie zdrady, trudna rodzicielska miłość, a wszystko podane w kryminalnej otoczce ...

John Hart nie zawodzi.

Kocham to co robi ze mną John Hart poprzez swoje książki, ten stan umysłu w jaki mnie wprowadza. Od pierwszych słów do ostatnich byłam w tej historii, w tym KLIMACIE, który autor po raz kolejny niesamowicie zbudował, a potrafi to robić po mistrzowsku.
Pochłaniałam słowo po słowie, kartkę po kartce, te słowa wsiąkały we mnie z każdą kolejną stroną, a nastój mną zawładnął.
Adam Chase, TAJEMNICA, niesłabnące napięcie, RODZINA.
Za słowami autora „Wszyscy mamy rodziny. Dobre, złe, nieobecne, obojętne. (…) Zdrady ranią głębiej, ból trwa dłużej, a pamięć staje się ponadczasowa.”
Nic nie jest oczywiste, nic nie jest takie na jakie może wyglądać. Przeczytam w ciemno każdą książkę jaką Hart napisze.
JESTEM OD NIEGO UZALEŻNIONA I UWIELBIAM TO UCZUCIE.

"W dół rzeki" przez większą część stanowi historię raczej obyczajową. Trzon tej powieści stanowi rodzina głównego bohatera Adama, która do najszczęśliwszych nie należy. Po samobójstwie żony ojciec Adama próbował ułożyć sobie życie na nowo z inną kobietą, jednak kiedy na jego farmie dochodzi do okrutnej zbrodni, a jego nowa partnerka obciąża w sądzie jego syna wszystko przewraca się do góry nogami. Postawiony przed trudnym wyborem ojciec wygnał syna z domu. Po pewnym czasie Adam Chase postanawia odwiedzić rodzinne strony.
Powrót syna marnotrawnego odbywa się jednak trochę inaczej niż wszyscy zainteresowani mogliby sobie życzyć, a do tego na jaw zaczynają wychodzić nowe zbrodnie. Koszmar powraca, a Adam staje się kolejny raz głównym podejrzanym.

Początek trochę mnie nudził. Czekałam na te okrutne zbrodnie, a ciągle były problemy rodzinne, miłosne i podobna gadka szmatka. Z czasem jednak było coraz mniej roztkliwiania się nad emocjami, a więcej akcji. Nowe tropy, zaskakujące fakty nie wyeliminowały do końca rozlazłych elementów obyczajowych, ale powstała jakaś równowaga. Dlatego moim zdaniem końcówka wypadła dużo lepiej niż początkowe przynudzanie, a za całkiem przyzwoite zakończenie daję 6/10.

Rewelacyjna książka, trzymająca w napięciu i zapadająca głęboko w pamięci.

Rewelacyjna książka, trzymająca w napięciu i zapadająca głęboko w pamięci.

Super!
Niniejszym oświadczam, że John Hart trafia do moich ulubionych pisarzy. Jednych z tych, których nową powieść mogę w ciemno wziąść na wycieczkę, bez ryzyka że będzie nudna!.
Ma "pisane"..

za to kocham thrillery...

Adam już raz cierpiał "za niewinność" Po latach powraca do rodzinnego miasteczka, w którym został niesłusznie oskarżony o zabójstwo. Sytuacja powtarza się - kto stoi za morderstwami? Łatwo się domyślić.. ale to zupełnie nie umniejsza powieści. Czyta się doskonale!!

Super!
Ma "pisane"..

za to kocham thrillery...

Książka intrygująca i bardzo ciekawa. Ani jedna ze stron nie przyprawiła mnie o znużenie. Każdą czytałam z jeszcze większym zainteresowaniem! Historia pewnej rodziny, o jakiej zdecydował się opowiedzieć nam autor jest na tyle skomplikowana, że można by pokusić się o stwierdzenie: popieprzona na tysiąc sposobów. Nie książka, ale rodzina i jej ukrywane sekrety, niewypowiedziane słowa i zbrodnie, trzymające ją w jednym uścisku. Bardzo dobry materiał na film, więc "smacznej" lektury!:)

Powieść ma klimat amerykańskiej prowincji. Jedna rodzina, dużo brudu z przeszłości. Autor kilka razy zmyla czytelnika a na końcu w sensowny sposób kończy powieść.Polecam

• Literatura amerykańska
  • Thriller/Kryminał/Sensacja